IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Софармата има доста трески за дялане .....

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Nikola
      Куре надавам се да си усетил че това беше сърказъм.

      Ако не ме мързеше да гледам може би щях да пейстна снимка на EBITDA margin към EV/EBITDA регресия на пиър групата, за да видим къде трябва да трейдва Софармата спрямо маржовете си.
      На около 5.0-6.0х ЕБИТДА 2009. А като гледам, тя няма да повече от 55-57млн. лв в добрия случай - 0.82лв до 1.33лв на акция.
      Интересно ще е дали Грамърси ще излезнат на такава цена. Това ще покаже реално накъде отиват нещата.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Императорът
        Първоначално изпратено от Nikola
        Куре надавам се да си усетил че това беше сърказъм.

        Ако не ме мързеше да гледам може би щях да пейстна снимка на EBITDA margin към EV/EBITDA регресия на пиър групата, за да видим къде трябва да трейдва Софармата спрямо маржовете си.
        Момко - докато ти сарказираш - Софарма и Медика яко вървят нагоре. Сарказирвай си, щом те кефи, ний с моя млада и хубава колежда си пазаруваме... ;-)
        Охх. Успокоих се. Щом ипето и хубавата, малада колежка пазаруват - всичко е наред.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Nikola
          Куре надавам се да си усетил че това беше сърказъм.

          Ако не ме мързеше да гледам може би щях да пейстна снимка на EBITDA margin към EV/EBITDA регресия на пиър групата, за да видим къде трябва да трейдва Софармата спрямо маржовете си.
          Момко - докато ти сарказираш - Софарма и Медика яко вървят нагоре. Сарказирвай си, щом те кефи, ний с моя млада и хубава колежда си пазаруваме... ;-)
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Куре надавам се да си усетил че това беше сърказъм.

            Ако не ме мързеше да гледам може би щях да пейстна снимка на EBITDA margin към EV/EBITDA регресия на пиър групата, за да видим къде трябва да трейдва Софармата спрямо маржовете си.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Nikola
              Куре, нещо си се объркал. Нима искаш да кажеш, че могъщите инвестиции направени от могъщата фабрика през последните години добавят едва 10.8% към консолидираната EBITDA на групата? :shock:

              Това не може да е вярно! Една могъща фабрика може да прави само могъщи инвестици и поддържа само могъщи маржини! Къде е могъщото Импе да опровергае това недоразумение във формата на "цветни графики"! Само заювци има в тази тема!

              I will get my coat...
              Не, просто инвестициите не са били в такива активи, които да допринесят за висока доходност под формата на ЕБИТДА, а в такива които сигурно са с висок оборот и ниска доходност.
              Да, но при генеричните компании оборота е второстепеннен що се отнася до тяхната оценка. Ако имаш оборот 100 и ЕБИТДА 8 няма да струваш повече от фирмата с оборот 60 и ЕБИТДА 12.

              Коментар


              • Куре, нещо си се объркал. Нима искаш да кажеш, че могъщите инвестиции направени от могъщата фабрика през последните години добавят едва 10.8% към консолидираната EBITDA на групата? :shock:

                Това не може да е вярно! Една могъща фабрика може да прави само могъщи инвестици и поддържа само могъщи маржини! Къде е могъщото Импе да опровергае това недоразумение във формата на "цветни графики"! Само заювци има в тази тема!

                I will get my coat...

                Коментар


                • Понеже с много от участниците в тази тема спорехме през изминалата година колко е трябвало да струват акциите на фирмата, реших да покажа нагледно чрез т.н. EBITDA bridge, колко точно допринася всяка фирма в групата към груповата ЕБИТДА за 2008 и чрез прилагането на мултипликатор, да се опитам да изведа някакъв рейндж на справедлива цена за дружеството през изминалата година.
                  ЕБИТДА е най-важния показател за една фармацевтична фирма и обикновенно е прокси за това колко тя трябва да струва. В случая със Софарма, този ЕБИТДА мост би спомогнал на един инвеститор да предцени за кое производство какъв мултипликатор да приложи. Така, чрез т.н. sum-of-the-parts (SOP) анализ може да се достигне до цена на всяка отделна фирма от групата, а и за цялата група.

                  Анализът по-долу се отнася за минал период - 2008г., тъй като борави с данни за фирми от групата към 31 Декември 2008, но е показателен каква е трябвало да бъде цената на акция за периода август или септември 2008, примерно.



                  Анализът показва, че Софарма (генеричната компания) генерира най-високата ЕБИТДА в групата. Останалите фирми, които съм взел са БГ Роза - Севтополис, Медика и Момина Крепост. Това, което ги обединява е че са занимават главно с производство и съответно мултипликатора за тях трябва да е подобен на този на тяхната пиър група в останалата част на ЦИЕ.
                  Останалите части от групата (логистика, пласмент, НИ) съм обединил под общото название "други". Те генерират голям оборот но са или много ниско профитабилни (Софарма Трейдинг, примерно) или дори губещи. Общия ЕБИТДА марж за тези производства е едва 1.1% през 2008 сравнен с 22.8% за фарма производствата.

                  Та, какво показа анализа.
                  Понеже се пренасяме назад във времето към периода преди фалита на Лиймън и преди тоталното стапяне на световната икономика, съвсем нормално бе мултипликаторите за определени производства да са по-високи от сегашните.
                  Сега повечето компании от бранша търгуват на значително по-ниски ЕБИТДА мултипликатори, но към онзи момент нормалните стойности за фарма компания от ЦИЕ бяха 6.0х-8.0х ЕБИТДА. Тези с по-ниска профитабилност (Egis) търгуваха повече към ниската стойност, а тези с по-висока (Krka) търгуваха на около 8.0х ЕБИТДА за 2008.
                  Софарма със своите 25% марж на генеричното производсто се нарежда в златната среда - 6.5х-7.5х ЕБИТДА.

                  Ето какво показва анализа като приложим тези мултипликатори за всяко едно от производствата. За тези обединени в "други" съм използвал друг подход. Там обичайния ЕБИТДА марж трябва да е около 5% и мултипликатор от 5.0х-6.0х. За тази цел съм увеличил ЕБИТДА с почти пет пъти до 12.3млн. лв. (в отчетите за 2008 реалната цифра е 2.6млн. лв) и съм я умножил по 5-6х оценявайки целия бизнес извън производството на генерика, спринцовки и др. от 61.4млн. лв до 73.7млн. лв. Изчисленията за всяко едно от производствата са по-долу

                  Песимистичен вариант - 6.5x EBITDA за производството и 5.0x EBITDA за "други"
                  Софарма АД - 262.0млн. лв
                  Медика АД- 16.3млн. лв
                  Българска роза АД - 16.2млн. лв
                  Момина крепост АД - 4.2млн. лв
                  Други - 61.4млн. лв
                  Общо: 360.1млн. лв
                  Дългове - ликвидни средства: 167.0млн. лв
                  Капитализация: 193.1млн. лв
                  Акции: 132.0млн. бр
                  Цена на акция: 1.46лв

                  Оптимистичен вариант - 7.5x EBITDA за производството и 6.0x EBITDA за "други"
                  Софарма АД - 302.3млн. лв
                  Медика АД- 18.8млн. лв
                  Българска роза АД - 18.7млн. лв
                  Момина крепост АД - 4.9млн. лв
                  Други - 73.7млн. лв
                  Общо: 418.4млн. лв
                  Дългове - ликвидни средства: 167.0млн. лв
                  Капитализация: 251.4млн. лв
                  Акции: 132.0млн. бр
                  Цена на акция: 1.90лв

                  Та, излиза че справедливата цена на акция на Софарма през миналата година е трябвало да бъде в диапазона 1.46лв - 1.90лв.
                  От септември 2008 пазара значително падна и пиър групата на Софарма в региона вече търгува на поне 15-20% по-ниски мултипликатори.
                  Това означава, че за да остане да търгува на сегашните си нива от около 1.85лв - 1.90лв за акция, Софарма трябва да запази или подобри ЕБИТДА маржовете си при покачване на общия оборот на групата с около 20% до 535-540млн. лв за 2009.
                  Дали е възможно фирмата да избегне ефектите на кризата върху своята профитабилност и да запази сегашните си маржове като агресивно расте откъм оборот, остава да видим през следващите няколко месеца.

                  Не е препоръка.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dobi
                    Ами не звучиш сериозно кои РЕ фондове в този момент са тръгнали да се обаждат на теб, а не на г-н Донев :-)
                    Не те на мен, а аз на тях. Естеството на ПЕ е не те да те търсят, а ти тях.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dobi
                      Не е истина какви легенди се разхождат във форума. Говорят от името на Тева, LBO-ове правят.....
                      ЕР, акционерите в Софарма и мажоритарните, и миноритарните (сред които и аз) вервам не сме си и помисляли, че ще имаме щастието да ни изкупиш акциите под номинал, спри се малко бе, човек :-) Разбирам, че ако има нещо по-важно от твоето его, да ходи да се застреля, ама искам да живея още...
                      Dobi, като си спомням как се заричаха, че као няма да падне под 13.7 (то не бяха анализи и т.н.) си мисля да ипотикирам какво що има рода и съседите и да накупим софарм, ама добре че е световна финансова криза и ще се ограничим т.е няма да купим нищо, защото имаме и ще чакаме 5 г., за да видим какво ще стане, пък тогава ще обясним защо не се е случило, както сме прогнозирали

                      не е препоръка
                      имам акции
                      и ще имам
                      мисля да си накупя още
                      от доверие
                      но това е друга тема
                      не е препоръка
                      Не е съвет за покупко-продажба на акции

                      Коментар


                      • Ами не звучиш сериозно кои РЕ фондове в този момент са тръгнали да се обаждат на теб, а не на г-н Донев :-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dobi
                          Не е истина какви легенди се разхождат във форума. Говорят от името на Тева, LBO-ове правят.....
                          ЕР, акционерите в Софарма и мажоритарните, и миноритарните (сред които и аз) вервам не сме си и помисляли, че ще имаме щастието да ни изкупиш акциите под номинал, спри се малко бе, човек :-) Разбирам, че ако има нещо по-важно от твоето его, да ходи да се застреля, ама искам да живея още...
                          Не си разбрал! Не твоите, на Грамърси + на "който искал да излиза" (според г-н Донев). Твоите си ги дръж както си ги държал до тук от 9.00лв.

                          И не говоря от името на никой, а просто споменавам кой се интересува.

                          Коментар


                          • Не е истина какви легенди се разхождат във форума. Говорят от името на Тева, LBO-ове правят.....
                            ЕР, акционерите в Софарма и мажоритарните, и миноритарните (сред които и аз) вервам не сме си и помисляли, че ще имаме щастието да ни изкупиш акциите под номинал, спри се малко бе, човек :-) Разбирам, че ако има нещо по-важно от твоето его, да ходи да се застреля, ама искам да живея още...

                            Коментар


                            • най-вероятно от срам не смее да се покаже във форума
                              Не е съвет за покупко-продажба на акции

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Nikola
                                За провала на LBO-то е виновна Nia!
                                Не само! Нали щяхме да синдикираме екуйти и на бате Младен, а той в последния момент се дръпна.

                                Коментар

                                Working...
                                X