IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дивиденти, дивиденти, ДИВИДЕНТИ !!!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

    Дойде оттам, че огромната маса от народа, който търгува и пише в този форум, е поне едно от следните неща:
    - отскоро са във форума и не са преживявали поне една сериозна криза тип 2008, т.е. си мислят, че всичко, което хвърчи, се яде
    - със скромен портфейл са, който искат много бързо да нарасне, а това с дивиденти няма как да стане, трябва да си много, ама много рисков - е, 99% ще фалират, но примерът ще е съсредоточен в онзи печеливш 1%
    - под въздействието са на всякакви по-тежки словесни субстанции - разбирай, набили са се в шитове, които никога не са давали дивиденти, щото са вървяли с мантрата, че много добре се развиват, дивидентите са за балъци, а реинвестирането е най-якия начин да рипаш - рип, рип, RIP

    Та както сложиш всичкото това, т.е. хванеш едно 90%+ от народеца, дето плямпа във форума, ще ти е ясно и защо се получават такива писания :0 За мен лично дивидентът е символ на добро управление, но всеки знае себе си и си решава.
    Напълно съм съгласен с теб Груйо. Преди около 5 години, когато започнах да си съставям портфейл на БФБ споделих това с един приятел от младежките ми години, който в момента живее в Турция. Знаех, че той инвестира в различни активи, включително и на борсата в Истанбул. Първото нещо, което ме попита бе "Аркадаш, тия компании към които си се ориентирал раздават ли дивиденти?". Това бе първият му въпрос, а той бе успял да натрупа доста горчив опит не само на турската борса към онзи момент. Това означава, че принципът споделен от колегата Груев е валиден не само в България. Просто у нас, който желае да инвестира в компании със средно и нискорисков профил ЗАДЪЛЖИТЕЛНО следва да предпочете тези с дивидентна история.
    Vanitas vanitatum...

    Коментар


    • Импов, ти пак жабоците си хвалиш...Решението е да се листват нови интересни компании, но там нищо не се прави..

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

        Това пък откъде ти дойде ?!?

        То по-скоро това е нормалната логика - влагаш си парите в нещо с/у част от печалбата.
        Дойде оттам, че огромната маса от народа, който търгува и пише в този форум, е поне едно от следните неща:
        - отскоро са във форума и не са преживявали поне една сериозна криза тип 2008, т.е. си мислят, че всичко, което хвърчи, се яде
        - със скромен портфейл са, който искат много бързо да нарасне, а това с дивиденти няма как да стане, трябва да си много, ама много рисков - е, 99% ще фалират, но примерът ще е съсредоточен в онзи печеливш 1%
        - под въздействието са на всякакви по-тежки словесни субстанции - разбирай, набили са се в шитове, които никога не са давали дивиденти, щото са вървяли с мантрата, че много добре се развиват, дивидентите са за балъци, а реинвестирането е най-якия начин да рипаш - рип, рип, RIP

        Та както сложиш всичкото това, т.е. хванеш едно 90%+ от народеца, дето плямпа във форума, ще ти е ясно и защо се получават такива писания :0 За мен лично дивидентът е символ на добро управление, но всеки знае себе си и си решава.
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Така е - вие: прави - а то в Щатите вече при ного компании дивидентът е по-нисък като доходност от доходността (лихвата) по облизвациите.

          Киро: и по-зле ще става - засега още има няколко умерено сгодни емисии - на пръсти на една рачичка мога да изброя - но с рязко поскъпване на останали - накрая фокусът ще се измести и към подценените. За мен бъдещият сигнал е ясен: Прост Златен Жабок на 5.58 лв - тогава вече дивидентното инвестиране на БФБ окончателно в миналото ще е отишло.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Да..Вече са високи цените на повечето дивидентни акции в БГ, но то е защото не се листват нови компании и няма избор на качествени акции..

            Коментар


            • Дивидентните акции са много добър избор за всеки консервативен инвеститор, особено тези без много опит. От една страна дават сигурна доходност, от друга страна носят и капиталова печалба в дългосрочен план.

              Проблемът, който аз виждам в момента е, че част от дивидентните акции се търгуват все едно са облигации. Колкото по-стабилна е една компания, толкова повече нейната доходност от дивидент се доближава до лихвените проценти на облигациите. Това естествено води до покачване на цената до нереалистични нива. Там, където дивидентната доходност е висока (автомобилни производители, цялата нефтена индустрия, недвижими имоти), това е по-скоро измамно. Рисковете за бъдещето развитие карат доходността да стои високо спрямо средното в момента.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                дивидентните компании са залъгалка за балъците
                Това пък откъде ти дойде ?!?

                То по-скоро това е нормалната логика - влагаш си парите в нещо с/у част от печалбата.

                Коментар


                • дивидентните компании са залъгалка за балъците

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                    Така е - инвестират в - защото акционерите пискат. Но това е дребна инвестиция за тази крайно могъща компания - сравни: 50 МБ инвестиция за закупуването на BGgroup и по 1 МБ годишно за ВЕИ.

                    Докато при инвестицията в закупуването на могъщата газова компания - ще се получи и ного по-голяма синергия в общата структура на Мидичката.
                    Разкажете моля за синергията която ще се получи,
                    Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Garcilаso Разгледай мнение

                      Аз бих бил доста внимателен, ако компанията ми решава да инвестира в съвсем нов/непознат за нея пазар. Конкретно в случая, ВЕИ-тата повече приличат на PR, отколкото истински намерения за момента, но все пак се вкарват едни пари за да се покаже, че се прави "нещо".
                      Така е - инвестират в - защото акционерите пискат. Но това е дребна инвестиция за тази крайно могъща компания - сравни: 50 МБ инвестиция за закупуването на BGgroup и по 1 МБ годишно за ВЕИ.

                      Докато при инвестицията в закупуването на могъщата газова компания - ще се получи и ного по-голяма синергия в общата структура на Мидичката.
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                        Според плановете - дълговете ще бъдат изчистени до 5-7 години. А запита ли се - отде дълг? Не можеш да купиш най-най-големият доставчик на газчица в Щатите ей-тъй.
                        Този въпрос има смисъл да ми го зададеш за ВР, но за Мидичката... надали има друга компания в секторът, която да се развива толкова интелигентно и диверсифицирано - слуз, вече и газ, всяка година по 1 МБ инвестиция във ВЕИ.... препоръчвам я всекиму - не само защото снася.
                        Аз бих бил доста внимателен, ако компанията ми решава да инвестира в съвсем нов/непознат за нея пазар. Конкретно в случая, ВЕИ-тата повече приличат на PR, отколкото истински намерения за момента, но все пак се вкарват едни пари за да се покаже, че се прави "нещо".

                        Коментар


                        • Импе, продаде си ти душата за жълти дивиденти))) а къде остана младежкия плам да се овесят по лампите хъхряците и да се направи България ако не велика, то поне на три морета)))))
                          Не е препоръка... !!!
                          "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Garcilаso Разгледай мнение

                            Твоите хора колко още дълг могат да поемат само и само да плащат дивидента? Разходите за лихви всяка година скачат.
                            Според плановете - дълговете ще бъдат изчистени до 5-7 години. А запита ли се - отде дълг? Не можеш да купиш най-най-големият доставчик на газчица в Щатите ей-тъй.
                            Този въпрос има смисъл да ми го зададеш за ВР, но за Мидичката... надали има друга компания в секторът, която да се развива толкова интелигентно и диверсифицирано - слуз, вече и газ, всяка година по 1 МБ инвестиция във ВЕИ.... препоръчвам я всекиму - не само защото снася.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Garcilаso Разгледай мнение

                              Твоите хора колко още дълг могат да поемат само и само да плащат дивидента? Разходите за лихви всяка година скачат.
                              Абе то Императора това не го интересува, важното е да снасят, а другото няма значение. Туй payout ratio, туй PEG...абе я моля ти се.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                След доста перипетии - втори дивидент за годината от Shell - пъкнал. 0.4 еврака на акция.
                                Твоите хора колко още дълг могат да поемат само и само да плащат дивидента? Разходите за лихви всяка година скачат.

                                Коментар

                                Working...
                                X