Първоначално изпратено от Мариян Йорданов
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Корпоративна ТБ (6C9 / CORP) (архив до 17.10.2014 г.)
Collapse
Заключена.
X
X
-
Мога само да кажа, че към банката имаше огромен интерес от страна на всички онези чуждестранни финансови институции, които години наред се опитват да стъпят или да разширят позициите си на българския пазар. С някои от тях бяха започнати предварителни разговори, но от момента, в който бе взето решение за пускането на акциите на Корпоративна банка на борсата, всички преговори на тази тема са спрени.
--- Аз искам да попитам прилагайки цитат от интервюто, това листване не е ли възможност Банката да бъде максимално високо оценена от един гладен за ИПО-та пазар, с цел последваща продажба. Това че към момента са спрени преговорите категорично ли означава че ръководстовто на БАНКАТА се отказва от идеята за продажба. (лично мое мнение е че се следва примера на ДЗИ БАНК)
Коментар
-
Първоначално изпратено от InvestorrrПри максималната емисионна стойност: P/B e 4.66, P/E е 53. За евтиния и дума не може да става, просто не са безбожно скъпи.
но може печалбата да се повиши, въпреки че и 6,54млн не е малко. според Вас до колко реално може да стигне?
тъй като действително активите й са сериозни
Коментар
-
ето моите въпроси
Какви са активите ви и печалбата в края на март 2007 г.?
КТБ не е активен посредник в търговията на БФБ-София, на какво се дължи това, означава ли това че инвестиционното посредничество не е перспективен сегмент за вас?
Как оцелява една българска банка в конкуренция с банките с чужди капитали, при положение, че чуждите банки осигуряват евтино финансиране на дъщерите си у нас?
Какви активи и печалба планирате за края на 2007 и 2010 г. например?
Кой ще бъде мениджъра на емисията Ви?
Кои ще са основните сегменти на банковия пазар в които ще
съсредоточите усилията си?
Планира ли КТБ експанзия в чужбина?
Планира ли КТБ издаване на облигационни емисии, защо до момента не сте се финансирали по-този начин?
КТБ има 92% ръст на активите за 2006 г. до 524 млн. лв. Докога може да се очаква бързия ръст на активите ви да продължи?
Коментар
-
одобриха проспекта на Корпоративна ТБ
Потвърди проспект за първично публично предлагане на акции на „Корпоративна търговска банка” АД, гр. София. Емисията е в размерна 1 000 000 броя обикновени акции с номинална стойност от 10 лв. всяка, минимална емисионна стойност от 45 лв. всяка и максимална емисионна стойност от 58.50 лв. Емисията е издадена в резултат на увеличаване капитала на дружеството.
„Корпоративна търговска банка” АД е универсална банка, която предлага широка гама банкови продукти и услуги, като основните са в следните направления : корпоративно и потребителско кредитиране; приемане на депозити; международно банкиране; инвестиционно банкиране, брокерски и консултантски услуги; интернет банкиране; кредитни и дебитни карти.
Основни акционери на банката са „Бромак” ЕООД, притежаващ 69.34% от капитала и „Технологичен център – институт по микроелектроника” АД с 29.06%.
Коментар
-
ТРЯБВА ДА СМЕ СРЕД ДЕСЕТТЕ НАЙ-ГОЛЕМИ
Цветан Василев, председател на надзорния съвет на Корпоративна банка, пред в."БАНКЕРЪ"
Г-н Василев, защо решихте да качите Корпоративна банка на борсата, като увеличите капитала й чрез пласирането на емисия акции с общ номинал от 10 млн. лева?
- Бързото увеличаване на активите на банката през последните две години и амбициозният план на мениджмънта й за нейното развитите през следващите години ни накараха да прибегнем към увеличаването на капитала й чрез пласиране на акции на фондовата борса.
Да разбирам ли, че според вас продажбата на акции на борсата е по-лесният и евтин начин за увеличаване на капитала на банката в сравнение с досегашната практика, когато това ставаше чрез заделяне на текущата печалба в различни резервни фондове?
- Оказа се, че печалбата на банката, макар и значителна, не е достатъчна, за да увеличи капитала до равнище, което е адекватно на увеличените й активи.
Знаете, че у нас повечето притежатели на малки пакети акции се интересуват единствено от дивидента, който ще получат. Не мислите ли, че с влизането на голям брой дребни акционери ще се натъкнете на претенции, които ще възпрепятстват плановете за развитие?
- Смятам, че за разлика от някои по-непрозрачно проведени процедури по предлагането на акции на борсата в проспекта за акциите на Корпоративна банка много ясно са посочени целите за нейното развитие. Така че ако инвеститорите, които закупят пакети от тези ценни книжа, си направят труда да се запознаят с тях, в бъдеще не може да има никакви недоразумения по въпроса.
Какви са целите заложени в стратегията?
- Това са устойчив ръст на активите на банката, който да е над средния за сектора, и значително подобряване на основните капиталови показатели - възвръщаемост на собствения капитал и възвръщаемост на активите. Целта е след три години да сме сред десетте най-големи банки по размер на активите и сред петте банки с най-добра възвръщаемост на собствения капитал.
Ще бъде ли обяснено на акционерите, че през първите една-две години от развитието на банката те не могат да разчитат на дивиденти?
- Проспектът на Корпоративна банка е много ясен, много конкретен и много коректен, но предпочитам да говоря за него, след като бъде приет от Комисията по финансов надзор.
Защо е тази резервираност? Да не би да нямате право да коментирате данните в проспекта, преди той да бъде одобрен?
- В крайна сметка всички намерения, заложени в този проспект, могат да бъдат реализирани единствено ако той бъде одобрен. Така че няма никакъв смисъл да изпадаме в конкретика, която може и да не види бял свят.
Номиналът на акциите 1 лев ли ще е?
- Да. Намерението ни е да емитираме 10 млн. броя нови акции, всяка с номинал от един лев, които изцяло да бъдат продадени през борсата.
Какъв процент от тази емисия планирате да продадете на чуждестранни инвеститори и какъв на български?
- Очаквам да има голям интерес както от чуждестранни така и от български инвеститори, но не сме планирали някакво процентно разпределение на акциите между тях. Купувачите ще бъдат онези, които предложат най-висока цена.
Нали предлагането на акциите ще започне на цени, които са по-високи от номинала?
- Разбира се. Но не мога да ви кажа каква ще бъде тази цена.
Представител на миноритарните акционери ще влезе ли в надзора на банката?
- Не обмисляме такъв вариант. Пък и не сме длъжни да го правим.
Не смятате ли обаче, че това е начин, по който да покажете, че гарантирате интересите на дребните акционери?
- Според мен тези интереси са достатъчно добре гарантирани с целите, заложени в проспекта за акциите на банката. Както казах, чрез него се гарантира една напълно прозрачна политика за развитието й, от която ще спечелят всички акционери. Доброто развитие на кредитната институция ще е гаранция за поскъпването на нейните акции на фондовия пазар и именно от повишаването на тяхната цена, а не от дивидентите акционерите могат да спечелят. Във всеки случай в проспекта ясно е записано, че през следващите три години печалбата на банката ще бъде капитализирана.
С Обединена българска банка - посредника по пласирането на емисията, планирате да направите няколко презентации в чужбина - т.нар. роуд шоу. Къде ще бъдат те?
- Засега смятаме да направим представянето пред групи инвеститори в няколко столици, където собственикът на ОББ - "Национална банка на Гърция", е представена много добре. Това са Атина и Лондон. Ще направим презентация на развитието на Корпоративна банка и на целите, които тя си поставя на българския пазар. Образно казано, целта на такива представяния е да покажеш, че не си маймуна с банан, която току-що слиза от дървото, а че си институция, с ясна представа за своето бъдеще и че си наясно с начините, по които ще се развиваш. С други думи, инвеститорите трябва да разберат какво представлява институцията, в която биха могли да вложат част от парите, които управляват.
Предвиждате ли някакви специални системи за защита срещу спекулативно поевтиняване на акциите на банката?
- Най-добрият начин за защита срещу падане на цените на акциите са добрите финансови показатели на кредитната институция. Иначе има различни борсови техники, но не смятам, че те са водещи в това отношение. Ако банката е стабилна и има положителни резултати, никакви спекулации не могат да доведат до някакво трайно намаляване на цените на ценните й книжа и до загуби за акционерите й.
В някои държави се предвижда възможност банката да извършва обратно изкупуване на част от своите акции. По този начин тя може да регулира моментни изкривявания в цените им. Пречи ли ви това, че в нашето законодателство подобни операции не са разрешени?
- Липсата на такава възможност до някаква степен ограничава инструментите, с които мажоритарните собственици могат да защитят цените, по които се търгуват акциите на банката на борсата. Но според мен при едно добро развитие на кредитната институция няма да се наложи да се прибягва до подобни похвати за поддържане на борсовите котировки.
Смятате ли да издавате деривативни инструменти върху акциите на банката?
- Засега не. Тези инструменти до голяма степен могат да нарушат прозрачността за състоянието на банката, тъй като дават възможност за борсови спекулации, които често са напълно непонятни за повечето миноритарни акционери.
Законът за кредитните институции не ви позволява да издавате различни класове акции. Банките имат право да емитират само обикновени акции с право на глас. Привилегированите ценни книжа са ви забранени. Това според вас не пречи ли за привличането на повече инвеститори?
- И да, и не. Вярно е, че ако можехме да пуснем привилегировани акции, вероятно бихме заинтересовали повече инвеститори, но смятам, че резултатите, които Корпоративна банка ще отчита при изпълнението на заложения в проспекта бизнес план, ще донесе добра печалба на гражданите и фирмите, които са закупили нейните ценни книжа. А когато това е налице, интересът към акциите й постоянно ще расте, а с това и тяхната цена.
Последен въпрос. Това че пускате акции на Корпоративна банка на борсата означава ли, че вече не се водят преговори с чуждестранни инвеститори за продажбата на мажоритарния й дял?
- Мога само да кажа, че към банката имаше огромен интерес от страна на всички онези чуждестранни финансови институции, които години наред се опитват да стъпят или да разширят позициите си на българския пазар. С някои от тях бяха започнати предварителни разговори, но от момента, в който бе взето решение за пускането на акциите на Корпоративна банка на борсата, всички преговори на тази тема са спрени.
Разговора води Петър Илиев
Коментар
Коментар