IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

София Комерс - Заложни къщи (SCOM, SCOP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Сделката със сгрешените акции на София Комерс ще се сторнират

    По всяка вероятност сделката с акциите на София комерс сключена днес на Първичен пазар на БФБ София ще бъде сторнирана.

    Брокер на ИП Бенчмарк допусна грешка и закупи 5 акции на София Комерс на Първичен пазар на цена 20 000 лв. за акция.

    "Грешката е техническа и въпреки, че поръчките на първичния пазар на БФБ София са неотменими ,ние нямаме претенции към тези пари", заяви Николай Христов от София Комерс. Подобни технически грешки не са прецедент на БФБ София. Наскоро подобни грешки имаше с акции на Албена АД, БТ Холдинг и др.

    При повечето от тези случаи сделките бяха сторнирани ,като брокерите си понесоха наказанията наложени от БФБ София, а при някои от тях самите инвестиционни посредници понесоха загуби от сгрешените сделки и ги приеха за реални. В този случай най възможно е да очакваме сторниране на сделката и наказание за съответния брокер и ИП.
    “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Бай Брокер
      Първоначално изпратено от pinko-rp
      Издънки е имало и ще има винаги. Просто казвах че в абсолютен размер (20000лв.) аз не знам да е имало!
      Не вярвам и да отменят сделките защото НЯМА ОСНОВАНИЕ а сделките на БФБ са неотменими!

      Кофти е, но някой изгоря със 100000 лефчета!
      Това, че "ти незнаеш" не значи, че не е имало. Преди 3 години имаше една издънка за 900 хиляди леФа Затова те питах откога следиш борсата и откога броиш издънките. През 99-та също имаше голяма издънка с Полимери. И доста други примери.

      А сделките се отменят, когато е станала грешка и със съгласието на 2-та посредника по сделката. Аз лично поне 10 пъти съм отменял сделки, както заради моя грешка, така и заради грешка на насрещния брокер.

      Излишно е да се заяждаш, защото Бай Брокер е на БФБ от 1998 г. и е преминал цялата история на борсата до днес.

      Просто исках да кажа, че е имало и по-страшни издънки и се надявам колегата да се оправи и да мине без особени последствия.
      До колкото си спомням една от последните подобни грешки беше с акции на Албена АД, но от Карол излезнаха джентълмени и развалиха сделката.

      Коментар


      • И на мен ми е интересно, как ще реагират, но си мисля, че ще върнат сделката. От такива криви печалби никой неможе да забогатее.

        Коментар


        • Не става въпрос за “добър” или лош “бизнес” (то ако може човек да печели от опазване на околна среда например, е най-добре – интересно ми е да видя, до колко са джентълмени – тази печалба не им влиза в проспекта, нали

          Коментар


          • IPO

            Засега не срещнах нито един смислен аргумент нито срещу фирмата, нито срещу IPO-to. хайде кажете нещо по-смислено, но първо прочетете приложените регистрационни документи и тогава коментирайте. Относно дивидента: според мен ще дойде време когато ще се търсят дружества предлагащи стабилни дивиденти, а не само капиталови печалби. Освен това не vиждам с какво това дружество, като бизнес, е по-лошо от бизнеса на ТИМ, или например Altria. SOFCOM поне оръжие и цигари не произвеждат.
            P.S: Аз харесвам тази позиция, вече съм влязъл в нея, така че съм предубеден.
            “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

            Коментар


            • Веселбата е, че се случи точно с това IPO. Чакам да видя как ще реагират господата

              Коментар


              • Първоначално изпратено от kamikatze
                Освен това не е ли по-добре да се определи и техническо ограничение, да кажем +/- 50% и на IPO сегмента?!
                Аз лично съм против да има ограничение при IPO , както и при търговията на правата

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ariman_007
                  Director, имаш нужда да си свериш познанията, ако нямаш как иначе - виж някоя дебела книга, или просто помисли. Ако Дружеството дава само ФИКСИРАН ДОХОД, това не е акция в обикновения смисъл. Говоря по принцип за това, което си писал, параметрите на акциите вече ги пействах. В интерес на истината, те са предвидили автоматично конвертиране, точно това, за което вече писах.
                  Кой си ти, че да ми казваш каво имам да си сверявам? Ти като си се вперил в тоя фиксиран доход като кон с капаци и не виждаш нищо отстрани. На фондовия пазар съществуват малко повече от 2 вида инструменти, а в дебелите книги се описват само тези, които са вече създадени. Та така и не ми отговори на въпроса: Кой ти каза, че, цитирам: "Дружеството дава само ФИКСИРАН ДОХОД"? Аз никъде в проспекта не срещам думичката "само" в този смисъл. Освен това не проспектът определя цената на вторичния пазар, а търсенето и предлагането я определят.

                  Отговори ми също и на този въпрос: Как така на борсата се търгуват акциите на повечето дружества БЕЗ НИКАКВИ ИЗГЛЕДИ ЗА ДИВИДЕНТ и пак и вървят нагоре, а тези акции, които повтарям са КАТО ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ АКЦИИ, но имат една допълнителна ЕКСТРА, нямало така да се търгуват?

                  Коментар


                  • Кво станало, някой бил сънен един вид, а? ;-)
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pinko-rp
                      Издънки е имало и ще има винаги. Просто казвах че в абсолютен размер (20000лв.) аз не знам да е имало!
                      Не вярвам и да отменят сделките защото НЯМА ОСНОВАНИЕ а сделките на БФБ са неотменими!

                      Кофти е, но някой изгоря със 100000 лефчета!
                      Това, че "ти незнаеш" не значи, че не е имало. Преди 3 години имаше една издънка за 900 хиляди леФа Затова те питах откога следиш борсата и откога броиш издънките. През 99-та също имаше голяма издънка с Полимери. И доста други примери.

                      А сделките се отменят, когато е станала грешка и със съгласието на 2-та посредника по сделката. Аз лично поне 10 пъти съм отменял сделки, както заради моя грешка, така и заради грешка на насрещния брокер.

                      Излишно е да се заяждаш, защото Бай Брокер е на БФБ от 1998 г. и е преминал цялата история на борсата до днес.

                      Просто исках да кажа, че е имало и по-страшни издънки и се надявам колегата да се оправи и да мине без особени последствия.
                      Не става само с COBOS, трябва и акъл!

                      Коментар


                      • Пинко, сделките са отменими стига и двете страни да са съгласни. Освен това не е ли по-добре да се определи и техническо ограничение, да кажем +/- 50% и на IPO сегмента?!

                        Успех на всички, а грешки че ще има винаги то е ясно.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ariman_007
                          Director, имаш нужда да си свериш познанията, ако нямаш как иначе - виж някоя дебела книга, или просто помисли. Ако Дружеството дава само ФИКСИРАН ДОХОД, това не е акция в обикновения смисъл. Говоря по принцип за това, което си писал, параметрите на акциите вече ги пействах. В интерес на истината, те са предвидили автоматично конвертиране, точно това, за което вече писах.
                          Колега Director,(щях пак да се обърна с другарю,но се сетих,че се сърдиш),колегата ariman_007 е много прав - огледайте внимателно параметрите,после си отвори ТЗ и - най-добре - някой учебник по Търговско право и прочети коментарите относно тези привилегировани акции - ще се изненадаш какво ДЪРВО са те по нашите закони!Даже ми се струва,че статута,който се дава на тези "привилегировани" акции е доста по-кофти от статута на нормална акция - т.е. - те са привилегировани,но не за притежателя им,а за издателя...

                          Коментар


                          • не е вярно че сделките на БФБ са неотменяеми - при съгласие от двете страни може да се отменят
                            при сделки с облигации е имало и по-големи издънки но сделките са били отменяни

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Бай Брокер
                              Не желая да припомням стари неща, на никого не му е приятно. Самият аз съм правил и малки и големи издънки. Но със сигурност имаше доста големи и през 1998 и по-насам.
                              Издънки е имало и ще има винаги. Просто казвах че в абсолютен размер (20000лв.) аз не знам да е имало!
                              Не вярвам и да отменят сделките защото НЯМА ОСНОВАНИЕ а сделките на БФБ са неотменими!

                              Кофти е, но някой изгоря със 100000 лефчета!

                              Коментар


                              • Director, имаш нужда да си свериш познанията, ако нямаш как иначе - виж някоя дебела книга, или просто помисли. Ако Дружеството дава само ФИКСИРАН ДОХОД, това не е акция в обикновения смисъл. Говоря по принцип за това, което си писал, параметрите на акциите вече ги пействах. В интерес на истината, те са предвидили автоматично конвертиране, точно това, за което вече писах.

                                Коментар

                                Working...
                                X