IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Г-н Василев как смятате не е ли по-добре докато тръгне работата някой от нашите фондове да разцъка търговия директно на ДАКС
    и да събуди търговията с акции на фонда поне в началото?Аз не разбирам нищо от криповалути,но
    шапка им свалям как успяха да уловят толкова шарани докарвайки цената до 6 унции злато.
    Last edited by Grosss; 12.01.2018, 19:52.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от stat counter Разгледай мнение
      Хмм то в Германия излиза, че обема е сравним с този тук пък и спред-а е по-малък...
      Все още се ослушват ,има време.Като мине месец вече може да се каже кое накъде е.
      Last edited by Grosss; 12.01.2018, 12:47.

      Коментар


      • Хмм то в Германия излиза, че обема е сравним с този тук пък и спред-а е по-малък...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение
          Пак ще кажа, че реинвестирането на дивидентите помага на фонда да следва по-точно индекса и в даден момент да започне да го бие. Положителната разлика спрямо Софикс ще бъде измерител на експертизата на управляващото дружество. Ако смятат, че са добри в това което правят, това е по-доброто решение в дългосрочен план.
          Г-н Профит,
          Напълно сте прав. Следването на индекса не е лесна работа. Реинвестирането на дивидентите помага.
          Поздрави, Н

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Toranaga Разгледай мнение

            ти вярваш ли това дет си го написал???
            Eдин приятел има немски ETF-и (разпределящ дивиденти), тука данъчни от години се чешат по глават к'во става в тез случаи. Нали сега привличаме немско инвестоторе, там пък к'во ще става...
            Mнението не е препоръка за търговия с ЦК!

            Коментар


            • Това казва чистата математика. Всяко отклонение от нея в посока нагоре или надолу е измерител за професионализъм и морал. Времето ще покаже...
              Keep going ...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение
                Пак ще кажа, че реинвестирането на дивидентите помага на фонда да следва по-точно индекса и в даден момент да започне да го бие. Положителната разлика спрямо Софикс ще бъде измерител на експертизата на управляващото дружество. Ако смятат, че са добри в това което правят, това е по-доброто решение в дългосрочен план.
                ти вярваш ли това дет си го написал???

                Коментар


                • Пак ще кажа, че реинвестирането на дивидентите помага на фонда да следва по-точно индекса и в даден момент да започне да го бие. Положителната разлика спрямо Софикс ще бъде измерител на експертизата на управляващото дружество. Ако смятат, че са добри в това което правят, това е по-доброто решение в дългосрочен план.
                  Last edited by Mr.Profit; 12.01.2018, 09:23.
                  Keep going ...

                  Коментар


                  • Момчета, отново въпроса опира към кого какви претенции имаме и имаме ли право на такива. Експат има разработена стратегия и ясни правила, той определя типа фондове, прави го постепенно, приема да капитализира и да не раздава дивиденти. Може да предлагаме, може да препоръчваме, но не и да критикуваме ръководството, за неща които не ни устройват. Ако искате дивидентни ETF, отидете на американската борса, има такива за всеки вкус - и дивидентни, и капиталови, и за американски, европейски, азиатски пазари, и по според големина на фирмите и т.н., само срещу 2 долара комисионна може да си ги купите, да получавате дивиденти, ако това е целта ви. Предполагам, че има не малко и европейски такива, не съм ги проучвал. А другото решение, просто направете вие такъв фонд или отидете до потенциални учредители, ние ще ви подкрепим. Но не съм сигурен, само с приказки и хейтване дали става. Към момента Експат заслужава само подкрепа.
                    И тъй като за втори път подкрепям фонда, искам да направя уговорката, че не съм акционер, не съм им адвокат, към момента считам, че е по-добре аз да си избирам дружества в портфейла, а не някой друг. Въпреки това, ги подкрепям, защото го заслужават. А за пенсионните дружества, дано да почнат да се интересуват от това как да увеличат парите, които управляват, а не само за таксите и комисионните, защото времето, през което ще трябва да почнат да раздават втора пенсия застрашително приближава.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                      Мен лично отговора, ме задоволява. В смисъл такъв, че предполагам колко нерви, усилия, работа и най-вече капацитет трябва, за да се създаде подобен ETF. Той да набере десетки милиони от пенсионните фондове, да се листне във Франкфурт, и евентуално в Лондон. Всяко развитие на БФБ трябва да се толерира и уважава, защото не са много хората които си правят труда да развиват капиталовия пазар в България. Въпроса ми беше по-скоро за създаването наизцяло нов "дивидентно насочен ETF", какъвто към момента не стои на дневен ред пред Експат, но това в никакъв случай не е непременно лошо. Просто разминаване в приоритетите на фонда и моите(фонда се стреми към нарастващи активи, аз към нарастващи дивиденти). Още веднъж поздрави на Експат за усилията и желанието да развият търговията на БФБ поне до едни средно-европейски нива...
                      Това което описваш не е развитие на БФБ. Това е източване на пенсионни фондове и надуване на балон, видяхме колко изтрая "възхода" на БФБ през 2017та. Какви средно-европейски нива хахаха, БФБ е по-зле от борсата на череши...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vankel Разгледай мнение

                        Не , защото фонда е институционален .
                        Има логика!
                        Това мисля е по материята, вече всеки да си го тълкува.


                        Не се облагат с данък при източникадивидентите и ликвидационните дялове, когато са разпределени в полза на:
                        • местно юридическо лице, което участва в капитала на дружество като представител на държавата;
                        • договорен фонд;
                        • чуждестранно юридическо лице, което е местно лице за данъчни цели на държава членка на Европейския съюз или на друга държава страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

                        Не се облагат с данък при източника:
                        • доходите от лихви, посочени в чл. 195, ал. 6 и 7 от ЗКПО;
                        • доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 21 от допълнителните разпоредби на ЗКПО.
                        21. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2007 г., в сила от 01.11.2007 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) "Разпореждане с финансови инструменти" за целите на чл. 44 и 196 са сделките:
                        а) (доп. - ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) с дялове и акции на колективни инвестиционни схеми и на национални инвестиционни фондове, акции, права и държавни ценни книжа, извършени на регулиран пазар по смисъла на чл. 73 от Закона за пазарите на финансови инструменти; "права" за целите на изречение първо са ценните книжа, даващи право за записване на определен брой акции във връзка с взето решение за увеличаване на капитала;
                        б) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от колективни инвестиционни схеми, допуснати за публично предлагане в страната или в друга държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;
                        в) (нова - ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) сключени при условията и по реда на обратно изкупуване от национални инвестиционни фондове, допуснати за публично предлагане в страната; за обратно изкупуване се смята и разпределението на парични средства при ликвидация на национални инвестиционни фондове от затворен тип;
                        г) (предишна б. "в" - ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава единадесета, раздел II от Закона за публичното предлагане на ценни книжа, или аналогични по вид сделки в друга държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                          Taкъв отговор не изглежда никак задоволителен, с изключение на вечно доволните, ала едва ли са много.
                          Какъвто е и отговора на съвсем резонния и конкретен въпрос на фортис.
                          По логиката на това което казвате напълно излишно е съществуването на всякакви дивидентни акции и етф-и по света.

                          Хубаво би било пак да си помислите.
                          И да не забождате толкова категорично това в червеното.

                          Иначе можем да останем с впечатлението че не ви интересува особено нищо друго ( като частните пенсионни фондове) освен да си прибирате едни 4-5% от такси и дивиденти.
                          Мен лично отговора, ме задоволява. В смисъл такъв, че предполагам колко нерви, усилия, работа и най-вече капацитет трябва, за да се създаде подобен ETF. Той да набере десетки милиони от пенсионните фондове, да се листне във Франкфурт, и евентуално в Лондон. Всяко развитие на БФБ трябва да се толерира и уважава, защото не са много хората които си правят труда да развиват капиталовия пазар в България. Въпроса ми беше по-скоро за създаването наизцяло нов "дивидентно насочен ETF", какъвто към момента не стои на дневен ред пред Експат, но това в никакъв случай не е непременно лошо. Просто разминаване в приоритетите на фонда и моите(фонда се стреми към нарастващи активи, аз към нарастващи дивиденти). Още веднъж поздрави на Експат за усилията и желанието да развият търговията на БФБ поне до едни средно-европейски нива...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение

                            Няма ли още емитента да ореже дивидента?
                            Не , защото фонда е институционален .

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение

                              Няма ли още емитента да ореже дивидента?
                              Мхм

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от vankel Разгледай мнение

                                Фонда не дължи данък дивидент , а изплащането на инвеститорите на премии според мен не представлява дивидент .

                                Поздрави
                                Няма ли още емитента да ореже дивидента?

                                Коментар

                                Working...
                                X