IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Катекс АД (5KTE / KTEX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Тази тема е доста по-съдържателна от много други. Май Диагностик приключи темата с този добър анализ . Бих добавил, че на това дружество му трябва една добра новина около него и ще избухне. Ако ще и да си я изсмуче от пръстите мениджмънта. Но явно за момента няма такова желание за растеж . Липсата на новини се тълкува зле от пазара.

    Коментар


    • Диагностик, ти правиш ли разлика между приходи от продажби и паричен поток и между печалба и парична наличност ? Нали това говорим че вероятно тази печалба е "опоскана" за съмнителни проекти, които нямат отношение към основната дейност на дружеството.

      Коментар


      • Трейдър, не става дума за голи видения. Всеки нормален мениджмънт прави бизнес планове и оповестява прогнозни резултати - било то в производствен капацитет, било в приходи, печалба или в каквото там измеримо реши. Тука - мъглявината Андромеда

        Коментар


        • Уважавам всички изразени мнения, защото в тях са изведени идеи, които и аз в съществената си част споделям.

          Да се върнем обаче на съществения към момента въпрос, трябва ли цената да остане тази и в каква посока може да се очаква промяна?

          Затова ще приложа малко нестандартен подход, тъй като вече мнението си съм го изразявал. Ето ви случайно изведена информация за едно от най-харесваните дружества на борсата. Цитирам я без да изразявам мнение за дружеството, а просто за съпоставка.

          Едно от малкото дружества на Българската фондова борса, което се занимава със строеж и ремонт на пътища - Холдинг Пътища, отбеляза четворен скок на печалбата само за една година. Причините за позитивния финансов резултат на холдинга са няколко, но най-голяма тежест има ръстът на продажбите. Печалбата на публичното дружество се повишава от 1.22 млн. лв. до 4.81 млн. лв. за първото полугодие на 2007 г. в сравнение с година по-рано, сочи консолидираният отчет на компанията.

          Източник: Пари

          Защо правя този цитат? За да се направи връзката между печалбите на най-скъпото дружество на борсата ни и Катекс. Все пак Катекс има 14.697 млн.лева печалба дотук, т.е. три пъти повече от консолидираната на Холдинг Пътища.

          Ако след тази печалба се опитвате да правите внушение, че е нормално цената да бъде с 10 лв.по-ниска от момента, в който пазара оцени отчета 2006 г. по гореизброените от всички съображения, нещо не мога да се съглася.

          Обърнете внимание как с различен аршин се мерят различните дружества.
          Албена има доста сериозна загуба към момента от основната си дейност, но заради очакване на печалба от продажбата на Лагуната, пазара приема за нормално и цената скача с 20-40%, въпреки, че става дума за еднократна сделка. Ако се обяви новина за сделката, ефекта може би ще бъде още по-силен.
          Оргахим има доста печалби с инцидентен характер, това не пречи цената да расте.
          Благоевград БТ продава имоти и прави печалба, приема се за нормално цената да расте.
          Явор преустановява производствената си дейност, разпродава активи и може би ще преустанови съществуването си, това не му пречи обаче да се приеме като много атрактивно дружество за инвестиция.
          Мога да продължа с още доста примери.

          Извода,
          Просто няма как пазара да не реагира на печалбата на Катекс. Рано или късно, това ще стане. За мен специално, колкото по-късно по-добре.

          А за опасенията които са споделени, аз ги имам същите. Не ми харесва, че нищо не е писано в доклада за управлението и за инвестиционни намерения и за характера на другите краткосрочни активи. Не ми харесват и възнагражденията на мениджърите, включително и на управителя. Възнаграждение от 400 лв. месечно е символично и е доста смущаващо. Никак не вярвам на немотивирани мениджъри. Не ми харесва и това, че не ми отговарят на въпроси по същество, свързани с инвестиционните намерения.

          Само, че това предприятие е от тройката в Европа и работи да си поддържа позицията и оцелее, като се развива технологично. Обновява производствената си структура. Потенциала му е като индустриално предприятие от европейски ранг. Така, че е несериозно да го приравняваме със земеделска кооперация, произвеждаща череши.
          Мнението ми има личен характер и не може да се приема като препоръки.

          Коментар


          • Значи може да заключим че:
            а) Няма инвестиционни намерения
            б) Има, но не се оповестяват защото не се за "широката публика"


            Първоначално изпратено от just a trader
            Първоначално изпратено от Cognus
            Аз мисля че ако тука имаше сериозни инвестционни намерение и ясна визия за това какво ще се прави с въпросните пари собственика щеше да излезе в някоя медия и ясно да заяви какви планове има, в какво ще се инвестира и т.н. и т.н. При едно смислено и аргументирано изявление още на следващия ден цената би се изстреляла яко и той какво и всички акционери тук биха спечелили много. Толкова е просто и бих казал елементарно, но май тук нещата ще си останат в мъгла, надежди и овощни градинки.

            Дано да бъркам...
            spored men, goli videnia ne se opovestqvat, a imenno samo fakti!
            vsi4ko ostanalo sa dogadki na neprosvetenite. ina4e bi bilo 4ista manipulacia, ako sled vreme sled izqvlenieto, neshtata se oburnat.
            ne mislq, 4e nqkoi sus seriozni pari4ni resursi bi si pozvolil luxa da postupi aka lekomisleno.
            naprimer: mislete vie kakvo bihte napravili v podobna situacia?

            bihte li demonstrirali neobosnovani namerenia, koito da se transformirat v posledstvie v nerealizirana himera?

            PS: tova s 4ereshite ne si go pojelavam da e osnovna 4ast ot raznorodnata deinost!
            mnogo pove4e mi haresvat enrgiinite izto4nici

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Cognus
              Аз мисля че ако тука имаше сериозни инвестционни намерение и ясна визия за това какво ще се прави с въпросните пари собственика щеше да излезе в някоя медия и ясно да заяви какви планове има, в какво ще се инвестира и т.н. и т.н. При едно смислено и аргументирано изявление още на следващия ден цената би се изстреляла яко и той какво и всички акционери тук биха спечелили много. Толкова е просто и бих казал елементарно, но май тук нещата ще си останат в мъгла, надежди и овощни градинки.

              Дано да бъркам...
              spored men, goli videnia ne se opovestqvat, a imenno samo fakti!
              vsi4ko ostanalo sa dogadki na neprosvetenite. ina4e bi bilo 4ista manipulacia, ako sled vreme sled izqvlenieto, neshtata se oburnat.
              ne mislq, 4e nqkoi sus seriozni pari4ni resursi bi si pozvolil luxa da postupi aka lekomisleno.
              naprimer: mislete vie kakvo bihte napravili v podobna situacia?

              bihte li demonstrirali neobosnovani namerenia, koito da se transformirat v posledstvie v nerealizirana himera?

              PS: tova s 4ereshite ne si go pojelavam da e osnovna 4ast ot raznorodnata deinost!
              mnogo pove4e mi haresvat enrgiinite izto4nici

              Коментар


              • Аз мисля че ако тука имаше сериозни инвестционни намерение и ясна визия за това какво ще се прави с въпросните пари собственика щеше да излезе в някоя медия и ясно да заяви какви планове има, в какво ще се инвестира и т.н. и т.н. При едно смислено и аргументирано изявление още на следващия ден цената би се изстреляла яко и той какво и всички акционери тук биха спечелили много. Толкова е просто и бих казал елементарно, но май тук нещата ще си останат в мъгла, надежди и овощни градинки.

                Дано да бъркам...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ПИЧ
                  Всичко показва, че Бай ти Вандов си управлява предприятието като че ли му е бащиния, инвестира си където на него му харесва, никого не пита (макар че има и други големи акционери Булстрад държи 10%, пенсионен фонд "Доверие"-5%).
                  Сигурно сте видели че тези пари от продажбата дела в Сибанк, ги няма във вид на пари, някаъде ги е наместил нашия човек, вероятно в графата "Други краткоср.активи", в т.ч. Други-33 582 х.лв. По долу бях питал какво има тук, но няма отговор, може да са черешовите фиданки тук.
                  Точно!
                  И половин година мълчаха какво ще бъде приложението на огромния ресурс, който взеха за дела на банката...Сега....и тия овощни градини...
                  оставих си малко акции, само от любов към риска)
                  Дано намеренията да са сериозни и да не се....загуби печалбата.

                  Коментар


                  • ... Наместил си ги е той. Докато се чудим некои вече си по пазаруваха на добри нива.

                    ... Комапнията си е много добра даже...

                    Коментар


                    • Abe to samo kato im vidish otcheta na kakvo prilicha i mi stava qsno za kvi izpecheni moshenici stava vupros.

                      Коментар


                      • Всичко показва, че Бай ти Вандов си управлява предприятието като че ли му е бащиния, инвестира си където на него му харесва, никого не пита (макар че има и други големи акционери Булстрад държи 10%, пенсионен фонд "Доверие"-5%).
                        Сигурно сте видели че тези пари от продажбата дела в Сибанк, ги няма във вид на пари, някаъде ги е наместил нашия човек, вероятно в графата "Други краткоср.активи", в т.ч. Други-33 582 х.лв. По долу бях питал какво има тук, но няма отговор, може да са черешовите фиданки тук.

                        Коментар


                        • Дано, нямам нищо против и сигурно ще задържа нещо, но предпочитам да нямам големи очаквания

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Valuator
                            Нали питахте за хоризонта на инвестицията Както виждам, светлото бъдеще ще дойде през 2012. На мен ми е малко далече

                            ...Голямата реколта обаче ще бъде през 2012 г., когато ще заработи и хладилната база в с. Тъжа, уточни Илия Вандов. Той допълни, че инвестицията е в рамките на около 4 млн. лв. Засаждаме нискостеблени сортове череши, които зреят за около три месеца (от началото на май до края на юли), допълни изпълнителният директор на Катекс.
                            Той допълни, че инвестицията е в рамките на около 4 млн. лв. Засаждаме нискостеблени сортове череши, които зреят за около три месеца (от началото на май до края на юли), допълни изпълнителният директор на Катекс.
                            Нали се сещаш че остават и още парички, така че кредит на доверие така правим и с другите компании.
                            Не се бъзи-кай !!!

                            Коментар


                            • Нали питахте за хоризонта на инвестицията Както виждам, светлото бъдеще ще дойде през 2012. На мен ми е малко далече

                              ...Голямата реколта обаче ще бъде през 2012 г., когато ще заработи и хладилната база в с. Тъжа, уточни Илия Вандов. Той допълни, че инвестицията е в рамките на около 4 млн. лв. Засаждаме нискостеблени сортове череши, които зреят за около три месеца (от началото на май до края на юли), допълни изпълнителният директор на Катекс.

                              Коментар


                              • Надявай се ти нещо да стигне до миноритарните акционери При тия инвестиции няма и да разберем колко, какво и къде е отишло. После някоя градушка или сушава година и готово За съжаление.

                                Първоначално изпратено от ПИЧ
                                Тази работа с плодови градини, водна централа, без връзка с развитие и оптимизиране на сегашната дейност, хич не ми звучи и на мен добре.
                                Очевидно е че не знаят какво да правят, а в такъв случай е най добре да раздадеш парите на акционерите, вероятно те ще ги инвестират по-добре.

                                Коментар

                                Working...
                                X