IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Неохим АД (NEOH)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Инфото е пейстнато от Ройтерс.... а за нашите управници смятам, че по-голям и по-явно изразен лобист на руски интереси от Овчаров няма (и то за сметка на националните) ... честито.. , освен това съм сигурен, че в момента в който договора стане неизгоден за Газпром - пак "ще се наложи" преразглеждане, нищо че е дългосрочен до 2030 год.

    Коментар


    • ти от къде черпиш тази информация и защо ние научаваме всичко от всякъде другаде, но не и от нашите скапани управници

      ето това е от news.bg, но няма абсолютно нищо за цена и т.н.
      Последна редакция: 15.12.2006, 17:12
      Публикуване: 15.12.2006, 16:54

      Коалицията одобри новите условия към договора с Газпром
      Всеки може да спечели от борсата, но не всеки може да печели от борсата

      Коментар


      • вече се знае за газа.....
        -----------------------------------------------------
        17:42 15Dec2006 RTRS-BULGARIA AGREES NEW GAS CONTRACT WITH GAZPROM THROUGH 2030, TO PAY 20 PCT MORE AS OF Q2/2007-SOURCE
        17:51 15Dec2006 RTRS-Bulgaria agrees new gas deal with Gazprom-source
        SOFIA, Dec 15 (Reuters) - Bulgaria's ruling coalition has agreed to a new deal with Russian gas giant Gazprom <GAZP.MM> which will raise the price state gas monopoly Bulgargaz currently pays by 40-45 percent.
        "This will result in an increase of about 20 percent in the cost of gas to Bulgargaz as of the second quarter of next year," the source, who is familiar with the negotiations, told Reuters.
        The source said Gazprom will stop bartering for gas it transits through Bulgaria by selling Sofia supplies at a discount far below market prices.
        It will instead pay only in cash and Bulgaria will buy gas at a price that will rise from its current average of around $170 per thousand cubic metres.
        The deal will be valid until 2030.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от XY
          Все пак не се знае какво ще става още със синьото гориво
          едва ли тоя който купува незнае - в последните 2 месеца пазара се води само и единствено от вътрешната информация
          Всеки може да спечели от борсата, но не всеки може да печели от борсата

          Коментар


          • Те сигурно за рисковия фонд си пазарят. Все пак не се знае какво ще става още със синьото гориво
            Мнението не е препоръка за сделки!

            Коментар


            • Както е трагнало някой през Капман ще придобие контролен пакет в НЕОХИМ, a този някой май е наясно с всички вратки които правят мажоритарите изобщо по света. Оценката му за бъдещето на НЕОХИМ е показателна от сумите които влага в акциите му. А и при тези цени поне 10 фонда биха купили целия завод.

              Коментар


              • Ааа не е хубаво това. Аз инвестирам в мерцедеси само ако аз ще се возя в тях. Така че за сега съм пас ама ако имаме добра сделка с руснаците за газа сигур ще вляза, особено ако сме под 45.
                Мерси ОК.

                Коментар


                • Маг, бягай далече от Неохима, не виждам как ще изкара печалба догодина. А и от март спира старото му производство - май завинаги. От това продажбите ще паднат с около една четвърт. А и като гледам как инвестират в ДМА - мерцедеси...

                  Коментар


                  • Тук от доста време нищо не е казвано. От около седмица се чудя дали да вляза и ми се струва че трудно ще слезе трайно под сегашните нива от 45-46 лева. Определено газа тук е водещия фактор но макар увеличението да е ясно има индикации че пак ще е под пазарните цени. Как мислите дали има хляб в димитровградската гордост?

                    Коментар


                    • Ще спазарим изгодни цени!

                      "Газпром" и Сърбия се договориха за газопровода

                      Руският газов гигант "Газпром" и Сърбия договориха подробностите около изграждането на газопровод , който ще минава през България, Сърбия, Хърватия до Италия, заяви министърът на икономиката на Сърбия Предраг Бубало, цитиран от агенция Ройтерс. Още през юли Сърбия заяви, че е постигнала принципно споразумение с газовия гигант за реализирането на мащабния проект, който ще преминава през няколко страни, на стойност над 800 млн. долара.

                      Най-накрая хармонизирахме меморандума за сътрудничество с руснаците, като до 20 декември очакваме договорът да беше подписан, добави Бубало. Това ще бъде един огромен проект, с инвестиции на зелено, допълни още икономическият министър на Сърбия. Меморандумът за сътрудничество е подписан от сръбския газов монополист "Сърбиягаз" (Srbijagas) и експортното звено на "Газпром" "Газпромекспорт". Според близки източници газопроводът ще е с капацитет 20 млрд. куб. м. Възможно е сръбският сегмент от него да бъде свързан със "Син поток", който минава през Черно море от Русия за Турция.

                      Реализирането на проекта ще ни осигури големи инвестиции и паралелен маршрут за доставка на газ, заяви Бубало. По време на зимния сезон среднодневно сръбските жители консумират около 10 млн. куб. м газ. Основно страната разчита на руски газ, идващ от Унгария и Украйна. Както повечето европейски страни, Сърбия също преживя криза с газа миналата зима, в резултат на ценовата война между Русия и Украйна, която скова Стария континент, припомня Ройтерс. Оттогава кабинета търси алтернативи, които да подсигурят домакинствата през зимния сезон.

                      Коментар


                      • +40% за газта?

                        Агенция "Фокус"
                        15 ноември 2006 | 00:21 |


                        “Газпром” е поставил ултимативни искания за промяна в транзитните клаузи на договора между “Булгаргаз” и дъщерното си дружество “Газекспорт”. Това съобщи за Агенция “Фокус” участник в преговорите от руска страна. Ако тези искания бъдат изпълнени, цената за потребителите на газ в България ще се увеличи с близо 40% още от 1 януари 2007 година. Според източника, отказът на българската страна да приеме тези условия е предизвикал изказванията на представители на “Газпром” от миналата седмица, че руският монополист смята да втвърди позицията си в преговорите.


                        Агенция "Фокус"
                        Нина Радева: Моментът не е подходящ да се обсъждат параметрите на договора с “Газпром”
                        Моментът не е подходящ да се обсъждат параметрите на договора с “Газпром”. Това заяви пред Агенция "Фокус" Нина Радева, зам.-министър на икономиката и енергетиката.
                        България трябва да се съобразява с пазарните реалности, не можем да останем единствената страна, в която няма предоговаряне. Общата икономическа ситуация е достатъчно съществено променена, за да се предполага изменение на преговорните условия, коментира Радева.
                        “Друг е въпросът тези промени да бъдат положителни за България”, каза още Радева. Тя призова параметрите на договора да бъдат погледнати в светлината на стратегическите интереси и на България, и на Русия.


                        Агенция "Фокус"
                        Валентин Иванов: Увеличение на цената на природния газ с 40% би било катастрофално за икономиката
                        Увеличение на цената на природния газ от 40% би било катастрофално за българската икономика – това каза в интервю за Агенция “Фокус” Валентин Иванов, заместник-министър на икономиката и енергетиката и председател на Управителния съвет (УС) на “Булгаргаз” ЕАД. Иванов бе категоричен, че подобно искане от страна на “Газпром” официално сега не е получавано. Подобни претенции обаче в края на миналата година е предявил директорът на “Газекспорт” - Александър Медведев. Тогава руснаците са настоявали за промяна в цената, по която се изчислява количеството природен газ, което получаваме като транзитна такса. “Но като краен ефект, това действително щеше да увеличи цената на вътрешния пазар с близо 40%. Оттогава обаче, сме в процес на преговори и позицията на руската страна е значително смекчена. Надяваме се до края на годината да стигнем до проект за взаимно изгодно решение на въпросите около доставката и транзита”, каза още Валентин Иванов.
                        На въпрос – как ще се отрази на българската икономика евентуално увеличение на цената на природния газ с 40 %, отговорът на Иванов бе: “Катастрофално”. Най-засегнати щели да бъдат големите потребители на природен газ, сред които на първо място топлофикациите.
                        “Около 70% от стойността на топлинната енергия е природен газ. Това означава, че цените на парното ще се вдигнат с около 30% по средата на отоплителния сезон. Освен това ще бъдат много сериозно засегнати отрасли като металургията, химическата индустрия, хартиено-целулозната, стъкларската и керамичната промишленост. Може да се очаква над 20% увеличение на себестойността на произвежданите в България минерални торове и около 10% - на металургичната продукция”, прогнозира заместник-министър Валентин Иванов.


                        Агенция "Фокус"
                        Договорът на България с “Газпром” не бива да се променя до 2011 г., заяви Куни Иванов
                        България има договор с “Газпром” до 2011 г., който не бива да се променя. Това коментира пред Агенция "Фокус" Куни Иванов - изпълнителен директор на "Кълвача Газ" АД - член на Българската петролна и газова асоциация, във връзка с информацията, че има възможност да се повиши цената на руския природен газ от началото на следващата година.
                        Договорът, който разписа Евгений Бакърджиев, категорично не трябва да се променя. През първите две години от този договор ние сме плащали цени, значително по-високи от международните, заяви Иванов.
                        “Това, че се е променила международната конюнктура и в момента ние плащаме по-изгодни цени, не означава, че трябва договорът да се променя”, коментира още Куни Иванов. В такъв случай, за тези години, за които цените не са били изгодни за нас, руснаците трябва ли да ни компенсират, запита той.
                        “Договорът за това е договор, да бъде спазван”, каза Иванов и призова отношението към България да не бъде “средновековно”.


                        Агенция "Фокус"
                        “Газпром” натиска България за 40% увеличение на цените на природния газ
                        “Газпром” е поставил ултимативни искания за промяна в транзитните клаузи на договора между “Булгаргаз” и дъщерното си дружество “Газекспорт”, съобщи специално за Агенция “Фокус” участник в преговорите от руска страна. Ако тези искания бъдат изпълнени, цената за потребителите на газ в България ще се увеличи с близо 40% още от 1 януари 2007. Според източника, отказът на българската страна да приеме тези условия е предизвикал изказванията на представители на “Газпром” от миналата седмица, че руският монополист смята да втвърди позицията си в преговорите.
                        Преговорите за промяна на пакета договори, регламентиращ транзита и доставката на руски природен газ за България, започнаха в началото на февруари 2006 г., след посещение на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в Москва. Според изказвания на участници в преговорите и от българска, и от руска страна, се очаква те да приключат до края на годината.


                        Валентин Иванов: Увеличение на цената на природния газ от 40% би било катастрофално за българската икономика

                        Валентин Иванов, заместник-министър на икономиката и енергетиката и председател на Управителния съвет (УС) на “Булгаргаз” ЕАД пред Агенция “Фокус”.

                        Фокус: Г-н Иванов, получавало ли е българското правителство искане от “Газпром” за шоково увеличение на доставните цени на природния газ?
                        Валентин Иванов: Подобни претенции предяви директорът на “Газекспорт” Александър Медведев в края на миналата година. По-коректно би било да се каже, че руснаците настояваха за промяна в цената, по която се изчислява количеството природен газ, което получаваме като транзитна такса. Но като краен ефект, това действително щеше да увеличи цената на вътрешния пазар с близо 40%. Оттогава обаче, сме в процес на преговори и позицията на руската страна е значително смекчена. Надяваме се до края на годината да стигнем до проект за взаимно изгодно решение на въпросите около доставката и транзита.
                        Фокус: Има ли такова искане сега?
                        Валентин Иванов: Не, не сме получавали такова искане официално.
                        Фокус: А неофициално?
                        Валентин Иванов: Не е сериозно такива искания да се поставят неофициално.
                        Фокус: Как би се отразило увеличение на природния газ с 40% от догодина на българската икономика?
                        Валентин Иванов: Катастрофално. Най-засегнати ще бъдат големите потребители на природен газ, сред които на първо място топлофикациите. Около 70% от стойността на топлинната енергия е природен газ. Това означава, че цените на парното ще се вдигнат с около 30% по средата на отоплителния сезон. Освен това ще бъдат много сериозно засегнати отрасли като металургията, химическата индустрия, хартиено-целулозната, стъкларската и керамичната промишленост. Може да се очаква над 20% увеличение на себестойността на произвежданите в България минерални торове и около 10% на металургичната продукция.
                        Фокус: Какво означава това за засегнатите предприятия?
                        Валентин Иванов: Най-важното е, че възникват сериозни въпроси за тяхната конкурентноспособност на международните пазари като цяло. Ниските цени на природния газ до момента създават изкуствено конкурентно предимство за някои български предприятия. Но докато е ясно, че в един бъдещ момент това конкурентно предимство ще изчезне, за българското правителство е недопустимо това да се случи от днес за утре. В преговорите винаги сме отстоявали позицията, че трябва да има разумен преходен период, който поне да позволи на българските производители да адаптират бизнес плановете си към новите условия. Шоково увеличение от първи януари би означавало огромни загуби за българските предприятия по вече сключени дългосрочни договори.
                        Фокус: В такъв случай, трябва ли изобщо да се променят съществуващите договори?
                        Валентин Иванов: Ако алтернативата е увеличение от 40% от първи януари, естествено, че за българската страна е по-изгодно запазването на съществуващите договори. Дори при риска от международен арбитраж. Но не забравяйте, че такова официално искане от страна на “Газпром” не сме получавали.

                        Коментар


                        • Мениджмънт който още не познаваме

                          Коментар


                          • Добрите компании дават част от изкупените акции на служителите си.
                            Но при всички положения ги изкупуват само ако са евтини.

                            Коментар


                            • Да, това може да се разглежда и като положителна и като отрицателна операция за интересите на миноритарните акционери.
                              С пари на дружеството (т.е. на всички акционери) се купуват акции и се раздават на определени лица - мениджмънт, работници.
                              В БГ варианта обаче ми се струва че по-скоро е вид източване от всички акционери към мениджърите (мажоритарите). Дано ме опровергаят.

                              Коментар


                              • Раздават се като премиални

                                Коментар

                                Working...
                                X