IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Деклариране на доход в данъчна декларация от дивидент?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ами не знам тия малоумни закони не съм ги мислил аз. Посочил съм какво мисля че трябва да се попълва в по - долния ми коментар ако имаш акции една информативна декларация за стойноста на акциите които имаш и една част за получени дивиденти. За съжеление не познавам човек който да е 100% сигурен как се попълват тия глупости най - вероятно инспекторите като видят такова нещо и ще гледат да нямат нищо общо .

    Ако някой е следил как върви новата наредба H-18 може да види колко са тъпи данъчните. Чак след една година разбраха какви са проблемите електронен магазин да издава касова бележка в реално време .
    http://www.proflashgame.com

    Коментар


    • Т.е. - декларация се подава по-скоро заради стойността на активите, а не толкова за реализираната печалба ?

      Коментар


      • Да така е шанса ако сте кокошкари да ви хванат клони към нула. Само че аз купувам акции и ги забравям не продавам дългосрочен инвеститор съм не спекулант да играя за 1000 2000лева. Представете си следния сценарии имам 100бона в акции и решавам че искам да си купя апартамент продавам всички акции идват ми 100бона на куп и хоп банката ме порти ами предпочитам да си спестя глупостите. А и това е типичната българска глупост дай първо да искараме парите пък после ще му мислим какво ще правим .
        http://www.proflashgame.com

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
          те тия данъчни ревизии не правят ли, като те върната назад 5 години, какво ще им обясняваш?
          Ревизии на физически лица ? (да, знам, че го има и че евентуално може и да се направи за някои, но със сигурност не е common practice)
          А и до колкото знам това което правят е - ("Проверка за съпоставка на имущество и доходи на физическото лице" - т.е. - ако си харчиш парите разумно и не правиш впечатление - шансът данъчните да се заинтересоват от теб клони към 0)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ivivanov.bg Разгледай мнение
            А защо изобщо би искал някой да подава въпросните декларации ?
            (И отговори от типа: 'защото сме супер отговорни и обичаме да плащаме данъци' не ми се вижда релевантен)
            те тия данъчни ревизии не правят ли, като те върната назад 5 години, какво ще им обясняваш?
            п.с. за подаването има телефони и консултации на място, с тяхна помощ все ще измислиш как да ги подадеш нещата,
            въпреки че не е сигурно, че ще е вярно/правилно на 100%, разбира се винаги може да се
            довериш и на форумните специалисти, на които всичко им е ясно и да "спиш спокойно"
            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

            Коментар


            • А защо изобщо би искал някой да подава въпросните декларации ?
              (И отговори от типа: 'защото сме супер отговорни и обичаме да плащаме данъци' не ми се вижда релевантен)

              Коментар


              • И най - тъпото е че няма кьорав пример кое как се прави инвестициония посредник не знае данъчните не знаят счетоводителите не знаян, а отговорноста си я носиш само ти.
                http://www.proflashgame.com

                Коментар


                • Първоначално изпратено от derk Разгледай мнение

                  Когато даваш съвет информацията трябва да е точна, вярна и да не води до заблуда този, който я е поискал. Първия ти абзац е верен и точен. В следващия обаче си се оплел като пате в кълчища. Няма да коментирам кое е и кое не е. Съвета към Erkamu е да чета само първия абзац. Втория да го игнорира и забрави, ако го е прочел вече.
                  Не съм данъчен колсултат може и да греша за нещо. В Плевенския НАП данъчните ме гледаха като извънземно като видяха какво попълвам никой не е пускал декларации за акции и дивиденти от чужбина от публични компании в целия Плевенски регион. Счетоводителите с които съм говорил също нищо не знаят по въпроса и без да се заяждам може ли да ми кажеш къде греша.

                  Миля че ако си имал акции от чужбина към 31 декември 2019 година попълваш тази глупост Декларация 8 Част І – Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина https://i.ibb.co/yB2yDJy/aktsii.jpg.

                  За дивидентите от чужбина попълваш това https://i.ibb.co/fvBGc8k/dividendti-1.jpg. Тук ако дивидента е обложен в чужбина трябва само да го опишеш информтивно ама искат и ДОКАЗАТЕЛСТВА https://i.ibb.co/vxMTGkH/dividendti-2.jpg каквото и да значи това. В Англия дивидентите не се облат и си плщаш 5% данък в България.

                  Статия за данъците от моя инвестиционен посредник Елана https://www.elana.net/bg/trading-new...mi-dohodi.html. Един колега в друга тема спомена че има неточност в статията и че ако си на плюс от продажба на Швейцарски акции се дължало данък а не както е описано в статията възможно е да е прав.

                  И ето какво пише в тази статия за дивидентите

                  Доходите от дивиденти в България представляват облагаем доход за физическите лица, като данъкът е 5%, и се начислява и удържа при източника, тоест при емитента. Така при физическите лица се получават вече обложени суми и те нямат задължение да ги облагат и/или декларират. При дивидентите от чужбина положението е различно. Там в повечето случаи данъкът, също като в България, се начислява и удържа при източника, но все пак полученият доход е облагаем и следва да се декларира в данъчната декларация. Ако удържаният данък в чуждата страна е по-нисък от 5%, тогава трейдърът трябва да доплати остатъка до 5%, в противен случай не следва да се доплаща нищо.
                  http://www.proflashgame.com

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от derk Разгледай мнение

                    Когато даваш съвет информацията трябва да е точна, вярна и да не води до заблуда този, който я е поискал. Първия ти абзац е верен и точен. В следващия обаче си се оплел като пате в кълчища. Няма да коментирам кое е и кое не е. Съвета към Erkamu е да чета само първия абзац. Втория да го игнорира и забрави, ако го е прочел вече.
                    Дерк,
                    Благодаря за вметката. И все пак какво се случва при следната ситуация- акциите, които притежащам са на американски компании придобити чрез инв. посредник от друга страна от европейския съюз. От тези американски. компании е получаван дивидент и цената на акциите също се е повишила.
                    какво се декларира ?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
                      Ако си купувал български компании и си получавал дивиденти нищо не трябва да декларираш. Дивидентите идват обложени при теб което е най - хубавото от теб не се иска нищо. Също така ако имаш капиталови печалби не се облагат с данъци.

                      Ако имаш чуждестранни компании трябва да попълниш една тъпа декларация информативно за НАП че ги притежаваш а ако си получавал дивидент трябва или да му платиш 5% данък или да го декларираш информативно ако е обложен дивидента в чуждата държава с над 5%“ Почти всички държави облагат дивидентите с данък над 5% с някои изключения като Великобритания там е 0 както и мисля Хонг Конг. Лошото е че кърлежите от НАП искат някакви доказателства за дивидентите които и те не знаят какви са. Ходих в офиса на Елана да ми изпечатат документ с подпис и печат за получените дивиденти отказаха ми а ако им прасна само справката с дивидентите кърлежите могат да кажат това не е официален документ. И за още по яко акциите в депозитара ако ги купя през Елана не се водят на мое име, а на тяхно.
                      Когато даваш съвет информацията трябва да е точна, вярна и да не води до заблуда този, който я е поискал. Първия ти абзац е верен и точен. В следващия обаче си се оплел като пате в кълчища. Няма да коментирам кое е и кое не е. Съвета към Erkamu е да чета само първия абзац. Втория да го игнорира и забрави, ако го е прочел вече.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
                        Ако си купувал български компании и си получавал дивиденти нищо не трябва да декларираш. Дивидентите идват обложени при теб което е най - хубавото от теб не се иска нищо. Също така ако имаш капиталови печалби не се облагат с данъци.

                        Ако имаш чуждестранни компании трябва да попълниш една тъпа декларация информативно за НАП че ги притежаваш а ако си получавал дивидент трябва или да му платиш 5% данък или да го декларираш информативно ако е обложен дивидента в чуждата държава с над 5%“ Почти всички държави облагат дивидентите с данък над 5% с някои изключения като Великобритания там е 0 както и мисля Хонг Конг. Лошото е че кърлежите от НАП искат някакви доказателства за дивидентите които и те не знаят какви са. Ходих в офиса на Елана да ми изпечатат документ с подпис и печат за получените дивиденти отказаха ми а ако им прасна само справката с дивидентите кърлежите могат да кажат това не е официален документ. И за още по яко акциите в депозитара ако ги купя през Елана не се водят на мое име, а на тяхно.
                        Инвестиционния посредник е лицензиран от КФН. Документа който ти издават за получените дивиденти е официален. Не виждам причина от НАП да ти искат допълнителна информация. Най-вероятно го правят от незнание и некомпетентност.

                        Коментар


                        • Ако си купувал български компании и си получавал дивиденти нищо не трябва да декларираш. Дивидентите идват обложени при теб което е най - хубавото от теб не се иска нищо. Също така ако имаш капиталови печалби не се облагат с данъци.

                          Ако имаш чуждестранни компании трябва да попълниш една тъпа декларация информативно за НАП че ги притежаваш а ако си получавал дивидент трябва или да му платиш 5% данък или да го декларираш информативно ако е обложен дивидента в чуждата държава с над 5%“ Почти всички държави облагат дивидентите с данък над 5% с някои изключения като Великобритания там е 0 както и мисля Хонг Конг. Лошото е че кърлежите от НАП искат някакви доказателства за дивидентите които и те не знаят какви са. Ходих в офиса на Елана да ми изпечатат документ с подпис и печат за получените дивиденти отказаха ми а ако им прасна само справката с дивидентите кърлежите могат да кажат това не е официален документ. И за още по яко акциите в депозитара ако ги купя през Елана не се водят на мое име, а на тяхно.
                          http://www.proflashgame.com

                          Коментар


                          • Деклариране на доход в данъчна декларация от дивидент?

                            Здравейте,
                            през 2019 чрез инв. Посредник инвестирах скромни средства в акции на 3 български компании.
                            Цената на 2 от тях падна и на практика загубих от стойността на акциите.
                            Цената на акциите на третата компания се повиши малко.
                            И трите компании ми изплатиха дивидент през 2019.
                            въпрос: какво трябва да декларирам в год. Данъчна декларация относно закупените акции ?
                            Дължа ли данък за изплатения дивидент въпреки това, че съм на загуба пада спада на цената на акциите.
                            Благодаря за отговорите.
                          Working...
                          X