IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Каолин АД (6K1 / KAO)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Отворено писмо от Управителния съвет на БМГК
    13.02.2013г.

    Някой беше казал: „Най-много се лъже преди война, по време на избори и след лов”.

    И понеже сега в България се задават избори, някои субекти, както се е случвало и друг път в миналото, се опитват да извлекат политически дивиденти от популистко говорене, като спекулират с икономически теми, например за размера на концесионните такси и участието на държавата в добива на минерални суровини. Този път, за по-голям ефект, допълнително се внушават подвеждащи твърдения, че в държавите от Европейския съюз законодателството в защита на националния интерес било по-различно, т.е. по-добро от българското.

    Управителният съвет на Българската минно-геоложка камара изразява категоричната си позиция против всякакви предизборни спекулации с минерално-суровинната индустрия в страната.

    Българска минно-геоложка камара е учредена през 1991 г. В нея членуват над 100 търговски дружества, произвеждащи над 90% от промишлената продукция на минерално-суровинната индустрия в страната. Камарата е член на в Европейската асоциация на минната промишленост, металните руди и промишлените материали (ЕВРОМИН), а чрез две от дружествата – „Мини Марица-изток” ЕАД и „Въгледобив Бобов дол”, е представена и в Европейската асоциация за въглища и лигнити (ЕВРОКОЛ).

    Българското общество трябва да бъде информирано и запознато с фактите по отношение на добива на минерални суровини, за да спрат манипулативните внушения.

    Минерално-суровинната индустрия в България, както и в Европейския съюз и света, е основата на всички останали индустрии – металургичната, химическата, строителната, машиностроителната, електротехническата, електрониката и др., т.е. тя е жизненоважна за съвременното съществуване и развитие на човечеството.

    Добивът на подземни богатства, както в държавите от Европейския съюз, така и в останалите страни е свързан с голям инвестиционен, пазарен и социален риск, поради което на повечето места се извършва от 100 % частно-правни субекти.

    В България площта, определена по предоставените концесии за добив, е 0,9% от площта на страната при средно 1% за държавите-членки на Европейския съюз.

    Относителният дял на минерално-суровинния отрасъл в брутния вътрешен продукт на страната е между 4% и 5% годишно. Браншът осигурява пряко между 25 000 и 30 000 работни места и непряко други около 120 000 работни места, обслужващи сектора.

    Концесионните такси в България са съизмерими с тези на другите държави-членки на Европейския съюз и страни от Европа. Така например, концесионната такса за добив на цветни и благородни метали в Румъния и Испания е 2% от нетните приходи от продажби; в Португалия, Сърбия и Македония е 3%; в Гърция (за злато), Финландия и Норвегия не се заплаща концесионна такса.

    В България, съгласно наредбата за определяне на концесионните възнаграждения, дружествата, добиващи метални полезни изкопаеми, заплащат между 0,8% и 4,0% или средно 2,4% от стойността на металите в добитата руда, в зависимост от рентабилността на добива, което е подобно на концесионните възнаграждения за мед в Полша.

    Освен това, търговските дружества в отрасъла заплащат всички други държавни и местни данъци и такси, произтичащи от общата за всички отрасли данъчна система в страната - корпоративен данък печалба, ДДС, осигуровки, местни данъци, такси и други. Освен това, концесионерите оказват допълнителна голяма всестранна подкрепа на местните общности.

    Концесионните такси в някои договори за концесии, които са неразделна част от договорите за приватизация в отрасъла, са средно около 1,5% от стойността на добитите количества метали. Ако те се приравнят към нетните приходи от продажби, процентът трябва да се увеличи с около 1/3 поради технологичните загуби при добива и обогатяването. Това означава, че размерът на концесионно възнаграждение в тези договори в България от около 1,5% се равнява на около 2,0% на база нетни приходи от продажби, колкото е например в Румъния.

    На база гореспоменатото можем да заключим, че концесионните такси в България са съизмерими с тези на държавите от Европейския съюз. Всяко повишаване на тези такси ще постави инвеститорите у нас в по-неблагоприятно положение спрямо инвеститорите в други европейски държави.

    За съжаление, определени лица, не разбирайки същността на добивната индустрия и големия риск на инвеститорите, свързан с циклично променящите се пазарни условия и цени, проявяват интерес към тази индустрия единствено, когато дойде цикъл на повишаване на цените на борсовите и други суровини. Тогава те започват да манипулират общественото мнение, че могат да се подобрят пенсиите на хората, заплатите и инфраструктурата на страната, като компаниите се национализират и се увеличат данъците, но никой не говори, че са необходими огромни средства за покриване на производствените разходи за добива и значителни инвестиции за техническо осигуряване, технологично развитие, екология и безопасност на труда в предприятията от отрасъла.

    Когато дойде период на ниски пазарни цени и компаниите от минния сектор в целия свят се затрудняват как да продължат своята дейност и да запазят работните места, гореспоменатите лица не се интересуват от проблемите на бранша.

    Вече се чуват и предложения държавата да участва в добива на минерални суровини и този въпрос да бъде поставен за решаване с референдум. Придобити граждански или търговски права не могат да се отнемат по такъв начин, както и изменението на вече съществуващи търговски договори. Това противоречи на всички правни принципи в Европейския съюз. Освен това, законът изрично забранява да се поставя на референдум въпросът за данъци, такси и трудови и осигурителни плащания и вноски. Това е основна част от правителствената финансова политика на всяка държава и не подлежи на подобно допитване, което може да блокира икономиката на страната за години наред, да дискредитира България в очите на инвеститорите, не само в бранша, но и във всички отрасли на икономиката.

    Същевременно, България има горчив опит от времето, когато цялата добивна индустрия беше държавна и като такава беше технологично изостанала и с огромни проблеми в екологията и безопасността на труда.

    Българското законодателство, регулиращо дейностите в сектора, е хармонизирано със законодателството на ЕС. В края на 2010 г. България направи и голяма европейска крачка, като създаде единен орган за контрол и управление на подземните богатства в лицето на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Преди единния орган, минерално-суровинната индустрия се администрираше от три министерства, което силно бюрократизираше и затрудняваше инвеститорите, създаваше условия за корупция и пречеше за провеждане на единна политика в отрасъла. Създаването на единния орган осигури условия за преодоляване на бариерите в процеса за концесиониране и изготвяне на национална стратегия за развитие на минната индустрия. Това е добър знак за инвеститорите у нас и съответства на сегашната политика за суровините на Европейския съюз, както и за устойчивото развитие на общността.

    Благодарение на усилията на всички страни в бранша, минерално-суровинната индустрия като цяло е една от малкото в страната, които през последните години се развива устойчиво, инвестира в модерни технологии, опазване на околната среда и безопасни условия на труд и осигурява ръст в производството и работните места в условията на тежка икономическа криза.

    В заключение, обръщаме се към Президента, Народното събрание, Правителството, политиците, национално представените работодателски организации, научните среди, синдикатите, ЕВРОМИН, ЕВРОКОЛ, Европейския парламент и Европейската комисия - да се обявят срещу всякакви необосновани атаки срещу минерално-суровинната индустрия в България, което е в интерес на цялото ни общество и в интерес на Европейския съюз.
    .

    Коментар


    • Една добра акция с добра печалба за изминатия месец...
      четворка ли е заветната цел...
      Не е препоръка....

      Коментар


      • Дочувам, че китайци яко пазарували акции на Каолин.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение
          6K1 Каолин АД-Сеново 230 302 2.160 497 452.320
          6K1 Каолин АД-Сеново 1 559 454 2.160 3 368 420.640
          6K1 Каолин АД-Сеново 370 680 1.342 497 452.560
          6K1 Каолин АД-Сеново 2 510 000 1.342 3 368 420.000
          Репа ще да са.

          Коментар


          • 6K1 Каолин АД-Сеново 230 302 2.160 497 452.320
            6K1 Каолин АД-Сеново 1 559 454 2.160 3 368 420.640
            6K1 Каолин АД-Сеново 370 680 1.342 497 452.560
            6K1 Каолин АД-Сеново 2 510 000 1.342 3 368 420.000

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Голямата Мисирка
              жалко .................... намерих модела на к/роператора в моя комп и според него през тази година акцията е щяла да се търгува на 33.85 лв/акция вместо както по спомен казах 35 лв. онзи ден

              значи грешката е в мен, а к/роператора е бил прав, че е посочил цена в пъти по-малка от тази която обявих ............... за което му се извинявам

              когато мисирката обяви, че влиза тук си помислих, че ще последват загуби за Каолин, но дано скоро да продаде и да мине сделката по смяна на мажоритарния дял без проблем...
              Спри се ...
              Всичките теми наспами ....
              Смешник!!!!!

              Коментар


              • Ето какво говореше уволнения преди дни шеф на ДКВР при Дудука - официалния глашатай на властта - когато преди месеци трябваше да бъдат очернени наскоро уволнения тогава Трайков и собственика на опозиционни медии Прокопиев, и да се намери виновник за скъпия ток:

                "Варовик оскъпява двойно тока от частни ТЕЦ ... Разследването [на казионната ТВ7] разкри и една от основните причини за високите цени на частните централи Марица 1 и 3 - високата цена на варовика, който купуват от фирмата на Иво Прокопиев от "Каолин"."

                Та ... Каолин беше продаден, а днес пак има протести срещу скъпия ток. Защо така? Да не би (Буда опази) властта да ни е лъгала относно причината за удвояване на цените?!
                "Если б захотеть одним словом выразить, что делается в России, то следует сказать: воруют!"

                Коментар


                • Каолина е хубаво нешо. От него се прави порцелановата чаша от която всяка сутрин си пиете кафето, а ааз вечер чая

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vatla Разгледай мнение
                    Дружеството Каолин АД е реализирало загуба към четвъртото тримесечие на 2012г., в размер на 14 113 хил. лв.
                    жалко .................... намерих модела на к/роператора в моя комп и според него през тази година акцията е щяла да се търгува на 33.85 лв/акция вместо както по спомен казах 35 лв. онзи ден

                    значи грешката е в мен, а к/роператора е бил прав, че е посочил цена в пъти по-малка от тази която обявих ............... за което му се извинявам

                    когато мисирката обяви, че влиза тук си помислих, че ще последват загуби за Каолин, но дано скоро да продаде и да мине сделката по смяна на мажоритарния дял без проблем...
                    Last edited by 2012; 10.02.2013, 01:29.

                    Коментар


                    • Дружеството Каолин АД е реализирало загуба към четвъртото тримесечие на 2012г., в размер на 14 113 хил. лв.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                        Специално за теб пускам модела от преди 5 години.
                        благодаря за публикуване на модела ти от преди 5 години ..................... щеше да е хубаво да го качиш с по-добра резолюция (как го направи преди 5 години ), защото аз като я увелича резолюцията се замазва и нищо не разчитам, но така или иначе ще намеря копието което пазя из комповете...

                        Коментар


                        • Екуити, 2012, явно се занимавате по-професионално и да ви питам:

                          Разполагате ли с по-конкретна информация за евентуалния нов мажоритар тук: има ли дивидентна практика, би ли искал да отпише компанията като публична и др.?

                          За спора ви не мога да ви разбера, какво значение има миналото толкова много та да се ядете, но вие си знаете.....
                          Пътека се прави камък по камък!

                          Коментар


                          • Специално за теб пускам модела от преди 5 години.

                            Коментар


                            • намесих се в темата защото бях провокиран от репликите ти

                              Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                              Те някои от 9лв (януари 2008) все допълват и все са им ниски и атрактивни цените.
                              и
                              Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                              А колкото до Софарма на 9лв, тя тогава търгуваше на 10х ЕБИТДА, което си беше страшно скъпо.
                              като в същото време теб не те притесняваше, че Каолин, че търгуваше на 10Х ЕБИТДА през същия онзи период (януари 2008)



                              но ти беше на мнение, че е нормално да се търгува на 14х - 15х ЕБИТДА като очакваше цена от над 26 лева до 2 години при Каолин

                              така и до сега не намери смелост да покажеш таблицата и да сравним паричните потоци които прогнозираше с резултатите които реализира Каолин през последните 5 години

                              би било интересно на форума едно такова сравнение, както би било и интересно да направим оценка на анализаторските ти способности защото ти си особено критичен към Софарма от както следя форума от 2006 година и си особено благосклонен към Каолин откакто я качиха на борсата през 2007 година

                              мисля, че проблемите ти с ОД влияят пряко на оценката ти за Софарма .................. като същевременно не искам да кажа, че трябва да се купуват акции на Софарма към този момент ....................... нито защитавам ОД, нито защитавам Софарма, нито искам да омаскаря оператора на к/р .................... просто го приканвам да бъде по-толерантен и да не напада толкова инвестиралите в Софарма януари 2008 год. или днес

                              в момента нямам акции нито на Софарма, нито на Каолин .................... и от малкия опит с които разполагам, и от бедните знания които имам не бих могъл на някой да препоръчам дали да купи или да продаде каквито и да било ценни книжа или други финансови инструменти

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 2012 Разгледай мнение
                                като пуснеш табличката и ще разбереш къде е връзката със софармата, че дори и за боя над белите негъри ще разбереш
                                Хмм, ясно. А после ми пишеш, че аз все не съм давал да падна по гръб.
                                Аз нямам проблем да кажа, че предположенията са се е оказали грешни, други обаче трудно преглъщат такива неща.

                                Коментар

                                Working...
                                X