IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение

    Уважаеми знаещ,

    Моля да прочетете отговора ми до БСЕтрейдър. Продължавам да твърдя, че в това, което правим, няма елементи на стокпикинг.
    Стокпикинг означава:
    - очакваме резултатите на компания А да са добри, затова удвояваме инвестициите в нея
    - подочухме за скандал в компания Б, затова превантивно я разпродаваме...

    С нищо подобно не се занимаваме.

    Поздрави, Николай
    интересно
    Last edited by buyvalue; 22.12.2016, 07:02.
    IM d best

    Коментар


    • Аз мисля, че мотора от тук нататък ще са банките. Не очаквам да започнат да спекулират стабилно (достатъчно са алчни, но не обичат риска), а по-скоро да продават структурирани депозити и съответно да купуват дялове къде от фонда къде сами.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
        И за да не съм голословен, ето така би изглеждало според мен пасивно управление съобразно законите и правилата на фонда.
        Софарма 12.31%
        Химимпорт 10.33%
        Адванс Терафонд 9.91%
        Стара планина Холд 7.46%
        Трейс груп холд 5.00%
        Неохим 5.00%
        Централна кооперативна банка 5.00%
        Индустриален Капитал Холдинг 5.00%
        ФНИ България 5.00%
        Първа Инвестиционна Банка 5.00%
        Монбат 5.00%
        М+С хидравлик 5.00%
        Холдинг Варна 5.00%
        Албена 5.00%
        ИХ България 5.00%
        КЕШ 5.00%
        Всичко 100%
        Не казвам, че е справедливо или оптимално, но е чиста математика с ексел. Ако приемем, че холдинг варна не може да се купи поради ниска ликвидност в разумен ценови диапазон, оставят от него 5% повече кеш за буфер, т.е. 10% и всичко е цветя и рози.
        Има и вариант където всички дялове се понижават пропоционално, за да се влезе в правилата, но тогава ще остане много кеш и няма да се следва добре индекса, което не е ок за мен.
        Докато горният вариант съм убеден, че ще движи много близо с индекса.
        Какво ли ще се случи с ЕТФ-а, при положение, че това недоразумнение излезе от СОФИКС?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение

          Уважаеми знаещ,

          Моля да прочетете отговора ми до БСЕтрейдър. Продължавам да твърдя, че в това, което правим, няма елементи на стокпикинг.
          Стокпикинг означава:
          - очакваме резултатите на компания А да са добри, затова удвояваме инвестициите в нея
          - подочухме за скандал в компания Б, затова превантивно я разпродаваме...

          С нищо подобно не се занимаваме.

          Поздрави, Николай
          Благодаря за отговора г-н Василев,
          Напълно възможно е просто за момента да изглежда така все едно има стокпикинг. Още повече щом Вие слагате мъжката си дума, че такова нещо няма, аз съм длъжен коректно да Ви повярвам.
          Желая Ви успех, максимално добро репликиране на Софикс, плавен растеж на индекса и на ЕТФ, така че всички да сме доволни.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

            Благодаря Ви за отговора!
            Относно Монбат мисля че да имате конкретния дял от дружеството е осъзнато Ваше решение и сте били наясно че дела на Монбат ще падне значително. Още септември имаше уведомление от ПФ че техните дялове са надминали 5%, от което автоматично следва спада в теглата. Отделно пък вие увеличихте акциите си там с 10% от началото на декември, т.е. след като новите дялове бяха официално обявени. Така че едва ли стои въпрос за продажба на Монбат, като се има предвид че ги купувахте допреди 2 дни и все още сте недоинвестирани.

            Искам да отбележа че въобще не се заяждам. Поздравявам Ви за смелостта да създадете такъв продукт в България и стискам палци да имате успех, както тук, така и навън. Надявам се да можете добре да следвате Софикс и да има по-голям шанс да привлечете чужди инвеститори в БГ. Мисля че всеки който има нещо общо в БФБ би се радвал Вие да имате успех.

            Поздрави
            Благодаря.
            Ще се стараем.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от NikolayVassilev Разгледай мнение

              Уважаеми БСЕтрейдър,

              Много добре, че поставяте този въпрос. Можете да проверите, че промяната на теглото на Монбат в индекса се случи ДНЕС, като теглото падна с около 4%. До вчера Монбат не беше петата подред, а една от най-големите.
              Сега си представете как ние изсипваме Монбати за няколкостотин хиляди и какво ще се случи тогава.
              Отново да кажа, едно е да репликираш S&P 500, където който и да е фонд, взет поотделно, е малка капка в морето. А друго е нашата ситуация.
              Така или иначе, нищо драматично. С времето и с растежа на фонда дисбалансите ще намаляват.

              Поздрави, Николай
              Благодаря Ви за отговора!
              Относно Монбат мисля че да имате конкретния дял от дружеството е осъзнато Ваше решение и сте били наясно че дела на Монбат ще падне значително. Още септември имаше уведомление от ПФ че техните дялове са надминали 5%, от което автоматично следва спада в теглата. Отделно пък вие увеличихте акциите си там с 10% от началото на декември, т.е. след като новите дялове бяха официално обявени. Така че едва ли стои въпрос за продажба на Монбат, като се има предвид че ги купувахте допреди 2 дни и все още сте недоинвестирани.

              Искам да отбележа че въобще не се заяждам. Поздравявам Ви за смелостта да създадете такъв продукт в България и стискам палци да имате успех, както тук, така и навън. Надявам се да можете добре да следвате Софикс и да има по-голям шанс да привлечете чужди инвеститори в БГ. Мисля че всеки който има нещо общо в БФБ би се радвал Вие да имате успех.

              Поздрави

              Коментар


              • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение

                Ами, защото има стокпикинг, противно на това което твърдят Николаевците. Можеха много по-елегантно да влязат в правилата като пропорционално намалят дела на големите членове, съответно пропорционално да увеличат дела на малките.
                Уважаеми знаещ,

                Моля да прочетете отговора ми до БСЕтрейдър. Продължавам да твърдя, че в това, което правим, няма елементи на стокпикинг.
                Стокпикинг означава:
                - очакваме резултатите на компания А да са добри, затова удвояваме инвестициите в нея
                - подочухме за скандал в компания Б, затова превантивно я разпродаваме...

                С нищо подобно не се занимаваме.

                Поздрави, Николай

                Коментар


                • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                  Е остава неясно защо четвъртата по тежест позиция в Софикс - Стара планина така зверски се разминава с дела си в индекса. Оставили са я в групата дружества на по 5%,за сметка на петата - Монбат.
                  Уважаеми БСЕтрейдър,

                  Много добре, че поставяте този въпрос. Можете да проверите, че промяната на теглото на Монбат в индекса се случи ДНЕС, като теглото падна с около 4%. До вчера Монбат не беше петата подред, а една от най-големите.
                  Сега си представете как ние изсипваме Монбати за няколкостотин хиляди и какво ще се случи тогава.
                  Отново да кажа, едно е да репликираш S&P 500, където който и да е фонд, взет поотделно, е малка капка в морето. А друго е нашата ситуация.
                  Така или иначе, нищо драматично. С времето и с растежа на фонда дисбалансите ще намаляват.

                  Поздрави, Николай

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
                    И за да не съм голословен, ето така би изглеждало според мен пасивно управление съобразно законите и правилата на фонда.
                    Софарма 12.31%
                    Химимпорт 10.33%
                    Адванс Терафонд 9.91%
                    Стара планина Холд 7.46%
                    Трейс груп холд 5.00%
                    Неохим 5.00%
                    Централна кооперативна банка 5.00%
                    Индустриален Капитал Холдинг 5.00%
                    ФНИ България 5.00%
                    Първа Инвестиционна Банка 5.00%
                    Монбат 5.00%
                    М+С хидравлик 5.00%
                    Холдинг Варна 5.00%
                    Албена 5.00%
                    ИХ България 5.00%
                    КЕШ 5.00%
                    Всичко 100%
                    Не казвам, че е справедливо или оптимално, но е чиста математика с ексел. Ако приемем, че холдинг варна не може да се купи поради ниска ликвидност в разумен ценови диапазон, оставят от него 5% повече кеш за буфер, т.е. 10% и всичко е цветя и рози.
                    Има и вариант където всички дялове се понижават пропоционално, за да се влезе в правилата, но тогава ще остане много кеш и няма да се следва добре индекса, което не е ок за мен.
                    Докато горният вариант съм убеден, че ще движи много близо с индекса.
                    Уважаеми знаещ,

                    Приветствам Вашата логика. И ние подобни таблици готвим още отпреди да решим да направим ЕТФ. Горе-долу това ни е средносрочната стратегия с някои малки краткосрочни особености...

                    Поздрави и успех, Николай

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

                      Знаещ, за ХВАР съм напълно съгласен че не му е там мястото. Интересно е това дето казваш за промяна на критериите. Ако няма промяна нещо за броя акционери мисля че до голяма степен е ясно кои биха влезли. Ама дали се мисли за такова нещо казва ли ти някой.

                      п.п. а за това дето пошеш за увеличение на малките за сметка на големите ... не е решение знаем го и двамата. Истината е че това нещо за 40% в дружества с дял над 5% от портфейла не трябва да важи за индексни фондове. Това на 100%, те са пасивни и не те определят индексите, а борсовите оператори.
                      Напълно съм съгласен с теб - критерият 750 акционери ограничава влизането на по-читави компании за сметка на бивши приватизационни фондове.
                      Съгласен съм и за безумните 40% при пасивно следване на индекс. Това е правило целящо ограничаването на злоупотреби и залитания на фондмениджъри. В случая с пасивното репликиране на индекс очевидно тази опасност се избягва.
                      Това, което съм постнал като възможно разпределение на инвестициите на фонда просто е пасивен подход съобразно текущите норми и правила. Иначе става активно управление и мениджърите си избират къде да наливат повече, къде по-малко, което не отговаря на правилата на фонда и по-важното на смисъла от следващ индекс ETF
                      Last edited by znae6t; 20.12.2016, 16:28.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение

                        Без промяна на критериите 20 трудно ще се съберат или ще влязат още недоразумения като холдинг варна.
                        Знаещ, за ХВАР съм напълно съгласен че не му е там мястото. Интересно е това дето казваш за промяна на критериите. Ако няма промяна нещо за броя акционери мисля че до голяма степен е ясно кои биха влезли. Ама дали се мисли за такова нещо казва ли ти някой.

                        п.п. а за това дето пошеш за увеличение на малките за сметка на големите ... не е решение знаем го и двамата. Истината е че това нещо за 40% в дружества с дял над 5% от портфейла не трябва да важи за индексни фондове. Това на 100%, те са пасивни и не те определят индексите, а борсовите оператори.

                        Коментар


                        • И за да не съм голословен, ето така би изглеждало според мен пасивно управление съобразно законите и правилата на фонда.
                          Софарма 12.31%
                          Химимпорт 10.33%
                          Адванс Терафонд 9.91%
                          Стара планина Холд 7.46%
                          Трейс груп холд 5.00%
                          Неохим 5.00%
                          Централна кооперативна банка 5.00%
                          Индустриален Капитал Холдинг 5.00%
                          ФНИ България 5.00%
                          Първа Инвестиционна Банка 5.00%
                          Монбат 5.00%
                          М+С хидравлик 5.00%
                          Холдинг Варна 5.00%
                          Албена 5.00%
                          ИХ България 5.00%
                          КЕШ 5.00%
                          Всичко 100%
                          Не казвам, че е справедливо или оптимално, но е чиста математика с ексел. Ако приемем, че холдинг варна не може да се купи поради ниска ликвидност в разумен ценови диапазон, оставят от него 5% повече кеш за буфер, т.е. 10% и всичко е цветя и рози.
                          Има и вариант където всички дялове се понижават пропоционално, за да се влезе в правилата, но тогава ще остане много кеш и няма да се следва добре индекса, което не е ок за мен.
                          Докато горният вариант съм убеден, че ще движи много близо с индекса.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение

                            Без промяна на критериите 20 трудно ще се съберат или ще влязат още недоразумения като холдинг варна. От друга страна се чудя ще остане ли тогава нещо за търгуване извън Софикс. Толкова малък пазар сме, не знам колко компании е разумно да съставляват бенчмарка.
                            Някой компании не се търгуват много много заради много малкия фрий флоут. Ако живне борсата (дай Боже) може да се случи и някой маджо или свързан с него да продаде някое пакетче което няма да му пречи на маджовстването, но ще съживи търговията допълнително. Да не говорим за нови ИПО-та.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                              Е остава неясно защо четвъртата по тежест позиция в Софикс - Стара планина така зверски се разминава с дела си в индекса. Оставили са я в групата дружества на по 5%,за сметка на петата - Монбат.
                              Ами, защото има стокпикинг, противно на това което твърдят Николаевците. Можеха много по-елегантно да влязат в правилата като пропорционално намалят дела на големите членове, съответно пропорционално да увеличат дела на малките.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                                Поздравления на Мариян за тази статия. Тук нещата звучат доста обективно ми се струва. Значи сравнително лесно се събират под 40%, въпросът е да вдигнат броя компании в Софикс на 20, това ще смъкне на всички теглата с по около 10% и ще стане още по-лесно - ще могат по-добре да следват Софикс.
                                Без промяна на критериите 20 трудно ще се съберат или ще влязат още недоразумения като холдинг варна. От друга страна се чудя ще остане ли тогава нещо за търгуване извън Софикс. Толкова малък пазар сме, не знам колко компании е разумно да съставляват бенчмарка.

                                Коментар

                                Working...
                                X