IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енемона (E4A/ENM, ZNOA и E4AP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Да, видях я. Не знаех, че Глобъл Кепитъл е свързано лице, реших че е някой фонд, за който най-естественото нещо е да излезе все някога с капиталова печалба.
    Ето, че дискусията премахна едно от съмненията ми за бъдещото движение на цената. Много се радвам
    Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от hah
      Напълно съм съгласен с Ла Коста, по всички пунктове.
      И още нещо, което мисля е важно - в компанията има финансов инвеститор, поне за такъв говори името му - Глобъл Кепитъл. Ще бъде добре той предварително да оповести каква exit strategy има, за да не стават после драми.
      Глобал Кепитъл е инвестиционно дружество /по смисъла на своята дейност/ основано от действащи мениджъри на Енемона. Няма exit strategy. В презентацията от Лондон можете да проследите най-вероятния сценарии за дялово разпределение в Енемона до 2011. Има я на сайта в раздел инвеститори.

      Коментар


      • Напълно съм съгласен с Ла Коста, по всички пунктове.
        И още нещо, което мисля е важно - в компанията има финансов инвеститор, поне за такъв говори името му - Глобъл Кепитъл. Ще бъде добре той предварително да оповести каква exit strategy има, за да не стават после драми.
        Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

        Коментар


        • Благодаря за съветите La Costa - ще се имат впредвид.

          За твърдата фиксирана цена засега по-скоро отговора ми е отрицателен ... засега.

          Можете да очаквате - ЯСНА, ТОЧНА и ПРОЗРАЧНА процедура която да даде шанс на всички и да изключи кухите поръчки.

          Репутацията и имиджа на Енемона са много по-важни от няколко стотинки отгоре или нечии трети интереси .

          Коментар


          • Първоначално изпратено от PDP
            Първоначално изпратено от VKVK
            zashto ENE ima tolkova mnogo razhodi za vanshni uslugi.....
            Ще има отговор на този въпрос - утре ще го подам на колегите си отговарящи за оперативните финанси и счетоводство.
            Kak smqtate da procedirate pri listvaneto na ENE na borsata. Shte vzaimstvate li ot emisiqta na CHIM.Spored men se vidq 4e pri dostupna i interesna cena se dostiga jelaniq dulgosro4en efekt za kapitalizaciqta na drujestvoto.Dokato pri MONBAT vupreki, 4e cenata e pod psravedlivata s ogled na investicii i bude6ti perspektivi i razvitie, ne moje da se probiqt strategi4eski niva. Zatova koi podhod smqtate da izberete vie?I smqtate li 4e nqkoi ot IPO-tata tazi godina moje da bude neuspe6no?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Странджата
              пожелавам и на ОББ да се справи по-успешно с ИПОто на Енемона от увеличението на капитала на Свилоза
              преди да съм видял проспекта не искам да се заричам но по принцип не желая да купувам нищо от елана!
              Защо, Странджа, смяташ че не са се справили? Нали е успешно, при това новите купуваха права на 20 лева!!! Е, това ако не е успех, здраве му кажи!

              Коментар


              • Ветре, нали и цената е част от едно /успешно/ ИПО? Нали точно Елана напомпиха цената като пуснаха "кухи" поръчки купува за милиони /кухи, защото парите се плащат след това/ и по този начин отрязаха много инвеститори? Нали точно по този начин се стигна до парадокса близо 6 пъти презаписване на Монбат при цена 6,95 лв. /според думите на Елана/, което сравнено с Химимпорт /2,5 пъти презаписване при цена 4 лв./ си е направо смешно и вони от километри!
                Първоначално изпратено от PDP
                Благодаря на всички за коментарите. Искам и аз да попитам нещо инвеститорите тук

                Бихте ли могли да ми дадете 3-те най-добри IPOта в България които да служат като добри примери?
                Няма значение колко пари ще спечелят спекулантите и инвеститорите. Направете го така, че да вдъхнете на всички професионализъм и коректност. Няма нужда Енемона да се грижи за печалбата на инвеститорите и спекулантите. Те знаят как да спечелят. Направете го по ЯСНА, ТОЧНА и ПРОЗРАЧНА процедура и те ще оценят публичното предлагане по достойноство, от което ще спечелите и вие, и всички участници на пазара.

                И аз бих посочил ИПОто на Химимпорт, но не защото от него спечелих добре, а поради безупречното му провеждане, базиращо се на:

                1. Твърдо фиксирана цена, която не дава възможност за манипулации от рода на тези с цената на Монбат. Не е необходимо Енемона да слага толкова ниска цена, както направиха Химимпорт, за да са доволни всички сега. Достатъчно е да се сложи някаква близка до реалната цена. Самият факт, че има определена цена дава яснота, прозрачност и предсказуемост. В случая с Монбат мажоритарят и Елана пак взеха цената, която те си решиха - 6,95 лв при положение, че още в проспекта бяха заложили 6,93 лв в графата "очаквани постъпления от ИПО-то", но в крайна сметка остана само лошият спомен от непрозрачната процедура.

                2. Задължително заплащане на заявените за записване акции още ПРЕДИ ПОДАВАНЕ НА ПОРЪЧКАТА като в случай на презаписване впоследствие се връща остатъкът. Това условие ще затрудни максимално подаването на "кухи" поръчки купува, зад които не стоят реални пари, и няма да се стигне до фрапантно презаписване както при Монбат.

                3. Внимателен подбор /включващ и критерий "репутация"/ на мениджъра на публичното предлагане, за да не се стига до дребните тарикатлъци на Елана от рода на това, че акциите от ИПО-то на Монбат на всеки участвал се вкарват в някаква лична клиентска сметка при Елана /без да го е искал това/ и за да му се прехвърлят към неговия ИП трябва да плати 10 лв. Централна кооперативна банка директно извади на всички участници Депозитарни разписки и всеки си я получи безпроблемно от същия банков клон, в който беше подал заявката за записване на акции.

                4. Максимално подробно обявяване след приклчването на ИПО-то на брой оферти, брой заявени за записване акции, обща сума в лева, конкретните поръчки с брой акции и суми участвали в ИПО-то. Разбира се, без да се обявяват конкретните лица подали поръчките.

                Закрит аукцион без пазарни поръчки като този на Еврохолд също е добро решение, НО САМО ЕДИН аукцион! Важното е да има ПРОЗРАЧНОСТ, ПРОЗРАЧНОСТ и пак ПРОЗРАЧНОСТ!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от VKVK
                  zashto ENE ima tolkova mnogo razhodi za vanshni uslugi.....
                  Ще има отговор на този въпрос - утре ще го подам на колегите си отговарящи за оперативните финанси и счетоводство.

                  Коментар


                  • PDP написа:
                    Благодаря на всички за коментарите. Искам и аз да попитам нещо инвеститорите тук

                    Бихте ли могли да ми дадете 3-те най-добри IPOта в България които да служат като добри примери?



                    ЗАКРИТ АУКЦИОН БЕЗ ПАЗАРНИ ПОРЪЧКИ

                    Коментар


                    • zashto ENE ima tolkova mnogo razhodi za vanshni uslugi, za 2006 te sa 50% ot prihodite? Sashto taka za poslednite 3 meseca na 2006 tezi razhodi sa 17 miliona lv.
                      sashto zashto netnata pechalba e tolkova niska v sravnenie s prihodite? ne zvuchi razumno edna kompania, koiato se zanimava s energetika i stroitelstvo da ima net profit magin ot 5-7% vsichki znaem che marja pri stroitelstvoto e nad 30% (v niako sluchai i nad 50 i dori 100%) a pak v energetikata - tam pod 15% napravo si e smeshno
                      da ne stane filma pri koito nie shte si kupim akcii, pak te shte izkarat pechalbata izvan drujestvoto chrez razhodi za vanshni uslugi

                      Коментар


                      • Е мисля, че всички тези компании не могат да се сравняват по много причини една с друга.

                        CHIM-а са си имали основателна причина преполагам да го направят така.

                        Но мислите ли, че основната цел на едно IPO е да доведе до 50% или повече процента спекулативна печалба за месец два?
                        Не, че има нещо лошо в това но трябва да има баланс между интересите на всички участници и заинтересовани страни.

                        Има немалка вероятност IPO то на Енемона да е директно на пода на борсата - тогава ще видим какви ще бъдат коментарите

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от PDP
                          Благодаря на всички за коментарите. Искам и аз да попитам нещо инвеститорите тук

                          Бихте ли могли да ми дадете 3-те най-добри IPOта в България които да служат като добри примери?
                          Do it the CHIM way! Ама знам, че няма да стане

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от PDP
                            Благодаря на всички за коментарите. Искам и аз да попитам нещо инвеститорите тук

                            Бихте ли могли да ми дадете 3-те най-добри IPOта в България които да служат като добри примери?
                            При IPO-то на CHIM оставиха достатъчно добра печалба за участващите!
                            Честно да си призная - мен ме интересува основно това.
                            Как точно ще си развиете бизнеса и какви точно резултати ще постигнете - ваша грижа! Дай Боже да са добри и отлични!
                            При IPO-то на MONBAT проблема за мен беше постигнатата висока цена и твърде ниското изпълнение на заявките - мисля, че беше някъде към 22 %

                            За да има угодия, направете IPO-то така, че да формирате ниска цена и колкото може по-голям % на изпълнение на поръчките.
                            А ако после цената направи и дубъл за 2 дена - цена няма да имате!
                            Ако пък и умножите парите по-най удачния начин и докарате приличен дивидент - ще оставите трайна диря в съзнанието на участниците на нашата борса!

                            Коментар


                            • Благодаря на всички за коментарите. Искам и аз да попитам нещо инвеститорите тук

                              Бихте ли могли да ми дадете 3-те най-добри IPOта в България които да служат като добри примери?

                              Коментар


                              • Ако Елана реализират ИПО-то, за мен това ще бъде ясен знак, че Енемона /както и в случая с Монбат/ е склонна да толерира подобна крайно некоректна практика и трябва да бъда бдителен и към всичко останало свързано с дружеството.
                                бе не е проблема дали е Елана, ми проблема си е че още в началото му турнаха на Монбата една измишльотена цена, коя си имаше потенциял толква, колкото си и показа. па затва требва да се мисли в кое ИПО се влиза как се влиза, защо се влиза и дали изобщо требва да се влиза ама си зависи най-вече от цената... щото ся варианти има, не е като да нема

                                Коментар

                                Working...
                                X