If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Общото събрание на акционерите на „Слънчев бряг“ АД, което трябваше да се проведе днес, бе отложено за 23 април поради липса на кворум, съобщи за Investor.bg изпълнителният директор на дружеството Малина Бакалова.
„Представителят на държавата не се яви на събранието и то бе отложено поради липса на кворум. То ще се проведе на определената предрарително при такъв слуай дата, а тя е 23 април,“ каза Бакалова.
Държавата е мажоритарен акционер в дружеството със 75 на сто от капитала. Капиталът на "Слънчев бряг" е 1,958 млн. лв. Дружеството има чиста печалба от 322 хил. лв. за миналата година според одитирания отчет, като тя намалява спрямо печалба от 12,12 млн. лв. за предходната 2003 г.
На днешното общо събрание трябваше да се вземе решение за ликвидация на дружеството, след като бургаският съд допусна включването на такава точка в дневния ред. Друга важна точка бе вземане на решение относно продажба на всички активи, съставляващи електроразпределителната мрежа на Слънчев бряг.
В дневния ред е включена и точка за промяна на търговското наименование на дружеството.
До момента са изтъргувани само 25 акции на „Слънчев Бряг“ АД на цена 24,03 лв. Офертите „купува“ са на 24,05 лв., а „продава“ - на 25,20 лв.
Слънчев бряг. По всяка вероятност държавата се оттегля от курортен комплекс Слънчев бряг окончателно. Пълномощникът е опълномощен да гласува за ликвидацията. Това каза Малина Бакалова, изпълнителен директор на “Слънчев бряг” АД в предаването “Портфейл” на Дарик радио. Тя прогнозира, че инвеститорите може да проявят интерес, тъй като ликвидаторът продава нещо на много ниски цени, а регионът е добре развиващ се. Според нея тази ликвидация, която се гласува на общото събрание, е единствено и само с цел да може държавата да продаде Енергоразпределение-Слънчев бряг на австрийската фирма “Евен”. При всяко едно положение ще се продаде съгласно поетите ангажименти, допълни Малина Бакалова. По думите й държавата е продала нещо, което не е имала право да продава в този вид и най-ощетени ще бъдат минориртарните собственици. Държавата ще загуби от това, че продавайки дълготрайните материални активи на Слънчев бряг в процес на ликвидация, няма да ги продаде като действащ организъм на пазарна стойност, а като ликвидационна стойност, каза още Малина Бакалова.
Абе със сигурност няма да се приеме решение , което да устрйва малките акционери с по 1000- 2000 акции.Такава е мойта информациа, затова аз излезнах преди 2- ве седмици. Успех все пак.
Битката за "Слънчев бряг" е в решителна фаза
"ДНЕВНИК" 20:33 ч.
Два дни преди общото събрание на акционерите на "Слънчев бряг" битката за бъдещето на курорта навлезе в решителна фаза. Най-остро реагираха представителите на миноритарните акционери и сред най-големите хотелиери в курорта, които ще бъдат и най-засегнати от евентуална ликвидация на "Слънчев бряг". Интрига се забърка, след като стана ясно, че държавата не може да изпълни поетите ангажименти да предостави енергоразпределителното предприятие на курорта на австрийската EVN.
Балансовата стойност на енергоразпределителното предприятие на "Слънчев бряг" е около 21 млн. лева, заяви пред "Дневник" Малина Бакалова, изпълнителен директор на курорта. Според нея цената на ЕРП-то е значително по-висока. По експертна оценка отпреди две години пазарната цена на енергийното дружество е била 45 млн. лв. Според нея към настоящия етап тази цена е по-висока, тъй като потреблението на енергия тогава е било около 60 млн. кВтч, а само към 1 януари тази година дружеството е подписало договори за доставка на електроенергия за 125 млн. кВтч. Потреблението на енергия тепърва предстои да се увеличава. Например в западната част курортът има 2850 декара, които към настоящия етап са застроени на 30%, там тепърва предстои да се строи и да се увеличава потреблението на енергия. Това обяснява и острата реакция на миноритарните акционери, които се възпротивиха срещу желанието на държавата в лицето на икономиката да продадат ЕРП-то за сумата от 25 млн. лв.
Същевременно КФН постанови, че държавата е заинтересовано лице и постанови да не участва при гласуването на това решение, или миноритарните акционери трябваше да решат съдбата на енергопреносната мрежа в курорта. За капак държавата изненадващо за всички обяви, че на общото събрание на акционерите, което ще се проведе в петък, 8 април, ще предложи ликвидация на курорта, като по този начин изненада не само хотелиери и миноритарни акционери, но и собствените си представители в управлението на курорта.
Коментар