IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • тука сте ебати и комедията!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
      кольо, на тъп ли се правиш!?
      показах пример как ЕВ/ЕБИТДА може лесно да се изкриви, не съм казвал това което твърдиш. Убори с точни аргументи примера ми с механичното изчистване на задължения и тогава го раздавай голям разбирач!
      Показал си всъщност точно обратното - че не се изкривява лесно, но изводите ти са изкривени.
      http://www.youtube.com/watch?v=9-mDA1vRHOA&feature=related

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
        Естествено, че има разминавания и че оценяването с ДЦФ не може да опише действителността с цялото и многообразие от потенциални сценарии. Но оценяването с пиъри за мен е още по-неточно. Първо гледаме статична картина към момента или в най-добрия случай- близко бъдеще. Второ смесваме круши с ябълки- изчислили сме си че ЕВ/ЕБИТДА трябва да е напр. 6 и го ползваме както за компании без дълг, така и за такива с висока задлъжнялост. И в резултат компания с дълг 6*ЕБИТДА не трябва да струва нищо, макар че лихвените плащания са да кажем 20 % от ЕБИТДА..
        Честно казано мен коефициентите с ебитда, още повече с ентърпрайз валю не ме интересуват, поне не за пазарна търговия. Ако става дума за купуване на цяла компания как да е, но за пазар ми се струват твърде сложни че да вършат работа.

        А при ПЕ то си има логика, кое е нормално и кое не. Всяко ПЕ съответства на някакъв очакван растеж и на някакъв дисконтен фактор. Също както ПБВ се връзва с РОЕ.

        Естествено че гледаме статична картина. Мен лично не ме интересува колко ще струва нещо след 5 години. До тогава я камилата я камиларя. Интересува ме колко би трябвало да струва сега. И поради каква причина може да му се промени оценката.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
          кольо, на тъп ли се правиш!?
          показах пример как ЕВ/ЕБИТДА може лесно да се изкриви, не съм казвал това което твърдиш. Убори с точни аргументи примера ми с механичното изчистване на задължения и тогава го раздавай голям разбирач!
          Твърдението пак ти остава тотално грешно и неправилно от финансова гледна точка. Ако някоя компания тръгне да продава производствените си мощности манипулирането на EV ще ти бъде най-малкия проблем в случая.
          The weak are meat and the strong do eat.

          Коментар


          • Естествено, че има разминавания и че оценяването с ДЦФ не може да опише действителността с цялото и многообразие от потенциални сценарии. Но оценяването с пиъри за мен е още по-неточно. Първо гледаме статична картина към момента или в най-добрия случай- близко бъдеще. Второ смесваме круши с ябълки- изчислили сме си че ЕВ/ЕБИТДА трябва да е напр. 6 и го ползваме както за компании без дълг, така и за такива с висока задлъжнялост. И в резултат компания с дълг 6*ЕБИТДА не трябва да струва нищо, макар че лихвените плащания са да кажем 20 % от ЕБИТДА..

            Коментар


            • Първоначално изпратено от iezuita Разгледай мнение
              Не анизлизите са проблем, дете невръстно, а това, че големите играчори, не се научават да ги правят, не искат и да се научат дори, а най-брутално мислещите, откровено ги намират за дървени и изкривяващи действителността - и това са хора "учили" икономика.... Но комент както се казва, че и тръгнали да оспорват сметките на малкото, които ги правят ...
              Това за детето невръстно само не ми стана ясно откъде излезе. И аз казвам, че проблемът не са анализите сами по себе си. Ти твърдиш, че няма кой да ги направи, а аз, че няма върху какво да се направят. Може би и двамата сме прави.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
                .... А както виждаме има и хора, които считат, че EBITDA е по-лесно манипулируема от нетната печалба.
                ....
                кольо, на тъп ли се правиш!?
                показах пример как ЕВ/ЕБИТДА може лесно да се изкриви, не съм казвал това което твърдиш. Убори с точни аргументи примера ми с механичното изчистване на задължения и тогава го раздавай голям разбирач!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                  Точно субективния елемент(ако се използва правилно разбира се) е предимството на ДЦФ, само така можеш да избягаш от общото за да представиш детайлно индивидуалното. А иначе, че е лесен за манипулации спор няма, а и сме го виждали по разни анализи и анализчета...
                  Отново не съм съгласен. ДЦФ е прекрасно теоретично описание, вписва се идеално в духа на оценките. И е тотално сбъркан като практика. Не става за един два субективни елемента, целия е препълнен със субективизъм. С оценки за бъдещо развитие на множество променливи. А реално който и да го прави няма как да знае бъдещето дори и на една променлива. Просто е невъзможно. Редовно гледам какво оценяват и разни чужди анализатори за чужди компании. Че техните оценки се разминават с по 200-300% понякога. Особено ако компанията е по-рискова. За една и съща компания и уж всичките я следят изкъсо. До като ако човек си вземе едно елементарно П/Е разликата в оценките трудно може да надхвърли 20-30%.

                  Като цяло според мен основната причина за популярността на ДЦФ е че е сложен. Неграмотната публика не може да схване какво прави анализатора, и за това това което прави изглежда напълнено със смисъл. А всъщност е напълно безсмислено упражнение.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнение
                    Не се карайте. Твърде задълбочените анализи на компаниите на БФБ са си направо губене на време. Проблемът не са анализите, а компаниите. Какво да му анализираш на един Химимпорт примерно. Там мираж и действителност се разминават като Земята и Луната.
                    Не анизлизите са проблем, дете невръстно, а това, че големите играчори, не се научават да ги правят, не искат и да се научат дори, а най-брутално мислещите, откровено ги намират за дървени и изкривяващи действителността - и това са хора "учили" икономика.... Но комент както се казва, че и тръгнали да оспорват сметките на малкото, които ги правят ...
                    http://www.youtube.com/watch?v=9-mDA1vRHOA&feature=related

                    Коментар


                    • Ако утре мине пакета на ЛП (примерно) ... всички тези анализи отиват в кофата и излита към 3... та не се знае знае ли се

                      поздрави и успех
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
                        След компаниите на второ място си остават инвеститорите, които в общия случай си нямат и бегла представа какво правят. Повечето физически лица, които инвестират на БФБ не правят разлика между приход и печалба. А както виждаме има и хора, които считат, че EBITDA е по-лесно манипулируема от нетната печалба.

                        Един вид пазарът ни е крайно неефективен, което наистина обезмисля правенето на каквито и да било анализи.
                        Тук със сигурност си прав. Но затова тарикатите правят пари от балъците. На БФБ има по много и от двете групи.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнение
                          Не се карайте. Твърде задълбочените анализи на компаниите на БФБ са си направо губене на време. Проблемът не са анализите, а компаниите. Какво да му анализираш на един Химимпорт примерно. Там мираж и действителност се разминават като Земята и Луната.
                          След компаниите на второ място си остават инвеститорите, които в общия случай си нямат и бегла представа какво правят. Повечето физически лица, които инвестират на БФБ не правят разлика между приход и печалба. А както виждаме има и хора, които считат, че EBITDA е по-лесно манипулируема от нетната печалба.

                          Един вид пазарът ни е крайно неефективен, което наистина обезмисля правенето на каквито и да било анализи.
                          The weak are meat and the strong do eat.

                          Коментар


                          • Точно субективния елемент(ако се използва правилно разбира се) е предимството на ДЦФ, само така можеш да избягаш от общото за да представиш детайлно индивидуалното. А иначе, че е лесен за манипулации спор няма, а и сме го виждали по разни анализи и анализчета...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              Това кой ти го каза В коефициентите нямаш субективен елемент, освен това кой да предпочетеш. В ДЦФ е пълно със субективни елементи, като всеки един от тях може да е тотално сбъркан.
                              Да и анализите ви видят до доходоносни решения, на този тип паразитен капиталов пазар. Едва ли не... поредните самозаблуди.

                              Коментар


                              • Не се карайте. Твърде задълбочените анализи на компаниите на БФБ са си направо губене на време. Проблемът не са анализите, а компаниите. Какво да му анализираш на един Химимпорт примерно. Там мираж и действителност се разминават като Земята и Луната.

                                Коментар

                                Working...
                                X