IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

София Комерс - Заложни къщи (SCOM, SCOP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Новини като постнатата по-долу ми навяват наякои мисли при сегашната конюктура на кредитите и вдигащите се лихви.

    Свършват спестяванията на българите в малките градове

    Висока активност за търсене на ипотечни кредити сред жителите на по-малките населени места с жители до 30 хиляди души, отчитат през октомври кредитните консултанти от “Кредит център”. Компанията публикува в понеделник данните си за развитието на ипотечния пазар в страната. Досега жителите на тези региони купуваха недвижими имоти с лични спестявания или заеми от роднини и приятели, коментират от консултантската компания. Основната част от кредитополучателите в по-малките населени места ползват ипотечен заем в границите от 14 до 40 хил. лв. А над 90 на сто от сделките са в лева, уточняват от “Кредит център”.

    Процентът на българите, които теглят кредити в лева през октомври, остава висок, но като цяло тенденцията за масово търсене на националната валута постепенно отшумява, показват данните на консултантската компания, оповестени в понеделник. От фирмата регистрираха през септември неочаквано търсене на ипотечни кредити в лева, заради очакването на кредитоискателите националната валута да се обезцени и техният кредит да поевтинее след време. Регистрираното през септември от “Кредит център” съотношение между кредитите беше 46 на сто в лева срещу 54 процента за кредитите в евро. През октомври това съотношение на изтеглените ипотечни кредити за територията на цялата страна е 41 процента за националната валута срещу 59 на сто за заемите в евро. Анализаторите от консултантската фирма считат, че възстановяването на баланса между кредитите в евро и лева е важно за успокояването на пазара.

    Сравнението на данните по отделните градове показва, че процентът на теглените заеми в евро се увеличава във всички градове, с изключение на София, в която общия дял на изтеглените в евро ипотечни кредити е намалял сериозно. Средният размер на заемите в евро се увеличава за големите градове в страната и намалява в столицата. Като цяло, средният размер на евро-кредитът в София е намалял с малко над 6 хиляди лв. – за октомври той е 42560 евро, докато през септември сумата е била 48 728 евро. Сериозно е нараснал и процентът на кредитите в лева за столицата през октомври – 33 на сто, при 22 процента от общия им дял през септември. При всички останали градове, ипотечните кредити и като дял и като среден размер са се увеличили малко.

    Най-сериозна е обаче тази тенденция в морските градове. Според данните на “Кредит център”, заемите в евро във Варна са нараснали до 82 на сто през октомври, спрямо 79 на сто през септември. Кредитите в лева през изминалия месец са заемали 18 на сто, спрямо 21 процента през септември. В Бургас обаче увеличението на заемите в общата за ЕС валута само за месец е с 20 на сто и от 60 процента дял от общото количество заеми, през октомври този дял е вече 80 на сто. Увеличаването на броя ипотечни заеми в евро се отразява и върху средния размер на кредити, който през септември в Бургас е бил 32300 евро, а през октомври достига 36366 евро.

    Най-активната група българи, които желаят да получат заем остава постоянна и това са хората във възрастови граници от 25 до 35 години. Техният дял в общото число на кредитополучателите продължава да нараства, като през октомври делът им достига до 55,33 на сто, спрямо 54,63 на сто през септември. Процентното разпределение между различните възрастови групи, които са получили ипотечен заем остават постоянни, с незначителни промени. Най-малък дял при ипотечните кредити имат българите от 18 до 25 години и тези, които са над 45 години. Логично втората най-активна група при кредитоискателите са българите на възраст от 35 до 45 години.През септември от “Кредит център” регистрираха, че започва да нараства делът на българите, които теглят кредити над 100 хиляди лева. Тази тенденция се обясняваше с общото увеличаване на цените на недвижимите имоти в цялата страна. През октомври обаче делът на големите кредити намалява с близо 4,5 на сто и от 16,46 на сто, става 11, 99 на сто. Данните за октомври показват, че ръста при вземането на големи кредити не е постоянен, защото данните от октомври се връщат на нива, които заемите за над 100 хил.лв. имаха в периода януари – юли. По данни отново на “Кредит център” процентът, който те са заемали в общото количество на изтеглените заеми е бил 11,16 на сто. Увеличеното търсене на ипотечни кредити от над 100 хил.лв. е регистриран през август, когато техният дял е малко над 14 на сто и през септември, както вече споменахме с 16,46 на сто.

    Характерно за октомври е, че се обръща тенденцията, най-търсеният ипотечен кредит да е от 40 до 60 хил. лв. В процентно съотношение, той вече остава на второ място със 17,91 на сто от общия дял на получините заеми, като е изпреварен от делът на по-високата група кредити – от 60 до 80 хил.лв. От септември, когато близо 35,5 на сто от всички кредитополучатели са взели заем от 40 до 60 хил.лв., то само за един месец техният брой е намялал с почти 17,6 на сто. За сметка на това, групата на кредитополучателите със заем от 60 до 80 хил.лв. от 13,73 процента вече е достигнала дял от 20,89 на сто само за един месец, което прави увеличение от близо 7 на сто.

    Увеличил се е и делът на ипотечните кредити от 17,16 на сто през септември до 28,33 на сто през октомври при по-малките ипотечни заеми, които варират в границите от 20 до 40 хил.лв. Както и през септември, делът на тези, които са търсили и получили малък размер ипотечни кредити – до 20 хил.лв. остава под 10 на сто.

    Търсенето на ипотечни кредити в началото на октомври е по-слабо, спрямо същия период на минали години, показват данните на консултанската фирма. От “Кредит център” регистрираха още през септември леко отдръпване на клиентите, заради увеличените лихви на част от банките. През септември, специалистите прогнозираха, че отдръпването няма да продължи дълго, но данните от октомври сочат, че активността на кредитоискателите все още е слаба. От “Кредит център” възлагаха надежди, че банковите промоции, които започват да се появяват на ипотечния пазар в момента ще повишат интереса на българите.

    Подобно увеличено търсене е регистрирано в края на октомври и основно при банковите промоции. Според данните на “Кредит център”, в периода на промоциите лихвеният процент намалява от 0.5 процента до 0.15 на сто.

    Характерно за този сезон на банковите промоции е, че кредитните институции акцентират не толкова върху понижаването на лихвените проценти, колкото върху намаляването и дори отпадане на заема от такси. През тази година, таксите се явяват основната междубанкова борба за привличане на клиенти, спрямо предишните години, когато за това служеха лихвените нива по заемите.

    Очакванията на анализаторите за развитието на пазара до края на годината са, че през двата месеца ще бъдат достигнати обемите от юли и август, когато според статистиката на БНБ, ръстът на жилищните заеми гонеше рекордните 80 на сто ръст. От “Кредит център” прогнозират ръст от 50 на сто на кредитите като цяло, спрямо миналата година и за ипотечните заеми ръст от 75 на сто.

    Причината за това увеличения, според анализаторите е, че продължава да нараства търсенето на нецелеви ипотечни заеми. Тази тенденция беше регистрирана още през август и продължи през септември. През август и септември, голяма част от тези, които теглят заем срещу собствено жилище инвестираха парите си в други финансови инструменти за по-висока печалба, коментират консултантите. Като профилът на тези, които се насочваха към този тип заеми са с по-висок социален статус в обществото, като лекари, мениджъри и инженери.

    През октомври обаче, основните нецелеви ипотечни кредити са търсени за консолидиране на стари вземания.
    “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

    Коментар


    • Dalcom, наистина тънката червена линия е голяма работа. Ех, как хубаво щеше да имаме име като Кредитна институция София Комерс. Ни линии, ни нищо нямаше да пречи. Ама пусто туй заложни къщи са турили. Кофти, кофти, кофти Значи за нищо не стават. А за такива като теб си има и София Комерс Кредит груп, което вече си е благозвучно нали

      Мен ми харесва, че всевъзможни хора в БГ карат на кредит (дори и по- нискодоходните слоеве на населението) и то във все по- големи мащаби. Така че парички ще падат.

      Vascoss прав си.....не е за спекуланти тука Само за някакви идиоти инвеститори, търсещи нормални коефициенти на БФБ, което вече става доста мъчно занимание.
      Успехи Ви желая!
      ~МЕЧО~

      Коментар


      • spekulativno kompanijata e mnogo kalpava, ot sazdavaneto si do sega e mradnala s levche, ne si zasluvawa kintite za butane tuka,

        Bil sam v tazi pozicia i izljazoh

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dalcom
          Една компания която се е заела с такъв вид бизнес, по пезумпция не е морална и чиста.
          И ние които сме тука сме алчни, да , така е, но ние си изкарваме парите с честен интелектуален двубой, това е разликата.
          Да оставим настрана отчетите и прочие, да оставим настрана че парите не миришат и пазара няма емоция.
          Но...има една тънка червена линия която не трябва да се прекрачва.
          Пътя към ада е осеян с добри намерения.
          Лично аз няма да дам и 1 лев на такава фирма, ...пътя ми оттам нататък ще е равнозначен да направя ИПО на Пабло Ескобар.
          Не знам, не ангажирам никой с нищо, не искам да споря с никой, но си мисля, че ..има граници които не трябва да се минават,
          Те за това са граници.
          Dalcom, има една приказка: " Profit is never wrong!", а това че има хора които казват че съвестта не им позволява да търгуват и инвестират в такива акции, не е нещо ново и е разбираемо за всички. Проблемът е че някой път "тънката червена линия", за която ти говориш, доста лакатуши и чезне, след това се появява пак. Но ако това Ви кара да спите спокойно, защо не?!
          “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

          Коментар


          • Дружеството си е много хубаво, с дорби перспективи и показатели.

            Докато има много цигани в БГ всичко е наред.

            Коментар


            • Батя, пропуснал си обаче /може би нарочно, не знам/ да напишеш изводите от тези рискове /написани са също така в регистр.документ/.

              А те са, цитирам:

              "РЕАЛИЗИРАНЕТО НА ПОСОЧЕНИТЕ РИСКОВЕ ЩЕ ДОВЕДЕ ДО ОГРАНИЧАВАНЕ ОТКРИВАНЕТО НА НОВИ ЗАЛОЖНИ КЪЩИ НА ПАЗАРА, А СЪЩО И ОТПАДАНЕ НА ЧАСТ ОТ СЕГА СЪЩЕСТВУВАЩИТЕ УЧАСТНИЦИ НА ТОЗИ ПАЗАР, КОЕТО ЩЕ ОКАЖЕ БЛАГОПРИЯТНО ВЪЗДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ РАЗВИТИЕТО НА ДРУЖЕСТВОТО".

              А това последното означава, че повечето от заложните къщи НА КОНКУРЕНЦИЯТА, /които не са подготвени за изискванията на европейските директиви/ ЩЕ БЪДАТ ЗАКРИТИ !

              Сами си преценете какво следва от това за дружеството!

              Коментар


              • Батя, аз за разлика от много други чета, тези рискове бяха написани още в самото начало, остават и сега( написали са си го) и си ги знам отдавна.
                За тези, които считат че това е нечист бизнес, могат ли да ми кажат с какво дейността на банките и другите дружества от типа на jet credit и TBI кредит са по различни? Единствената разлика е в сегмента на пазара, хората които се обслужват и техните възможности.
                “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

                Коментар


                • Една компания която се е заела с такъв вид бизнес, по пезумпция не е морална и чиста.
                  И ние които сме тука сме алчни, да , така е, но ние си изкарваме парите с честен интелектуален двубой, това е разликата.
                  Да оставим настрана отчетите и прочие, да оставим настрана че парите не миришат и пазара няма емоция.
                  Но...има една тънка червена линия която не трябва да се прекрачва.
                  Пътя към ада е осеян с добри намерения.
                  Лично аз няма да дам и 1 лев на такава фирма, ...пътя ми оттам нататък ще е равнозначен да направя ИПО на Пабло Ескобар.
                  Не знам, не ангажирам никой с нищо, не искам да споря с никой, но си мисля, че ..има граници които не трябва да се минават,
                  Те за това са граници.

                  Коментар


                  • Петър право казва - Софком си знаят работата и имат потенциалът да изпълнят изискванията на ЕС. А бизнесът им се разраства, защото расте и броят на хъхрещите, а чернокракият за шише ракия ще си заложи и Айшето.

                    Алекс - като си купиш Софкомови акции рискуваш много по-малко, отколкото ако си вземеш такива на Кремиковци напримерно - вярвай ми.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Батя, хубаво е, че споменаваш тези неща, защото именно те са възможността за добро развитие на Софком. Споменатите неща ще бъдат проблем за заложните къщи, но именно затова Софком са направили Ипо-то.....ето ти и конкретни неща за какво се е направило това публично предлагане (от статии из инвестора):

                      "През 2006 година София комерс изгради счетоводно-информационна система (на 80% за страната и на 100% в София) с цел повишаване на сигурността и оптимизация на работата на служителите."

                      "София Комерс – Заложни къщи планира и компютъризиране на софийските си офиси, което ще даде възможност на полицията за онлайн достъп до регистрите на компанията при поискване."

                      Така че относно първия проблем, който споменаваш софком се борят още от 2006-та година. Въвеждането на информационната система се прави именно поради изискванията на ЕС, за да са готови за лиценза А тогава ще стане и едно друго нещо, другите няма да са готови и ще почне да се консолидира бизнеса Та затова казвам, че това е и възможността за развитие на компанията.

                      За второто споменато от теб нещо.....за заеми по недвижими вещи (земя и имоти) си има създадено второ дружество....София комерс кредит груп, което трябва да отговоря на други изисквания при лизенцирането си според мен

                      Така че дейността на компанията ми се вижда перспективна поради:

                      "По последни данни дружеството има 120 заложни къщи и ще открие нови 20 в София и още 10 в по-бедни региони на страната." това е към края на 2006 г.

                      "През годините на развитието си София Комерс – Заложни къщи АД изгражда мрежа от заложни къщи, която постепенно разширява. Към края на 2003 г. дружеството има открити 40 заложни къщи, към края на 2004 г. – 62, а в края на 2005 г. броят им достига 97, разположени в 65 града на България." сега вече са към 150 и затова резултата от дейността е съответно толкова добър.
                      Насочват се към по- бедната потребителска група, защото не могат да се конкурират с банките и резултатите не закъсняват. Все ми се струва, че дяволът не е толкова черен.
                      ~МЕЧО~

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Батя
                        Чудно ви е защо компанията се търгува толкова "изгодно" нали?
                        При Р/Е 8-9 наистина на пръв поглед изглежда така. Но ако човек потърси логиката на това явление лесно ще я намери, както я намерих и аз и ще ви я покажа. Все пак форума е и за да си помагаме

                        из рег.док. на софком, част рискове:

                        "Промяна в изискванията към дейността на заложните къщи
                        Членството на страната в Европейския съюз изисква хармонизиране на българското законодателство с действащите норми в Европейската общност. Във връзка с прилагането на „Council Directive 87/102/EEC of 22.12.1986 for the approximation of the laws, regulations and administrative provisions of the Member states concerning consumer credit”, изменена с „Directive 90/88/EEC of 22.02.1990” и „Directive 87/102/EEC of 16.02.1998” съществува риск от:
                         Поставяне на бариери пред упражняването на дейността. Като цяло директивите са с рестриктивен характер и поставят препятствия пред развитието и разрастването на дейността на кредитните институции. Поставят изискването за създаване на обща система за наблюдение и лицензиране на финансовите институции, предлагащи потребителски кредити. Това крие риск от прекратяване дейността на Дружеството поради невъзможност да отговори на изискванията за получаване на лицинз. От друга страна лицензионния режим е свързан с извършване на допълнителни разходи, които ще доведат до намаляване на финансовия резултат на Дружеството.
                         Ограничаване на обхвата на дейност. Този риск намира израз в стесняване на видовете активи, приемани за обезпечения по предоставяните кредити, по-конкретно в отпадането на възможността обезпечиние по отпусканите заеми да бъдат недвижими вещи (земя и имоти). Ограничението ще доведе до намаляване на обема по-големи кредити, както и до повишаване на риска при предоставяне на същите, което крие риск от пропускане получаването на ползи, респективно понасяне на загуби и оказва "
                        Винаги съм знаел и чета рисковете за емитента но този не бях чел,тука мислех да се буфкам хубаво, ама засега ще отложа.Благодаря Батя

                        Коментар


                        • Чудно ви е защо компанията се търгува толкова "изгодно" нали?
                          При Р/Е 8-9 наистина на пръв поглед изглежда така. Но ако човек потърси логиката на това явление лесно ще я намери, както я намерих и аз и ще ви я покажа. Все пак форума е и за да си помагаме

                          из рег.док. на софком, част рискове:

                          "Промяна в изискванията към дейността на заложните къщи
                          Членството на страната в Европейския съюз изисква хармонизиране на българското законодателство с действащите норми в Европейската общност. Във връзка с прилагането на „Council Directive 87/102/EEC of 22.12.1986 for the approximation of the laws, regulations and administrative provisions of the Member states concerning consumer credit”, изменена с „Directive 90/88/EEC of 22.02.1990” и „Directive 87/102/EEC of 16.02.1998” съществува риск от:
                           Поставяне на бариери пред упражняването на дейността. Като цяло директивите са с рестриктивен характер и поставят препятствия пред развитието и разрастването на дейността на кредитните институции. Поставят изискването за създаване на обща система за наблюдение и лицензиране на финансовите институции, предлагащи потребителски кредити. Това крие риск от прекратяване дейността на Дружеството поради невъзможност да отговори на изискванията за получаване на лицинз. От друга страна лицензионния режим е свързан с извършване на допълнителни разходи, които ще доведат до намаляване на финансовия резултат на Дружеството.
                           Ограничаване на обхвата на дейност. Този риск намира израз в стесняване на видовете активи, приемани за обезпечения по предоставяните кредити, по-конкретно в отпадането на възможността обезпечиние по отпусканите заеми да бъдат недвижими вещи (земя и имоти). Ограничението ще доведе до намаляване на обема по-големи кредити, както и до повишаване на риска при предоставяне на същите, което крие риск от пропускане получаването на ползи, респективно понасяне на загуби и оказва "

                          Коментар


                          • Я - и медицинска сескричка туканка - аз обичам медицински сестрички... :-)
                            Днес акцията ни любим дръпна яко нагоре, но тогава някакъв луд изсипа евтино...
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Бе Свети Петре, аз пък имам тука некъв кеш-ец скатан, 7-8 % са останали, мислех още малко да го кътам по една две други позициики, ма знае ли се, може пък и тука да го пратя.

                              Коментар


                              • Гледам и не вярвам на ушите си При такъв отчет, никаква реакция от пазара, че даже и на обратно станаха нещата След този отчет, аз си вдигнах значително таргета, така че май ставам дългосрочен
                                Алекс май ще можеш и ти да влезнеш, както вървят нещата. Аз уви нямам абсолютно никакъв кеш и само ще гледам играта отстрани.
                                ~МЕЧО~

                                Коментар

                                Working...
                                X