IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма имоти АДСИЦ (SFI)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от sylver88 Разгледай мнение
    Заради ясни дивидент ли си продават тия, взимат си го по-рано? С 30 ст. падна цената с блокови сделки.
    Цената пада, ама гледам че и сега най-ниската цена "продава" е 6,72лв., така че не виждам повод за притеснение тук. Дори смятам че е здравословно това падане на цената. Никой не очаква да расте постоянно нали?

    Коментар


    • Заради ясни дивидент ли си продават тия, взимат си го по-рано? С 30 ст. падна цената с блокови сделки.

      Коментар


      • Ей на това му викам аз - гут фишинг !

        Коментар


        • Аз съм влезнал при 4.80 лв на акция, за сега съм доволен. Надявам се след като се изплати кредита да има повече за дивиденти, но определено няма да реинвестирам за сега тук. Софарма имоти е с най-високо тегло в портфейла ми(19%), предпочитам по-малка доходност, но да има имам диверсифирциран портфейл. Интестирам само в дивидентни компании, мисля да стоя дълго, за това няма да правя спекулации за по-висока краткосрочна доходност.
          Аз съм аджемия инвеститор, за това гледам да си изхарча максимално разумно всяка спестено с мъка левче. Имам и губещи позиции в портфейла

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

            Тази тема се дискутира няколко пъти във форума. Моето мнение е, че доходността трябва да се изчислява по текущи цени, а не по такива на придобиване. Ще дам един пример доста далеч от дебелите учебници: представяме си, че аз съм си купил 100 акции оттук на цена 3 лв. и дивидента е стабилен през годините на нива 30 ст. Ако следвам вашата теория, би трябвало да не продавам тук докато не намеря доходност над 10%, но според мен не е така. При 100 акции ще взимам 30 лв. див. на година, но нека си представим, че намеря доходност от 6%, а цената тук е 7 лв. Какво става тогава - продавам 100 те си акции и взимам 700 лв. Влагам тези пари на доходност 6% и така ще взимам по 42 лв. дивидент на година. По този начин постигам доходност с 40% по-висока. Един вид се получава, че 10 е по-малко от 6, което е в противоречие с математиката и съответно няма начин да бъде вярно.
            Да, имах акции и ги продадох, но пиша това не от яд, а обяснявам защо съм постъпил така.
            За конкретния случай съм съгласен с теб...Честно да ти кажа,аз се опитвам да имам много "по-широк" поглед върху една акция.Дивидентната доходност е само един детайл...Дори понякога използвам и шестото си чувство...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

              Тази тема се дискутира няколко пъти във форума. Моето мнение е, че доходността трябва да се изчислява по текущи цени, а не по такива на придобиване. Ще дам един пример доста далеч от дебелите учебници: представяме си, че аз съм си купил 100 акции оттук на цена 3 лв. и дивидента е стабилен през годините на нива 30 ст. Ако следвам вашата теория, би трябвало да не продавам тук докато не намеря доходност над 10%, но според мен не е така. При 100 акции ще взимам 30 лв. див. на година, но нека си представим, че намеря доходност от 6%, а цената тук е 7 лв. Какво става тогава - продавам 100 те си акции и взимам 700 лв. Влагам тези пари на доходност 6% и така ще взимам по 42 лв. дивидент на година. По този начин постигам доходност с 40% по-висока. Един вид се получава, че 10 е по-малко от 6, което е в противоречие с математиката и съответно няма начин да бъде вярно.
              Да, имах акции и ги продадох, но пиша това не от яд, а обяснявам защо съм постъпил така.
              Това се опитвам да им обясня на ного хора туканка от ного време - но те лежат като плужеци на стари лаври и останали далеч в миналото сгодни покупки - и - защото са твърде лениви да търсят нови варианти - дори ще продължават да реинвестират и на реална дивидентна доходност под 3.4%, че и под 3%, тогава пък ще си гледат СРЕДНАТА покупна цена - от пазаруването преди години на 2 лв и допълването сега на 7.80 лв. Така се самоуспокояват и оправдават своята инвеститорска леност.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                Всичко това е така. Прав си да търсиш по-висок процент дивидентна доходност, щом тази вече не те устройва. Аз лично не смятам да продавам поради няколко причини. Първо - кеш в момента не ми е нужен. Второ- струва ми се че в момента перспективите пред компанията са стабилни, и дори и да не се качва повече, едва ли ще падне като цена. Трето- дори и да намеря по-висок дивидент, какво ми гарантира че въпросния дивидент от 6% ще е постоянен, а бизнеса ще е стабилен и постоянен (какъвто за момента са офис площите). И четвърто- факт е че ако сме купували акции на 3-3,50лв. и сме вземали 2-3 години дивидент, след около 10 години живот и здраве ще сме "избили" акциите, и ще си вземаме "рентата" всяка година... Всичко е много относително разбира се, и не се знае какво ще стане след месец, пък камо ли след 10 години...
                По никакъв начин не искам да намесвам или оплювам СФИ в разговора ни за изчисляване на доходности. Компанията е много добра, предвидима и стабилна.
                Last edited by 15%; 03.04.2017, 22:54.
                Пътека се прави камък по камък!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                  Тази тема се дискутира няколко пъти във форума. Моето мнение е, че доходността трябва да се изчислява по текущи цени, а не по такива на придобиване. Ще дам един пример доста далеч от дебелите учебници: представяме си, че аз съм си купил 100 акции оттук на цена 3 лв. и дивидента е стабилен през годините на нива 30 ст. Ако следвам вашата теория, би трябвало да не продавам тук докато не намеря доходност над 10%, но според мен не е така. При 100 акции ще взимам 30 лв. див. на година, но нека си представим, че намеря доходност от 6%, а цената тук е 7 лв. Какво става тогава - продавам 100 те си акции и взимам 700 лв. Влагам тези пари на доходност 6% и така ще взимам по 42 лв. дивидент на година. По този начин постигам доходност с 40% по-висока. Един вид се получава, че 10 е по-малко от 6, което е в противоречие с математиката и съответно няма начин да бъде вярно.
                  Да, имах акции и ги продадох, но пиша това не от яд, а обяснявам защо съм постъпил така.
                  Всичко това е така. Прав си да търсиш по-висок процент дивидентна доходност, щом тази вече не те устройва. Аз лично не смятам да продавам поради няколко причини. Първо - кеш в момента не ми е нужен. Второ- струва ми се че в момента перспективите пред компанията са стабилни, и дори и да не се качва повече, едва ли ще падне като цена. Трето- дори и да намеря по-висок дивидент, какво ми гарантира че въпросния дивидент от 6% ще е постоянен, а бизнеса ще е стабилен и постоянен (какъвто за момента са офис площите). И четвърто- факт е че ако сме купували акции на 3-3,50лв. и сме вземали 2-3 години дивидент, след около 10 години живот и здраве ще сме "избили" акциите, и ще си вземаме "рентата" всяка година... Всичко е много относително разбира се, и не се знае какво ще стане след месец, пък камо ли след 10 години...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                    Тази тема се дискутира няколко пъти във форума. Моето мнение е, че доходността трябва да се изчислява по текущи цени, а не по такива на придобиване. Ще дам един пример доста далеч от дебелите учебници: представяме си, че аз съм си купил 100 акции оттук на цена 3 лв. и дивидента е стабилен през годините на нива 30 ст. Ако следвам вашата теория, би трябвало да не продавам тук докато не намеря доходност над 10%, но според мен не е така. При 100 акции ще взимам 30 лв. див. на година, но нека си представим, че намеря доходност от 6%, а цената тук е 7 лв. Какво става тогава - продавам 100 те си акции и взимам 700 лв. Влагам тези пари на доходност 6% и така ще взимам по 42 лв. дивидент на година. По този начин постигам доходност с 40% по-висока. Един вид се получава, че 10 е по-малко от 6, което е в противоречие с математиката и съответно няма начин да бъде вярно.
                    Да, имах акции и ги продадох, но пиша това не от яд, а обяснявам защо съм постъпил така.

                    Смесвате и размествате въпроса с период и цел - градейки ПОРТФЕЙЛ !
                    Основната Ви цел да инвестирате се казва доходност, а щом почнете да я деференцирате , излизате от темата (целта)!
                    За това винаги обявявам комплексен резултат върху цялата история на ПОРТФЕЙЛА !
                    А когато говорим за принос на отделна позиция , то тя се отнася отново за цялостното и изграждане във времето! Вие не сте данъчна служба !
                    Ако все пак се чувствате , че пропускате инфлацията във времето , - начислявайте се я годишно , дори си мисля че можете и лично да си я оцените по правилно от колкото да копирате!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                      Ха-ха-ха...За тая опция,подарък,не се бях сетил...
                      Тази тема се дискутира няколко пъти във форума. Моето мнение е, че доходността трябва да се изчислява по текущи цени, а не по такива на придобиване. Ще дам един пример доста далеч от дебелите учебници: представяме си, че аз съм си купил 100 акции оттук на цена 3 лв. и дивидента е стабилен през годините на нива 30 ст. Ако следвам вашата теория, би трябвало да не продавам тук докато не намеря доходност над 10%, но според мен не е така. При 100 акции ще взимам 30 лв. див. на година, но нека си представим, че намеря доходност от 6%, а цената тук е 7 лв. Какво става тогава - продавам 100 те си акции и взимам 700 лв. Влагам тези пари на доходност 6% и така ще взимам по 42 лв. дивидент на година. По този начин постигам доходност с 40% по-висока. Един вид се получава, че 10 е по-малко от 6, което е в противоречие с математиката и съответно няма начин да бъде вярно.
                      Да, имах акции и ги продадох, но пиша това не от яд, а обяснявам защо съм постъпил така.
                      Пътека се прави камък по камък!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                        Ха-ха-ха...За тая опция,подарък,не се бях сетил...Пък и малко на шега си изчислих дивдох.-а...
                        По-скоро си изчислявам общата/евентуална / доходност,щото още не съм продал...

                        Ползвам ей тая простичка формулка,не че не става и без формули,ама малко по-престижно да изглежда,все пак сме в инвесторски форум..
                        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                        .....2. Съвкупна възвръщаемост за акционера TSR – Total Shareholder Return.
                        Описание: Измерва доходността, която притежателят на акции реализира за даден период (календарна година). Общата възвръщаемост на акция представлява сбор от два елемента: норма на капиталовата печалба или загуба (първото събираемо в дясната част на равенството) и дивидентна възвръщаемост (второто събираемо в дясната част на равенството).
                        С други думи, притежателят на акции може да реализира доходност по два начина: първо – от промяната в пазарната цена на акциите за периода (при положение, че цената се е повишила); второ – от полученият за периода дивидент.
                        Ясно е, че първият вид доходност е потенциална. Тя може да стане реална, ако акционерът продаде акциите си. Друга особеност е обстоятелството, че компаниите обикновено изплащат със закъснение обявеният дивидент за съответната календарна година. Ето защо, много специалисти препоръчват при изчисляване на показателя TSR да се използва дивидента, който реално се изплаща през съответна година, независимо, че той може да се отнася за предишна (минала) календарна година.

                        Алгоритъм:


                        където:
                        p1 – пазарна цена на акция в края на годината;/периода,/*
                        p0 – пазарна цена на акция в началото на годината;/периода/*
                        D – дивидент за годината./годините/*
                        *С червеното е от мен!
                        --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                        http://cfo.cio.bg/208

                        Като написах,-с червеното е от мен,та се присетих за оня виц,дето през соца закарали ченгета да садят бОрчета,а офицерът непрекъснато подвиквал: "Със зеленото нагореее..."

                        Тоя ти направи "кръЩанка" - не му се връзвай ! ГЛАД - ГЛАД и КИСИЛИНИ в СТОМАХА го мъчат !

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                          Аз съм ги купувал на 2,90,т.е .мога да си смятам,като почти 10% доходност,или греша?!?!
                          Е и моята е по-ниска от сегашната. Но в случая говорим за моментна доходност, а не индивидуална. Всеки може да си сметне за себе си неговата индивидуална доходност. Въпроса е там че ако допълваш на по-високата цена, и средната ти цена отива нагоре. Иначе е факт че много хора които забелязаха по-отрано тази позиция, в момента се радват на добра капиталова, висок и стабилен дивидент и надявам се стабилна перспектива...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Бик в атака Разгледай мнение

                            Мисля, че грешиш. Как ще ги смятаме, ако предположим, че акциите ти са подарък? Според мен най-правилно е дивидентната доходност да се смята по последна цена на акцията, а не по цена на придобиване.
                            Ха-ха-ха...За тая опция,подарък,не се бях сетил...Пък и малко на шега си изчислих дивдох.-а...
                            По-скоро си изчислявам общата/евентуална / доходност,щото още не съм продал...

                            Ползвам ей тая простичка формулка,не че не става и без формули,ама малко по-престижно да изглежда,все пак сме в инвесторски форум..
                            ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                            .....2. Съвкупна възвръщаемост за акционера TSR – Total Shareholder Return.
                            Описание: Измерва доходността, която притежателят на акции реализира за даден период (календарна година). Общата възвръщаемост на акция представлява сбор от два елемента: норма на капиталовата печалба или загуба (първото събираемо в дясната част на равенството) и дивидентна възвръщаемост (второто събираемо в дясната част на равенството).
                            С други думи, притежателят на акции може да реализира доходност по два начина: първо – от промяната в пазарната цена на акциите за периода (при положение, че цената се е повишила); второ – от полученият за периода дивидент.
                            Ясно е, че първият вид доходност е потенциална. Тя може да стане реална, ако акционерът продаде акциите си. Друга особеност е обстоятелството, че компаниите обикновено изплащат със закъснение обявеният дивидент за съответната календарна година. Ето защо, много специалисти препоръчват при изчисляване на показателя TSR да се използва дивидента, който реално се изплаща през съответна година, независимо, че той може да се отнася за предишна (минала) календарна година.

                            Алгоритъм:


                            където:
                            p1 – пазарна цена на акция в края на годината;/периода,/*
                            p0 – пазарна цена на акция в началото на годината;/периода/*
                            D – дивидент за годината./годините/*
                            *С червеното е от мен!
                            --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                            http://cfo.cio.bg/208

                            Като написах,-с червеното е от мен,та се присетих за оня виц,дето през соца закарали ченгета да садят бОрчета,а офицерът непрекъснато подвиквал: "Със зеленото нагореее..."

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Бик в атака Разгледай мнение

                              Мисля, че грешиш. Как ще ги смятаме, ако предположим, че акциите ти са подарък? Според мен най-правилно е дивидентната доходност да се смята по последна цена на акцията, а не по цена на придобиване.

                              АUууу завъла, как си огладнял само и тук ли разпродаде ?
                              -Е, не е късно за уроци никога , все се научава по нещо!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                                Аз съм ги купувал на 2,90,т.е .мога да си смятам,като почти 10% доходност,или греша?!?!
                                Мисля, че грешиш. Как ще ги смятаме, ако предположим, че акциите ти са подарък? Според мен най-правилно е дивидентната доходност да се смята по последна цена на акцията, а не по цена на придобиване.
                                Събитията не винаги отговарят на очакванията!

                                Коментар

                                Working...
                                X