IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

София Комерс - Заложни къщи (SCOM, SCOP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Веселбата е, че се случи точно с това IPO. Чакам да видя как ще реагират господата

    Коментар


    • Първоначално изпратено от kamikatze
      Освен това не е ли по-добре да се определи и техническо ограничение, да кажем +/- 50% и на IPO сегмента?!
      Аз лично съм против да има ограничение при IPO , както и при търговията на правата

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ariman_007
        Director, имаш нужда да си свериш познанията, ако нямаш как иначе - виж някоя дебела книга, или просто помисли. Ако Дружеството дава само ФИКСИРАН ДОХОД, това не е акция в обикновения смисъл. Говоря по принцип за това, което си писал, параметрите на акциите вече ги пействах. В интерес на истината, те са предвидили автоматично конвертиране, точно това, за което вече писах.
        Кой си ти, че да ми казваш каво имам да си сверявам? Ти като си се вперил в тоя фиксиран доход като кон с капаци и не виждаш нищо отстрани. На фондовия пазар съществуват малко повече от 2 вида инструменти, а в дебелите книги се описват само тези, които са вече създадени. Та така и не ми отговори на въпроса: Кой ти каза, че, цитирам: "Дружеството дава само ФИКСИРАН ДОХОД"? Аз никъде в проспекта не срещам думичката "само" в този смисъл. Освен това не проспектът определя цената на вторичния пазар, а търсенето и предлагането я определят.

        Отговори ми също и на този въпрос: Как така на борсата се търгуват акциите на повечето дружества БЕЗ НИКАКВИ ИЗГЛЕДИ ЗА ДИВИДЕНТ и пак и вървят нагоре, а тези акции, които повтарям са КАТО ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ АКЦИИ, но имат една допълнителна ЕКСТРА, нямало така да се търгуват?

        Коментар


        • Кво станало, някой бил сънен един вид, а? ;-)
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pinko-rp
            Издънки е имало и ще има винаги. Просто казвах че в абсолютен размер (20000лв.) аз не знам да е имало!
            Не вярвам и да отменят сделките защото НЯМА ОСНОВАНИЕ а сделките на БФБ са неотменими!

            Кофти е, но някой изгоря със 100000 лефчета!
            Това, че "ти незнаеш" не значи, че не е имало. Преди 3 години имаше една издънка за 900 хиляди леФа Затова те питах откога следиш борсата и откога броиш издънките. През 99-та също имаше голяма издънка с Полимери. И доста други примери.

            А сделките се отменят, когато е станала грешка и със съгласието на 2-та посредника по сделката. Аз лично поне 10 пъти съм отменял сделки, както заради моя грешка, така и заради грешка на насрещния брокер.

            Излишно е да се заяждаш, защото Бай Брокер е на БФБ от 1998 г. и е преминал цялата история на борсата до днес.

            Просто исках да кажа, че е имало и по-страшни издънки и се надявам колегата да се оправи и да мине без особени последствия.
            Не става само с COBOS, трябва и акъл!

            Коментар


            • Пинко, сделките са отменими стига и двете страни да са съгласни. Освен това не е ли по-добре да се определи и техническо ограничение, да кажем +/- 50% и на IPO сегмента?!

              Успех на всички, а грешки че ще има винаги то е ясно.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ariman_007
                Director, имаш нужда да си свериш познанията, ако нямаш как иначе - виж някоя дебела книга, или просто помисли. Ако Дружеството дава само ФИКСИРАН ДОХОД, това не е акция в обикновения смисъл. Говоря по принцип за това, което си писал, параметрите на акциите вече ги пействах. В интерес на истината, те са предвидили автоматично конвертиране, точно това, за което вече писах.
                Колега Director,(щях пак да се обърна с другарю,но се сетих,че се сърдиш),колегата ariman_007 е много прав - огледайте внимателно параметрите,после си отвори ТЗ и - най-добре - някой учебник по Търговско право и прочети коментарите относно тези привилегировани акции - ще се изненадаш какво ДЪРВО са те по нашите закони!Даже ми се струва,че статута,който се дава на тези "привилегировани" акции е доста по-кофти от статута на нормална акция - т.е. - те са привилегировани,но не за притежателя им,а за издателя...

                Коментар


                • не е вярно че сделките на БФБ са неотменяеми - при съгласие от двете страни може да се отменят
                  при сделки с облигации е имало и по-големи издънки но сделките са били отменяни

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Бай Брокер
                    Не желая да припомням стари неща, на никого не му е приятно. Самият аз съм правил и малки и големи издънки. Но със сигурност имаше доста големи и през 1998 и по-насам.
                    Издънки е имало и ще има винаги. Просто казвах че в абсолютен размер (20000лв.) аз не знам да е имало!
                    Не вярвам и да отменят сделките защото НЯМА ОСНОВАНИЕ а сделките на БФБ са неотменими!

                    Кофти е, но някой изгоря със 100000 лефчета!

                    Коментар


                    • Director, имаш нужда да си свериш познанията, ако нямаш как иначе - виж някоя дебела книга, или просто помисли. Ако Дружеството дава само ФИКСИРАН ДОХОД, това не е акция в обикновения смисъл. Говоря по принцип за това, което си писал, параметрите на акциите вече ги пействах. В интерес на истината, те са предвидили автоматично конвертиране, точно това, за което вече писах.

                      Коментар


                      • Сега извадих от проспекта, дивидентът е обещан като лев/акция за определен период по този начин, правете си изводи:
                         Съгласно новия устав на Дружеството всяка една от привилегированите акции, обект на увеличението на капитала на „София Комерс - Заложни Къщи” АД чрез първично публично предлагане на „Българска фондова борса – АД”, гр. София и при условие, че КФН одобри проспекта за публично предлагане на ценни книжа, освен правата, присъщи на обикновените акции, дава привилегията на притежателя си да получи кумулативен гарантиран дивидент за 10-годишен период (2006 г. – 2015 г.), като размерът на дивидента за всяка година е определен както следва:
                        - 2006 г. – 0.40 лева за акция; - 2011 г. – 0.75 лева за акция;
                        - 2007 г. – 0.75 лева за акция; - 2012 г. – 0.75 лева за акция;
                        - 2008 г. – 0.75 лева за акция; - 2013 г. – 0.75 лева за акция;
                        - 2009 г. – 0.75 лева за акция; - 2014 г. – 0.75 лева за акция;
                        - 2010 г. – 0.75 лева за акция; - 2015 г. – 0.75 лева за акция;

                        При достигане на печалба, по-ниска от размера на гарантирания дивидент – печалбата се разпределя пропорционално на броя привилегировани акции до размера на достигнатата печалба. При достигане на печалба, по-висока от размера на гарантирания дивидент – остатъкът от печалбата след разпределянето на гарантирания дивидент се разпределя съгласно решение на съответното общо събрание на акционерите. В случай, че няма реализирана печалба за дадена година, кумулативния гарантиран дивидент се кумулира за всяка една година и се дължи, когато дружеството постигне печалба. След изтичане на 10-годишния период привилегированите акции автоматично се трансформират в обикновени и по този начин не се различават от останалите акции на Дружеството, като предоставят всички права, които обикновените акции предоставят, според действащия към 2015 г. Устав. В случай, че дължимия по привилегированите акции за 10-годишния период кумулативен гарантиран дивидент остане неизплатен поради недостатъчна печалба на Дружеството през дадена година, Дружеството е длъжно да разпределя дивидент на притежателите на привилегировани акции и през следващите години по начин, че общата сума на кумулативния гарантиран дивидент, предвидена за 10-годишния период, да бъде напълно изплатена в първата/ите следваща/и година/и, през която печалбата на Дружеството позволява това. Разпоредбата на предходното изречение не засяга другите права, които съществуват по същите акции след трансформацията им в обикновени, включително правото на дивидент.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ariman_007
                          Мога да я продам, но няма да имам /почти/ capital gain, доколкото тази акция няма да отразява развитието на дружеството, а ще се оценява като облигация, цената на която знаеш от какво зависи. Т.е. IPO с облигации не се прави.
                          Ама това кой ти го каза? Защо си толкова сигурен? Изказваш някакво мнение и го приемаш за даденост. Акцията си е акция и винаги ще се оценява на база развитието на дружеството. Правото на гарантиран дивидент не те лишава от нито едно от останалите права на акционер, вкл. правото на ликвидационен дял, на което се базира оценяването на акциите според печалбата, независимо че димидент може и никога да не се раздаде. Освен това не е изключено в бъдеще да има и други емисии акции, които може да са обикновени.

                          Коментар


                          • Според мен,казуса е интересен ,но не чак толкова сложен.Това мисля е минимален гарантиран дивидент,който не е лош за дългосрочни инвеститори.Но при по-високо постигната печалба от раздадените дивиденти евентуално ще се повишава и цената на акцията.

                            Коментар


                            • Director, имах предвид, че като купя акция с фиксиран дивидент, ще получавам само дивидента, и то ако има печалба - напр. /грубо/ 7 години по 15 %=105%. Дружеството не ми дължи номиналната стойност на акцията, точно защото е акция /не дълг/. Излиза, че трябва да разглеждаме тази акция само като "вечна облигация" /има такива/, която носи само лихва. Мога да я продам, но няма да имам /почти/ capital gain, доколкото тази акция няма да отразява развитието на дружеството, а ще се оценява като облигация, цената на която знаеш от какво зависи. Т.е. IPO с облигации не се прави.

                              Коментар


                              • Някой обаче е искал да купи 100000 акции...не останаха,айде....
                                Може ли някъде в нета да се прочете проспекта?Аз не го откривам.Не би ли трябвало да го има на сайта на КФН?!

                                Коментар

                                Working...
                                X