IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Болерон АД (BLR1)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
    Например ситуацията може да се окаже следната:
    - Обща сума на поръчките: 6 млн.лв.
    - 30% от поръчките участват с пазарни поръчки и ангажират ресурс на цена 9,95 лв.:1 800 000/9,95=180 905 заявени акции.
    - Останалите 70% лимитирани поръчки са със средна цена 6,00 лв. - цена под средната на диапазона. Техния ангажиран ресурс от 4,2 млн.лв. ще е за 700 000 заявани акции (4 200 000/6=700 000).
    - Общото количество заявени акции ще е 880 905. Така въпреки че участниците са заделили 6 млн.лв., които на цената на която ще се случи аукциона - минималната 3,32 са 1 807 229 акции емисията ще е неуспешна.
    Мисля, че първата работа на алгоритъма е да провери броя на заявените акции - ако са по-малко от минимума (884 493 акции), мача приключва. Може би за това Мартинов каза, че е по-добре да се пускат лимитирани поръчки в случая.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

      само добро или нищо, а? искаме echo chamber. и съм готин хейтър, надушвам ги тези неща

      #395 out of 27,994 Financial Bloggers #676 out of 36,714 experts

      https://www.tipranks.com/experts/bloggers/gold-panda

      няма какво да добавя стойностно, Пончо го е разписал супер какво са проблемите. този човек е прекалено добър за да се занимава с бфб
      Пончо се е аргументирал - ти ми говориш за часовници и ръкави.
      Не-заслужил инвеститор

      Коментар


      • Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение
        Кой го е*е за простотиите, които ти се мътят в главата. Каква стойност има мнението ти? Като няма да участваш мълчи си, не изпадай в ситуацията на смотан хейтър.
        само добро или нищо, а? искаме echo chamber. и съм готин хейтър, надушвам ги тези неща

        #395 out of 27,994 Financial Bloggers #676 out of 36,714 experts

        https://www.tipranks.com/experts/bloggers/gold-panda

        няма какво да добавя стойностно, Пончо го е разписал супер какво са проблемите. този човек е прекалено добър за да се занимава с бфб
        destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Bobi_vu Разгледай мнение

          Аз им вярвам, така че да си пожелаем успешно IPO на Болерон АД
          коя компания на бийм е прокопсала досега?
          destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

          Коментар


          • Според мен това е сбъркано ИПО. Идеята, продукта, приложението им ми допадна, проблема е в това което първо се набива на очи - широкия ценови диапазон. Аукциона е така устроен, че тези широки граници вероятно ще доведат до това, че участващите няма да могат да похарчат сумите, които желаят да вложат, а емитента няма да получи максимално възможното финансиране, като дори е възможно предлагането да е неуспушно, въпреки заявяването на значителен паричен ресурс от участниците.
            Например ситуацията може да се окаже следната:
            - Обща сума на поръчките: 6 млн.лв.
            - 30% от поръчките участват с пазарни поръчки и ангажират ресурс на цена 9,95 лв.:1 800 000/9,95=180 905 заявени акции.
            - Останалите 70% лимитирани поръчки са със средна цена 6,00 лв. - цена под средната на диапазона. Техния ангажиран ресурс от 4,2 млн.лв. ще е за 700 000 заявани акции (4 200 000/6=700 000).
            - Общото количество заявени акции ще е 880 905. Така въпреки че участниците са заделили 6 млн.лв., които на цената на която ще се случи аукциона - минималната 3,32 са 1 807 229 акции емисията ще е неуспешна.

            Този аукцион не работи добре в такъв голям диапазон на цената, още по-малко постига интереса на емитента да привлече максимален ресурс. Така се пилеят средствата на желаещите бъдещи акционери в борба с алгоритъма на аукциона, вместо да отидат по предназначение. Ако предлагането е успешно, то ще е много неефективно.
            Този диапазон обърква инвеститорите, които не знаят как да подходят за да похарчат оптимално парите си, което ще отблъсне и част от желаещите.
            Нямам представа защо са решили така да проведат записването, въпреки опитите за обяснение, но не вярвам това да е наложено от основателите, защото те вече са се разделили с голяма част от дела си в дружеството, като притежават под 10% всеки (общо 35%). Поради това не предполагам, че са имали толкова против по-ниска цена и съответно по голям дял за новите акционери. Още повече че основателите са тези които най-много искат дружеството да продължи да се развива, а им е ясно че затова трябват не малко пари. А когато очакват разрастване в пъти през следващите години е глупаво да рискуват съществуването на компанията.
            Както посочи BB50 по-долу изглежда се нуждаят от пари, а участие от досегашните акционер е заявил само ИмВенчър за 196 хил.лв. и друг път за развитие не е посочен.
            Разходите по емисията и на мен не ми допаднаха, но обясняват защо Бенчмарк ми звъняха и изпращаха писма за предлагането - явно са подплътени с допълнителни комисионни от емитента да ангажират клиентите си. Не мисля, че тази тактика ще е по-успешна от една ясна и привлекателна цена. Оставам с впечатление, че предлагането е направено за посредниците, а не за емитента и новите акционери.
            Не ми допадна и свързаността на Спас Русев с най-големия сегашен акционер, но обяснява взаимоотношенията с Виваком.
            Last edited by Poncho; 15.02.2024, 10:05.

            Коментар


            • Кой го е*е за простотиите, които ти се мътят в главата. Каква стойност има мнението ти? Като няма да участваш мълчи си, не изпадай в ситуацията на смотан хейтър.
              Не-заслужил инвеститор

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение
                Някой връзва ли им се на прогнозите на тея? On a lighter note, отляво надясно "усмивката ми е естествена като на Зук" "big dick energy" "заголила съм ръкава за да се изфукам с часовника" "гледал съм по телевизията че изглеждаш умен ако скръстиш ръце и гледаш сериозно"


                Аз им вярвам, така че да си пожелаем успешно IPO на Болерон АД

                Коментар


                • Някой връзва ли им се на прогнозите на тея? On a lighter note, отляво надясно "усмивката ми е естествена като на Зук" "big dick energy" "заголила съм ръкава за да се изфукам с часовника" "гледал съм по телевизията че изглеждаш умен ако скръстиш ръце и гледаш сериозно"


                  destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                  Коментар


                  • „Болерон“ на прага на IPO – възможно ли е да се превърне в компания еднорог? - Bloomberg (bloombergtv.bg)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение
                      Виждам едни свръхоптимистични прогнози, и въпреки това положителна ЕБИТДА чак през 2027. А дотогава пари откъде? Според тяхната прогноза ще имат около 4 млн.евро отрицателна ЕБИТДА за следващите 3 години. Освен това, ако продължават да капитализират разходи като през последните години това ще са още около 3 млн.лв отрицателен паричен поток за инвестиции. Тоест за да оцелеят според техните прогнози, ще им трябват поне 11 млн.лв през следващите 3 години, за да покрият отрицателния паричен поток. Затова и не разбирам какво ще стане, ако не съберат тези пари? Досегашните инвеститори обещали ли са им няколко милиона? Казаха ли в презентацията? Прави ми лошо впечатление че комисионната за посредничеството е между 6% и 7.7% от брутните постъпления. Това говори за голямо отчаяние.
                      Говорим за бийма все пак, човече

                      Коментар


                      • Виждам едни свръхоптимистични прогнози, и въпреки това положителна ЕБИТДА чак през 2027. А дотогава пари откъде? Според тяхната прогноза ще имат около 4 млн.евро отрицателна ЕБИТДА за следващите 3 години. Освен това, ако продължават да капитализират разходи като през последните години това ще са още около 3 млн.лв отрицателен паричен поток за инвестиции. Тоест за да оцелеят според техните прогнози, ще им трябват поне 11 млн.лв през следващите 3 години, за да покрият отрицателния паричен поток. Затова и не разбирам какво ще стане, ако не съберат тези пари? Досегашните инвеститори обещали ли са им няколко милиона? Казаха ли в презентацията? Прави ми лошо впечатление че комисионната за посредничеството е между 6% и 7.7% от брутните постъпления. Това говори за голямо отчаяние.

                        Коментар


                        • Нещо не ме грабват, в България може и да се наложат, но за Румъния ще си е ала-бала ;-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от danetha Разгледай мнение
                            Още ли има балъци да се вързват?
                            Много скоро ще стане ясно. Има поне един в мое лице.

                            Коментар


                            • Още ли има балъци да се вързват?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Slg Разгледай мнение
                                Дано и след 15ти да я има темата
                                Една тема е атуална, когато играчите са си купили хартишки и те растат
                                Това е малко в контрапукнт за идеята на IPO по принцип, защото всеки мажо се листва за да се продаде ако е възможно на макс към момента Така че ако се листне на макса, хартишките после трудно растат и темата позаглъхва, виждали сме доста примери.
                                Без препоръка

                                Коментар

                                Working...
                                X