IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проучване и добив на нефт и газ АД (NGAZ / GAZ)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • И според мен има безкрайни находища на нефт и газ, но световната конспирация умишлено забавя разработването им.

    Коментар


    • Izcialo podkrepiam opimizma na Smarfiuata. Imam niakakva ideia za kakvo ide rech. Otdavna se znae, che u nas ima neft, no investiciite za razrabotvane na nahodishtata ne sa po silite na rodnite kompanii. Vse pak Dunavskta ravnina e bila duno na okean.

      Sujaliavam, che pisha na latinica, no niamam druga vuzmognost v momenta.

      Коментар


      • [quote="VS"]
        Първоначално изпратено от joro lex-a
        Първоначално изпратено от Смърфиета
        ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ АД (GAZ) източник: Стандарт 5 Август 2005 09:07


        Милиарди тонове черно злато крие морето ни
        До две години ще бъде открито голямо находище, прогнозира геологът Михаил Радев


        Още малко им остава...
        Още малко, давай, давай, да!
        И се оглеждайте като вървите по улицата, за бликащ между плочките нефт.
        Казах го с ирония, пич.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Han Krum
          Абе то сега дружеството отчита печалба от 5 млн. на деветмесечие, а при евентуално откриване на нови залежи веднага ще има по 5 на цената на акцията
          Не съм съгласен колега ;-) открият ли нефт или газззззз цената отива директно поне до нивата от преди сплита. Търпение требе...

          Коментар


          • [quote="joro lex-a"]
            Първоначално изпратено от Смърфиета
            ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ АД (GAZ) източник: Стандарт 5 Август 2005 09:07


            Милиарди тонове черно злато крие морето ни
            До две години ще бъде открито голямо находище, прогнозира геологът Михаил Радев


            Още малко им остава...
            Още малко, давай, давай, да!
            И се оглеждайте като вървите по улицата, за бликащ между плочките нефт.

            Коментар


            • Абе то сега дружеството отчита печалба от 5 млн. на деветмесечие, а при евентуално откриване на нови залежи веднага ще има по 5 на цената на акцията

              Коментар


              • Руснаци търсят нефт и газ у нас
                Имаме запаси от 800 млн. тона петрол, твърдят учените

                Белчо ЦАНЕВ

                Две разрешения за търсене и проучване на нефт и газ даде Министерският съвет в четвъртък. Плевенската "Проучване и добив на нефт и газ" ще търси суровина в блок "Шабла", в северната част на черноморския ни шелф, на площ 2776 кв. км. Компанията първоначално ще вложи $7,045 млн. и ще плаща 83 280 лв. годишно такса площ. Руската ОАО "Башкиргеология" ще търси нефт и газ в блок "Ямбол", в Югоизточна България. Първоначалните инвестиции ще са $8,070 млн., а размерът на таксата площ - 120 150 лв. годишно. Така на практика цялата ни територия и акватория са раздадени за търсене и проучване на нефт и газ.


                Над 800 млн. тона нефт и газ крият земните недра у нас. Това показват прогнозни данни на Министерството на околната среда и водите. Количеството е достатъчно да осигури потреблението на страната за 100 години напред. Научните изчисления на геолозите сочат, че извлекаемите ресурси от територията ни са над 58 млн. тона нефт и над 160 млрд. природен газ. Северният шелф от нашата икономическа зона на Черно море крие над 30 млн. тона нефт и над 50 млрд. куб. м газ. Дори и най-песимистичните данни за южния шелф, който все още е недостатъчно изследван, показват наличие на над 300 млн. т условно гориво (при което 1000 куб. м газ се приравняват условно към 1 т нефт). На над 200 млн. т условно гориво са изчислени и запасите в дълбоководната част на нашата икономическа зона в Черно море. Данните привличат у нас огромен брой световноизвестни компании. В течение на годините тук проучвания правиха "Тексако", "Ентърпрайз ойл", "Бритиш газ" и други. Досега са инвестирани над $300 млн. в търсене и проучване на нефт и газ у нас. През последните 40 години са добити над 12 млн. тона условно гориво. МОСВ раздели дълбоководната част от икономическата ни зона на два блока - "Варна дълбоко море" и "Бургас дълбоко море". Те бяха спечелени съответно от австрийската компания "О Ем Ви" и американската "Винтидж" от Оклахома. Централният, част от северния и целия южен шелф се проучват от "Петреко", собственост на шотландската компания "Мелроуз". "Петреко" вече добива газ от шелфа срещу нос Галата, който се изкупува от "Булгаргаз". В един от най-големите блокове на сушата - "А-Ловеч", работи щатската - "Аншуц". Друга американска фирма "Си Би Ем енерджи" пък проучва възможностите за извличане на метан от Добруджанския въглищен басейн. Доказаните запаси в него са над 1 млрд. куб. м черни въглища и над 7,5 млрд. куб. м метан. Очаква се в близките месеци компанията да извърши сондажи там. За съжаление въглищата са разположени под дебел пласт вода, който пречи на добива им. Държавата печели няколко милиона долара годишно само от таксите за търсене и проучване.

                Коментар


                • Рано или късно ще открият Нефта и тогава цените преди сплита......

                  Коментар


                  • [quote="Смърфиета"]ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ АД (GAZ) източник: Стандарт 5 Август 2005 09:07


                    Милиарди тонове черно злато крие морето ни
                    До две години ще бъде открито голямо находище, прогнозира геологът Михаил Радев


                    Още малко им остава...

                    Коментар


                    • Смърфи, много въздухарски са тези работи. Ако това е сериозния фундамент....

                      Коментар


                      • ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ АД (GAZ) източник: Стандарт 4 Август 2005 08:57


                        Търсят нефт със земетръс
                        Кръстина Маринова

                        Американци също залагат сонди край Балчик

                        Специалисти от руската компания "Газпромгеофизика" са направили проучване за нефт и газ край Балчик, като са предизвикали изкуствен трус. Резултатът при локалното разлюляване на пластовете дал 80-90% гаранция, че недрата на земята край село Гурково са богати на суровина. Това съобщи за "Стандарт" кметът Тодор Георгиев. Руските експерти са наети за 1 година от "Енергоресурс БГ", партньор на "Башкиргеология" от град Уфа. Компанията получи разрешение от Министерски съвет да търси нефт и газ в района край Балчик. Общинският съвет на морския град даде под наем терен от 31 дка за 7 години. Той се намира на 1,5 км от Гурково, уточни кметът. Пробите ще са на дълбочина 7000 метра. До селото още стоят направените преди 30 години съветски сондажи за проучване на черно злато под земята. Но дейността им е замразена.
                        Специалистите от "Газпромгеофизика" са работили в Туркменистан, Казахстан, а също и у нас. Преди да настани сондите си в Гурково, "Башкир геология" е пробивала и край Бургас, научи "Стандарт".
                        Американската компания Си Ем Джи също смята да прави 5 сондажа за проучване на находище от природен газ край Гурково, съобщи още кметът. Чуждите специалисти работели заедно с геоложко-проучвателното предприятие във Варна. Те избрали терен от 10 дка, който ще искат на концесия за поне 4-5 години. Мястото се намира в известния добруджански въглищен басейн и е близо до помпена станция "Македонка". Имало доказателства, че отдолу е богато с въглищни пластове, от които може да се извлече природен газ.

                        Коментар


                        • ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ АД (GAZ) източник: Стандарт 4 Август 2005 09:34


                          Залежите се оценяват на 1,5 трилиона тона Виктория Илкова

                          Над 1,5 трилиона тона нефт лежат в дълбините на Черно море. Това сочат изчисленията на български геолози. Вероятността да се открият огромни находища от черното злато е много голяма, заяви пред "Стандарт" Михаил Радев, управител на "Група за научни изследвания и сервиз". Според него в своето развитие Черно море е аналог на Каспийско море. Това, което се намира там, трябва да намерим и тук, твърди Радев. И според най-оптимистичните очаквания няма да станем Кувейт или Саудитска Арабия на Балканите. Но потенциалът е изключително голям, посочи Радев. Досега известните находища в България са от порядъка на няколко милиарда куб. метра газ или 1-2 млн. тона нефт. Най-голямото е това край нос Галата. Годишното потребление у нас е от порядъка на 4-5 млн. тона горива. Петролът, който внасяме, е около 6-7 млн. тона, като 98% от него е от Русия. Ако бъдат разработени родните находища, страната ни ще се откъсне от тази енергийна зависимост, категоричен е експертът. Докато стане това обаче, ще минат години. Няколко чужди фирми имат лиценз за проучване и добив по родното Черноморие и те влагат десетки милиони долари в дейността си.

                          Коментар


                          • ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ АД (GAZ) източник: Стандарт 5 Август 2005 09:07


                            Милиарди тонове черно злато крие морето ни
                            До две години ще бъде открито голямо находище, прогнозира геологът Михаил Радев


                            Има ли черно злато в Черно море? Изследванията на геолозите са категорични - районът е богат на нефт. Въпреки това до момента у нас не са открити големи находища на суровина. Страната ни внася почти цялото количество петрол, което е нужно за вътрешното потребление. Показателно е обаче, че отново се засилва интересът на чужди компании към търсене на нефт в България. Фирмите правят сондажи, които засега не дават очаквания резултат. Да се открие петрол изисква време, но със сигурност това ще стане, казва геологът Михаил Радев. Той е управител на фирмата "Група за научни изследвания и сервиз" ЕООД.



                            - Господин Радев, какво крият земните недра на България?

                            - В България има добив предимно на нерудни полезни изкопаеми, в по-малка степен на руди. Страната ни не е бедна и на злато. Но на този етап нямаме открити големи запаси на нефт и газ. Очаквам, че такива находища биха могли да бъдат открити в дълбоководната част на Черно море, в по-малка степен на сушата.

                            - Има ли някакви доказателства, че наистина има петрол?

                            - Доказателства има различни. Сега внасяме от Русия приблизително 98% от петрола, който използваме. От собствени източници идват около 2%, от които 1-1,5 на сто добиваме от бившето плевенско, сега софийско предприятие за добив на нефт и газ. Останалата част от петрола идва от местността край Галата. Естествено очакванията са потенциалът за добив да е много по-голям. Налице са всички предпоставки за това. Има достатъчно органично вещество в шелфа, което с течение на времето би се превърнало в нефт и газ. Запасите би трябвало да са огромни. Реално Черно море е

                            аналог на Каспийско море

                            Това, което се намира там, трябва да намерим и тук.

                            - Предпоставки за откриване на нефт има, но кога можем да очакваме това да стане?

                            - Предпоставката за големи запаси е огромната генерация на въглеводороди. Друг е въпросът каква част от тези въглеводороди са се съхранили и са се акумулирали в т. нар. капани. Според оценките западният сектор на Черно море е генерирал за целия си неозойски период на развитие над 1,5 трилиона тона нефт. Това е невероятно количество. За сравнение, сега известните находища у нас са от порядъка на няколко милиарда кубически метра газ или 1-2 млн. тона нефт. Годишното потребление в България е от порядъка на 4-5 млн. тона горива. Петролът, който внасяме, е около 6-7 млн. тона, като една част от него отива в чужбина, другата част остава за вътрешно потребление. Така че това, което очакваме да се открие на базата на наши изчисления, са много големи находища. Не казвам, че България ще стане Кувейт или Саудитска Арабия, но перспективите засега са много добри.

                            - Това ли привлича чужди фирми да правят проучвания за нефт и газ у нас?

                            - Да. Първата вълна от фирми, които получиха лиценз за проучвания, бе в периода между 1991 - 1998 година. В резултат на тяхната дейност бе открито находището Галата, което за България не е голямо, но добро. Ние оценяваме дали находището е малко или голямо на фона на потреблението, то се оценява и като пари. Например при добив на 1 млн. тона нефт при сегашните цени на петрола това означава съответно над 400 млн. долара. Това никак не е малко. След първата вълна от фирми световната конюнктура за търговията на петрол се промени, цените паднаха. Фирмите ограничиха търсенето на нефт и газ в неизвестни региони и отидоха там, където е сигурно. Например "Ентерпрайс", която по-късно бе купена от "Шел", избра Камерун. "Бритишгаз" също се ограничиха да търсят в района на Северно море. В момент, когато цената на петрола пада, компаниите търсят сигурност. Когато цената на петрола се вдигне, фирмите акумулират много пари и започват да се разпростират, да

                            завоюват нови територии

                            и да правят нови проучвания. Отливът от България беше от 1996 до 1998 година, когато цената на петрола падна до 9,40 долара за барел. След войната в Югославия нефтът поскъпна до 36 долара за барел, което е увеличение с 400%. През 1998 г. фирмите започнаха да се оглеждат за нови региони. През 2000 г. морето беше празно, освен Галата. Тогава се появи една голяма компания - "Хънтойл", която искаше да вземе целия шелф и цялата акватория на България. Това обаче е много рисковано. Затова експертите от Министерството на околната среда решиха да разделят морето на повече блокове, които

                            да бъдат дадени на различни компании

                            След което дойде една американска фирма - "Джи Ес Технолъджи", които взеха блока Емине. Впоследствие интерес прояви американската фирма "Винтидж" и австрийската ОМВ. Голяма част от българския шелф и дълбоководната част бяха взети. Софийското предприятие за добив на нефт и газ спечелиха с конкурс Тюленовското находище.

                            - Излиза, че България все пак печели от високите цени на петрола?

                            - Така е.

                            - Колко време трябва на една фирма, за да установи наистина дали има нефт и да започне добив?

                            - Някои хора може би си мислят, че това става много бързо, едва ли не за месеци. Един сондаж в шелфовата зона струва 10 млн. долара, а в дълбоководната част, където са блоковете на ОМВ и на "Винтидж", излиза 50-60 млн. долара. Рискът е много голям, обикновено е 90%.

                            От десет сондажа девет са празни

                            или недостатъчно добри. Но благодарение на геоложките проучвания в целия сектор на Черно море се потвърдиха предположенията за наличие на огромни находища. Въпрос на време е те да бъдат открити.

                            - Казахте, че засега Галата е най-продуктивното находище на газ. А на нефт кое е?

                            - Засега си остава Тюленово, което е открито през 1951 г.

                            - Вие като експерт кога очаквате да започнем да черпим от онези 1,5 трилиона тона нефт?

                            - Според мен до 2 години ще бъде открито значително находище. На сушата също започнаха проучвания. Руската фирма "Башкиргеология" взе три блока, американската "Аншуц" има два блока, "Болкан експлоуър" има два блока. "Енерджи" притежава един блок, който е за добиване на газ метан от добруджански въглища. България е дала около 40% от територията си за проучвания. Това е повече от Румъния, която е нефтена страна от началото на миналия век. Фирмите усещат, че потенциалът е много голям.

                            - Това означава ли, че в даден момент можем да станем петролно независими?

                            - Вероятно. Казах, че 1,5 трилиона тона са генерирани, но може би не повече от 1% от тях са запазени. Което означава 15 млрд. тона. Това е огромно количество, което ще ни стигне за вътрешното потребление.

                            Виктория Илкова

                            Коментар


                            • След като си имаме дружество, което се занимава с добив на нефт, що не вземем да направин едно и за диаманти по същата логика.

                              Коментар


                              • Концесии

                                До края на годината ще бъдат повишени в различна степен годишните такси, които концесионерите плащат на държавата за правото да добиват подземни богатства. Това стана ясно във вторник по време на дискусия, провокирана от КНСБ, за новата методология за определяне на концесионните такси, която се подготвя от междуведомствена група, назначена от министър-председателя Сергей Станишев през септември. В дискусията участваха представители на министерствата на регионалното развитие и благоустройството, на икономиката и енергетиката и на околната среда и водите, както и на работодателски и синдикални организации и фирми, пряко засегнати от промяната.

                                Източник: Медия Пул

                                Коментар

                                Working...
                                X