IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ломско пиво (LOMP / LOMSKO)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • И още един въпрос към г-н Прокопиев:

    При положение, че печалбата на Ломско пиво за шестмесечието е 401 хил. лева, актуална ли е все още прогнозата за 2007 г. за 567 хил лева или тя значително ще бъде преизпълнена?

    Благодаря ви!

    Коментар


    • Вярно ли е, че са сключили договор с втори румънски дистрибутор?

      Коментар


      • Здравейте,

        Благодаря на всички за коментарите по темата.

        Освен въпроси за технологията на смесения закрит аукцион не виждам други отправени към мен.

        Аукциона се провежда при условията на Приложение № 11 от Правилника на БФБ-София АД. Както знаете има минимална и максимална цена и лот, други условия извън класическата процедура за провеждане на смесен закрит аукцион по Приложение 11 няма.

        Всеки ИП е запознат с тази процедура, затова ако имате необходимост от допълнителна информация за провеждането на аукциона за да вземете решение и за да си изградите стратегия можете да го обсъдите с Вашият ИП.

        Поздрави

        ПП. Подробна информация за Приложение 11 за смесен закрит аукцион можете да намерите тук:
        http://bse-sofia.bg/pdf/Mixed_auction_description.pdf

        За параметрите на провеждания за Ломско Пиво АД аукцион тук:
        http://www.lomskopivo.com/?id=22&lang=bulgarian

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Borsalino
          Първоначално изпратено от Director
          Да, пазарът е конкурентен, но има още доста потенциал за растеж. В повечето европейски страни се консумира между 50% и 80% повече бира на глава от населението, отколкото у нас.
          Аз като глава от населението трудно мога да си повиша консумацията с 80 или дори с 50 %, няма да е здравословно. По-скоро Ломско трябва да се бори с другите марки. Например с една кампания "Ломско...Инвеститорите знаят защо!"
          Прекрасна идея

          Ако се домогна да купя акции цялата рода минава на Алмус.
          Дочух от приятели в Монтана, че бирата е страхотна и на всичкото отгоре само те правели истинска тъмна бира.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Director
            Да, пазарът е конкурентен, но има още доста потенциал за растеж. В повечето европейски страни се консумира между 50% и 80% повече бира на глава от населението, отколкото у нас.
            Аз като глава от населението трудно мога да си повиша консумацията с 80 или дори с 50 %, няма да е здравословно. По-скоро Ломско трябва да се бори с другите марки. Например с една кампания "Ломско...Инвеститорите знаят защо!"

            Коментар


            • Съгласен съм с коментара на Комодора.

              Първоначално изпратено от commodore.vanderbilt
              Според мен започва нов етап от развитието ни на борсата, а той е, че започват да излизат дружества, без особени перспективи, липса на рентабилни проекти и насока за развитие. просто да се използва пазарната еуфория и да се вдигне цената преди продажба. Трябва много да се внимава.
              Успех
              Director, това за клонирането и всяването на смут не го разбирам и ми звучи малко параноидно. В такъв форум е добре всеки да изразява своето мнение за компаниите, а не да дава оценки на другите, когато кометарите им не му харесват. Поне аз следвам този принцип. Иначе ако не го спазвах, щях да задам ехидно въпроса дали пък не си директор в Бенчмарк и комисионната ти да зависи от успеха на IPO-то и постигната цена, но няма да го направя, защото е тъпо.-

              Съгласен съм за реалното P/E, но честно казано на подобни сметки с междинни резултати преди IPO много сляпа вяра... По-добре е, ако въобще ще се правят сметки като основа на инвестиционно решение, да са на годишна база (щото годишните резултати после някой ги одитира и заверява), за да се прецени дали заложените ръстове са реални или имагинерни. -

              За сметките на прогнозното P/E - при положение, че има проспект, не бих искал аз да гадая каква ще е печалбата на дружеството в края годината, дали и с колко ще надхвърли прогнозната. А това, дали прогнозите са пресни или стари не мога да зная, защото не съм insider - и не съм участвал в изготвянето на проспекта -. Затова предпочитам да смятам с това което имам, а не с онова, което на мен би ми се искало -.

              За регионалната значимост на компанията и падащите пазарни дялове си е написано в проспекта. Това, че мениджмънта е непрофесионален е видно за всеки, прочел проспекта, това, че постигнал успехи е много хубаво, проблемът е в неяснотата за неговия дългосрочен ангажимент при липста на lock up клауза и заявеното от Енемона желание за разпродажба на всичко дето не е core business.

              Иначе, по-долу вече казах, че според мен от това IPO могат да се изкарат пари, но няма как при този силно конкурентен пазар да стане син чип. Успех на участниците и умната с оценките и нивата. -

              Първоначално изпратено от Director
              Първоначално изпратено от Valuator
              Не ми изглежда добре за регионална компания с падащи пазарни дялове в конкурентен пазар без професионален и дългосрочно ангажиран мениджмънт.
              Защо ли ми е познат този израз: "регионална компания с падащи пазарни дялове"? Май един друг "юзер" го използваше. Май някой се е клонирал с цел да всява смут

              Както и да е, тъй като мениджмънтът на компанията "не е професионален и дългосрочно ангажиран", почвам дваж повече да се възхищавам от него! Ако като неангажирани аматьори постигат такива резултати, то като понатрупат малко опит сигурно ще избият рибата в Дунава )

              Коментар


              • Първоначално изпратено от franky4fingers
                Ne se zahlasvaite tolkova po-tova P/E=17.2 (zadaite si vuprosa zasto?) Prosto biznesa ne e tolkova perspektiven...
                Франки, по ниското P/E можеш да съдиш за липсата на перспектива, когато пазарът го определя. В случая P/E е определено от мажоритаря и мениджърите на емисията, които са заложили ценовия диапазон. Като започне вторичната търговия, тогава ще говорим за очакванията на пазара.

                Първоначално изпратено от franky4fingers
                Pazara na bira e edin mnogo konkurenten pazar, koito spored men s techenie na vremeto ste dovede do svivane na margovete (v prognozite se vizda che managementa zalaga na uvelichenie na margovete, a dano, no ne znam kak ste stane).
                Да, пазарът е конкурентен, но има още доста потенциал за растеж. В повечето европейски страни се консумира между 50% и 80% повече бира на глава от населението, отколкото у нас. Освен това има ниша и за местните играчи - иначе Ломско нямаше да може да реализира ръст на продажбите и печалбите вече трета година. Също така нямаше да се строят нови пивоварни в Плевен и не знам си къде, нито да направят огромни инвестиции в Болярка.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Valuator
                  Откъде ги взехте тези 17.2 за P/E при цена 3.00 лв? Гледам прогнозите и правя бързи сметки при цена на акция 3.00 лв:
                  Брой акции - 4 500 000 бр.
                  Пазарна капитализация 3.00 х 4 500 000 = 13 500 000 лв
                  Прогнозна печалба за 2007 - 567 000 лв.
                  P/E = 13 500 000/567 000 = 23.80
                  Абе пич, кой ти каза, че 17.2 е прогнозно P/E? То си е написано - това е към 30.06.2007 ТТМ, ако това ти говори нещо. Прогнозата е правена отдавна и явно не е актуална. Как ще направиш 567 хил. лв за цяла година, след като само за първото полугодие (по-слабото!!!) е 400 хил. лв?! РЕАЛНОТО P/E е 17.2.

                  Първоначално изпратено от Valuator
                  Не ми изглежда добре за регионална компания с падащи пазарни дялове в конкурентен пазар без професионален и дългосрочно ангажиран мениджмънт.
                  Защо ли ми е познат този израз: "регионална компания с падащи пазарни дялове"? Май един друг "юзер" го използваше. Май някой се е клонирал с цел да всява смут

                  Както и да е, тъй като мениджмънтът на компанията "не е професионален и дългосрочно ангажиран", почвам дваж повече да се възхищавам от него! Ако като неангажирани аматьори постигат такива резултати, то като понатрупат малко опит сигурно ще избият рибата в Дунава )

                  Коментар


                  • Абсолютно съм съгласен с теб Франки (за разлика от друга една позиция ;-). Според мен започва нов етап от развитието ни на борсата, а той е, че започват да излизат дружества, без особени перспективи, липса на рентабилни проекти и насока за развитие. просто да се използва пазарната еуфория и да се вдигне цената преди продажба. Трябва много да се внимава.
                    Успех
                    Глупавите хора се учат от собствените си грешки, а умните от грешките на другите.

                    Коментар


                    • Za nisto.

                      Коментар


                      • Франки,БЛАГОДАРЯ!!!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от franky4fingers
                          Ne se zahlasvaite tolkova po-tova P/E=17.2 (zadaite si vuprosa zasto?) Prosto biznesa ne e tolkova perspektiven. Pazara na bira e edin mnogo konkurenten pazar, koito spored men s techenie na vremeto ste dovede do svivane na margovete (v prognozite se vizda che managementa zalaga na uvelichenie na margovete, a dano, no ne znam kak ste stane). Za da pridobiesh realna predstava za informaciqta, koqto nosi tova P/E e redno da sravnish sus P/E industry average i tova da kazesh dali e nisko ili visoko. S edna duma TRQBVA DA IMASH BAZA ZA SRAVNENIE
                          Добре казано, Франки!

                          Всички, които искат да си купят Ломско, но не искат да изпаднат в подобен казус като "Тодоров", нека по-задълбочено да анализират фундамента!

                          P/E в момента може и да е 17,2 но реално трябва да се смята с печалбата, която дружеството очаква за 2007 г., а тя е доста скромна - 567 хил лв. Ако тя се реализира и все още дружеството не е продадено на стратегически инвеститор, по мое скромно мнение едва след 6 месеца дружеството ще заслужи една цена от порядъка 2,70-2,80 лв! Разбира се, нещата се променят, ако Ломско бъде продадено преди това.
                          От тук нататък всеки сам може да си прецени колко трябва да се плати за това дружество сега на ИПОто.

                          Печалбата за 2008 г. ми се струва доста оптимистично предвидена. Биреният бизнес е силно конкурентен, което сваля нормата на печалба. Освен това се изискват сериозни инвестиции, за да може едно дружество да бъде конкурентноспособно, а Ломско изостава в последните години с инвестициите. Сегашните собственици са наясно, че без продажба на голям играч Ломско няма дълго да оцелее, въпреки старението на сегашния мениджмънт.

                          Коментар


                          • Откъде ги взехте тези 17.2 за P/E при цена 3.00 лв? Гледам прогнозите и правя бързи сметки при цена на акция 3.00 лв:
                            Брой акции - 4 500 000 бр.
                            Пазарна капитализация 3.00 х 4 500 000 = 13 500 000 лв
                            Прогнозна печалба за 2007 - 567 000 лв.
                            P/E = 13 500 000/567 000 = 23.80
                            Не ми изглежда добре за регионална компания с падащи пазарни дялове в конкурентен пазар без професионален и дългосрочно ангажиран мениджмънт.


                            Първоначално изпратено от Perla
                            Първоначално изпратено от franky4fingers
                            Ако големите влязат високо още първия ден втория влизай на 3.00 за всеки случай.
                            Eto tova e losho interpretirane na situaciqta. 3 leva e maksimalnata cena be hora, spravedlivata cena e okolo 2.30 (ne si spomnqm tochnata cifra v prospekta q pishe) Golemite paketi ste minat sigurno s maluk diskount(5-10%). Ako priemem che spravedlivata cena e 2.3, a ti platish 3 bgn, to ti plastash 30.43% premium (no thanks). Na 3 bgn se gubi dosta potencial za burza pechalba tuk, a tova oprdeleno nqma da e ot long-term investiciite mi. Ne zabravqite che free-floata ste se uvelichava sigurno oste nqkolko puti, taka che ne si struva da si priprqn i da iskash da si kupish sega vednaga na maksimalnata cena. Pomisli trezvo, bez da vlagash emocii

                            I ne zabravqite che tova e borsa i nqma nisto sigurno
                            Мислиш ли, че големите ако влязат на 3.00 няма да са си направили сметката по лошо от нас? И на мен не ми се иска да влизам на 3.00 но мисля, че ако това е единствения ми шанс да взема малко и при P/E 17.2 ако се налага.
                            И ако има няколко стратегически инвеститора кога мислиш, че ще влязат в играта? Ако някой вземе след аукциона да изкупува няма ли да му е коз в преговорите за Ломско това?

                            Коментар


                            • Мислиш ли, че големите ако влязат на 3.00 няма да са си направили сметката по лошо от нас? И на мен не ми се иска да влизам на 3.00 но мисля, че ако това е единствения ми шанс да взема малко и при P/E 17.2 ако се налага.
                              И ако има няколко стратегически инвеститора кога мислиш, че ще влязат в играта? Ако някой вземе след аукциона да изкупува няма ли да му е коз в преговорите за Ломско това?
                              Ne se zahlasvaite tolkova po-tova P/E=17.2 (zadaite si vuprosa zasto?) Prosto biznesa ne e tolkova perspektiven. Pazara na bira e edin mnogo konkurenten pazar, koito spored men s techenie na vremeto ste dovede do svivane na margovete (v prognozite se vizda che managementa zalaga na uvelichenie na margovete, a dano, no ne znam kak ste stane). Za da pridobiesh realna predstava za informaciqta, koqto nosi tova P/E e redno da sravnish sus P/E industry average i tova da kazesh dali e nisko ili visoko. S edna duma TRQBVA DA IMASH BAZA ZA SRAVNENIE

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от franky4fingers
                                Ако големите влязат високо още първия ден втория влизай на 3.00 за всеки случай.
                                Eto tova e losho interpretirane na situaciqta. 3 leva e maksimalnata cena be hora, spravedlivata cena e okolo 2.30 (ne si spomnqm tochnata cifra v prospekta q pishe) Golemite paketi ste minat sigurno s maluk diskount(5-10%). Ako priemem che spravedlivata cena e 2.3, a ti platish 3 bgn, to ti plastash 30.43% premium (no thanks). Na 3 bgn se gubi dosta potencial za burza pechalba tuk, a tova oprdeleno nqma da e ot long-term investiciite mi. Ne zabravqite che free-floata ste se uvelichava sigurno oste nqkolko puti, taka che ne si struva da si priprqn i da iskash da si kupish sega vednaga na maksimalnata cena. Pomisli trezvo, bez da vlagash emocii

                                I ne zabravqite che tova e borsa i nqma nisto sigurno
                                Мислиш ли, че големите ако влязат на 3.00 няма да са си направили сметката по лошо от нас? И на мен не ми се иска да влизам на 3.00 но мисля, че ако това е единствения ми шанс да взема малко и при P/E 17.2 ако се налага.
                                И ако има няколко стратегически инвеститора кога мислиш, че ще влязат в играта? Ако някой вземе след аукциона да изкупува няма ли да му е коз в преговорите за Ломско това?

                                Коментар

                                Working...
                                X