IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Свежите пари - проблема на нашата борса

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Пари все повече ще има, трябва да се мисли как да се изкарат нови качествени дружества на пазара.

    Коментар


    • Коментар


      • Като гледам оборотите, проблема си остава и след добри отчети на някой дружества - свежата пара

        Коментар


        • vasilevich, Ако левът е подценен, дай да запишем в закона 1 лев= 1 евро, да видиш само как всички износители ще изквичат на умряло, а дефицита по текущата сметка ще удари 30% спрямо БВП.

          Коментар


          • абе пари има, дай само качествени акции
            то ако нямаше пари щяха ли така да падат банковите лихви по кредити
            сега Шератон като изкара този изненадващо добър отчет, ще видиш как ще се появят горещи пари по позицията

            Коментар


            • Абе струва ми се че на доста кобосчета, нервите им са слаби, но че имаме проблем с пари от чужди инвеститори си е основния факт, който не знам как трябва да се привлекат.

              Коментар


              • Не сме били номер 1 по икономически ръст. Съседните на нас страни за 2004г. достигнаха почти двуцифрени стойности.
                Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът
                  Ако конкурентноспособността на нашата икономика нараства по-бавно от европейската, странно как три години подред сме №1 по икономически ръст в същата тая Европа?
                  Ах какъв инвеститор си само.....
                  А какво ще кажеш ако една акция се срине с 95% за един период от три години например и след това направи ръст от 15% на онези останали И 5% в следващата година?Дали тази акция ще е "яка" по твоите стандарти при положение че ще е изпреварила средният ръст на индекса с цели 200% който е да приемем 5%?

                  Масата в тези форуми си мислят че като са продали три акции и вече няма какво да и се опре......да ама не!

                  Коментар


                  • Ако конкурентноспособността на нашата икономика нараства по-бавно от европейската, странно как три години подред сме №1 по икономически ръст в същата тая Европа?
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • "Икономист": Левът е подценен
                      ЧАВДАР ПЪРВАНОВ 21/11 - 19:49 ч.

                      Заплати, производителност и равнище на цените според EIU. (за 2004г.) Кликнете, за да видите подробности.



                      Реалната стойност на лева е значително подценена в курсовете спрямо основните валути, с които работят българските фирми. Това изненадващо заключение се съдържа в последния анализ на "Икономист интелиджънс юнит" (EIU), анализаторското звено списание "Икономист". Според експертите от EIU българските пари трябва да са по-скъпи, но тъй като в страната действа валутен борд, компенсирането може да стане само с нарастване на инфлацията, и то по-голяма, отколкото в еврозоната.
                      Въпросът с реалния курс на българската валута е важен и в макро-, и в микроаспект. От една страна, за конкурентоспособността на икономиката има значение какъв ще бъде курсът лев - евро, който България ще се стреми да поддържа преди влизането на страната в еврозоната. Стойността на лева е сред факторите, които определят решенията на компаниите и на домакинствата при спестяване.
                      В кошницата на основните валути с най-голяма тежест е еврото, тъй като европейските икономики са най-големият търговски партньор на България. Солиден дял има и американската валута заради отношенията на страната с доларови икономики като САЩ, Турция и Русия.
                      Изводът, че левът е подценен, контрастира рязко с мнението на някои анализатори, че конкурентоспособността на българската икономика в последните години се увеличава по-бавно от тази на европейската. Това би означавало, че левът по-скоро е надценен спрямо еврото. Според източници от БНБ валутният курс е реален, тъй като не създава неравновесия в икономиката и не пречи на нейния растеж в дългосрочен план.
                      Статистическите данни не дават сигнали за трайни или задълбочаващи се неравновесия в българската икономика. Растежът в средносрочен период е относително висок и устойчив, инвестициите и заетостта също нарастват, безработицата спада, потокът на преки чуждестранни инвестиции е траен, валутните резерви се увеличават, задлъжнялостта на страната намалява, отчитат специалистите.
                      Изследователите на EIU, базирали проучването си върху равнището на работната заплата и цените, както и на производителността на труда също посочват, че то все пак не е напълно коректно. Те не се ангажират и с изчисление при евентуална подцененост на лева какъв може да е равновесният му курс спрямо кошницата с основните валути. В момента той е фиксиран спрямо еврото по курс от 1.95583 лв.
                      Български експерти, включително от централната банка, признават, че ползването на индекс на потребителските цени за изчисляване на реалния курс лев - евро може да покаже постоянно и значително поскъпване на лева спрямо еврото. Ако се използва като индикатор индексът на разходите за единица труд, също се регистрира поскъпване, макар и доста по-малко. Върху валутния курс обаче влияят и други показатели, като например обемът и структурата на търговския дефицит на България. Този показател напоследък регистрира сериозен ръст, но голяма част от него идва от внос на инвестиционни стоки, което ще увеличи производителността на българската икономика, а оттам и курса на лева, коментират специалисти.
                      Анализаторите в България смятат, че предположенията дали българската валута е на реалния си курс са некоректни при наличието на паричен съвет и липсата на парична политика в ръцете на централната банка.
                      "Левът не е нито подценен, нито надценен", заяви Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика. При валутен борд се приема, че единственият реален валутен курс е този, при който е фиксирана валутата, посочи той. Твърдението му се подкрепя и от проектанта на борда проф. Стив Ханке. Ако левът е подценен, това би трябвало да има негативно отражение върху вноса, а такова развитие не се наблюдава, коментират и други специалисти.
                      "Дефицитът по текущата сметка сега е 12-13% от БВП. Ако приемем, че левът е подценен, какъв ли ще бъде дефицитът при равновесен курс. При по-скъп лев той трябва да е още по-голям. А още по-голям дефицит може да е опасност по разни фронтове", коментира Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии.
                      прекалените страх и алчност не са добри съветници

                      Коментар


                      • Сигурно и долара е свръхнадценен съдейки по логиката за външнотърговския дефицит. Ако не се лъжа имаше някаква статистика едно време на сайт-а на БНБ за паритет-а на лев-а но сега не ми се търси. И цифрите бяха относително стабилни. В случая нашенския дефицит не е толкова огромен проблем за момента, все още се покрива от инвестициите.
                        Тези истории с "потребителските" кредити не знам откъде пък се появиха. Банките преди 10 години нямат нищо общо с банките сега. Аржентина е съвсем друг случай, там държавата изгърмя. Виж Естония например - яки дефицити, инфлация, но и сериозен растеж. Докато има инвестиции, няма проблеми.
                        А това за каква част от частния дълг е държавно гарантиран изобщо не го разбрах?! Трябва да е гарантиран ли? Айде няма нужда...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Zaio
                          Първоначално изпратено от Sach
                          Лошото е, че лева вече е свръх надценен.

                          Вчера бе произведена новина по СКАТ, която едва ли пресата ще отрази:
                          "Взетите кредити са повече от спестяванията в банките.
                          Кредитите са взети от 300 фирми , собственици на които са бивши кредитни милионери! Тук не става въпрос за ипотечните кредити и тези за ширпотребни стоки".

                          Сега защитата на депозитите е по-слаба,
                          отколкото, когато фалираха банките. Тогава върнаха парите във
                          валута, а сега ще ги връщат на траншове в инфлационни лева по
                          курса на първия транш. Баси мафията.
                          Я поясни сега на неразбиращите от икономика индивиди, как аджеба разбра че лева е надценен? Явно имаш достъп до всички данни на БНБ.
                          Как точно се вземат кредити за ширпотреба стоки от фирми? Я пак поясни. Или ще си останем на ниво "СКАТ"
                          А това за по-слабата защита е просто Н1. Ще бъде доста сензационно клоновете на някои от най-големите търговски банки в Европа да изгърмят у нас.
                          Поправям се , новината не беше от СКАТ а от среща на експерти при
                          Коритаров.
                          Аз не, но Минчо Христов има достъп до информацията от банките.

                          Що се касае до надценения лев, то показателен е външнотърговския дефицит.

                          За кредитите, нека да са "потребителски кредити", ако ще се хващаме за думата. Те не подготвят инфлацията. Банките са застрашени от 300-те фирми на бивши кредитни милионери, които взимат кредити по старата схема - може би вече не срещу запис на
                          заповед, а срещу залагане на празни халета и втора ръка оборудване, оценявани както ги устройва.

                          За клоновете също нищо не пречи да изгърмят, както в Аржентина и
                          майките им не пожелаха да ги подкрепят.

                          Само на един въпрос никой не иска да отговори. Каква част от
                          частния външен дълг е държавно гарантиран?

                          Коментар


                          • аха
                            ще разбием представите за стабилност на световните банки
                            нали знаете,че фалитите им ще започнат от България
                            и то много скоро
                            българина ще им види сметката набързо
                            начело с БСП
                            то иначе как ще си изпълнят обещанията за много то подаръци

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Sach
                              Лошото е, че лева вече е свръх надценен.

                              Вчера бе произведена новина по СКАТ, която едва ли пресата ще отрази:
                              "Взетите кредити са повече от спестяванията в банките.
                              Кредитите са взети от 300 фирми , собственици на които са бивши кредитни милионери! Тук не става въпрос за ипотечните кредити и тези за ширпотребни стоки".

                              Сега защитата на депозитите е по-слаба,
                              отколкото, когато фалираха банките. Тогава върнаха парите във
                              валута, а сега ще ги връщат на траншове в инфлационни лева по
                              курса на първия транш. Баси мафията.
                              Я поясни сега на неразбиращите от икономика индивиди, как аджеба разбра че лева е надценен? Явно имаш достъп до всички данни на БНБ.
                              Как точно се вземат кредити за ширпотреба стоки от фирми? Я пак поясни. Или ще си останем на ниво "СКАТ"
                              А това за по-слабата защита е просто Н1. Ще бъде доста сензационно клоновете на някои от най-големите търговски банки в Европа да изгърмят у нас.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Nikola
                                Така е но потребление до определен момент след това потребленито става проинфлационно, а както гледам как потреблението отива в търгивския дефицит. Инфлация + обезценяване на националната валута много ми прилича на последните месеци от управлението на БСП. Добре, че е Пламен Орешарски........
                                Потреблението на ширпотреба увеличава търговския дефицит, за разлика от инвестиционното потребление, което би трябвало да
                                задвижи износа. Лошото е, че лева вече е свръх надценен, а
                                взетите кредити не се инвестират, а се изнасят в евро, което
                                обяснява защо процентът на необслужваните кредити расте.

                                Вчера бе произведена новина по СКАТ, която едва ли пресата ще отрази:
                                "Взетите кредити са повече от спестяванията в банките.
                                Кредитите са взети от 300 фирми , собственици на които са бивши кредитни милионери! Тук не става въпрос за ипотечните кредити и тези за ширпотребни стоки".

                                Сега защитата на депозитите е по-слаба,
                                отколкото, когато фалираха банките. Тогава върнаха парите във
                                валута, а сега ще ги връщат на траншове в инфлационни лева по
                                курса на първия транш. Баси мафията.

                                От друга страна обвинявате в българина, че е финансов простак.
                                Това е обидна манипулация за него. По-добре Импето да прочете
                                темата "Бистра Илкова пред"Капитал", постинга на БСЕ Брокер,
                                за да разбере переспективите на нашата борса и защо българина
                                й няма доверие. То на кой ли вече да има доверие в "тая" държава, както я наричаше един бивш министър-председател със неясни наклонности и надупен проамерикански и проеврейски.

                                Коментар

                                Working...
                                X