If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Еврохолд България АД (4EH / EUBG) - архив до 08.09.11
Колеги каква е прогнозната ви цена до Нова Година?
Е, надяваме се поне до където я оставихме в последният и връх. Все пак наближават консолидирани отчети, които със сигурност се знае, че ще са добри. В тях ще са включени и резултатите на румънския застраховател.
НЕСТОР, добрите отчети нещо ме плашат напоследък - виж миналия месец каква беля ни докараха:-)
Но сериозно сега, оставихме акциийката на 8,6 последния път, нали? Ще се чакаме там!
BULL MARKET -- A random market movement causing an investor to mistake himself for a financial geniu
Колеги каква е прогнозната ви цена до Нова Година?
Е, надяваме се поне до където я оставихме в последният и връх. Все пак наближават консолидирани отчети, които със сигурност се знае, че ще са добри. В тях ще са включени и резултатите на румънския застраховател.
Ако утре Всички които купувахме последните 5-6 дни стиснем и не продаваме нито 1 на акция ми е много интересно откъде ще пълнят дебелаците като са пълни с кеш ???? Дръжте мъжки и успехи
Инж. Пламен Патев пред в. Дневник, 20.11.2007: Вече изнасяме половината консумативи за хемодиализа, които произвеждаме
"Етропал" е поредното дружество от структурите на "Еврохолд България", което предлага свои акции за търговия на Българската фондова борса. Компанията прави вторичното публично предлагане в момент на корекция на капиталовия пазар, но въпреки това ръководството й запазва своя оптимизъм. За плановете за развитие на "Етропал" разговаряме с изпълнителния директор на дружеството инженер Пламен Патев.
"Етропал" има малко позната сфера на дейност, може ли да дадете повече подробности за нея?
- Основно направление в производствената структура на "Етропал" са консумативите за хемодиализа. Произвеждат се филтри за кръвта на хората с бъбречна недостатъчност. В този процес кръвта се просмуква през мембраните и филтрите я въвеждат обратно в тялото на човека. Именно тези консумативи, които позволяват процесът да се осъществи, се произвеждат от "Етропал".
Имате ли аналогичен производител в България?
- Не, дори в Европа се произвежда от още четири компании. Филтрите се състоят от влакна с дебелината на човешки косъм, които са кухи и през тях минава кръвта. "Етропал" взима корпуса от пролипропилен, завива ги със смола, облича ги в капсули. Звучи просто, но този филтър е като жив. Промяната на температурата с десета от градуса може да го свие с 1 сантиметър. Ако той се скъса, като влезе кръвта, тя изтича и се губи. Технологията е сложна, налагат се години опити, машините са уникални, а самите влакна, които са топ технология, се произвеждат в Италия в предприятие, от което "Етропал" притежава 51%. Производството на влакна е факт от 4 месеца, като освен него те се произвеждат още само от "Фрезениус" и "Мембрана". За да се започне производството на една нишка, отнема години, като при нас този процес успешно се прилага от май.
На каква стойност са разходите за проучвания и развитие?
- Не случайно избрахме италиански партньори, защото само линията там струва 10 млн. евро, а разходите за проучвания са подобни. Ние не сме вложили всичките средства. Използваха се програми на ЕС, а откакто е започнало производството през юни и то не е натоварено напълно, оборотът е към 1.5 млн. евро при 25-30% печалба само от този продукт.
Каква част от продукцията се реализира на българския и каква на международния пазар?
- Допреди 2 години "Етропал" разчиташе само на българския пазар и диализният консуматив 90% се пласираше у нас. Сега се отварят добри възможности на Балканите и износът е около 50%. Защитихме си марката, надяваме се към края на годината да достигнем 16 млн. лв. оборот, което е с 1/3 повече, отколкото за деветмесечието. Имаме партньори от Египет с предложение за покупка на 300 хил. диализатора, което е 1/3 от обема на постигнатото до момента, и очакваме то да се увеличи 2 пъти през следващите години. "Етропал" произвежда също банки за кръвопреливане, а спринцовките са само 5% от производствената номенклатура. Друг високотехнологичен продукт са изкуствените стави, които също се произвеждат от "Етропал".
Може ли да кажете какъв е пазарният дял на дружеството?
- Близо 80% при хемодиализаторите, 100% при хемолиниите и 20% хистомните игли в България са наше производство. За международните пазара е рано да се говори, но вече сме изнесли 25 000 диализатори за Китай, което беше тестване на продукта, но чакаме партньорите с проектодоговор за 1 млн. хемодиализатори. Ако това стане, ще можем да си гарантираме 100% реализация на продукцията само с клиентите на китайския пазар. Тук трябва да отбележа, че много малко компании са успели да изнесат такава продукция в Китай.
В момента разполагаме с 2 технологични линии, на едната произвеждаме с целулозно ацетатна мембрана, а на другата - със синтетична мембрана. Двете са с капацитет по 600 хиляди броя в зависимост от смените, така че стигаме 1.2-1.4 млн. броя капацитет. Самите системи, произвеждащи линиите за хемодиализа, са с капацитет над 1.5 млн. броя, но могат да се увеличат с още 30%, като за момента при тях на натоварването е 100%.
Кои са основните рискове пред дружеството?
- Не виждам алтернатива за региона на това, което предлагаме, в скоро време. Самочувствие ни дава дъщерната фабрика в Италия, а в рамките на година и половина ще можем да предложим собствена синтетична мембрана от завода в Италия.
Всички компании, които произвеждат мембрани, имат и заводи за диализатори. Затова съществува риск те да откажат мембрани на други производители на диализатори. Единствен в света "Мембрана" произвежда само мембрани, но за да бъдем изцяло независими, стигнахме до решение сами да произвеждаме наши мембрани. В момента синтетични мембрани се произвеждат от 3 компании, но нашите инженери от Италия вече са разработили мембрана за фибра и до 1.5 години се надявам да сме от първите 4 фирми, които произвеждат синтетична мембрана.
Иначе най-големите ни проблеми бяха преди 10 години. Сега 90% от клиентите ни в България са бюджетни организации. Сроковете на разплащане са в рамките на 60 дни, спазват се и не сме имали проблеми. Когато се е налагало да участваме в обществени поръчки за болниците, сроковете стигат до 120 дни, но ние сме пригодили бизнеса си.
Нещо повече, ние сме от първите предприятия, усетили предимствата на ЕС. Ако имаме сертификат ISO само защото сме от България, вече продуктите ни се приемат във всяка болница в Европа и пазарът е практически неограничен.
Имате ли планове за бъдещи инвестиции?
- Поне за 5 млн. евро. За тази година оборотът е 18 млн. лв. При най-негативните сценарии до 2 години той ще се удвои. В съвсем кратки срокове ще имаме собствена машина за стерилизация, която ще замени етиленовия окис, и няма да се налага престой в складовете. За нея инвестицията ще бъде между 800 и 900 хиляди евро.
Лесно ли може да навлязат нови играчи на пазар, на който вие оперирате?
- Минимумът, който е необходим на нов играч да навлезе, е 5 години. "Етропал" е основана 1975 г., използвани са най-добрите германски технологии и това е една от най-високотехнологичните компании в България. Подобно предприятие се опитаха да направят в Букурещ преди няколко години. Накрая се стигна дотам ние да го оглеждаме за покупка, защото не можаха съберат хора.
Защо решихте да излезете на борсата?
- Това е най-високотехнологичната дейност в структурите на холдинга и очакваме публичността да ни помогне на международните пазари. Също така, ако някой ден е нужен ресурс, ще използваме именно борсата за набиране на капитал, а сега планираме фрии флоут 28%.
Смятате ли, че има риск за публичните предлагания в този момент?
- Имаме добър фундамент. Аз вярвам, че ще растем. Заложен е и "локъп" период, което показва увереността на настоящите собственици в бъдещето на дружеството. Ако не се продадат всички акции още в първия ден, има интерес от външни западни инвеститори да купят веднага 20%. Но "Еврохолд България", който е мажоритарен собственик, държи да запази 70% участие и да се поддържа колкото може по-висок фрий флоут. Що се отнася до останалите компании, планиращи листвания, мога да кажа, че ние имаме добър фундамент, а по адрес на останалите не мога да давам мнения.
Коментар