IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Бай Брокер
    Абе хора, всички ли сте инсайдери, че толкова се противите на равнопоставеността? Не се ли сещате, че дори да идете на едно-две събрания и да се почувтвате инсайдерски, че дори и да изкарате някой лев, по всички други позиции вас ще ви цакат?! Не можете да огреете навсякъде, не разбирате ли? Много е тъпо това да се възползваш веднъж от една вратичка, през която да натаковат 100 пъти.
    Брокера е прав. Не може да си инсайдер за значителен процент сдели. Просто трябва да си имаш метод за влизане и излизане. Без него всеки инсайдер се проваля ....освен ако не си инсайдер за по 5-10 и т.н. процента, но не мисля, че тука пишем такива

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Бай Брокер
      Първоначално изпратено от Tony
      Според Вас законно ли е това или не?

      Благодаря!
      Не е важно дали според нас е законно, а дали според Комисията е законно.

      Моят отговор е: Не е законно, но няма как да те хванат

      И ако това е добре за теб, за другите участници на пазара, които не присъстват на събранието не е добре и се получава неравнопоставеност. Точно затова, борсата трябва да спира търговията в деня на ОСА. Тогава ще можеш да си купиш акциите на следващия ден ПРИ РАВНИ УСЛОВИЯ с останалите участници, защото решенията вече ще са публикувани.
      хей, какво значи равни условия? ако съм заинтересован ще присъствам на ОСА! тъпо е да се равняваме по най слабия. вие сте по обиграни в търговията от мен и това ни поставя в неравностойно положение. това значи ли, че вие трябва да сте профани като мен, че да сме в равностойно положение?! разни хора разни идеали. свободата значи да можеш да избираш. моят портфейл е от три компании, защото за толкова мога да следя какво става. това е моя избор.

      Коментар


      • Абе хора, всички ли сте инсайдери, че толкова се противите на равнопоставеността? Не се ли сещате, че дори да идете на едно-две събрания и да се почувтвате инсайдерски, че дори и да изкарате някой лев, по всички други позиции вас ще ви цакат?! Не можете да огреете навсякъде, не разбирате ли? Много е тъпо това да се възползваш веднъж от една вратичка, през която да натаковат 100 пъти.
        Не става само с COBOS, трябва и акъл!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pana
          Не е нужно спиране на търговията, все пак това ограничава свободата на инвеститорите да влизат или излизат от позиция...
          Може да стане далеч по-просто - общите събрания да започват най-рано в 1 часа, като се задължат дружествата да пратят съобщение до края на деня, което да се публикува от БФБ...
          Пич, Борсата не може да каже на дружествата кога да си провеждат общите събрания. Знаеш, че почти винаги са сутрин. Не знам защо се дърпате толкова - това се прави на много места по света.

          Коментар


          • Банда - на какво отдавате Яхо-о-о - то - на увеличението на капиталът ли (за което отдавна се знаеше) или на влизането ни в евросъюзът? Все пак скоро на хаповете ще пише "Произведено в EU"
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Във връзка с допуснатата техническа грешка на 29.09.2006 г. при публикация на решенията на извънредното общо събрание на акционерите на Софарма АД-София, БФБ-София АД поднася извиненията си на всички инвеститори и на ръководството на компанията.
              Водена от желанието си максимално бързо да обработва постъпилите документи с цел запознаване на инвеститорите относно възникналите факти, събития и обстоятелства, борсата е създала необходимата организация за разкриването на информация. От началото на годината броят на публикациите в официалния бюлетин е 9766, а броят на допуснатите грешки е едноцифрено число. Елиминирането на каквито и да е грешки ще бъде възможно с въвеждането на системата за електронно разкриване на информация ЕКСТРИ, за финализирането на която активно работят експертни групи от КФН, ЦД АД и БФБ-София АД.
              "The most valuable commodity I know of is information." Gordon Gekko

              Коментар


              • Не е нужно спиране на търговията, все пак това ограничава свободата на инвеститорите да влизат или излизат от позиция...
                Може да стане далеч по-просто - общите събрания да започват най-рано в 1 часа, като се задължат дружествата да пратят съобщение до края на деня, което да се публикува от БФБ...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Tony
                  Според Вас законно ли е това или не?

                  Благодаря!
                  Не е важно дали според нас е законно, а дали според Комисията е законно.

                  Моят отговор е: Не е законно, но няма как да те хванат

                  И ако това е добре за теб, за другите участници на пазара, които не присъстват на събранието не е добре и се получава неравнопоставеност. Точно затова, борсата трябва да спира търговията в деня на ОСА. Тогава ще можеш да си купиш акциите на следващия ден ПРИ РАВНИ УСЛОВИЯ с останалите участници, защото решенията вече ще са публикувани.
                  Не става само с COBOS, трябва и акъл!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Tony
                    Здравейте!

                    ОТНОСНО: Вътрешна информация по нашите закони.

                    Преди много години четох една книга за един брокер, който е създал една от първите успешни брокерски фирми за търговия с акции на борсата. Тя е от типа “HOW TOs” да създадем успешна брокерска компания”.

                    В тази книга автора дава препоръки как да се проучват фирмите, търгувани на фондовата борса:

                    1. Обаждане във фирмата и уговаряне време за посещение. При това посещение му се дава всякаква информация за дейността на фирмата, тъй като и самата фирма е заинтересована да се представи добре пред различните инвеститори.

                    2. Автора си купува ЕДНА акция от някоя интересна за него компания и присъства на нейния ОСА, за да добие впечатление за дейността й (каквото и да означава това).

                    3. Ако фирмата му е харесала автора се обажда на потенциални инвеститори и ги запознава със състоянието на компанията (лично мнение на автора), НО решението за инвестиции в тази компания е на самия инвеститор.

                    В тази връзка какво е Вашето мнение за следното:

                    1. Аз съм частен инвеститор и инвестирам с мой пари.
                    2. Купувам си 1 акция от SFARM.
                    3. Присъствам на ОСА и се приема увеличението на капитала.
                    4. Вадя си laptopa и си включвам COBOSа през GSM и си купувам 1000 или 10 000 акции от SFARM.

                    Според Вас законно ли е това или не?

                    Благодаря!
                    Въпроса ти е много добър и аз често съм разсъждавал върху него. Ако не те мързи напиши писмо до КФН за да излязат с някакво официално становище.
                    Личното ми мнение е, че няма нищо незаконно в такива сделки, но от друга страна буквалния прочит на нормативните актове в БГ води до извода, че това е търговия с вътрешна информация и аз не бих съветвал никого да го прави...
                    Настоящото мнение е лична прогноза и не представлява инвестиционен съвет или препоръка за покупка ил

                    Коментар


                    • изобщо не е Незаконно!
                      присъстваш на ОСА, предварително обявено, с уточнен дневен ред, информацията е била предоставена на всички за запознаване още 30 дни преди събранието, до нея имат достъп всички акционери /а те са повече от 2-3 души/, така че какъв е проблема.....Да не говорим, че на Годишно ОСА през месец Юни се гледат балансови данни от миналата година, които са били огласени много отдавна.
                      За текущо публикуване на важни данни си има друг ред и други текстове от ЗППЦК.

                      Коментар


                      • Има си закони за тази работа. След като някой е решил да се занимава с борсова търговия, първо да си прочете законите в страната, а не някакви How to's.
                        Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

                        Коментар


                        • Защо да е незаконно??? В случая си присъствал на събрание, което е било публично обявено в съответствие с всички изисквания на ЗППЦК. Всеки който е проявявал интерес е имал възможност да направи същото. В случая използваш факта, че си научил новината преди всички останали, в което няма абсолютно нищо незаконно. Би могло да се третира като незаконно единствено ако до тази информация само ти си имал достъп, или пък е бил ограничен достъпа до информацията на други лица. В случая обаче няма нищо подобно, тъй като датата и мястото на провеждане на събранието са публично обявени.

                          Коментар


                          • Незаконно е,

                            защото изнасяш вътрещна информация на своя брокер. Нали поръчката всъщност я подаваш към него

                            Коментар


                            • Здравейте!

                              ОТНОСНО: Вътрешна информация по нашите закони.

                              Преди много години четох една книга за един брокер, който е създал една от първите успешни брокерски фирми за търговия с акции на борсата. Тя е от типа “HOW TOs” да създадем успешна брокерска компания”.

                              В тази книга автора дава препоръки как да се проучват фирмите, търгувани на фондовата борса:

                              1. Обаждане във фирмата и уговаряне време за посещение. При това посещение му се дава всякаква информация за дейността на фирмата, тъй като и самата фирма е заинтересована да се представи добре пред различните инвеститори.

                              2. Автора си купува ЕДНА акция от някоя интересна за него компания и присъства на нейния ОСА, за да добие впечатление за дейността й (каквото и да означава това).

                              3. Ако фирмата му е харесала автора се обажда на потенциални инвеститори и ги запознава със състоянието на компанията (лично мнение на автора), НО решението за инвестиции в тази компания е на самия инвеститор.

                              В тази връзка какво е Вашето мнение за следното:

                              1. Аз съм частен инвеститор и инвестирам с мой пари.
                              2. Купувам си 1 акция от SFARM.
                              3. Присъствам на ОСА и се приема увеличението на капитала.
                              4. Вадя си laptopa и си включвам COBOSа през GSM и си купувам 1000 или 10 000 акции от SFARM.

                              Според Вас законно ли е това или не?

                              Благодаря!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Tony
                                Aз съм ПРОТИВ да се спира ВСЯКАКВА търговия с акции на борсата!

                                1. Не виждам проблем ако на ОСА присъства твои човек с GSM и да ти каже какви решения се вземат, защото това веднага би се усетило на цените на борсата и веднага може да се включиш и без да си чул за новината! Освен това като знаеш една новина, от къде може да съм сигурен, че цената ще бъде такава каквато аз предполагам??

                                2. ПРОТИВ съм когато се спира търговията с акции на компании, на които предстои да си сменят собственика - някакви там ДЗИ или нещо подобно!
                                Пример: Никои не спира търговията с нефт, когато има торнада в мексиканския залив или се води поредната война в залива!

                                3. По своята мотивация тези спирания ми приличат на държавна намеса.
                                По мое мнение БФБ в случая си определя някакви правила, които и позволяват да не „поема” рискове, такива каквито поемаме всички Ние! Такова поведение ми напомня на НЕК и комисията за енергийно регулиране – Държавна намеса!
                                До сега БФБ не е поела „риска” за търговия „на късо”, а и не виждам намерение да поеме такъв „риск”. За това си почивам от март до август!
                                4. Що се отнася до новините от БФБ до сега не съм ги чел и няма да ги чета!

                                Като извод от всичко до тук мога да кажа, че сме много далеч от възможност да се прояви някакъв професионализъм на БФБ. Тя работи, защото няма друг начин за регистрация на прехвърляне на акциите между търговците! Досетете се кой е бил инициатора за това ;-)

                                Бих желал да чуя Вашето мнение в чий интерес е това??
                                Благодаря и успех!
                                Ето още един дето НЕ ВИЖДАЛ ПРОБЛЕМА. Абе хора, не се изказвайте неподготвени, че се излагате бе! Точно вие постоянно разправяте колко скапано било в България и т.н., а после - не виждали проблема! Нека те светна какъв е проблемът - човекът с GSM на ОСА и партньорът му брокер ще трябва да си приготвят по 20 хилки, защото това е нарушение на ЗППЦК. Ако беше си прочел закона преди да ръсиш "мъдрости", щеше да разбереш, че всякаква информация, която може да повлияе на цените на акциите и още не е публично огласена е вътрешна информация. Като се разровиш още малко в ЗППЦК, ще откриеш, че "публично огласена" означава да са уведомени Борсата и Комисията. Търговията с вътрешна информация е забранена и наказуема, а Борсата като не спира търговията благоприятства използването й - ЕТО ТОВА Е ПРОБЛЕМЪТ.

                                Ако беше се запознал с практиката и на други ФОНДОВИ БОРСИ вместо да ми правиш аналогии с петрола или картофите или боба, щеше да видиш, че спирането на търговията по време на ОСА е нормална практика, която дори северните ни съседи прилагат, в резултат на което борсата им е доста по-добре уредена от нашата.
                                Не става само с COBOS, трябва и акъл!

                                Коментар

                                Working...
                                X