IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

М+С хидравлик АД (MSH / MCH)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • г-н Велев очаква спада да се засили 3трим.

    Българските машиностроители търсят алтернатива на европейските пазари
    Тази година ще е по-лоша за сектора от 2011 г., но по-добра от 2010 г., казва Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България и изпълнителен директор на Старa планина Холд
    01 август 2012 07:57, 12 преглеждания Увеличи текста Намали текста

    - Г-н Велев, за първите пет месеца на годината консолидираните продажби на Стара планина Холд се понижиха. Анализите ви показват, че в края на юни спадът ще се усили. На какво се дължи това?

    Всъщност първото тримесечие на 2012 г. беше сравнително добър период. Още в края на миналата година казахме, че ако успеем да повторим резултатите от 2011 г. ще е успех, тъй като сме свидетели на свиване на икономиката в еврозоната. Именно там са основните ни пазари, макар и компаниите да търсят начин да излязат на нови пазари - ОНД, Далечния Изток, Австралия, Канада, Америка. Нашите клиенти там поръчват същите обеми, даже се наблюдава и малък ръст, докато в еврозоната имаме съществено намаляване на активността.



    - Означава ли това, че износителите вече търсят алтернатива на европейските пазари, които са в криза?

    Алтернативата са именно пазарите, които посочих - ОНД, Далечния Изток, Австралия, Канада, Америка - доларовите пазари. Друг фактор, който ни помага за по-добри продажби там е и повишаващия се курс на американския долар.



    - Има ли интерес от тези пазари към продукцията на българските машиностроители?

    Определено има. Бързото преориентиране обаче не е възможно. Но това е процес, който тече - наблюдаваме свиване на продажбите в еврозоната и растящ износ към трети пазари.



    - Основната част от продукцията ви е за износ. Каква е обаче ситуацията с продажбите на българския пазар?

    На българския пазар има задържане на продажбите на електротехнически изделия. В същото време се наблюдава ръст на продажбите на козметика и текстил.



    - М+С Хидравлик е единственото значимо предприятие в портфейла на холдинга, което отчита ръст. Очаквате той да продължи, макар и с известно забавяне. Благодарение на какво е ръстът?

    М+С Хидравлик е предприятие, което може да се ползва като бенчмарк, но трябва да се има предвид, че при него резултатите се виждат с известно закъснение, защото продажбите са предимно на вторичния пазар. Това, което е ясно за продажбите на ХЕС преди половин година сега е ясно и при М+С Хидравлик - а именно, че имаме повишена активност на пазарите на дружеството през летните месеци.



    - Страда ли все още машиностроенето от кризата? Намаляват ли поръчките от чужди контрагенти?

    Миналата година много от машиностроителните компании, които работиха за експорт значително подобриха резултатите си. Но от началото на тази година се вижда тренд надолу. През 2011 г. имаше усещане, че кризата в сектора си отива. Сега обаче отново има усещане, че тя не си е тръгнала.



    - Очаквате ли тенденциите от началото на годината да се запазят и през оставащите месеци?

    Със сигурност през третото тримесечие ще има спад спрямо второто, говоря и за БВП на страната. Какво ще стане през четвъртото тримесечие не се наемам да прогнозирам. Процесите в икономиката са инертни, имаме тренд надолу, който едва ли ще се обърне толкова бързо.



    - Как очаквате да завърши годината за Стара планина и дружествата в портфейла на холдинга?

    Годината ще завърши сравнително успешно, от гледна точка на това, че дружествата ще с положителен финансов резултат. Ще формират печалба, макар и с 10% по-малка. Това ще е следствие и от по-малкото продажби.



    - Тежи ли ви все още кризата на европейските пазари?

    Да, тежи, тъй като над 50% от експорта ни е към тези страни.



    - Добра ли ще е годината за българското машиностроене?

    Ще бъде по-лоша от миналата и по-добра от 2010 г. Очевидно трябва да се научим да живеем в тези условия. Надявам се обаче максимално бързо да успеем да се върнем към предкризисните нива на продажби.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
      гледам отчета..... май няма да стигне под 6лева?
      жалко ще си помисля дали да влезна
      Хъ-хъх...
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • гледам отчета..... май няма да стигне под 6лева?
        жалко ще си помисля дали да влезна

        Коментар


        • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
          Импе помниш ли тези думи?
          Нушенцето голям пистолет е извадила?
          айде идвайте на 5-та, къде е отчета?
          Помня-помня и все още съм на това мнение... това обаче пречи ли ми да се възползвам от общата кухота? - Не, не ми.

          Така и сторих.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
            Туканка идиотщината ескалирва. От две години чувам, че М+С работи на макс и вече няма начин да растат печалбите, но те все растат... и за "благодарност" днес цена под само по себе си безумното ниво от 7 кинта...
            Някакво нашествие на банда малоумни на борса наблюдаваме ли?

            Ако аз продам на 6.7 кинта, значи някой под дулото на пистолет ме е принудил да го сторя !!!!
            Импе помниш ли тези думи?
            Нушенцето голям пистолет е извадила?
            айде идвайте на 5-та, къде е отчета?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Vola.X Разгледай мнение
              + + +
              (поздрави, радвам се, че си се включил пак във форума )
              Волатилний, привет и на теб!
              Аз винаги съм наоколо и ви виждам, но вие мен - само понякога.
              Спорна търговия желаем!
              Custodite sortem vestram

              Коментар


              • Първоначално изпратено от gunnar Разгледай мнение
                Какво ти пречи да се заложиш преди отчета?
                ами за да преценя на колко под 6 да се заложа

                Коментар


                • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                  Айде де къде е отчета - че да се залагам!
                  Така или иначе на мечтаният от теб Пънкар няма да можеш да си земеш....
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • Какво ти пречи да се заложиш преди отчета?

                    Коментар


                    • Айде де къде е отчета - че да се залагам!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Fiscalist Разгледай мнение
                        Където е текло, пак ще тече, Бобане!
                        Не е препоръка
                        + + +
                        (поздрави, радвам се, че си се включил пак във форума )
                        Реалната част на всяка кратна нула на дзета-функцията е ½.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Penko Разгледай мнение
                          Доста са - не е ли трудно да се управляват?
                          Че аз никъде не съм в бордът на директорите....

                          Не броя непубличните - по едно време дръжах около 50... вярно бях Император...

                          Но около Шеста година ги избягах повечето и парите - в Жабоци.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Penko Разгледай мнение
                            За "пънкар" и аз ще се кача на борда
                            И аз ного по-масирано, отколкото сега си мисля...
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                              Дръжа си... около няколко.


                              Около 15 май...
                              Доста са - не е ли трудно да се управляват?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                                импе и ти май бая позиции държиш?
                                Дръжа си... около няколко.


                                Около 15 май...
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X