If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
С определние на Бургаски окръжен съд от 24.03.2005 г. се допускат предвидените промени в дневния ред на свиканото извънредно Общо събрание на акционерите (ОСА) на Слънчев Бряг АД за 8 април 2005 г., съобщи БФБ-София.
С решението на съда се позволява включването на следните допълнителни въпроси:
- Приемане на решение за прекратяване на дейността на дружеството;
- Приемане на решение за обявяване в ликвидация на дружеството;
- Определяне на срок, в който да се завърши ликвидацията;
- Назначаване на ликвидатор;
- Промяна в търговското наименование
Извънредното Общо събрание на акционерите на Слънчев бряг ще се проведе от 10.00ч. в к.к. Слънчев Бряг, в сградата на Главна дирекция, ет.2, а при липса на кворум, събранието ще се отложи за 23.04.2005 г. от 10.00 ч. на същото място и при същия дневен ред.
Поканата за ОСА на дружеството предстои да бъде публикувана в Държавен вестник.
До момента на днешната търговска сесия се изтъргуваха 14 акции от Слънчев бряг АД, като средната цена се понижи с 1,68% до 26,40 лв.
Ясно е, че на ОС ще гласуват ликвидацията на SLB. Въпросите ми са:
1. Какво ще се случи след това? Акциите ще продължат ли да се търгуват на БФБ или ще бъдат свалени от търговия?
2. За колко време ще приключи ликвидацията и кога може да се очаква плащането на ликвидационния дял.
He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.
Не се занимавайте с глупости , на държавата й трябват пари преди изборите и да Ви даде ликвидационен дял от 50 лв. , Вие сте умни момчета и момичета , знаете какво трябва да правите в понеделник . Курортното дружество е хубаво и има готини моменти когато се ходи да се почива !
Мислиш ли? Както гледам колко продавачи има (имаше поне в петък) за нива 27- 30, ми се струва, че трябва да се случи чудо за да стигне 30 или повече. Въобще не е сигурно за колко ще продадат активите и какъв ликвидационен дял може да се получи. И кога. Мисля си че има по-добри инвестиции от уж 'сигурното' slb и доста акционери искат да излязат за да насочат паричките си в други дружества. Не знам...
Как ги сметнахте 50 лв? При чак такава переспектива сега би трябвало slb здраво да се изкупува, а както гледам купувачите са предимно малки и малко на брой.
"Слънчев бряг" АД ще бъде обявен в ликвидация
МИРОСЛАВ ИВАНОВ, ГЕОРГИ БИСЕРИНСКИ 09:13 ч.
Министерството на икономиката е внесло допълнителна точка в дневния ред на общото събрание на акционерите на "Слънчев бряг" АД (което ще се проведе на 8 април) за ликвидация на дружеството. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Малина Бакалова. Искането е направено пред Бургаския окръжен съд, който вече го е регистрирал. Мажоритарен собственик на "Слънчев бряг" АД със 75% от акциите е държавата с принципал икономическото ведомство. Дружеството притежава инфраструктурата в най-големия ни морски курорт - ел. мрежа, ВиК, пътища и тротоарни алеи. Процедурата за ликвидация трябва да приключи в 6-месечен срок след решението на общото събрание, посочи Бакалова. На практика това означава, че активите ще се разпродават поотделно. До момента се обмисляше вариантът "Слънчев бряг" АД да се продава като цяло дружество, но който държи цялата инфраструктура в курорта, ще диктува правилата.
Интерес към него проявяват варненската икономическа група ТИМ, "Слънчев бряг холдинг", оръжейният търговец Младен Мутафчийски (собственик на хотелския комплекс "Хелена ризорт" в Слънчев бряг), Първа инвестиционна банка (ПИБ) и др., твърдят хотелиери. Най-големите апетити са насочени към електроразпределителното предприятие (ЕРП). Енергийният министър Мирослав Севлиевски също е известен с интересите си в "Слънчев бряг" АД, чийто председател на борда на директорите е бил в средата на 90-те. Сегашният шеф на дружеството Малина Бакалова пък беше внимателно покровителствана от Севлиевски през последните години, откъдето се породи и един от конфликтите на нововремеца с бившия министър на икономиката Лидия Шулева.
"Ако се вземе решение за ликвидация на "Слънчев бряг" АД, ще го атакуваме в съда, а също и процедурата, по която е взето, без да е уведомен управителният съвет и да се е съгласила Агенцията за приватизация", заяви пред "Дневник" Младен Мутафчийски, който е и член на борда на директорите на дружеството. Председател на борда е зам.-министърът на правосъдието Миглена Тачева. Според Мутафчийски компанията не трябва да бъде обявявана в ликвидация, защото е печеливша и с работещи активи. Той смята, че с решението може да бъде провален новият летен сезон, тъй като ще се спре инвестиционната програма на "Слънчев бряг" АД за разширяване на електроразпределителната мрежа и за изграждане на нови пречиствателни станции.
С включването в дневния ред на точката за обявяване на дружеството в ликвидация според запознати държавата принуждава миноритарните акционери да гласуват за продажба на ЕРП-то. Повод за подобни заключения е фактът, че на предстоящото общо събрание акционерите на курорта трябва да гласуват продажбата на ЕРП-то на цена от 25 млн. лв. Според становище на Комисията за финансов надзор отпреди месец държавата се явява заинтересувано лице съгласно разпоредбите на чл.114, ал.5, т.1 от Закона за публично предлагане на ценни книжа и поради това не трябва да участва при гласуването на това решение.
Младен Мутафчийски твърди, че продажбата на ЕРП-то на EVN на цена от 25 млн. лв. е прекалено ниска. По думите му трябва да бъде защитен интересът на държавата. Оценката на ЕРП-то отпреди две години е за 45 млн. лв. Според Мутафчийски цената сега е по-висока, защото мрежата е модернизирана и е повишено потреблението на ток заради увеличения брой хотели, заведения и др. обекти в курорта.
- - -
Държавата в лицето на Министерството на икономиката може и да не се съобрази със становището на комисията, но тогава решението за продажба на ЕРП-то става атакуемо от всеки един акционер на курорта. В този смисъл продажбата на ЕРП-то трябва да се реши от миноритарните акционери, които притежават останалите 25% от капитала на ""Слънчев бряг АД. Като се има предвид, че "Слънчев бряг холдинг" е най-големият миноритарен акционер с дял от 13%, това означава, че продажбата на енергоразпределителното предприятие ще се реши от холдинга. По този начин държавата е притисната от миноритарните акционери, тъй като ако акционерите на курорта решат да не продават ЕРП-то, държавата трябва да плати неустойки на австрийската EVN от около 25 млн. евро.
При ликвидация на курорта обаче се очаква да има сериозен инвеститорски интерес към различните активи на дружеството, като по този начин се получи достатъчно висок ликвидационен дял за държавата, с който да се покрият неустойките. Бързата ликвидация на курорта и наличието на много интереси ще създадат условия за конкуренция между различните участници и евентуално високи ликвидационни дялове.
Коментар