Верно ли ТИМ се освобождават от GAZ,защото нямало никакви шансове да се вземе нефта от концесиите,които вече изтекоха???
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Проучване и добив на нефт и газ АД (NGAZ / GAZ)
Collapse
X
-
Bobi75
.
уважаеми бъдещи колеги инвеститори. казвам бъдещи, защото аз съм зелен, недорасъл инвеститор, на който засега инвестирането е новата играчка/хоби/разточителство; та уважаеми инвеститори, изчислявам си аз разни показатели за GAZ и какво виждам: показателят "дни необходими за получаване на плащане за продажба" сочи 501 дена?!?!? при същия за IHLBL например 70.9 дена.
Е бива ли така. Избушка ли е е GAZ или не е или тоз показател да го игнорирам?
Коментар
-
Днес тези 100 000 бяха крос на Реалфинанс. Познайте какво се е целяло след като дружеството излиза 5.55 лв печалба на акция.:-)
Проучване и добив на нефт и газ ЕАД отчете нетна консолидирана печалба в размер на 4,845 млн. лв. (5,55 лв. на акция) за деветмесечието на 2005 г., в сравнение с 865 хил. лв. (0,99 лв. на акция) за сравнимия период на миналата година, според данните от публикувания отчет на БФБ-София.
Общите приходи от дейността отчетоха ръст от 46,87 на сто до 18,258 млн. лв., главно поради нарастване на приходите от продажба на стоки и услуги.
Разходите за дейността възлязаха на 12,523 млн. лв., или с 14,24 на сто повече, отколкото преди година.
Основният капитал на дружеството е 873 хил. лв., а собственият – 36,798 млн. лв. 49,96 на сто от капитала са собственост на Химимпорт АД, а 35,03% държи Интер Ръбър Хеми ЕООД.
Днес бяха изтъргувани 100 010 хил. броя от книжата на дружеството на цена от 48,96 лв., или с 0,49% по-евтини от вчера.
Коментар
-
Защо ме караш да се ровя в нета и да ти показвам неща ,с които средностатистическият инвеститор би трябвало да е запознат-
През януари 2005 г. ПДНГ сключва договор със собствениците на газово находище А-Ловеч край гр. Ловеч - Рамко България Лимитед (20%) и Аншуц България Лимитед (80%), по силата на който дружеството ще се включи в следващата фаза на проучването на находището, като направи 3D сеизмична карта на 570 кв. км от целия парцел от 4 744 кв. км. В замяна на това компанията придобива 45% участие в находището като новото разпределение на собствеността между другите две фирми става 11% за Рамко България Лимитед и 44% за Аншуц България Лимитед. Оценъчната стойност на предвидените дейности е над 5 млн. щатски долара.
ПДНГ придобива 45% и от правата и задълженията си по разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в блок "Враца-Запад", разположен на територията на областите Монтана, Враца и София. Останалите 55% са собственост на Аншуц България Лимитед, София, като Оценъчната стойност на геологопроучвателните дейности, които се предвижда да бъдат изпълнени от титулярите, е около 300 хил. щатски долара.
Коментар
-
Това си е супер новина-
DIRECT PETROLEUM ЩЕ ЕМИТИРА АКЦИИ, ЗА ДА ПРАВИ СОНДАЖИ КРАЙ ЛОВЕЧ
БИЛЯНА ВАЧЕВА
AМЕРИКАНСКАТА Direct Petroleum Exploration ще набере близо 80 млн. USD или 43 млн. GBP от листването си на сегмента за малки компании на борсата в Лондон. Набраният капитал ще бъде използван за получаване на лиценз за откриването и разработването на находища на нефт и газ в България и Мароко, съобщи Financial Times.
От Министерството на околната среда и водите посочиха, че нямат информация да са предоставяли концесионни права на Direct Petroleum, но уточниха, че преди месец тя е станала собственик на Anschutz - България ООД, която прави сондажи в Ловеч. От енергийното ведомство не отговориха дали при тях са постъпили документи за отдаването на американската компания на концесия.
Според Financial Times обаче компанията вече е получила концесионни договори в България и Мароко. У нас тя има два лиценза за проучване и добив на над 4800 куб. м, от които се очаква да бъдат добити 764 млрд. куб. м газ на обща стойност 121 млн. GBP. Според разчетите на Direct Petroleum от находищата в Мароко ще бъдат добити около 1.3 млрд. барела нефт, който е оценен на 525 млн. GBP при усреднена цена на петрола 40 USD/б.
Очаква се след листването на Direct Petroleum пазарната й капитализация да достигне 150 млн. GBP. На предварителното представяне на емисията инвеститори от Цюрих, Париж, Лондон и Шотландия са заявили интерес към инвестициите. От компанията са посочили, че са разработили специална технология, която открива дали в земните недра има химически въглерод или не.
ПРИДОБИВКАТА
ANSCHUTZ-България преди две години получи разрешение от Министерството на околната среда и водите за търсене и проучване на нефт и газ в блок Враца-запад с площ 2172 кв. км. Решението е с първоначален срок 3 години с право за продължаване два пъти по 2 и още 1 година, ако се открие находище на нефт и газ. Инвестициите са 300 хил. USD. Ежегодната такса площ е 65 160 лв. Anschutz-България ЕООД е дъщерно на Anschutz Оverseas Corporation, регистрирана в САЩ, щата Колорадо, с предмет на дейност търсене, проучване и добив на нефт и газ. Дружеството е титуляр на разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в блок А-Ловеч от 2000 г.
.
Коментар
-
Корпоративен профил: "Проучване и добив на нефт и газ" АД
01.11.2005 10:51 Автор - ГЕОРГИ БИСЕРИНСКИ
"Проучване и добив на нефт и газ" (ПДНГ) е най-голямото нефтодобивно българско предприятие. В настоящия си вариант дружеството се обособява с решение на МС през 1991 г.
Три години преди това в процеса на преобразуване ПДНГ придобива активите и пасивите на компаниите - оператори на българската нефтена концесия в Либия, а именно компаниите "Геоком" ЕООД и "Българска нефтена компания", които от 1980 г. съвместно разработват две либийски концесии.
След приватизацията на ПДНГ тези концесии останаха като собственост на компания. В момента между Агенцията за приватизация и новите собственици на плевенската компания се водят съдебни дела именно за това кой е държател на двете български нефтени концесии в Либия.
Предмет и основна дейност
Основен предмет на дейност на ПДНГ е търсене, проучване, добиване и реализация на суров и преработен нефт, природен газ и съставните продукти. Дейността на дружеството се допълва и с търсене, проучване и експлоатация на терминали, минерализирани води и подземни води.
През миналата година дружеството създаде три нови еднолични дружества с ограничена отговорност, от които притежава по 100%, с цел да обособи различните дейности в отделни компании. Това са “Българска петролна рафинерия”, “Геофизични изследвания” и “Българска сондажна компания”.
Дейността на дружеството е вертикално интегрирана - от добиването до преработката и продажбата на съответните продукти. Дружеството има собствена рафинерия за преработка на продукцията, която се намира до с. Дисевица, близо до Плевен. Освен това нефтената компания има концесионни договори за разработка на 12 находища.
Рафинерията е с малък капацитет, като годишно може да преработи до 45 хил. тона суров петрол. Суровият нефт се преработва в мазут и промишлен газьол. Годишно дружеството реализира около 10-11 хил. тона суров нефт. Преработените нефтопродукти, които се реализират годишно, са между 20-30 хил. тона, а продажбите на природен газ са 10-15 хил. куб.м.
Продукцията на ПДНГ се реализира изцяло на територията на страната както чрез дистрибутори, така и чрез пряко договаряне с потребителите, ограничените запаси от нефтопродукти на експлоатираните находища, ограничава дружеството при реализацията на продукти. В началото на годината "Аншуц България" ЕООД - София, прехвърли на ПДНГ 45 процента от правата и задълженията си по разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в блок "Враца-запад". Предвид деликатните отношения, които има между двете страни, съдебното решение за собствеността върху концесиите не е единствената пречка за добиването на нефт в Либия, тъй като има вероятност либийската страна да не спази договореностите за добив на нефт.
Приватизация и борсова търговия
Приватизация на плевенската компания е част от инициативата на предходното правителство за развитие на капиталовия пазар в България. ПДНГ беше едно от малкото дружества приватизирани 100% на борсата. Към държавния пакет се очакваше интерес, тъй като още през държавното управление финансовото състояние на дружеството беше добро.
Пакет от 49% от ПДНГ се предложи на фондовата борса през лятото на 2003 г. срещу компенсаторни инструменти, а останалите 51% - в края на същата година срещу пари. Основната част от книжата се придобиха от фирми, близки до варненската икономическа група ТИМ. Голяма част от акциите попаднаха и в дребни инвеститори. Борсовата търговия с книжата се активизира допълнително след слуховете, че "Химимпорт", което придоби основния пакет от акциите на компанията, може да отправи търгово предложение.
Очакванията за търгово по това време не се сбъднаха, но позитивната нагласа на компанията след минаването й в частни ръце привлече интереса на инвеститорите и борсовите и котировки се повишиха, като в пиковите месеци в началото на тази година котировките достигнаха до нива от 61.67 лв. за акция.
Дългоочакваното търгово в крайна сметка се депозира едва в началото на тази година. Мажоритарният собственик "Химимпорт" предложи на останалите акционери да изкупи акциите им на цена от 22.50 лв. за акция, като обект на обратното изкупуване са общо 390 412 акции, представляващи 44.70% от капитала на дружеството. Отправеното предложение до голяма степен изненада играчите, тъй като по това време котировките на компанията се движиха на нива около 30 лева за брой. Поради неприемливата цена търговото не беше прието от нито един акционер.
От началото на годината на пода на борсата са сключени 972 сделки с общо 112 406 акции, като средната цена за периода е 33.66 лв. за брой. През последния месец котировките на компанията са на нива около 50 лева.
Обявяваната в края на миналата седмица печалба за деветмесечието повиши цената до 53 лв. През вчерашния ден търсенето се установи при 49 лв. срещу предлагане от 51 лв., като средната цена затвори при 50.09 лв. Трябва да се отбележи, че книжата на ПДНГ се търгуват преди всичко на очаквания за бъдещи добри резултати.
Финансово състояние
Печелившият сектор, в който оперира компанията, осигурява добри финансови резултати още по време на държавното й управление. В годините, преди да бъде приватизирана, годишната й печалба се движи в порядъка около 5 млн. лв.
В първата година след приватизацията й приходите се понижават и това рефлектира върху крайния резултат. Едно от основните предизвикателства пред компанията по това време е значителният персонал, за който се използват близо половината от разходите на компанията.
Понижаването на приходите през 2003 г. до 16.58 млн. лв. спрямо 22.6 млн. лв. за година по-рано рефлектира върху крайния резултат и нефтодобивната компания реализира загуба от 660 хил. лв.
Развиването на част от съпътстващите дейности, запазване на добива на същите нива от предходната година и оптимизирането на разходите дават своя резултат и за 2004 г. дружеството излиза на печалба от 1.476 млн. лева. Общите приходи за периода са 23.315 млн. лв. Основната част от постъпленията са нетни приходи от продажби в размер на 23.3 млн. лв. Интересно е да се отбележи, че с развитието на присъщите дейности се променя и структурата на нетните приходи от продажби. До миналата година основната част от тях са под формата на продажба на продукция, докато през 2004 г. се увеличават приходите от стоки и услуги.
За първите девет месеца на т.г. нетните приходи нарастват до 13.8 млн. лв. спрямо 13.05 млн. лв. за същия период на миналата година. Положителният нетен валутен ефект и намаляването на разходите за икономически елементи се отразява положително върху крайния резултат и въпреки малкия ръст на приходите печалбата за първите девет месеца на годината нараства близо тройно спрямо миналата. За деветмесечието печалбата на компанията е 5.03 млн. лв., което е по 5.76 лв.печалба на акция.
Активите на ПДНГ към деветмесечието нарастват до 56.125 млн.лв., което е около 30% повече спрямо година по-рано.
В пасива този ръст кореспондира както с увеличаване на печалбата, така и с ръст в привлечените средства. Въпреки това финансовата автономност на дружеството остава висока.
Тук трябва да се отбележи, че след създаването на трите дъщерни дружества през миналата година най-правдоподобен за финансовия резултат на дружеството е консолидираният му отчет.
-------------
SWОT анализ
Плюсове
- Единственото българско предприятие за проучване и добиване на нефт и газ
- Осигурени пазари за продукцията
- Поскъпване на петролните продукти през последните месеци
- Високо рентабилна дейност
- Добро финансово състояние
- Висококвалифицирани служители и традиции
- Притежава собствени концесии за проучване и добив на нефт и газ
- Притежава специализираното технологично оборудване за осъществяване на дейността си
- Дружеството е част от голяма икономическа групировка и има стабилни източници на финансиране
- Притежава собствена рафинерия за производство на горива
- През последните четири-пет години активизира търсенето и проучването на находищата в континенталния шелф на България и във вътрешността на страната
- Ниска себестойност на добивания нефт и газ
- Тенденция на покачване на цената на петрола, което повишава печалбата
- Оптимизиране на управлението на дружеството след приватизацията му
Минуси
- До момента са доказани незначителни по размер запаси от нефт и газ
- Слабо развитие на отрасъла
- Част от технологичното оборудване е морално и технологично остаряло
- За разширяване на капацитета на производство са необходими значителни инвестиции
- Зависимост от международните цени на суров петрол
- Малък пазарен дял при реализацията на преработени продукти
- Силна конкуренция от чужди компании в сектора
- Изложеност на валутен риск
- Ограничен капацитет на производство
Възможности
- Спечелване на съдебното дело за либийските концесии, което АП е завела срещу компанията
- Разработване на находища и увеличаване на добива на нефт и газ
- Активизиране на дейността на компанията зад граница
- Увеличаване на капацитета на производство
Опасности
- Опасност от аварии на експлоатираните находища и прекъсване на производствения процес
- Невъзможност на компанията да открие достатъчно запаси от нефт и газ и да обезпечи производствения процес
- Намаляване на добивите от експлоатираните вече находища.
-------------
Данни за "Проучване и добив на нефт и газ"
Местоположение: София, ул. “Стефан Караджа” №2, България
Предмет на дейност: Търсене, проучване и реализация на суров петрол и природен газ
Собственост: "Химимпорт" АД - 49.97%
Служители: 1010 служители
Записан капитал: 873 433 лв.
Брой акции:873 433 броя
Номинал на акция: BGN 1.00 лв.
Борсов код: GAZ
За последната година.
Максимална цена: 61.67 лв.
Минимална цена: 13.76 лв.
Средна цена: 33.66 лв.
Пазарна капитализация: 43.7 млн. лв.
Коефициенти към 09.2005 г.
Продажби на акция: 15.83 лв. *
Book Value: 42.03 лв.
P/E 8.7 *
Price/Sales: 3.16*
Price/Book Value: 1.19
* Коефициентите са изчислени на база неконсолидиран отчет към 09.2005 г.
-------------
Показатели
2003 г.
2004 г.
09.2005 г.
Общо приходи (хил. лв.) 16582
23315
15460
Нетни приходи от продажби (хил. лв.) 15794
22791
13834
Нетна печалба (хил. лв.) -660
1476
5030
Печалба на акция (лв.) -0,75
1,7
5,76
Общо активи (хил. лв.) 36367
43312
56125
Дългосрочни пасиви (хил. лв.) 3348
3047
3083
Краткосрочни пасиви (хил .лв.) 2767
8265
16334
* Данните за 2003 г. и 2004 г. са на консолидирана базаМНЕНИЕТО МИ НЕ Е ПРЕПОРЪКА ЗА ПОКУПКА ИЛИ ПРОДАЖБА НА ЦЕННИ КНИЖА
Коментар
-
Мнение на Радослав Рачев от "БУЛБРОКЪРС":
Прогноза:
Проучване и добив на нефт и газ GAZ 50.00 лв 55.00 лв
Темата с повишените цени на петрола се разисква предимно в контекста на повишени разходи на фирмите и домакинствата. Но обикновено се забравя, че добивните дружества печелят от това. „Проучване и добив на нефт и газ“ е пренебрежимо малко на фона на големите нефтодобивни компании. Но въпреки малките добивани количества повишените цени на продукцията би трябвало да оказват позитивен ефект върху рентабилността.
Много са прави хората.
Коментар
-
Печалбата на софийското дружество Проучване и добив на нефт и газ е нараснала близо три пъти за първите девет месеца на настоящата година до ниво от 5.03 млн. лева, в сравнение с реализираните за деветмесечието на миналата година 1.75 млн. лева, показва отчетът на компанията, предаден в БФБ-София.
Отчета си е доста добър. Печалба сериозно се е увеличила. Дано да се оцени от инвеститорите, че като гледам предприятия с добри отчети ама тъпчат на едно и също място.
Коментар
Коментар