IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

София Комерс - Заложни къщи (SCOM, SCOP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Сега извадих от проспекта, дивидентът е обещан като лев/акция за определен период по този начин, правете си изводи:
     Съгласно новия устав на Дружеството всяка една от привилегированите акции, обект на увеличението на капитала на „София Комерс - Заложни Къщи” АД чрез първично публично предлагане на „Българска фондова борса – АД”, гр. София и при условие, че КФН одобри проспекта за публично предлагане на ценни книжа, освен правата, присъщи на обикновените акции, дава привилегията на притежателя си да получи кумулативен гарантиран дивидент за 10-годишен период (2006 г. – 2015 г.), като размерът на дивидента за всяка година е определен както следва:
    - 2006 г. – 0.40 лева за акция; - 2011 г. – 0.75 лева за акция;
    - 2007 г. – 0.75 лева за акция; - 2012 г. – 0.75 лева за акция;
    - 2008 г. – 0.75 лева за акция; - 2013 г. – 0.75 лева за акция;
    - 2009 г. – 0.75 лева за акция; - 2014 г. – 0.75 лева за акция;
    - 2010 г. – 0.75 лева за акция; - 2015 г. – 0.75 лева за акция;

    При достигане на печалба, по-ниска от размера на гарантирания дивидент – печалбата се разпределя пропорционално на броя привилегировани акции до размера на достигнатата печалба. При достигане на печалба, по-висока от размера на гарантирания дивидент – остатъкът от печалбата след разпределянето на гарантирания дивидент се разпределя съгласно решение на съответното общо събрание на акционерите. В случай, че няма реализирана печалба за дадена година, кумулативния гарантиран дивидент се кумулира за всяка една година и се дължи, когато дружеството постигне печалба. След изтичане на 10-годишния период привилегированите акции автоматично се трансформират в обикновени и по този начин не се различават от останалите акции на Дружеството, като предоставят всички права, които обикновените акции предоставят, според действащия към 2015 г. Устав. В случай, че дължимия по привилегированите акции за 10-годишния период кумулативен гарантиран дивидент остане неизплатен поради недостатъчна печалба на Дружеството през дадена година, Дружеството е длъжно да разпределя дивидент на притежателите на привилегировани акции и през следващите години по начин, че общата сума на кумулативния гарантиран дивидент, предвидена за 10-годишния период, да бъде напълно изплатена в първата/ите следваща/и година/и, през която печалбата на Дружеството позволява това. Разпоредбата на предходното изречение не засяга другите права, които съществуват по същите акции след трансформацията им в обикновени, включително правото на дивидент.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ariman_007
      Мога да я продам, но няма да имам /почти/ capital gain, доколкото тази акция няма да отразява развитието на дружеството, а ще се оценява като облигация, цената на която знаеш от какво зависи. Т.е. IPO с облигации не се прави.
      Ама това кой ти го каза? Защо си толкова сигурен? Изказваш някакво мнение и го приемаш за даденост. Акцията си е акция и винаги ще се оценява на база развитието на дружеството. Правото на гарантиран дивидент не те лишава от нито едно от останалите права на акционер, вкл. правото на ликвидационен дял, на което се базира оценяването на акциите според печалбата, независимо че димидент може и никога да не се раздаде. Освен това не е изключено в бъдеще да има и други емисии акции, които може да са обикновени.

      Коментар


      • Според мен,казуса е интересен ,но не чак толкова сложен.Това мисля е минимален гарантиран дивидент,който не е лош за дългосрочни инвеститори.Но при по-високо постигната печалба от раздадените дивиденти евентуално ще се повишава и цената на акцията.

        Коментар


        • Director, имах предвид, че като купя акция с фиксиран дивидент, ще получавам само дивидента, и то ако има печалба - напр. /грубо/ 7 години по 15 %=105%. Дружеството не ми дължи номиналната стойност на акцията, точно защото е акция /не дълг/. Излиза, че трябва да разглеждаме тази акция само като "вечна облигация" /има такива/, която носи само лихва. Мога да я продам, но няма да имам /почти/ capital gain, доколкото тази акция няма да отразява развитието на дружеството, а ще се оценява като облигация, цената на която знаеш от какво зависи. Т.е. IPO с облигации не се прави.

          Коментар


          • Някой обаче е искал да купи 100000 акции...не останаха,айде....
            Може ли някъде в нета да се прочете проспекта?Аз не го откривам.Не би ли трябвало да го има на сайта на КФН?!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от vikitoria
              голяма издьнкагоркия посредник,не му е леко в момента!кой го е направил някой може ли да каже?
              Да, гадно е, но се случват такива неща. И аз му съчуствам. Най-вероятно ще отменят сделката и нещата ще се оправят.
              Не става само с COBOS, трябва и акъл!

              Коментар


              • Re: :-D

                Първоначално изпратено от pinko-rp
                Посочи по-голяма издънка от тогава насам и ще ме убедиш!!!
                Не желая да припомням стари неща, на никого не му е приятно. Самият аз съм правил и малки и големи издънки. Но със сигурност имаше доста големи и през 1998 и по-насам.
                Не става само с COBOS, трябва и акъл!

                Коментар


                • Нормално е да стават грешки, само който не работи той не греши. В този случай е очевадно, че става въпрос за грешка. Преди няколко месеца имаше подобна грешка и с акции на Албена, тогава сделките бяха отменени. Сега пак трябва да се случи същото.

                  Коментар


                  • Не знам дали е имало по-голяма издънка, но му съчувствам на брокера, който е подал въпросната поръчка
                    "The most valuable commodity I know of is information." Gordon Gekko

                    Коментар


                    • Re: :-D

                      Първоначално изпратено от Бай Брокер
                      Пинко, през коя година е създадена борсата? А ти откога следиш издънките?
                      http://www.bse-sofia.bg/index.php?page=Brief+history

                      Посочи по-голяма издънка от тогава насам и ще ме убедиш!!!

                      Коментар


                      • Re: :-D

                        Първоначално изпратено от pinko-rp
                        Първоначално изпратено от Al-elder
                        Какво е станало?
                        Най-голямата издънка от създаването на БФБ-София до днес!!!
                        Пинко, през коя година е създадена борсата? А ти откога следиш издънките?
                        Не става само с COBOS, трябва и акъл!

                        Коментар


                        • голяма издьнкагоркия посредник,не му е леко в момента!кой го е направил някой може ли да каже?

                          Коментар


                          • Някой май изби рибата
                            "The most valuable commodity I know of is information." Gordon Gekko

                            Коментар


                            • :-D

                              Първоначално изпратено от Al-elder
                              Какво е станало?
                              Най-голямата издънка от създаването на БФБ-София до днес!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ariman_007
                                Та не мога да схвана защо издават акции с гарантиран дивидент, а не напр. облигации? Акциите с фиксиран дивидент се разглеждат именно като дълг, но как да купя, като номиналът ще ми се върне през дивидента, евентуално, едва след 7 години, и няма да имам capital gain?
                                Първо ми кажи коя облигация ти връща инвестицията през купона за 7 години, а след това ми обясни защо смяташ, че няма да имаш capital gain.

                                Коментар

                                Working...
                                X