Първоначално изпратено от Cleo
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Корпоративна ТБ (6C9 / CORP) (архив до 17.10.2014 г.)
Collapse
Заключена.
X
X
-
Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнениеДерзайте колеги,интересно интервю при Милен Цветков
http://www.vbox7.com/play:714af58f30
1. Законите за банките явно пречат на БНБ да си върши работата.
2. БНБ явно не може или по-вероятно не иска да си свърши работата както трябва.
От 1 и 2 стигаме до извода че БНБ просто няма как да реши проблема с КТБ и за това се стига до търсене на пазарни механизми за решаването на този проблем.
Обаче мен друго ми прави впечатление изискването на БНБ за ликвидност в КТБ е да има всичките пари по депозитите това е практически не възможно да стане без банката да обяви несъстоятелност ! Защото банковата система в цял свят работи на базата на това че няма наличност в банката. Или поне не би трябвало да има налично за да е банката на плюс изчислено е че рядко 10% от хората с депозити си ги теглят. В този ред на мисли всяка банка ще изпадне в същият проблем като КТБ ако повече от 10% от депозитите бъдат изтеглени. В случаят с КТБ цифрата е 11% от депозитната база или 693 милиона лева ! Горе-долу толкова и беше наличният капитал преди да почне кризата. В следствие на това е ясно че КТБ няма наличен кеш и остават 6.3 Милиарда за до изтегляне. Всяка банка има механизми с който да си осигури допълнителна ликвидност:
1. ДЦК при БНБ
2. Акции и инструменти държани за търгуване.
3. Заеми от други банки.
4. Ликвидна подкрепа от БНБ или държавата.
Много малко се говори за това какви точно бяха тези 693 милиона лева депозити който бяха изтеглени. Всъщност 400 милиона е цифрата на държавните депозити който бяха изтеглени от КТБ и преместени в ПИБ. От това става ясно че точка 4 Ликвидна подкрепа от БНБ няма как да се случи защото именно държавата започна bank run-а срещу КТБ.
Следва да си зададем въпроса защо държавата ни започва bank run срещу една от най-големите банки в България ?
Държавата ни лични интереси ли обслужва или тези на цялото българско общество ?
До тук добре ясно е че една банка която и да е няма как да оцелее при изтегляне на 11% от капитала и а след това и е държана във фризера вече 2-ри месец. Остава въпроса ако тези 2 неща са ясни защо просто не и се отнеме лиценза и да се почва процедурата.
Тук БНБ казват следното:
1. Във ФГНВ няма достатъчно пари.
Добре съгласен съм с това липсват 1.6 милиарда във Фонда но си има пазарни механизми с които фонда може да се напълни. Вярно ползвайки тези механизми поставяме банковата система в доста сериозен системен риск първо да съберем вноски от банките според БНБ това ще донесе около 0.3 милиарда. Което значи че вече ни липсват 1.3 милиарда. Добре тези 1.3 милиарда могат или да се вземат на заем от търговските банки или да се вземат на заем от държавата.
И ето ви една интересна математекита държавната помощ разрешена от ЕС е за 3.3 милиарда от тях знаем че 2 милиарда се ползват от ПИБ и ще бъдат върнати края на октомври. Значи остава точно 1.3 милиарда (колкото е нужно за изплащане на депозитите в КТБ) чудя се дали това е случайно.
До тук имаме банка която трябва да и бъде отнет лиценза и БНБ който не искат да направят това.
Когато лиценза на КТБ бъде отнет обаче остава въпроса какво се прави с депозитите който няма да са гарантирани от ФГНВ. Тук усложливо БНБ разреши прихващането по кредити за да може хората да си спасят парите.
Ясно е че освен това имаме и закон за банките който явно не е синхронизиран правилно с този на ЕС защото и от Европейската комисия казаха че закона ни не е 100% правилен.
Какво следва да се направи от тук:
1. Новото правителство като дойде на власт да се хване и да ремонтира закона за банките.
2. БНБ да отнеме лиценза на КТБ.
3. Да започне изплащане на гарантираните депозити в КТБ.
Дори това да се случи обаче остават няколко проблема 1-во какво е истинското състояние на ПИБ отчетите и показват лично за мен някой плашещи неща особенно ако имаме предвид че след 2 месеца едни 2 милиарда ще трябва да бъдат върнати на държавата.
Второ какво се е случило с цялата помощ от 3.3 милиарда и какво е реалното състояние на Държавният резерв ? Към Май държавният ни резерв беше на стойност 5.1 милиарда без 3.3 милиарда той идва на стойност 1.8 милиарда при планирано не изпълнение на приходите от между 1.5 и 2 милиарда лева. Вярно през юни беше изтеглен един заем но всички знаем че тези пари не са предвидени за пълнене на държавният резерв.
До тук става ясно че освен проблема с банките новото правителство ще трябва да решава и проблема с държавният бюджет за тази година както и бюджет 2015.
Като решаване на проблема с КТБ реално ще постави банките в системен риск тъй като ФГНВ ще е доста празен а и при малък държавен резерв имаме системен риск не само за банковата но и за цялата ни финансова система. Това е без да отчитаме факта че 2 месеца една от големите банки е затворена което води до вреди за бизнеса и без да отчитаме риска че този бизнес има реален шанс да загуби около 2.7 милиарда пряко от не изплащане на депозитите над гарантираните и косвено от приходите който тези 2.7 милиарда можеха да донесат. След като тези неща се случат съм сигурен че не само хората с депозити над 100 000 евро но и тези с по-малки такива доста сериозно ще се замислят дали да държат парите си в банката.
Какво може да се очаква като извод от това най-вероятно парите от депозити ще им бъдат потърсени други места за инвестиция:
1. Недвижими имоти (брокерите вече отбелязват ръст на броя на сделките.)
2. Собствен бизнес
3. Борсата
4. Евентуално изнасяне зад граница на някакви капитали.
Реално депозитите да излезат от банките и да се влеят в реалната икономика е нещо хубаво защото банковата ни система е притисната от прекалено много депозити и това ясно се вижда както от отчета на КТБ така и от тези на останалите банки. А и реалната ни икономика има нужда от потребление което да размърда малко нещата.
Естественно тези неща е хубаво да се случат контролирано в противен случай са опасни и могат да доведат до доста последствия който не са предвидени.
В крайна сметка обаче не може съвсем да избягаме от банковата система депозити са нужни но в по-малки размери.
Според повечето книжки който съм чел за инвестиране портфолиото на хората до 46 годишна възраст се нуждае от едва 10% депозити и всичко друго инвестирано в недвижими имоти, акции и собствен бизнес. След това с наближаване на пенсия трябва да се ребалансира портфолиото за да може да станем като бабата от историята преди няколко дена и да си живеем от лихвите.
Извинявам се за дългото мнение просто исках да нахвърлям някъде мойте мисли по темата.http://bnight.sytes.net - Някой интересни неща за форекс-а. Както и ежедневни валутни ана
Коментар
-
Първоначално изпратено от mobiman Разгледай мнениеНа някои хора ще им излязат криви сметките ако КТБ бъде подкрепена.
Веднага почнаха с жълтите статии.
Такъв или онакъв, важното е, че има документ в който черно на бяло пише, че Бромак дължат пари на КТБ.
Какъв е проблемът?
Коментар
-
Първоначално изпратено от коки Разгледай мнениеЛюба МАНОЛОВА с много добър анализ за КТБ >http://lubamanolova.info/analizi/201...omanskiya-fond
Ще си позволя 3 извадки от хубавия мат'рял:
"Явно БНБ не е поканила Фонда и демонстрира нежелание да се решат проблемите със затворената КТБ. След пресконференцията на ръководството на БНБ и последвалото затваряне на КТБ, след нелогичното удолжаване на срока за повторна проверка на КТБ, ръководството на БНБ едва ли ще иска Оманският фонд да получи възможност за достъп до КТБ за проверка на реалното й състояние.
Евентуална проверка от страна на Оманския фонд би разкрила машинациите около КТБ, което няма как да не отекне в Европа и международния финансов свят.
Ето защо бе удължен ненужно срокът за проверка на трезора, ето защо не спират приказките за лошото състояние на банката и то от неслучайни хора на високи позиции в държавните институции."
и
"Остави една банка затворена за дълго време и няма нужда да я убиваш повече – шегуват се финансисти.
Случаят с КТБ е точно такъв – банката е с висока капиталова адекватност, не е източвана, чувалите с изнесени пари потънаха в небитието на слухове и манипулации от най-високо политическо място, а и задържаните служители съдът вече ги пусна с най-леката мярка за задържане! Съдът освободи и последния задържан за присвояването от КТБ...
Не са ли чули президент, премиерът Близнашки и министъра на финансите Порожанов тези факти, не четат ли вестници, електронни издания, или от тяхната си камбанария е най-лесно да злословиш и едновременно с това да кокетничиш за „поемане на политическа отговорност”!?
Настоящото ръководство на БНБ показа, че е недоволно от квесторите, че заключенията им за състоянието на КТБ не отговарят на широко разпространяваните твърдения за банка, изправена пред фалит. В БНБ не са доволни:
че се доказва капиталова адекватност от 10.4% докато работещите европейски банки са с адекватност от 8%;
че проверяващите намират отчетената досега загуба от обезценка и финансовия резултат към 30 юни за неточни;
че кредитите и депозитите в банката са обезпечени."
и
"Върви се умишлено към обезценяване на активите на трезора без да се интересуват от БНБ, че са на път да провокират всеобща ликвидна банкова криза в страната.
Експерти, банкери и финансисти са наясно с това и какво от това? Всички немеят безсилни пред институциите президентство, Министерски съвет – но там стоят непоклатими хора, които безнаказано рушат банка, човешки съдби, икономиката на страната.
Непоклатими, защото прокуратурата в България стои безучастна на манипулациите и лъжите по този казус."Last edited by 0ldman; 22.08.2014, 22:08.
Коментар
-
Първоначално изпратено от mobiman Разгледай мнениеДържавата ще може ли да обезсили гласа на сегашните акционери и да увеличи капитала на банката и да стане нейн собственик без нужда от законови промени?
Коментар
-
На някои хора ще им излязат криви сметките ако КТБ бъде подкрепена.
Веднага почнаха с жълтите статии.
Такъв или онакъв, важното е, че има документ в който черно на бяло пише, че Бромак дължат пари на КТБ.
Какъв е проблемът?Last edited by mobiman; 22.08.2014, 21:53.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Dimitar. Разгледай мнениеВервай ми, че ако не изплатят гарантираните влогове, какво ще стане със тези "заеми" ще е най-малкия проблем, кризата от 96-97 ще е като морски бриз в сравнение с торнадото, което ще последва.
Явно се готви схема за изкупуване на депозитите или предварително подсигуряване, че депозитите ще се влеят в дадена банка след отварянето или каквото там се случи с КТБ. Все пак 3 684.6 млн. лв. гарантирани депозити не е малка сума и требе отрано да се мисли кой ще захлеби.
Коментар
-
Люба МАНОЛОВА с много добър анализ за КТБ >http://lubamanolova.info/analizi/201...omanskiya-fondВсичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!
Коментар
-
Вервай ми, че ако не изплатят гарантираните влогове, какво ще стане със тези "заеми" ще е най-малкия проблем, кризата от 96-97 ще е като морски бриз в сравнение с торнадото, което ще последва.
Явно се готви схема за изкупуване на депозитите или предварително подсигуряване, че депозитите ще се влеят в дадена банка след отварянето или каквото там се случи с КТБ. Все пак 3 684.6 млн. лв. гарантирани депозити не е малка сума и требе отрано да се мисли кой ще захлеби.
Коментар
-
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4258854
Евтини заеми срещу влог в КТБ
Интересно, ако пуснат тези заеми, и ако не изплатят гарантираните влогове, какво ще стане?Last edited by Cleo; 22.08.2014, 20:40.Мнението е лично - не препоръчвам нищо.
Коментар
-
Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнениеИ защо си спокоен?
Парите не стигат във ФГВ за гарантираните депозитите?
Лихвите, които ни текат може и да не ги платят, и са доста под някой пазарни...
Може да променят ЗКИ и да удължат срока на специалния надзор примерно да стане 9 месеца. нали виждаш, че БНБ основната им позиция да се мотаят.
Всяко нещо, което каже БНБ е предпоследно и после се отмята.
Изобщо не виждам място за спокойствие, а трябва постоянен граждански натиск над БНБ.
А да не забравяме колко пъти ще си прехвърлят топка от един на друг ....Какво ще стане, ако в България останат само цигани и държавни служители?!
Коментар
-
Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнениеИ защо си спокоен?
Парите не стигат във ФГВ за гарантираните депозитите?
Лихвите, които ни текат може и да не ги платят, и са доста под някой пазарни...
Може да променят ЗКИ и да удължат срока на специалния надзор примерно да стане 9 месеца. нали виждаш, че БНБ основната им позиция да се мотаят.
Всяко нещо, което каже БНБ е предпоследно и после се отмята.
Изобщо не виждам място за спокойствие, а трябва постоянен граждански натиск над БНБ.
Ще кажат - "банката е стабилна! Затова ще отворим банката, но за да не я фалирате като теглите пари, ще се разреши тегленето само на 1000лв/месец на човек. Проблема с КТБ е решен вече"
Коментар
-
Първоначално изпратено от lordrad Разгледай мнениеС оглед днешните изявления на БНБ съм спокоен както за валутния борд така и че парите до 196 бона от КТБ ще бъдат платени на дребните.Това ще почне вероятно около февруари 2015г.Сега ни текат лихви и проблеми няма и няма и да има.
Парите не стигат във ФГВ за гарантираните депозитите?
Лихвите, които ни текат може и да не ги платят, и са доста под някой пазарни...
Може да променят ЗКИ и да удължат срока на специалния надзор примерно да стане 9 месеца. нали виждаш, че БНБ основната им позиция да се мотаят.
Всяко нещо, което каже БНБ е предпоследно и после се отмята.
Изобщо не виждам място за спокойствие, а трябва постоянен граждански натиск над БНБ.
Коментар
Коментар