IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Софарма АД (SFA / SFARM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Доколкото знам, фабриката вече се строи, Приватов.
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Хайде да кажа и аз нещо - в Ройтерсът пише, че дълговете на Актавис само към Дойче банк са 5.4 млрд. долара, а му искат 6 млрд. Дават продажби 1.7 млрд, същите като 2007. ЕБИТДА - 400 млн. евро, но нищо друго, което може и да рече, че са на загуба отпреди кризата, тя все пак не е от началото на годината...Та кой дава 11 млрд. долара :-)

      ЕР, ама моля ти се да му се скараш на г-н Донев, може ли да се държи така неполезно - една от последните могъщи български компании, които консолидираха българската фармация, а и купи най-големия бивш приватизационен фонд, я да продава :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Императорът
        Бльъ - Актавис. как може да сравнявате Софарма с БГ Актависът?
        Софарма има много по-широка основа в този бизнес вече - държи фабрика за превързочни материали и лекарствени субстанции, фабрика за спринцовки и други сходни консумативи, компании за дистрибуция на продуктите си и за недвижими имоти -тоест при тях всичко е "от-до", а Актавис имат ли нещо друго освен фабрики за лекарства?
        Ама каква ФАБРИКА имат! Г-н Донев ако имаше пари (или ако някоя банка му отпусне), щеше да ги купи (българското подразделение, де) от раз. И нямаше да строи могъщата фабрика дето никой не може да каже дали ще я има въобще или си остана само план от преди кризата.

        Коментар


        • Бльъ - Актавис. как може да сравнявате Софарма с БГ Актависът?
          Софарма има много по-широка основа в този бизнес вече - държи фабрика за превързочни материали и лекарствени субстанции, фабрика за спринцовки и други сходни консумативи, компании за дистрибуция на продуктите си и за недвижими имоти -тоест при тях всичко е "от-до", а Актавис имат ли нещо друго освен фабрики за лекарства?
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Valuator
            Мда, преди година и половина-две можеше да има такъв ливъридж ...
            Ясно е, че продажбата е мотивирана от проблемите на исландците и че момента не е най-подходящия за добра сделка. Интересно кой в крайна сметка ще успее да купи Актавис и какво отражение ще има това върху дейността и резултатите на Софарма в средносрочен и дългосрочен план.
            CEE бизнесът ще го продадат отделно. Според мен ако го вземе някоя голяма генерична компания, а не private equity, заплахата за СФАРМ е по-голяма.

            Коментар


            • Мда, преди година и половина-две можеше да има такъв ливъридж ...
              Ясно е, че продажбата е мотивирана от проблемите на исландците и че момента не е най-подходящия за добра сделка. Интересно кой в крайна сметка ще успее да купи Актавис и какво отражение ще има това върху дейността и резултатите на Софарма в средносрочен и дългосрочен план.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Valuator
                Интересна новина за Актавис. Някъде в някоя тема бях писал, че в момента в SEE (а и в CEE) готовност за покупки има на нива от 4 до 6 x EBIDTA и едва ли ще се сключи сделка на повече от 8 х EBIDTA. Това по-скоро би означавало оценка за Actavis в диапазона 2 - 3 млрд евро, а цената на сделката с премията за мажоритарен пакет едва ли ще надхвърли 3.5 млрд евро. Зависи колко на зор са Novator.

                Първоначално изпратено от Дневник
                До няколко седмици инвестиционната компания Novator може да започне процедура по продажбата на исландския фармацевтичен концерн Actavis. Това съобщи Ройтерс, цитирайки източници, запознати с намеренията на компанията. Цената на Actavis, която има два завода за лекарства в България, може да стигне 6 млрд. долара. Така само 18 месеца след като стана част от бизнеса на Novator, исландското дружество отново може да смени собственика си.

                -----------------------------------------------------------------------------------------------------

                Очаква се търгът за Actavis да привлече най-големите играчи на фармацевтичния пазар като Sanofi-Aventis, Novartis и GlaxoSmithKline. Интерес към исландската компания вече проявиха някои държавни инвестиционни фондове от Азия и Близкия изток. Надеждите на Novator са да продаде Acavis на цена между 10 и 15 пъти размера на печалбата й преди данъци, лихви, амортизация и обезценки (EBITDA) за миналата година, която според Ройтерс е около 400 млн. евро. Това би означавало стойност на сделката между 4 и 6 млрд. евро. Според анализатори обаче в момента такава цена би била нереално висока предвид икономическата ситуация и трудния достъп до финансов ресурс.
                По-интересното е че Актавис е с левъридж 12х ЕБИТДА. За това искат да го продадат за 15, та да вземат нещо за equity. Но сега и 8х ще е много, макар че за източноевропейския бизнес биха могли да вземат толкова.

                Коментар


                • Интересна новина за Актавис. Някъде в някоя тема бях писал, че в момента в SEE (а и в CEE) готовност за покупки има на нива от 4 до 6 x EBIDTA и едва ли ще се сключи сделка на повече от 8 х EBIDTA. Това по-скоро би означавало оценка за Actavis в диапазона 2 - 3 млрд евро, а цената на сделката с премията за мажоритарен пакет едва ли ще надхвърли 3.5 млрд евро. Зависи колко на зор са Novator.

                  Първоначално изпратено от Дневник
                  До няколко седмици инвестиционната компания Novator може да започне процедура по продажбата на исландския фармацевтичен концерн Actavis. Това съобщи Ройтерс, цитирайки източници, запознати с намеренията на компанията. Цената на Actavis, която има два завода за лекарства в България, може да стигне 6 млрд. долара. Така само 18 месеца след като стана част от бизнеса на Novator, исландското дружество отново може да смени собственика си.

                  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

                  Очаква се търгът за Actavis да привлече най-големите играчи на фармацевтичния пазар като Sanofi-Aventis, Novartis и GlaxoSmithKline. Интерес към исландската компания вече проявиха някои държавни инвестиционни фондове от Азия и Близкия изток. Надеждите на Novator са да продаде Acavis на цена между 10 и 15 пъти размера на печалбата й преди данъци, лихви, амортизация и обезценки (EBITDA) за миналата година, която според Ройтерс е около 400 млн. евро. Това би означавало стойност на сделката между 4 и 6 млрд. евро. Според анализатори обаче в момента такава цена би била нереално висока предвид икономическата ситуация и трудния достъп до финансов ресурс.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dobi
                    Първоначално изпратено от Императорът
                    Софарма ориентира повече навън, щото туканка разбойнишката държава диктува цените и принуждава производители да продават почти на загуба... :-(
                    Точно така, някой някъде да прочете, че държавата е позволила на производителите на лекарства да увеличат цените? Не е.
                    Не вярвах, че ще доживея в този форум да се обяснява на крупен износител, че не трябва да го прави. Вместо паметник да му вдигнат, че успява въпреки всичко.

                    Освен това някой сети ли се колко работни дни имаше през декември и че всичките аптеки в квартала празнуваха на Шейшелските :-) острови празниците? Поне в моя беше така (е, и мен ме нямаше да проверявам).

                    EP, ама ти в кой свят живееш? Половината фирми в България затвориха, пуснаха кепенците, освободиха си работниците и какво ли не, виж какво се случи със собственика на Ratiopharm, компанията фалира, ако не си чул. Актавис се продава...А, забравих, Pfizer се продава даже.
                    От Софарма да си чул нещо и то при положение, че даже не им позволяват да си увеличат цените. Осъзнай се и престани да се заяждаш на дребно с компания, която може да се окачестви като остров на стабилността в сегашния несигурен свят.
                    Имаме нужда от малко оптимизъм по време на криза и това е Софарма. Императоре, благодаря за новия слоган за самолетите :-)
                    Щастлива година на всички!
                    Аз не се заяждам за Софарма, даже напротив. А Ratiopharm не е фалирала, просто Меркле се застреля. Актавис се продава по други причини. Левъриджът е огромен и Дойче банк си искат парите. А за Софарма няма да коментирам. Това че не се продава не знам защо го изтъкваш като нещо положително. Ако я беше купила голяма фарма компания, ти щеше да си взел повече пари за акциите си заради премията. А може да си мазохост, не знам.
                    И нека да изчакаме как ще тръгне 2009, пък тогава да говорим кое се продава и кое не. А "острова на стабилноста", в случай че не си забелязал, се срина от над 9, та до 1.90лв. Сега го крепят малките обеми.

                    Коментар


                    • А-а-а, започна ли да ти настръхва заешката опашчица. Май ще разпродаваш скоро. Айде докато има оферти, че после ще плачеш пред вратата на господин Донев да те бейл-аутва.

                      Не е препоръка.

                      Първоначално изпратено от Императорът
                      Софарма ориентира повече навън, щото туканка разбойнишката държава диктува цените и принуждава производители да продават почти на загуба... :-(

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Императорът
                        Софарма ориентира повече навън, щото туканка разбойнишката държава диктува цените и принуждава производители да продават почти на загуба... :-(
                        Точно така, някой някъде да прочете, че държавата е позволила на производителите на лекарства да увеличат цените? Не е.
                        Не вярвах, че ще доживея в този форум да се обяснява на крупен износител, че не трябва да го прави. Вместо паметник да му вдигнат, че успява въпреки всичко.

                        Освен това някой сети ли се колко работни дни имаше през декември и че всичките аптеки в квартала празнуваха на Шейшелските :-) острови празниците? Поне в моя беше така (е, и мен ме нямаше да проверявам).

                        EP, ама ти в кой свят живееш? Половината фирми в България затвориха, пуснаха кепенците, освободиха си работниците и какво ли не, виж какво се случи със собственика на Ratiopharm, компанията фалира, ако не си чул. Актавис се продава...А, забравих, Pfizer се продава даже.
                        От Софарма да си чул нещо и то при положение, че даже не им позволяват да си увеличат цените. Осъзнай се и престани да се заяждаш на дребно с компания, която може да се окачестви като остров на стабилността в сегашния несигурен свят.
                        Имаме нужда от малко оптимизъм по време на криза и това е Софарма. Императоре, благодаря за новия слоган за самолетите :-)
                        Щастлива година на всички!

                        Коментар


                        • Софарма ориентира повече навън, щото туканка разбойнишката държава диктува цените и принуждава производители да продават почти на загуба... :-(
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Императорът
                            Дреме ми на членестоногото за някакво временно спадче на продажби за един месец, това нормални флуктуации.
                            Бизнесът на компанията се развива добре, след по-малко от година (мисля, г-н Донев ще рече) нова могъща фабрика ще бъде готова - най-важното е експанзията н централна и източна Европа да продължи.
                            А и най-вече, на тези нива акцията е силно подценена в дългосрочен план.

                            Да не говорим че папането на хапчета е вечен бизнес - нека вирнем самолетите... ;-)

                            Да.
                            Нещо не съм много съгласен. Че е вечен бизнеса с апчетата - спор няма. Но мисля, че е по-важно да се обърне внимание на вътрешния пазар, защото преките ми наблюдения са, че там нещата са доста позапуснати (меко казано). Мястото на една генерична компания е на първо в държавата в която работи, а после и в други градове :-)
                            При главоболие не се дава Но-Шпа, въпреки че при много хора главата е кух орган с гладка мускулатура

                            Коментар


                            • моето предположение е, че в усложнената икономическа и финансова обстановка Софарма ще забавят част от инвестициите и ще изграждат новите мощности със собствени средства, макар и по-бавно
                              почти всички икономически субекти го правят това в момента
                              доже някои са спрели напълно новите инвестиции
                              това мисля аз ивероятно така ще стане
                              което би било добре аз всички акционери

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът
                                Дреме ми на членестоногото за някакво временно спадче на продажби за един месец, това нормални флуктуации.
                                Бизнесът на компанията се развива добре, след по-малко от година (мисля, г-н Донев ще рече) нова могъща фабрика ще бъде готова - най-важното е експанзията н централна и източна Европа да продължи.
                                А и най-вече, на тези нива акцията е силно подценена в дългосрочен план.

                                Да не говорим че папането на хапчета е вечен бизнес - нека вирнем самолетите... ;-)

                                Да.
                                Да, ще е интересно да чуем какво става с новата фабрика и ще я има ли въобще. Също и за инвестициите предвидени за 2009-10, дали ще са в пълния им размер както е по програма и ако да, откаде ще дойдат парите.

                                Коментар

                                Working...
                                X