IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Монбат (5MB / MONBAT) Архив 1

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ок, долното не е препоръка за покупка, продажба или държане на акции от Монбат Макар че никъде не намеквам за такива действия или бездействия

    Аз също имам значителен (поне за мен) пакет акции на компанията.

    Коментар


    • Хмм... пиши поне че мнението ти не е съвет за взимане на решение :-).

      Коментар


      • ПИЧ, нека да не смесваме двата модела за оценка на акцията - на база печалби и на база парични потоци.

        Втория може би е по-важен, поне заради това, че по-трудно се поддава на манипулиране, но от друга страна е също трудно да се определи коя е базата, на която трябва да стъпим, и с колко средно трябва да расте FCF. Още повече, когато последният е отрицателен, както е в случая с Монбат, и ще продължи да бъде такъв докато не приключи основната част от инвестиционната програма. На мен лично ми прави впечатление, че и оперативните потоци са отрицателни за първото и второто тримесечие, като за първото полугодие на 2007 г. той е -1.068 млн. лв. спрямо положителен резултат от 1.538 млн. лв. за същия период на предходната година. Разбира се тук може би става въпрос за по-различно времево разпределение на потоците и втората половина да компенсира за първата, но дори така да е, това показва колко нестабилни са паричните потоци, особено за бързоразвиваща се компания и колко условнa става оценката на база парични потоци.

        Що се отнася за амортизациите, не мисля, че увеличаването на амортизациите ще спести значителни пари на Монбат от данъци. По данни от инвестиционната програма на компанията, инвестициите за тази година ще възлязат на около 20 млн. Евро, от които 12 млн. евро вече са направени. Тъй като тези инвестиции все още не са завършени, няма и амортизационни отчисления. Само че при 10% корпоративен данък, дори да сложим амортизационна норма от 10% върху тези нови близо 40 млн. лева инвестиции до края на годината, това прави допълнителни амортизационни разходи в размер на 40 млн. лв. * 10% = 4 млн. лв. и данъчен щит в размер на 4 млн. лв. * 10% = 400 хил. лв. Тези спестени 400 хил. лв. (които обаче няма да се появят тази година, защото инвестициите не са приключили и няма да имаме едногодишна амортизация върху тях) са пренебрежимо малко на фона на текущите и бъдещите парични потоци и не могат да окажат значително влияние върху оценката на акцията.

        Що се отнася до анализа на база печалби, то допълнителни амортизационни разходи в размер на 4 млн. лв. ще върне печалбата за година с почти толкова! Не е никак малко, нали! Това обаче няма да се случи тази година, но най-вероятно ще трябва да се покажат следващата година.

        Освен това компанията не отчита разходите за лихви по новите кредити в рамер на 6.228 млн. евро или около 12.180 млн. лв., тъй като има гратисен период до края на 2007 г. Ако приемем лихвен процент от около 7%, това прави на година около 850 хил. лв. Тези разходи, заедно с допълнителните амортизационните отчисления, достигат около 4.8 млн. лв., които ще трябва да се отчетат следващата година, независимо от всички останали разходи по производство и пласмент. Тези разходи просто още не ги виждаме в отчета, но те така или иначе трябва да се появят.

        На всяки би трябвало да му е ясно, че текущият модел на компанията не отчита важни елементи, които ще се появят след около година и повече, в това число по-големите приходи от увеличения производствен капацитет, намалената себестойност на единица продукт, както и по-високите амортизационни отчисления и лихвени плащания. Колко положителен ще е нетният ефект е трудно да се каже с точност. Да не говорим за паричните потоци.

        Да не забравяме, че ефектът на изсветляване на печалбите през 2007 г. едва ли е подминал и Монбат, което ще вдигне базата за сравнение през следващата година изключително много.

        Така че, докато се избистри финансовият модел на компанията, е нормално да виждаме месеци с по 300% и повече процента ръст на печалбата, който обаче не е устойчив, защото тук се намесват въпросите с времевите разлики при прехвърлянето ръста в цената на оловото към клиентите, липсата на адекватни амортизационни отчисления, както и на лихвените разходи по новите банкови кредити.

        И накрая, който ми каже, че при тези нива търговията не си е чиста спекула, значи еуфорията направо му е изпила разума!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ПИЧ
          Първоначално изпратено от evlogi
          .....прави впечатление ниските стойности на разходите за амортизации. Мисля че този скрит проблем го има при много от промишлените дружества-просто много от машините и съоръженията им са доста стари и някои от тях са вече изцяло счетоводно амортизирани.Не знам като почнат да обновяват базата си,което е неминуемо,дали няма да се получи сериозен спад в печалбите
          Amortizaciata, ако се увеличи, вярно че намалява печалбата, но не намаляява паричния поток. А той е важен при изчисляване на цената на акция, По високите амортизации, ще доведат до данъчно спестяване (макар и дан.печалба да е само 10%), така че амортиз.отчисления могат само да се приветстват.

          Според мен освен амортизационните отчисления, едно ново ободрудване ще има и друг положителен ефект - Повишаване на производителността на труда, икономия на енергия.
          Помислете и в тази насока.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от coolice
            chudq se dali da si dokupq oshte monbat nqkoq "ne" preporuka da izkajete ?
            Разумно е да допълниш на тази промоция.

            П.П. Пашата обича смелите.

            Коментар


            • chudq se dali da si dokupq oshte monbat nqkoq "ne" preporuka da izkajete ?
              Business as Usual

              Коментар


              • Първоначално изпратено от evlogi
                .....прави впечатление ниските стойности на разходите за амортизации. Мисля че този скрит проблем го има при много от промишлените дружества-просто много от машините и съоръженията им са доста стари и някои от тях са вече изцяло счетоводно амортизирани.Не знам като почнат да обновяват базата си,което е неминуемо,дали няма да се получи сериозен спад в печалбите
                Amortizaciata, ако се увеличи, вярно че намалява печалбата, но не намаляява паричния поток. А той е важен при изчисляване на цената на акция, По високите амортизации, ще доведат до данъчно спестяване (макар и дан.печалба да е само 10%), така че амортиз.отчисления могат само да се приветстват.

                Коментар


                • Абе тука големи специалисти пишат!!!!! Направо немой се мери човек с тях!!!!! Аз ей така без да разбирам много, взех, че допълних в понеделник на 28,90 лв. и глей к`во стана!!! А да ми е честито!!!!! Пък нека да си е балон, щом казват "СПЕЦИАЛИСТИТЕ" - анализатори!!! Специални поздрави и честито и на "Кака Шуши"

                  Коментар


                  • За момците по-надолу - Абе хора защо все Монбат ви е трън в очите. На БФБ има стотици 2-3-5 пъти по-надути акции, без перспективи за бурен ръстеж, без инвестиционна политика, с крадливи мажоритари и т.н. но поскъпват ежедневно. А вие точно Монбат искате да не поскъпва и да си стоял на "разумната", "логичната" цена. Еми няма как да стане!
                    Дали ви утърва или не такава е ситуацията в момента на БФБ, и е напълно естествено след като дори некачествени акции поскъпват, да поскъпват и най-качествените!!!

                    Коментар


                    • Мерси за обяснението! А и съмнявам се да го изтрият!
                      Успех!

                      Коментар


                      • свършихме за днес, та реших да драсна някой ред допълнително
                        изменението на осигурителната тежест за работодателя се отразява на изменението на пазарната капитализация на компанията право пропорционално на броя трудещи се и годишната им заплата и обратно пропорционално на годишните приходи от продажби, търсената норма на възвръщаемост (при модел на вечен доход, иначе ние сме си по-алчни) и коефициента P/S, т.е.
                        (NxW/S)x(1/r)x(1/(P/S))
                        формално съм разграничил трите множителя, за да покажа, че при дружества с интензивна трудоемкост (напр. шивашка индустрия) или такива с високи трудови възнаграждения (например софтуерни компании) или изобщо ниска производителност по отношение заети лица ефектът би бил по-значим. съответно по-значим е и при дружества с по-нисък коефициент P/S (условно наречени подценени дружества).
                        значим, значим, е па колко да е значим
                        да приемем с цялата условност като средно дружество такова с 400 заети, годишна заплата, върху която се плащат осигуровки 5000лв., годишни приходи от продажби 10 млн.лв., r=10% и P/S=2. ако допуснем, че цялото намаление на осигурителната ставка е в полза на работодателя, ефектът върху стойността на компанията е точно колкото изменението на ставката, в случая 3 процентни пункта.
                        е, нещо е, но ще се загуби на фона на други родни фактори, определящи движенията (честота и амплитуда) на бфб.

                        сега като написах поста ми се струва неособено полезен и хич не на място в тази тема, ама нейсе, натам се отплесна разговора.
                        ако искат, модераторите да го изтрият

                        Коментар


                        • има косвени ефекти, като: намаляване натиска върху работодателите за увеличение на заплатите; повишаване на вътрешното потребление и т.н.
                          друг въпрос е степента на влияние, респективно измеримостта на такова влияние
                          ефектът от намаляване на осигурителните вноски за сметка на работодателите, естествено е директен, измерим и осезаем и за нас

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от takiteasy
                            Първоначално изпратено от Djabuvstina
                            Първоначално изпратено от takiteasy
                            ...За 2008 година влиза плосък данък, въвежда се платформата на Deutsche Boerse, което още ще повиши ликвидността.
                            Очакват ни години на истинска търговия...не че няма да има корекций и не трябва да се внимава, но пък чак толкоз драма!!!
                            Успех на всички!
                            Kakvo imash predvid s "За 2008 година влиза плосък данък..." ? Toj korporativnijat danyk i sega si e 10% (ot nachaloto na 2007). Ploskijat danyk obst dohod kojto ste vleze ne kasae po nikakyv nachin pechalbite na firmite, a samo fizicheskite lica.
                            Сега част от данъчната тежест по тудовите договори се поема от работодателя. От 2008 всеки на трудов договор си плаща 10% от заплатата. Това е допълнително облекчение за бизнеса, и е една от причините България да се качи на 49-то място по инвеститорски интерес тази година worlwide.
                            Kak taka "Сега част от данъчната тежест по тудовите договори се поема от работодателя". Danyka si go e plastal i ste si go plasta 100% rabotnika. Edinstvenoto oblekchenie koeto moje da se ochakva za rabotodatelja e ako namaljat socialnoosiguritelnite vnoski kato cjalo i sled tova da se namali procentnoto uchastieto na rabotodatelja v tjah. Za 2008 mislja che bjaha zalojili namalenie s 3%, koeto edva li ste se useti.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Djabuvstina
                              Първоначално изпратено от takiteasy
                              ...За 2008 година влиза плосък данък, въвежда се платформата на Deutsche Boerse, което още ще повиши ликвидността.
                              Очакват ни години на истинска търговия...не че няма да има корекций и не трябва да се внимава, но пък чак толкоз драма!!!
                              Успех на всички!
                              Kakvo imash predvid s "За 2008 година влиза плосък данък..." ? Toj korporativnijat danyk i sega si e 10% (ot nachaloto na 2007). Ploskijat danyk obst dohod kojto ste vleze ne kasae po nikakyv nachin pechalbite na firmite, a samo fizicheskite lica.
                              Сега част от данъчната тежест по тудовите договори се поема от работодателя. От 2008 всеки на трудов договор си плаща 10% от заплатата. Това е допълнително облекчение за бизнеса, и е една от причините България да се качи на 49-то място по инвеститорски интерес тази година worlwide.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от чичо Личо
                                мнения различни нека има,
                                всеки сам решения ще взима))

                                Коментар

                                Working...
                                X