IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Доверие обединен холдинг (DUH / DOVUHL)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Sashko Разгледай мнение
    Интересно три различни логики бяха обяснени - 1. придобиване от Софарма, 2. влизане в Софикс, 3. догонване на останалите акции от групата на ОД.
    По отношение на придобиването дори КЗК се изказа, че е несериозно да се пита, а аз също добавих аргументи - ами те ако искат винаги могат да направят увеличение на капитала на каквато си искат цена - 1.50 - 2.00. Софикс - несериозно, би имало прекалена концентрация на Софарма. Да сравняваме тюрло-гувеча Доверие с останалите дружества от групата на ОД - пак не ми изглежда сериозно (те имаха едно дружество дето беше на печалба и снасяше дивиденти - Медика и го продадоха). Та, кой ще каже какво е заиграването тук?
    Теглото на Софарма в SOFIX е 15,55%, а на Доверие към днешна дата не би било над 3% - общо далеч под максимума от 20%. Ще си говорим пак на есен...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Sashko Разгледай мнение
      Интересно три различни логики бяха обяснени - 1. придобиване от Софарма, 2. влизане в Софикс, 3. догонване на останалите акции от групата на ОД.
      По отношение на придобиването дори КЗК се изказа, че е несериозно да се пита, а аз също добавих аргументи - ами те ако искат винаги могат да направят увеличение на капитала на каквато си искат цена - 1.50 - 2.00. Софикс - несериозно, би имало прекалена концентрация на Софарма. Да сравняваме тюрло-гувеча Доверие с останалите дружества от групата на ОД - пак не ми изглежда сериозно (те имаха едно дружество дето беше на печалба и снасяше дивиденти - Медика и го продадоха). Та, кой ще каже какво е заиграването тук?
      Отговор 1. (що ме караш, да купувам още ся)
      The strongest stand last.

      Коментар


      • Интересно три различни логики бяха обяснени - 1. придобиване от Софарма, 2. влизане в Софикс, 3. догонване на останалите акции от групата на ОД.
        По отношение на придобиването дори КЗК се изказа, че е несериозно да се пита, а аз също добавих аргументи - ами те ако искат винаги могат да направят увеличение на капитала на каквато си искат цена - 1.50 - 2.00. Софикс - несериозно, би имало прекалена концентрация на Софарма. Да сравняваме тюрло-гувеча Доверие с останалите дружества от групата на ОД - пак не ми изглежда сериозно (те имаха едно дружество дето беше на печалба и снасяше дивиденти - Медика и го продадоха). Та, кой ще каже какво е заиграването тук?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Чичо Уорън Разгледай мнение
          Не следя темата активно, но ръста тук се дължи на едно единствено нещо и то не е ОД. Математиката към днешна дата показва, че компанията най-вероятно ще влезе в SOFIX. На определени хора им се получиха нещата с Алкомет и явно са решили да повторят и тук...
          Мисля че си в грешка. До следващата промяна в индекса има страшно много време. Могат да се случат адски много неща. Не е това мотивацията тук.
          Сравни показателите на акцията с оценката на останалите от групата на този мажоритар и може да ти светне

          Коментар


          • Не следя темата активно, но ръста тук се дължи на едно единствено нещо и то не е ОД. Математиката към днешна дата показва, че компанията най-вероятно ще влезе в SOFIX. На определени хора им се получиха нещата с Алкомет и явно са решили да повторят и тук...

            Коментар


            • Кеф си е да чете човек такива мнения. Много добре поднесена гледна точка. Харесах го.
              Keep going ...

              Коментар


              • За пореден път се убеждавам колко е несъвършен местния пазар. През последните няколко години единствената съществена промяна при тази акция е че ОГ реши да си прехвърли дяловете, които държи в Доверие през Телекомплект и Елфарма, на Софарма. Това, както се видя, предизвика неистов ентусиазъм на борсата и цената нарасна със 120% от края на ноември досега. Да си призная леко завиждам на всички, които успяха да постигнат такава доходност и съм леко (съвсем леко) изненадан на латентността на местния инвеститор. Какво имам предвид:

                Когато Софарма купуваше акциите на Доверие през декември, реших да купувам и аз, защото сметките ми показваха че ще има търгово или сливане. Това решение бе продиктувано от факта, че през декември бяха прехвърлени близо 17% от акциите на Доверие и то предимно на големи пакети, а Софарма притежаваше пряко и непряко почти 20% от Доверие преди тези сделки. Тоест простата аритметика показваше, че минават прага от 1/3 от капитала и когато пазара се усети ще успея да продам с добра печалба. Оказа се обаче че има 2 проблема:
                • пазара спеше (или поне до началото на февруари) и очевидно почти никой не си правеше тази сметка и
                • един 5% дял от прехвърлените пакети се оказа че е отишъл някъде другаде (предполагам в някое друго свързано лице), а не в Софарма и чака да бъде прехвърлен когато дойде подходящия момент, за да определи минималния праг на цената на търговото
                След като стана ясно, че търгово няма да има в обозримо бъдеще реших да продам с 10% печалба.

                Та мисълта ми беше колко бавно проби идеята че ще има търгово и как заради тази идея Доверие изведнъж стана толкова по-ценно. Последното доказва, че на бг пазара много малко значение имат фундаменталните причини за стойността на акциите. Много по-важно е да хванеш стадния ефект.
                Сега с голямо любопитство наблюдавам как се развива търговията и чакам с нетърпение да видя на каква цена ще се прехвърли пакета, с който Софарма ще премине прага за търгово. Защото този пакет ще определи както средната цена за последните 3 месеца преди търговото така и най-високата цена платена от предложителя. Това най-вероятно няма да стане преди юни, така че акционери: ако искате висока средна цена трябва много да търгувате през следващите месеци за да имате тежест при определянето на средната цена!

                А относно фундамента, забелязвам колко голямо значение се отдава на счетоводната стойност на акцията, а това може да бъде подвеждащо защото:
                • тежестта на тази стойност зависи от този който прави оценката и
                • ликвидационната оценка след всички корекции може да свали стойността с 60-70%
                Да не забравяме и че Доверие е на печалба през последните 3 години единствено заради продажбата на дяловете на Медика. Което означава че един DCF базиран на историческите маржове (както се изисква според наредбата) ще е близо до нулата.

                Успех на всички инвеститори и дано имате достатъчно buying power когато почнат да се прехвърлят големите пакети!!!

                Коментар


                • уау... като погледна и другите позиции дали вече не се задейства Живи и здрави да сме!
                  Keep going ...

                  Коментар


                  • По-добре да взема Хим на 1.60. Че даде и дивидент миналата годината И какво придобиване, те можеха още 2012 на 1.50 да го придобият, но останаха незаписани акции. Това, не може да ми отговорите още. За какво да придобиват на 2.20 или на 3 лв.?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Sashko Разгледай мнение
                      Върни се преди година да видиш когато беше цената по 70 ст. кои пишехме по темата.
                      Човек казвам ти ако не ги беше продал тогава сега щеше да цепиш мрака нали така се казва. Затова викаш скъпо ми е ама от 1.10 до 1.50? Защо не взе, после все повече се говореше за придобиване пак не, еми колко пъти дето се вика да те подканят. Аз съм много доволен за сега, дано и ти си доволен от твоята инвестиция ама идваш и започваш а тука скъпо не искам пък те се убиха да купуват хората. Всички се учим - аз сигурно най-много ама все пак. И зрънчо имах - 4ст и айде махнах го то там това е единственото което може да се направи. Дано избухне ама не се знае кога, дълбока периферия ми се струва. Успех все пак и сори ако съм те нещо засегнал

                      Коментар


                      • Банда, всички сме заедно в тази лодка и идеята е всички да ставаме по-добри, но насила хубост не става! Който има желание и е упорит ще успее! Ще помагам с каквото мога, но и аз имам още много да уча. Няма да се спра! Видението ми се изпълнява до момента както го видях и дай Боже от тук България да върви мощно нагоре!
                        Last edited by Mr.Profit; 07.04.2017, 15:42.
                        Keep going ...

                        Коментар


                        • Върни се преди година да видиш когато беше цената по 70 ст. кои пишехме по темата.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Sashko Разгледай мнение

                            Няма нужда да сравняваме Доверие Холдинг нито с пиъри от масовата приватизация, нито с други холдинги - мисля, няма да е в полза на Доверие. Из го харесвах но под левче. Нали 2012 имаше назаписано увеличение на 1.50. Защо сега не обявят на 1.80 или на 2.00 и Софарма да си запише колкото иска? Не се заяждам, просто искам да си обясня, какво не схващам
                            Айде стига тъпотии ами да беше напазарил и да беше продал вече, щеше да си забравил и щеше да се чешеш по .... от кеф. Сега си като Булсон-а той само циклони вижда, балоняци и всякакви други. Под левче остана само Зрънчо и понеже те кефи ще остане все под левче. И тук още можеш да се качиш и пак ще изкяриш. Амам от плювалници дето не гледат те кви шитове държат ами казват на другите как са се набутали - Алтрооисти , а мерси ама не мерси.

                            Коментар


                            • Разбирам те и ще ти кажа, че който търси - намира. Колкото всички тук ставаме по-добри в това, което правим, толкова по-добре за България!
                              Keep going ...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение
                                Всичките отчети на групата чета и ще ти кажа, че на база последния годишен видях, че коефицента на задлъжнялост пада близо до толерираните от групата 20% и от тук започва инвестирането вече. Досега се оздравяваше. 5 млн лв и отгоре от задълженията са вече депозит от Доверие Капитал АД. Хайде да видим на дружествата, за които говориш колко е коефицента на задлъжнялост и въобще печеливши ли са в момента част от тях?
                                Няма нужда да сравняваме Доверие Холдинг нито с пиъри от масовата приватизация, нито с други холдинги - мисля, няма да е в полза на Доверие. Из го харесвах но под левче. Нали 2012 имаше назаписано увеличение на 1.50. Защо сега не обявят на 1.80 или на 2.00 и Софарма да си запише колкото иска? Не се заяждам, просто искам да си обясня, какво не схващам

                                Коментар

                                Working...
                                X