Първоначално изпратено от alex2511
Иван Соколов: Поемането на част от производството на "Поликолор" ще ни повлияе положително
Влизането в ЕС направи работата ни по-трудна, казва изпълнителният директор на "Оргахим"
22 април, 18:40 в-к "Дневник"
Защо решихте да преместите част от производството на "Поликолор" в Русе?
Както "Оргахим", така и "Поликолор" вървят с добри темпове, решението го взехме по две причини - от икономически съображения. При нас в "Оргахим" производителността е по-висока, имаме още налично оборудване и бихме могли да го оползотворим по-добре. От друга страна, "Поликолор" произвежда по-високотехнологични продукти, свързани най-вече с автоиндустрията, чието производство расте. Решихме да освободим малко от наличния капацитет в "Поликолор" за разширението на автопродуктите. компанията разполага със силата на това, че е основана като фирма за производство на автобои и има по-високотехнологично оборудване от "Оргахим" като цяло.
А това, че "Поликолор" произвежда такава продукция, има ли връзка, с това, че в Румъния се произвеждат автомобили, а в България - не?
При всички случаи има. "Поликолор" е основан като фабрика за автобои за индустрията покрай заводите на "Дачия". Така че основната цел при основаването е била да се обслужва "Роман", заводът за камиони, "Аро", заводът за джипове, и "Дачия", заводът за коли. След това са добавени и индустриалните продукти, с които "Поликолор" е много известен, и битов сектор едва накрая.
Как пренасянето на производството ще повлияе върху резултатите на "Оргахим"?
Положително според мен. "Оргахим" произвежда за "Поликолор" в продължение на последните две години смоли. Показателите на двете фирми се подобриха значително, ние си качихме използваемостта на капацитета за производството на смоли, а "Поликолор" получи същите продукти на значително по-добри цени от местното производство. Сега по същия начин практически ние ще използваме по-пълноценно оборудването и персонала си, той ще претърпи съвсем малко увеличение, но останалите структури, които са съпътстващи в производството, като развойна дейност, като контрол на качеството, като складово обслужване, ще останат на същото ниво, следователно ние ще повишим ефективността на използването.
Като процент каква част от продукцията се реализира в България и каква в чужбина?
Ние имаме няколко производства, като това на бои и лакове е част от общото. Останалото е производство на суровини и полуфабрикати. От тях изнасяме общо 40 хил. тона. Основната част от боите пласираме в България - около 80%, а 20% е за износ. Причината не е, че "Оргахим" не иска да изнася, а защото пазарите около нас са трудни. Бившите съветски републики Беларус и Молдова са ориентирани към по-бюджетните продукти заради икономиката в страната.
За Украйна не изнасяме, тъй като по вътрешна договореност там изнася "Поликолор". А иначе в Западна Европа, където бихме могли да изнасяме сравнително спокойно, засега България не е в листата на приоритетните страни за доставка на тези държави и вероятно ще мине време, преди европейските страни да започнат да приемат българското производство като адекватно на европейските стандарти.
Какви са вашите прогнози като тенденция на пазара - ще има ли увеличение на цените на продукцията?
При всички случаи ще има, по зависещи и независещи от нас обстоятелства. Тъй като разходната част се формира от цени на суровините, те идват от Западна Европа. Ако досега сме били третирани като страна, на която трябва да се дават силно преференциални цени, отсега аз не бих очаквал повече такова нещо. Цената на труда е ясно накъде ще върви - и заради дефицита на работна ръка, което се усеща в момента, и от това, че самият персонал вече има алтернатива да работи в чужбина.
Така че съвсем ясно е, че разходната част на всички производители ще се качи, дори вероятно ще има производства в България, които тази година ще изпитат голямо затруднение в намирането на работна ръка. Така че тази година за българския производител ще е много сложна. Постоянно ще има покачване на разходните му части, енергийни източници, работни заплати, а, от друга страна, пазарът като ценови равнища остава сравнително стабилен. Дори да има покачване на цените, те в крайна сметка са ръководени от потребителско търсене. Ние не разполагаме с маса платежоспособни клиенти, на които с лекота да вдигаме цените, защото огромна маса от българското население има ограничени средства за продукцията, която произвеждаме. Тя не е в групата на стоките от първа необходимост, в момента преобладаващата част от населението прави ремонт веднъж на седем-осем години.
Новото строителство не помага ли за пласиране на продукцията?
То помага на всички, не само на нас, а на всички индустрии, свързани със строителството, и единствено тук може би има кранче, което отпуска напрежението. Но строителството, което се извършва, след като бъдат продадени имотите, ако икономиката не продължи да се развива, и то ще влезе в онзи цикъл от седем-осем години на реновация.
Как промени дейността ви приемането на България в ЕС?
Направи я по-трудна. Веднага го казвам - всички имахме желание за влизане в ЕС, всички ни радва, тъй като много неща се промениха. Производителят вече има самочувствието, че може да се бори на европейско ниво и такава възможност му е дадена, на клиентите ще повлияе положително. От друга страна обаче, пред производителите изведнъж изскочиха някои неща, които не бяха предвидени. Европейското законодателство от началото на 2007 г. предвижда въвеждането на продукти с намалени емисии, във връзка с екологията и опазването на околната среда.
Какво означава намалени емисии?
Намалени емисии означава намалени съдържания на разредител в боите. Ако навремето е имало 30% разредител в боите, сега трябва да има 20%, след 20 години - 10% примерно. Върви се към намаляване, за да може при нанасяне по-малко разредители да се отделят в атмосферата. Посоката е ясна, само че стресът не е много желан. За всички европейски страни това е ясно от 2003 г. Следователно те имат възможност за три години постепенно да се подготвят за този преход. За нас, за цялата индустрия в Румъния и България, приемането на този закон без гратисен период на 1 август ни постави в много неадекватно положение.
Ние имахме четири месеца до края на годината срещу четири години, които са имали в европейските държави. От началото на годината постепенно се изчерпват количествата, произведени от миналата година, така че ние трябва да започнем производството на новите продукти с нови разходи. Бяхме принудени да преформулираме голяма част от продукцията си за четири месеца и да намерим решение, защото законът е валиден от 2007 г.
Планирате ли по-мащабни инвестиции?
Инвестициите са свързани с развитието на бизнеса. В конкретния случай първата ни задача е да се оправим с този въпрос. Това не е желателно за индустрията, това стресира и обърква и ни прави неконкурентоспособни. Ние инвестираме постоянно в оборудване, ноу-хау, развойна дейност. Това са основните насоки - високотехнологично оборудване и развойна дейност.
Другите са вече в посока на търговското направление, изградили сме складове, сега довършваме в София. Те са огромни, с шоурум, с офиси, такива складове изграждаме в Бургас, ще го довършим след няколко месеца, имаме и в Пловдив.
Един от въпросите, който силно вълнува инвеститорите, е кога увеличите капитала си?
Това не е в моята компетенция, а в тази на мажоритарните собственици. Моето лично мнение е, че това трябваше отдавна да се направи, но решенията ги вземат самите собственици. Интерес към акциите на "Оргахим" има, но количеството им е много малко и по тази причина търговията с тях е много затруднена. Ние имаме само 500 хил. акции, които за дружество, което прави оборот от 100 млн. лв. и се следи с такъв интерес на борсата, трябва да са значително повече.
Какви са мотивите?
Не мога да ги коментирам, те биха могли да варират от притеснение от голяма бюрократична процедура до най-различни други, трудно е да се спекулира. Не съм говорил със собствениците на тази тема, само веднъж повдигнах въпроса и си казах мнението, тъй като действително получаваме постоянни запитвания от различни инвеститори, както и от самата борса.
Коментар