If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Според мен няма да се стигне до ликвидация. Държавата се опитва да извива ръце с този ход. Един вид не искате да се продава ЕРП/то на тази цена, тогава ще има ликвидация. Аз лично очаквам Холдинга СЛБ да гласува за продажбата на ЕРП/то за 25 млн. и ликвидацията да се размине. После ще се търси продажба на държавния дял. Но да видим.
Според мен няма да се стигне до ликвидация. Държавата се опитва да извива ръце с този ход. Един вид не искате да се продава ЕРП/то на тази цена, тогава ще има ликвидация. Аз лично очаквам Холдинга СЛБ да гласува за продажбата на ЕРП/то за 25 млн. и ликвидацията да се размине. После ще се търси продажба на държавния дял. Но да видим.
Според мен няма да се стигне до ликвидация. Държавата се опитва да извива ръце с този ход. Един вид не искате да се продава ЕРП/то на тази цена, тогава ще има ликвидация. Аз лично очаквам Холдинга СЛБ да гласува за продажбата на ЕРП/то за 25 млн. и ликвидацията да се размине. После ще се търси продажба на държавния дял. Но да видим.
Зам. правосъдният министър Миглена Тачева се отказа от шефкото си място в борда на директорите на акционерното дружество "Слънчев бряг". Тачева е депозирала молба до общото събрание на дружеството, което ще се проведе на 8 април.
Мотивите за оставката на Миглена Тачева били принципно несъгласие с начина на работа, както и с липсата на информация, съгласуваност и диалог с Министерството на икономиката.
Като пример за това Тачева е посочила продажбата на енергоразпределителната мрежа и решението за ликвидация на "Слънчев бряг" АД. Зам. правосъдната министърка научила за новата точка в дневния ред на събранието от медиите.
Примопняме ви, че по искане на икономическото ведомство в дневния ред на общото събрание на акционерите на "Слънчев бряг" АД е включена нова точка за ликвидация на акционерното дружество.
Корпоративен профил “Слънчев бряг” АД
"ДНЕВНИК" 16:47 ч.
С развитието на българския летен туризъм през седемдесетте години на миналия век започва изграждането и на курортния комплекс Слънчев бряг като част от държавната туристическа фирма "Балкантурист". Курортът е разположен на Южното Черноморие, в красив залив с формата на полукръг, обърнат на изток. На север курортният комплекс опира в последните възвишения на старопланинския масив. На юг от курорта е разположен древният град Несебър - архитектурен и исторически паметник.
Предмет на дейност
Избраният начин за раздържавяване на курорта предопредели и неговия основен предмет на дейност. С напредване на приватизацията и разпродажбата на обособени части Слънчев бряг се превърна от хотелиерско дружество, предоставящо туристически услуги и съпътстващите ги дейности, в стопанин и продавач на активи и обособени части от комплекса. Именно поради това основният предмет на дейност на курорта е свързан условно с две задачи: стопанисване на инфраструктурата на курорта и продажба на останалите активи.
Инфраструктурата включва ВиК инсталациите, електроразпределителните съоръжения, паркингите и алеите в курорта. През последните години голяма част от средствата, получени от продажба на хотели и обособени части, се инвестираха в подобряване на инфраструктурата на дружеството.
Другото направление на дейността на Слънчев бряг е продажба на активи. Продажбата на обособени части от дружеството започва с най-апетитните активи, а именно хотелите и ресторантите на територията на курорта. След това се пристъпи към продажба на земята под и около вече продадените обекти, като този процес вече е към своя край. Към настоящия етап дружеството притежава само един хотел - "Кристал". Продажбата на хотела се забавя поради реституционни претенции за земята под хотела. Според анализ на самата компания продажбата на хотела не би се отразила съществено върху приходите на дружеството.
След разпродажбата на най-апетитните активи в дружеството основните активи към настоящия етап са ВиК инсталациите и енергоразпределителното предприятие. През миналата година около 25% от приходите се реализират именно от продажбата на електроенергия. Основни клиенти на дружеството са всички собственици на обекти в курорта, ползващи инфраструктурата. Косвено клиенти са и всички туристи в курорта.
През последните години основни конкуренти на Слънчев бряг бяха всички собственици на земя и урегулирани поземлени имоти по Черноморието. Имайки предвид основната дейност към настоящия етап, а именно предоставянето на електроенергия, дружеството няма конкуренти.
Приходите от електроенергия зависят от туристопотока на територията на курорта. В този смисъл косвено конкуренти се явяват останалите български курорти Албена, "Златни пясъци" АД, "Дюни",“Св. Константин и Елена”.
Приватизация и борсова търговия
Приватизацията на курорта започва през 1997 г. По линия на масовата приватизация държавата продава 25% от акциите на дружеството, основната част от които се придобиват от "Слънчев бряг холдинг", като държавата запазва 75-процентния си дял и до днес. След това дружеството с помощта на Агенцията за приватизация започва продажба на обособени части, в това число хотели ресторанти, земи и заведения.
Приватизацията по този начин предизвика няколко ефекта. Първо, множеството собственици, придобили различни обекти, инвестираха значителни средства в построяването на луксозни хотели, като по този начин за кратко време се обнови и разшири легловата база в курорта.
От друга страна, дружеството инвестира голяма част от събраните приходи от приватизация на обособени части в инфраструктура. По този начин тя беше модернизирана и обновена, нещо, което не се забелязва в такива мащаби при останалите курорти.
Негативният ефект при този метод на приватизация е липсата на ясна визия за управление на курорта поради множеството собственици.
Дружеството "Слънчев бряг" е включено в борсовия индекс SOFIX, но спрямо останалите компании от индекса е по-неликвидно. През годините основният фактор, който оказва влияние върху пазарната цена на акциите, е размерът на очаквания дивидент. С министерско постановление държавните дружества през последните четири години разпределят част от печалбата си под формата на дивидент. През 2001 г. този дивидент се равняваше на 80% от печалбата, а през следващите три - 50% от печалбата след заделяне на задължителни резерви.
Значителните приходи, формирани от обекти през този период, доведоха и до големи печалби за дружеството, което се отрази положително и върху пазарните цени на акциите.
От началото на тази година до вчера на пода на борсата при нормална търговия са сключени 689 сделки с 125 806 акции при средна цена за периода от 22.13 лв. за акция. Минималната цена за периода е 15.50 лв., а максималната е 30.77 лева. През вчерашния ден книжата на компанията затвориха при средна цена от 25.06 лв.
След разпродажбата на апетитните активи приходите за дружеството намаляха и съответно този фактор понижи влиянието си върху цената. За сметка на това се появиха очаквания за евентуална ликвидация или приватизация на дружеството. На предстоящото общо събрание, което ще се проведе на 8 април, ще бъде предложено на акционерите да гласуват за ликвидация на дружеството.
Финансово състояние
Според консолидираните данни през 2004 г. общите приходи на Слънчев бряг възлизат на стойност от 20.625 млн. лв. спрямо 36.757 млн. лв. за година по-рано. Основната част от приходите - 9.9 млн. лева, са от продажба на обекти и активи на дружеството. През 2003 г. това перо е формирало 30.3 млн. лв.
През изминалата година има съществен спад на приходите от продажба на активи. Той се дължи главно на изчерпването на ликвидните активи за продажба и забавянето при продажбата на големите по обем групи активи, свързани с електроразпределение и ВиК. Интересно е да се отбележи, че за периода съществен ръст бележат приходите от продажба на електроенергия - 5.88 млн. лв.
Разходите за дейността през миналата година се понижават до 20.136 млн. лв. спрямо 24.637 млн. лв. за година по-рано. По-бавните темпове на намаляване на разходите спрямо приходите се отразяват негативно върху крайния финансов резултат и за периода печалбата на Слънчев бряг намалява до 322 хил. лв. спрямо 12.12 млн. лв. за предходната година. Печалбата на акция за периода е 0.16 лв. Имайки предвид последните пазарни цени на акциите в момента, евентуалният дивидент, който може да гласуват акционерите, няма да бъде определящ за инвеститорите.
Активите през миналата година се понижават до 104.6 млн. лева спрямо 110.4 млн. лева година по-рано. Имайки предвид възможността за обявяване на дружеството в ликвидация, стойността на активите в баланса и пазарната им стойност ще са определящи за играчите.
Според консолидирания баланс за 2004 г. собственият капитал на курорта е 86.98 млн. лв., което е по 44 лв. на акция.
SWOT анализ
Плюсове
Благоприятно разположение на курорта с широка плажна ивица.
Изградени партньорски отношения със световноизвестни туроператори, осигуряващи висока заетост на хотелите в курорта.
Курортът е собственик както на инфраструктурата, така и на енергоразпределителното предприятие .
Значителни инвестиции през последните години в инфраструктурата на курорта.
Туризмът е един от най-печелившите сектори на икономиката.
Популярност сред чуждестранните туристи.
Близост до международно летище в Бургас.
На територията на дружеството са разположени едни от най-добрите хотели по Черноморието.
Благоприятни климатични условия.
Минуси
Висок политически риск, тъй като мажоритарен собственик на дружеството със 75% е държавата в лицето на Министерството на икономиката.
Ликвидация на дружеството и съответно загуба на ясна визия за управлението му.
Отлив на туристи поради презастрояване в курорта и намаляване на зелените площи.
Силна конкуренция в сектора от останалите черноморски курорти.
Липса на ясна стратегия за управление поради множеството собственици на хотели на територията на курорта.
Сезонност на дейността и на приходите.
Възможности
Предвид основната дейност на дружеството към настоящия етап, а именно предоставяне на електро- и ВиК услуги, построяването на нови хотели ще предизвика и положителни ефекти върху "Слънчев бряг" АД, тъй като косвено ще увеличи консумацията на енергия и вода.
Увеличаване на средногодишната заетост и удължаване на сезона.
Динамично развитие на туристическия сектор в България.
Опасности
Евентуално обявяване на дружеството в ликвидация, което води до опасност от протакане на самата процедура, но и до възможност от загуба поради продажба на активи на по-ниски цени от стойността, по която се водят в баланса на дружеството.
Прекомерно застрояване и намаляване на зелените площи на територията на курорта.
Засилване на конкуренцията от останалите курорти и отлив на туристи.
---------
Местоположение: кк Слънчев бряг
Предмет на дейност: хотелиерски услуги, стопанисване на инфраструктурата и др..
Собственост: държавна - 75%
Служители: 160 души през активния сезон
Записан капитал: 1 957 808 лв.
Брой акции: 1 957 808
Номинална акция: BGN 1.00
Борсов код: SLB
За 2005 г.
Максимална цена: 30.77 лв.
Минимална цена: 15.50 лв.
Последна цена: 25.06 лв.
Коефициенти (използвани са данни от консолидирания баланс към 31.12.2004 г.)
Пазарна капитализация: 49.06 млн. лв.
Продажби на акция: 9.93 лв.
Book Value: 44.43 лв.
P/E 152
Price/ Sales 2.52
Price/ Book Value 0.56
Коментар