IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bate Goiko Разгледай мнение
    Меком добре си се скрил

    привет на щастливата тимуровска кокошчица....
    Аз да не съм щраус та да се крия в меком.Щях да го заявя ясно и откровено къде влизам да не съм лъжец и женчо който не изпълнява басовете си...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
      А и още нещо.....
      Когато съобщиха че дивидента ще е 16 % а не 60 % акцията падна с толкова колкото беше обещаният дивидент но не предложен от 2,4 - 2,42 до 2,28 - 2,3 лв.....
      После обратното върна цената малко и като почнаха разпродажбите сме пак на 2,25 лв...
      Така че спадът за не даденият дивидент е изконсумиран ...
      Сега работим по въпроса за доверието в мажоритара...
      При масови разпродажби и кризи досега Софарма ,БТН ,Петрол , Меком е акция скривалище... Затова призовавам Донев да направи изявление за дивидента...за да върне купувачите...
      Меком добре си се скрил

      Коментар


      • Любомир Павлов и Огнян Донев са призовани за повдигане на обвинения

        БНР: Любомир Павлов и Огнян Донев са призовани за повдигане на обвинения
        www.investor.bg

        Коментар


        • Actavis го продадоха най-сетне - 4.25+ млрд. евро = 14х EBITDA, почти на цената която му искаха на върха на балона 2007/8 г , 5 млрд по спомен...

          PS.
          nqmam akcii tuk ama na 2 kinta she si kupiq
          Last edited by Longin; 10.06.2012, 09:43.
          "the trend is your friend until the end..."

          Коментар


          • Да, но не беше само Монбат Мисля, че тогава беше от sell side мотивацията беше друга и неразбирането и нереалистичните очаквания не бяха голям проблем

            Първоначално изпратено от zlatna treska
            Табличките за монбат ли имаш предвид ? Може да се е бъзикал. Куре, дай някоя таблица с актуализираните данни !
            Отдавна не си пускал таблица
            Last edited by Valuator; 09.06.2012, 12:25.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от orchis Разгледай мнение
              Едва ли само нашите инвеститори са финансово неграмотни. Какво да кажем за Facebook дивотията.
              Отдавна очаквах да се посочи пример с Енрон , Братята и Тефтера и Морган с подвеждащи данни ....
              Както и тук така и на запад се купува името и и рекламата а не бъдещите печалби ...
              Затова е рисков маркет.....
              А да ми твърдите че западните са по добри от нашите е просто смешно при кризата която цари вече 5 години в Щатите и Ес...от една боя са и целта им е по бързо лично забогатяване и прекарване на клиентите им...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                Ами от личен опит мога да кажа, че западните финансови инвеститори са доста по-консервативни от българските при покупката на фирми. Това не идва толкова от консерватизма на едните, а по-скоро от незнанието и до голяма степен от неразбирането на другите.
                Преди няколко години при ИПО-то на Железопътна инфраструктура АД бях пуснал обширен коментар относно как ОББ бяха направили финансовия модел на дружеството и как бяха объркали формулите за изчисляване на свободните парични потоци към инвеститорите и от това следваше надуване на цената на акцията. Това не попречи на много български фондове да се насвяткат в акцията на високи цени. Елана бяха също хванали грешката в модела и бяха публикували статия как цената на акцията трябва да е 3х по-ниска от емисионната. Та не знам точно какъв анализ правят разните там пенсионни и инвестиционни фондове, но се съмнявам там да работят някакви по-различни "професионалисти" от колегите им в ОББ правили ИПО на Железопътна инфраструктура.

                П.п. Забелязва се същата тенденция на неразбиране на финансовите параметри и от много други БГ фирми, не само от Софарма. Ако на някой му се отдаде възможност да разговаря с някой от мениджмънта на фирмата относно на каква цена биха продали контролен пакет на който и да е инвеститор, да не се изненадва ако отговора не се измерва в 6х - 8х ЕБИТДА, а в някаква конкретна утопична сума (900млн. евро примерно, независимо от това, че това примерно може да се равнява на над 20х ЕБИТДА и да не отговаря нито на профила за растеж на фирмата, нито на нивото на интереса от потенциални заинтересовани инвеститори). Хората просто искат някаква сума, която някой през 2007 им е казал, че биха могли да искат.
                Едва ли само нашите инвеститори са финансово неграмотни. Какво да кажем за Facebook дивотията.

                Коментар


                • 1, 75

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                    Ами от личен опит мога да кажа, че западните финансови инвеститори са доста по-консервативни от българските при покупката на фирми. Това не идва толкова от консерватизма на едните, а по-скоро от незнанието и до голяма степен от неразбирането на другите.
                    Преди няколко години при ИПО-то на Железопътна инфраструктура АД бях пуснал обширен коментар относно как ОББ бяха направили финансовия модел на дружеството и как бяха объркали формулите за изчисляване на свободните парични потоци към инвеститорите и от това следваше надуване на цената на акцията. Това не попречи на много български фондове да се насвяткат в акцията на високи цени. Елана бяха също хванали грешката в модела и бяха публикували статия как цената на акцията трябва да е 3х по-ниска от емисионната. Та не знам точно какъв анализ правят разните там пенсионни и инвестиционни фондове, но се съмнявам там да работят някакви по-различни "професионалисти" от колегите им в ОББ правили ИПО на Железопътна инфраструктура.

                    П.п. Забелязва се същата тенденция на неразбиране на финансовите параметри и от много други БГ фирми, не само от Софарма. Ако на някой му се отдаде възможност да разговаря с някой от мениджмънта на фирмата относно на каква цена биха продали контролен пакет на който и да е инвеститор, да не се изненадва ако отговора не се измерва в 6х - 8х ЕБИТДА, а в някаква конкретна утопична сума (900млн. евро примерно, независимо от това, че това примерно може да се равнява на над 20х ЕБИТДА и да не отговаря нито на профила за растеж на фирмата, нито на нивото на интереса от потенциални заинтересовани инвеститори). Хората просто искат някаква сума, която някой през 2007 им е казал, че биха могли да искат.
                    Жепейката си беше върхът на сладоледа, а и други имаше, като Херти, които правеха коркови тали, или зърнените. Да не говорим за още по-отрано, като няколкото Ipo-та на еврохолд и оцк на 65 лв. (А това пък еврохолд, е толкова неизяснено, че ми е много интересно за него какво мислиш. Лично аз много се учудвам, че все още е над номинал )
                    Не е препоръка

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Valuator Разгледай мнение
                      Private, принципно си прав за финансовата (не)грамотност на една част от представителите на инвестиционната общност и за нереалистичните очаквания на мажоритарите, но и твоите напудрени DCF модели за няколко дружества отпреди няколко години услужливо спомагаха за формиране на подобни нереалистични очаквания.
                      Табличките за монбат ли имаш предвид ? Може да се е бъзикал. Куре, дай някоя таблица с актуализираните данни !
                      Отдавна не си пускал таблица

                      Коментар


                      • Private, принципно си прав за финансовата (не)грамотност на една част от представителите на инвестиционната общност и за нереалистичните очаквания на мажоритарите, но и твоите напудрени DCF модели за няколко дружества отпреди няколко години услужливо спомагаха за формиране на подобни нереалистични очаквания.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                          Ами от личен опит мога да кажа, че западните финансови инвеститори са доста по-консервативни от българските при покупката на фирми. Това не идва толкова от консерватизма на едните, а по-скоро от незнанието и до голяма степен от неразбирането на другите.
                          Преди няколко години при ИПО-то на Железопътна инфраструктура АД бях пуснал обширен коментар относно как ОББ бяха направили финансовия модел на дружеството и как бяха объркали формулите за изчисляване на свободните парични потоци към инвеститорите и от това следваше надуване на цената на акцията. Това не попречи на много български фондове да се насвяткат в акцията на високи цени. Елана бяха също хванали грешката в модела и бяха публикували статия как цената на акцията трябва да е 3х по-ниска от емисионната. Та не знам точно какъв анализ правят разните там пенсионни и инвестиционни фондове, но се съмнявам там да работят някакви по-различни "професионалисти" от колегите им в ОББ правили ИПО на Железопътна инфраструктура.

                          П.п. Забелязва се същата тенденция на неразбиране на финансовите параметри и от много други БГ фирми, не само от Софарма. Ако на някой му се отдаде възможност да разговаря с някой от мениджмънта на фирмата относно на каква цена биха продали контролен пакет на който и да е инвеститор, да не се изненадва ако отговора не се измерва в 6х - 8х ЕБИТДА, а в някаква конкретна утопична сума (900млн. евро примерно, независимо от това, че това примерно може да се равнява на над 20х ЕБИТДА и да не отговаря нито на профила за растеж на фирмата, нито на нивото на интереса от потенциални заинтересовани инвеститори). Хората просто искат някаква сума, която някой през 2007 им е казал, че биха могли да искат.
                          В железопътна инфраструкура почти никой не влезе. А малкото които влязоха го направиха защото се надяваха Капман да я напомпат, а не защото са смятали че струва нещо. То си беше очеваден боклук.

                          При трима, четирима човека правещи анализи силно ме съмнява да правят дисконтирани потоци. Те по цял ден това да правят ще им трябват седмици че да намерят и една компания за влизане. Което очевидно няма как да върши работа за формиране на портфейл.

                          Съгласен съм че има, или по-скоро имаше доста нереалистични очаквания в доста хора. Както в основни акционери, така и при доста спекуланти. Защото поне по лично мнение, в България няма нормални дългосрочни инвеститори.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                            Що годе същите неща, на горе долу сходни цени които купуваха преди няколко години и прайвит екуити фирмите. Силно ме съмнява някой да има кой знае какви информационни приемущества.
                            Ами от личен опит мога да кажа, че западните финансови инвеститори са доста по-консервативни от българските при покупката на фирми. Това не идва толкова от консерватизма на едните, а по-скоро от незнанието и до голяма степен от неразбирането на другите.
                            Преди няколко години при ИПО-то на Железопътна инфраструктура АД бях пуснал обширен коментар относно как ОББ бяха направили финансовия модел на дружеството и как бяха объркали формулите за изчисляване на свободните парични потоци към инвеститорите и от това следваше надуване на цената на акцията. Това не попречи на много български фондове да се насвяткат в акцията на високи цени. Елана бяха също хванали грешката в модела и бяха публикували статия как цената на акцията трябва да е 3х по-ниска от емисионната. Та не знам точно какъв анализ правят разните там пенсионни и инвестиционни фондове, но се съмнявам там да работят някакви по-различни "професионалисти" от колегите им в ОББ правили ИПО на Железопътна инфраструктура.

                            П.п. Забелязва се същата тенденция на неразбиране на финансовите параметри и от много други БГ фирми, не само от Софарма. Ако на някой му се отдаде възможност да разговаря с някой от мениджмънта на фирмата относно на каква цена биха продали контролен пакет на който и да е инвеститор, да не се изненадва ако отговора не се измерва в 6х - 8х ЕБИТДА, а в някаква конкретна утопична сума (900млн. евро примерно, независимо от това, че това примерно може да се равнява на над 20х ЕБИТДА и да не отговаря нито на профила за растеж на фирмата, нито на нивото на интереса от потенциални заинтересовани инвеститори). Хората просто искат някаква сума, която някой през 2007 им е казал, че биха могли да искат.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
                              Под финансови инвеститори имам предвид прайвет екуити фирми. Това, че някой си български фонд е купил акции за мен специално значи много малко. Нека не забравяме какви неща купуваха същите тези фондове само преди няколко години, така че малко ме съмнява тяхния анализ на ситуацията.
                              Що годе същите неща, на горе долу сходни цени които купуваха преди няколко години и прайвит екуити фирмите. Силно ме съмнява някой да има кой знае какви информационни приемущества.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                                Ето затова пишем.....
                                Имаш субективен поглед към Фармата....
                                купилите от Грамърси нищо че са наши ПФ са финансови инвеститори а може и да бъркам...
                                това с дивидента ,банките кредиторки и лъжата с торбата също не са ми приятни....но чакам ОСА...
                                Цената найстина може да иде под 2 лв. ако се обедим че е поредниятт лъжец мажоритар...
                                Под финансови инвеститори имам предвид прайвет екуити фирми. Това, че някой си български фонд е купил акции за мен специално значи много малко. Нека не забравяме какви неща купуваха същите тези фондове само преди няколко години, така че малко ме съмнява тяхния анализ на ситуацията.

                                Коментар

                                Working...
                                X