IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

    Какво трябва да направя, за да не прилича инвеститорската група на малките акционери на секта?
    И аз това се питам, тъй като най-вероятно съм приобщен към тази "секта". Откакто съм на БФБ, компании от групата на Софарма никога не са ми били с най-голяма тежест, с изключение на този момент. Това е така, защото според мен към днешна дата това е най-доброто предложение на пазара, точно както в миналото съм смятал компании на Хим, Бреф, Ланд и т.н. и т.н. Това е просто снимка в един филм, продължаващ 1 час да кажем. Относно моралните упреци към Донев от страна на Пеевски и някои участници в този чат - ако не искате да имате приватизация и смятате, че държавата е най-добрия стопанин, може да гласувате на следващите избори за комунистически партии, това е ваше право! А ако смятате, че приватизацията е хубаво нещо, но Донев е грешен, ще ви помоля да говорим с цифри. Колко данъци са платили от тази група, спрямо средната стойност на всички приватизирани предприятия. Колко дивиденти е платила групата на миноритарите си спрямо останалите предприятия. Колко работни места /преки и косвени/ е осигурила тази група спрямо останалите приватизирани предприятия. Колко валута /износ/ е докарала групата спрямо всички приватизирани предприятия..... и т.н. и т.н. Може списъкът да бъде удължен доста, но си имам работа да се почерпя днес .
    Пътека се прави камък по камък!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение

      Груец, само по този въпрос исках да взема отношение. И по другите въпроси от "дискусията" си имам мнение, но не искам да го изразявам. Имам и инфо, което надхвърля "дискусията", което може да попромени някой въпроси в една или друга насока. Но винаги ми е интересно /разбирай смешно /, когато медия на пеевски е гарант за свободата на словото и громи фалшивите новини Иначе колкото и да са ми симпатични колегите от фенклуба на Софарма и колкото да ги уважавам, заприличват на секта.
      Между другото във филма има ноторни факти и истини. Има и полуистини/полулъжи, откровени лъжи и истински инсинуации .... общо взето от всичко по малко. Та така
      Чета с интерес мненията на колегите.
      Искам да напиша нещо, но незнам какво точно.
      С няколко думи - част съм от компанията. Акциите ми тук са отражение на вътрешната ми нагласа и тя не е непременно максимална печалба.
      Какво трябва да направя, за да не прилича инвеститорската група на малките акционери на секта?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

        Нека да го кажем така, кирливи ризи имат всички, но тези на Прасето и тези около него които го обслужват или той тях обслужва надминават всичко ! Такава наглост не е имало през всичките ни години на демокрация ! Лошото е, че тези управляват и държавата ни !
        здравкo, ти къде си видял демокрация в булгаристанско, че да я спрягаш тази дума толкова яростно?
        пс: знам какво имаш пред вид, но.... сами си знаеш

        Коментар


        • Моля ви, не превръщайте темата в говорилня тип коя медия е по-кафява.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

            Zdravko, пак да те питам - имал ли си работа някога с журналист? Щото аз съм имал, включително с Капитал, включително имам няколко приятели, които са журналисти, та да речем, че пия от извора. Четвъртата власт - няма друга чак толкова нагла прослойка, коятод а се е самопровъзгласила за власт, поради което всички я яхат тази власт и искат да я обсебят, та по тая причина честен и журналист са нещо като дървено желязо. Вярвам, че ще ме разбереш!

            И понеже темата е за Чиче - поразрови се там, около Вац-овите изпълнения и т.н., доста неща станаха, някои много весели. Спирам!
            Нека да го кажем така, кирливи ризи имат всички, но тези на Прасето и тези около него които го обслужват или той тях обслужва надминават всичко ! Такава наглост не е имало през всичките ни години на демокрация ! Лошото е, че тези управляват и държавата ни !

            Коментар


            • А за съдържанието в тези медии и за публикациите им даже няма какво да коментираме ! Свинските са изцяло медийни бухалки/ питай Донев, Павлов, Сашо Дончев, Христо Иванов и ред други/ ! А тези бухалки вървят в комплект с бухалките на Цацаратурата, Тикватурата и цялото войнство след тях !

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                Пиша си моите собствени наблюдения през годините ! А на мен ми се струва, че с тези си сравнения много олеквате ! Двете групи въобще не могат да се сравняват, първо защото Капитал съществува и се издава повече от 20г от едни и същи издатели и без скрита собственост, а свинските медии са инженерен продукт монополизиращ целия медиен пазар барабар с разпространението. Може би забравяте какво се случи с Прас-Прес или телевизията BIT, да не се връщам по назад !
                Zdravko, пак да те питам - имал ли си работа някога с журналист? Щото аз съм имал, включително с Капитал, включително имам няколко приятели, които са журналисти, та да речем, че пия от извора. Четвъртата власт - няма друга чак толкова нагла прослойка, коятод а се е самопровъзгласила за власт, поради което всички я яхат тази власт и искат да я обсебят, та по тая причина честен и журналист са нещо като дървено желязо. Вярвам, че ще ме разбереш!

                И понеже темата е за Чиче - поразрови се там, около Вац-овите изпълнения и т.н., доста неща станаха, някои много весели. Спирам!
                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                  Ванкел доста добре се е изразил - светлокафяви, за разлика от тъмнокафявите на Шиши. Вероятно не си имала никога контакт с журналист, който след това да ти изопачи позицията както на него му е удобно, затова и така си пишеш на конвейер.

                  Апропо, честито на Софарма, вече са компания номер 1 като капитализация!
                  Пиша си моите собствени наблюдения през годините ! А на мен ми се струва, че с тези си сравнения много олеквате ! Двете групи въобще не могат да се сравняват, първо защото Капитал съществува и се издава повече от 20г от едни и същи издатели и без скрита собственост, а свинските медии са инженерен продукт монополизиращ целия медиен пазар барабар с разпространението. Може би забравяте какво се случи с Прас-Прес или телевизията BIT, да не се връщам по назад !

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                    хахаха, щом тези са ви кафяви четете си свинските медии тогава !
                    Ванкел доста добре се е изразил - светлокафяви, за разлика от тъмнокафявите на Шиши. Вероятно не си имала никога контакт с журналист, който след това да ти изопачи позицията както на него му е удобно, затова и така си пишеш на конвейер.

                    Апропо, честито на Софарма, вече са компания номер 1 като капитализация!
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение
                      ...а политическите интереси, изцяло са станали зависими от бизнес групите, които са овладели и медиите за влияние върху общественото мнение.
                      Достатъчно е да се погледнат двете по-изявени групи от последните години - Блиц - Пик и Дневник-Капитал. И в двете има истини и лъжи, но главното е еднопосочното насочване на вниманието.
                      Да се говори, че Софарма като държавно предприятие до 2000г е било допотопно е далече от истината. До какво състояние беше докарано точно преди приватизацията му е кофти тема, може би, излишна, ако някои практики не продължават и днес.

                      Най-големият грях на Донев за мен е унищожаването на НИХФИ. Всичко друго го разбирам. Но да унищожиш научния, изследователския капацитет в цяла една сфера, създаван с десетилетия....не се вмества в модела за модерно развитие(добре, че Дянков не успя да унищожи и БАН...та, останаха още учени у нас, макар и наука без пари трудно да се прави). Посещавала съм НИХФИ и знам с какво разполагаше, познавам и капацитети, които работеха там, малко преди тоталната съсипия. Някои вече работят в Научно изследователски институти на Запад и развиват там ....фармакопеите

                      Всички тези лекарства и субстанции, които днес цитирате ... са създадени в НИХФИ в годините, много преди приватизацията на Софарма ...и станаха причина да се закрие института -
                      Табекс, Нивалин, Бронхолитин, Трибестан, Гентамицин, Тетрациклин, Аналгин, Кленбутерол, Темпалгин, Карсил ....и много много други
                      Беше ми доста интересно да прочета допълнението относно съдбата на НИХФИ. И тъжно едновременно!

                      Не ми се искаше до този момент да привличам внимание върху една статия, която междувременно вече не е и нова, за една по-обща характеристика на нашата икономика. Тъжната съдба на НИХФИ е още един щрих, който подсказва, каква би могла да е в днешни дни икономиката на България при определени обстоятелства и допускания и респективно, каква е тя в в момента действително. Пък и не е справедливо по тази тема да се разсъждава редом с името на Софарма. Софарма е все пак едно от добрите изключения на фона на цялата картина. Нямам представа относно решението за |НИХФИ. Може би въпреки относително благоприятните условия за приватизация, положението твърде дълго е било "на кантар" и се е наложило да се реже живо месо. Не съм нито обвинител, нито адвокат на Донев. Само той си знае.

                      Всъщност пак прегледах горната статия, дори не я препоръчвам, истини са декларирани ангро.
                      Българската икономика днес расте, но е конюнктурна, ишлемарска и 50 % сива

                      Съни, началото на текста ти започва с опит да се направи някакъв разрез на мястото на допирателната между политика и икономика у нас. Да знаеш - голям камък се опитваш да вдигнеш.
                      Освен това, за извършването на разреза ще са необходими инструменти и технологии, които са непознати у нас.
                      В гмежта от нечисти персонажи, интереси, очерняне и полуистини трудно се изравят парченцата истина. Пък и истината често е горчива.
                      Не твърдя по никакъв начин, че се справям с тази по същество непосилна задача, но с известно усилие на волята, понякога едва подтискайки повиците за повръщане, чета всякакви източници. Неблагодарна работа.
                      Май наистина темата с хапчето се изчерпи. Нали виждаш - едни подскачат като ужилени, други иносказателно подсказват, че се говорят глупости, защото те имали друга информация, но няма да я кажат.
                      Та така, житейски неща!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vankel Разгледай мнение

                        Дневничето и капиталчето не са точно кафяви , по-скоро са светло кафяви медии.
                        хахаха, щом тези са ви кафяви четете си свинските медии тогава !

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от derk Разгледай мнение

                          Дневник-Капитал не е изявена група от последните години. И не е редно да се сравнява с кафяви медии, които съществуват благодарение на част от откраднатите пари от КТБ. За редакционната политика всеки извън процентите на Христов предполагам може да прецени.
                          Дневничето и капиталчето не са точно кафяви , по-скоро са светло кафяви медии.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение
                            ...........................
                            Достатъчно е да се погледнат двете по-изявени групи от последните години - Блиц - Пик и Дневник-Капитал. И в двете има истини и лъжи, но главното е еднопосочното насочване на вниманието.
                            .................................................. ..........................
                            Дневник-Капитал не е изявена група от последните години. И не е редно да се сравнява с кафяви медии, които съществуват благодарение на част от откраднатите пари от КТБ. За редакционната политика всеки извън процентите на Христов предполагам може да прецени.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

                              ...... Подсказвам, че в доминираните от бизнесинтереси медии, нищо не трябва да се приема в чист вид.

                              Считам, че при воденето на стопанските дела, могат да се констатират значителни разлики в бизнеспрактиките между различните водещи стопански ръководители, които при това в България много често са и собственици. В нашата страна функциите на капитала: собственост и управление още далеч не са разделени. Това ще бъде задача на следващото поколение капиталисти и мениджъри. При нас ще си е още предимно така, дори когато формално са вписани сламени хора.

                              Що се отнаса до редакционната политика на доминираните от дадени стопански интереси медии, то считам, че там няма никаква или почти никаква разлика. Определени теми са забранени, други се разглеждат от гледна точка на интереса на поръчващия.
                              ...а политическите интереси, изцяло са станали зависими от бизнес групите, които са овладели и медиите за влияние върху общественото мнение.
                              Достатъчно е да се погледнат двете по-изявени групи от последните години - Блиц - Пик и Дневник-Капитал. И в двете има истини и лъжи, но главното е еднопосочното насочване на вниманието.
                              Да се говори, че Софарма като държавно предприятие до 2000г е било допотопно е далече от истината. До какво състояние беше докарано точно преди приватизацията му е кофти тема, може би, излишна, ако някои практики не продължават и днес.

                              Най-големият грях на Донев за мен е унищожаването на НИХФИ. Всичко друго го разбирам. Но да унищожиш научния, изследователския капацитет в цяла една сфера, създаван с десетилетия....не се вмества в модела за модерно развитие(добре, че Дянков не успя да унищожи и БАН...та, останаха още учени у нас, макар и наука без пари трудно да се прави). Посещавала съм НИХФИ и знам с какво разполагаше, познавам и капацитети, които работеха там, малко преди тоталната съсипия. Някои вече работят в Научно изследователски институти на Запад и развиват там ....фармакопеите

                              Всички тези лекарства и субстанции, които днес цитирате ... са създадени в НИХФИ в годините, много преди приватизацията на Софарма ...и станаха причина да се закрие института -
                              Табекс, Нивалин, Бронхолитин, Трибестан, Гентамицин, Тетрациклин, Аналгин, Кленбутерол, Темпалгин, Карсил ....и много много други
                              Last edited by съни(тя); 20.03.2018, 18:44.

                              Коментар


                              • Видях, че в следващите постове Груев и Греъм са осветлили тематиката.
                                Кейсът "хапче за милиони" хез бийн джъст клоузд.

                                Коментар

                                Working...
                                X