If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Корпоративна ТБ (6C9 / CORP) (архив до 17.10.2014 г.)
Може да променят закона и срока на надзора да го удължат 3 х 6 месеца.Така ще може да си отдъхнат до началото на 2016г. Затова говорят 6.5 милиарда. Ще кажат другари няма откъде да ги вземем ще се наложи да се почака до началото поне на 2016г.
Тук към края на записа Луна говори за някаква фирма, формирана от няколко банки, в която участвал Искров, и щяла да спечели от фалит на КТБ. Това било по данни на КТБalive. Някой знае ли за какво става дума? http://tv7.bg/%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%...l#.VBhpH1fEmSp
Разликата между 5,4 и 6,2 млрд' май е собствения капитал на банката, Който може да се счете за пасив-що, собствениците нямат ли право и те да си изтеглят вложения капитал
Не, кубрат е прав - набухали са всички пасиви включително и задължения които не са изискуеми в момента като 200млн подчинен срочен дълг. Но това с капитала е добра идея, така може е до 7млрд да го докарат и после "ми сори, нема толко пари"
Добре де, що непрекъснато го повтаряте това? КТБ е в ликвидна криза (минимум) и на нея ще и трябват милиарди кеш за да посрещне потенциалните тегления. Мен по-скоро не ми е ясно откъде идва цифрата 6.2млрд. Гарантираните са 3.7, негарантираните 1.7 = 5.4млрд. Освен това, 6.4млрд (по памет) бяха депозитите по отчет преди да почне надзора. Няма как при масовото теглене да са изтеглени само 200млн.
Ще ти кажа защо. Чувал ли си поговорката че половин' истина е по лоша от лъжа?
С това че НЯМА банка по света която държи всички депозирани в нея пари в кеш, за да посрещне потенциални тегления за ден два съгласен ли си? Предполагам че да, нали. В такъв случай гореказаното може да се каже за всяка банка по света. Това е половината истина. Премълчаната половина истина е че ВСЯКА банка има активи (кредити) , които при нормални условия вливат кеш в банката (обслужване на кредити) и така гарантират поток пари който да покрива НОРМАЛНИ тегления.
Та говньора иска да очерни положението с КТБ, и по липса на друго (щото балона с липсващите кредитни досиета вече изгърмя) поФтаря като грамофонна плоча-ЛИКВИДНА ЛИПСА на 6 и кусур милиарда.
Jesus saves! Moses invests!!! (This is not a recommendation, just an old NYC graffiti)
Това което от началото на този цирк го казвах, сега ще го повторя за пореден път: Моето мнение е, че пари няма да бъдат върнати, а ако това стане то те ще са силно обезценени!
Сега след толкова време някои хора почнаха да го разбират това!
Какво ще стане, ако в България останат само цигани и държавни служители?!
Отново, при бърза смяна на ръководството на БНБ след изборите, това ще бъде спряно.
ТОВА и мен бая ме учуди:
в срок до 20.10.2014 г. да внесат в БНБ доклад за получените оферти с информация дали най-високата предложена цена покрива всички задължения на ТБ „Виктория” ЕАД от кредитори и депозанти и в какъв срок.
Почва разпродажбата на активите на Виктория от квесторите?!?
Jesus saves! Moses invests!!! (This is not a recommendation, just an old NYC graffiti)
Разликата между 5,4 и 6,2 млрд' май е собствения капитал на банката, Който може да се счете за пасив-що, собствениците нямат ли право и те да си изтеглят вложения капитал
За да изглежда числото по-внушително са добавили и останалите пасиви на банката
Разликата между 5,4 и 6,2 млрд' май е собствения капитал на банката, Който може да се счете за пасив-що, собствениците нямат ли право и те да си изтеглят вложения капитал
Jesus saves! Moses invests!!! (This is not a recommendation, just an old NYC graffiti)
Виктория я сготвиха
- в срок до 20.10.2014 г. да внесат в БНБ доклад за получените оферти с информация дали най-високата предложена цена покрива всички задължения на ТБ „Виктория” ЕАД от кредитори и депозанти и в какъв срок.
Отново, при бърза смяна на ръководството на БНБ след изборите, това ще бъде спряно.
Към момента единственият източник за осигуряване на ликвидност на ТБ „Виктория“ ЕАД е продажба на неликвидни активи – портфейл от кредити. На тази основа бяха дадени предписания на квесторите на ТБ „Виктория” ЕАД съгласно Решение № 20 на УС на БНБ от 27.08.2014 г. да предприемат действия по оздравяването на банката. Те предвиждат следното:
1) подготовка за провеждане на тръжна процедура по продажба на обособени части от кредитния портфейл на банката, с цел осигуряване на необходимата ликвидност за посрещане на задълженията на банката към вложители и кредитори. В изпълнение на тази задача, квесторите на ТБ „Виктория” ЕАД са подготвили проект на договор с консултанта „Ърнст и Янг Одит“ ООД и проект на покана за участие в тръжната процедура за продажба на обособени части от кредитния портфейл на банката;
2) оптимизиране на административните разходи;
3) осигуряване на операционна самостоятелност чрез преразглеждане на съществуващите договори за поддръжка на информационните и счетоводни системи и евентуално сключване на такива, които са оправдани с оглед обема и сложността на бизнес модела на банката.
На основание Закона за кредитните институции УС на БНБ дава на квесторите на ТБ „Виктория” ЕАД задължителни предписания:
- в срок до 23.09.2014 г. да изпратят покани до банките за участие в тръжна процедура за продажба на обособена част от кредитния портфейл на банката, като при наличие на интерес осигурят представянето на окончателните оферти не по-късно от 15.10.2014 г.;
- в срок до 20.10.2014 г. да внесат в БНБ доклад за получените оферти с информация дали най-високата предложена цена покрива всички задължения на ТБ „Виктория” ЕАД от кредитори и депозанти и в какъв срок.
Българският банкер Цветан Василев се е предал на полицията в Белград, предаде сръбското радио b92. Радиото посочва, че България е издала международна заповед за издирване. В 11 часа /местно време/ Василев е пристигнал в полицейското РПУ в Нови Белград придружаван от адвокатите си. В момента се прави потвърждение на самоличността му. След това се очаква да бъде закаран в съда.
Цветан Василев, мажоритарен собственик на изпадналата в затруднение българска Корпоративна търговска банка се предаде на полицията в Сърбия, след международна заповед за арест, съобщи Reuters .
КТБ беше в центъра на най-лошата банкова криза в България след 90-те.
Източник от министерството на вътрешните работи на Сърбия , пожелал анонимност, заяви, че Василев се е предал в Белград.
Чета докладите на БНБ и всеки път отбелязвам, че депозитите в банките растат. Лошите кредити също растат, а новите кредити намаляват. Комбинацията от тези три факта не е най-печелившата нито за банките, нито за икономиката.
В друга статия изказах предположение, че ако лобито на Олигарсите се окаже по-силно от лобито на банките, то това ще е добре за цялата държава, защото свързвах думата Олигарх със средства за производство (заводи, земя, енергетика…)
Напоследък обаче разбирам, че Олигарха в България би трябвало да се свързва с думата Банка – Цветан Василев, Цеко Минев, Петя Славова… Ако има такова срастване, то нищо хубаво не чака България.
От вчера по новините се върти вестта за убит бизнесмен от Варна. Бил ДДС измамник и търгувал с цигари и алкохол. Може и така да е. Но защо не се споменава, че Инвестбанк му е откраднала 5.5 милиона долара. Помня този случай. Преди няколко години БНБ направи проверка и установи неправомерно пренасочване на тези средства в разрез с правилата на Инестбанк. И оттогава никаква информация.
Skyp-e konsultaciq
Не ме интересува произхода на тези средства, защото не може да се докаже, че са от нещо незаконно. Въпросът е, че са били в банката и са с платени данъци. Това е единственото сигурно нещо. Другото са догадки.
Та каква е връзката с депозитите като цяло. Към днешна дата в банковата система са събрани толкова пари, колкото никога досега. Оттук има 2 варианта.
1. Икономиката остава в криза – парите остават в банките и трябва да им се плаща лихва. Тази лихва трябва да дойде от лихви по раздадени кредити, но според изследването на БАН (Българска академия на науките), над 65% от хората не искат да чуят за кредит в „Никакъв случаи и по никакъв повод”. При всички случаи ситуацията не е добра за българските банки.
2. Икономиката тръгва да се развива – това е свързано с вливане на свежи пари в бизнеса, но за сметка на депозитите или на ръст в чуждите инвестиции. Както казахме кредитите не са желани, а чужди инвеститори си отиват, а не идват (Юнионбанк, Кредиагрикол, Интерамерикан, Пикадили, Практикер.). Следователно парите излизат от банките и ликвидността им страда, а лихвите респективно растат. Пак не е добре за банките.
Към това трябва да наложим и структурата на кредитните портфейли на банките. Ако се загледате в отчетите на БНБ, ще видите че от 2008 година (началото на кризата) най-висок ръст в депозитите имат КТБ, ЦКБ, ПИБ и Инвестбанк. Ако погледнете кредитните им портфейли, ще видите, че финансират свързани предприятия или добиват нови. Следователно ако депозитите тръгнат да излизат от банковата система, банките няма да могат да се отърват бързо от купените предприятия. А защо и да го правят? От едната страна стои собственост върху реален актив, а от другата дълг към клиентите с депозити под формата на хартия. Не е трудно да направи избора си човек.
Но може ли да не се върнат все пак тези депозити на хората? Естествено че може – Кипър! Но нека предположим, че ние сме по-големи късметлии от Кипър и това няма да се случи с нас (между другото това си е желязна БГ логика). Тогава единствения начин да се върнат задълженията е чрез една добра инфлация.
Дали сте ми Вашите пари и аз съм си купил предприятие (разбирайте актив на който стойността се запазва във времето), а Ви връщам обезценена валута. Изгодата е доста голяма мисля, но… докато има валутен борд, голяма инфлация е невъзможна и аз ще трябва или да фалирам банката, или да Ви върна парите. Казахме, че съм си купил предприятие и нямам намерение да го продавам. А нямам и възможност да го реализирам бързо. Следователно ми трябва политик, който да ми махне валутния борд. И без това курса 1 EUR = 1.95583 BGN отдавна не е този. Няма да е трудно да се убеди обществото, че борда трябва да се махне – въвеждаме еврото, пречи на растежа, не можем да провеждаме самостоятелна монетарна политика… все основателни и верни твърдения.
kami_1
Тогава какво ще стане със задълженията на банките към гражданите депозирали парите си в банковите сметки? Получават обратно девалвирана валута, с която могат да си купят наполовина стоки и услуги.
И ако тук помните предходната хипер инфлация, хората си изплатиха кредитите с една заплата. Е да ама тук това ще направят банките. С продажбата на един актив от техните предприятия, ще покрият задълженията си по депозити. Ако погледнете договорите и лихвите по кредити, ще видите, че всяка банка предпочита да отпусне кредита в ЕВРО, а не в лева и Ви убеждава и тласка всячески към това.
Ами Държавата – тя как ще реагира? С този вътрешен дълг ще бъде безкрайно щастлива да намалеят задълженията и към банките и пенсионните дружества, които от доста време купуват ценните книжа.
Бедна ми е фантазията какво ще поискат банките за да допуснат такова обезценяване на техните вземания. Със сигурност девалвирането на валутата за да се обезценят депозитите ще е най-малкото.
В тази връзка два съвета към четящите този блог
- Кредитите в лева
- Спестяванията и депозитите в ЕВРО или в активи (а може и по еврейски – разделени)
И стискаме палци да се развие точно този сценарий. Другия не е здравословен за никого.
И въпреки всичко, при една своевременна смяна на ръководството на БНБ непосредствено след изборите - нещата биха да вземат неочакван обрат, ако има предварителна подготовка. Нищо, че сега се мотаят. Макар че и тогава ще е нужно технологично време.
Коментар