Първоначално изпратено от Jay Gould
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Рестарт на българката икономика, липса на работни места и къде е спасението?
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениееееееееее тук послъгваш, съседа даваше тристаен за 300лв на автогарата, но на червения площад познати вземат за по малка квадратура 900 отделно че е на 4 етаж без асанъор
ПС: Средните наеми на гарсониера във Варна от Татово време се движат около една средна заплата. Не говоря за луксозен апартамент, нито за мръсна кочина с хлебарки. Под нас дават 2 апартамента под наем по 500 лв. за всеки, почти необзаведени, но в добро състояние та и днес все още съм горе-долу в час. Имам и приятел който нае преди няколко месеца обзаведен (без техниката - добър и чист, но без лукс) апартамент (кухня, хол и спалня) на един километър по далеч от центъра от мен за 600 лв.
То и за 100 лв. сигурно ще се намери апартамент, обаче къде и в какво състояние....Last edited by Jay Gould; 19.01.2016, 09:58.http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
Коментар
-
Първоначално изпратено от Integer Разгледай мнение/..............
В Индиана били черни!
Я се скрий, , .....!
От Чикаго бягат в Индиана в момента, защото са по-малки таксите и е хубав чист щат. Има черни, ама начина по-който си писал си личи, че си запомнил оттук оттам по нещо когато някой е коментирал и се правиш на вещ!
Особено това с Макдоналдс.
Как не видя, че си в гето, че как като си влязъл в Макдоналдса си се усетил!
И за какво те е страх от черните?
Като се говори за гета, се говори за мизерията, а не за лошотията на хората, защото много черни са много добри хора!
Не си заслужава да коментирам .... но явно пак някакъв експеримет като Shark, направо същия, само че акулата беше руснак, а сега се правиш на американец!
А да, и в Индиана е пълно с трето четвърто поколение сърби, хървати, руснаци, македонци, украинци, нашенци!
САкрий се Shaрк, не става!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение1500 може в София и то сигурно с клизма. Във Варна например заплата от 600 лв. се смята за хубава. А наема на една гарсонера е толкова.
В София парите стигат, ако човек не идва от Варна - бос, гол и неграмотен цървул.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение1500 може в София и то сигурно с клизма. Във Варна например заплата от 600 лв. се смята за хубава. А наема на една гарсонера е толкова.
Коментар
-
Първоначално изпратено от data Разгледай мнениеЗа тричленно семейство му трябват около 2200-2500 лв. на месец. То я получава 1500 я не , е разликата е подтиснато търсенеhttp://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
Коментар
-
Първоначално изпратено от Isabel Kirkorova Разгледай мнение...http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
Коментар
-
Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнениеПричината е много проста, но човек трябва да е живял в реалния живот за да я знае. С една заплата от 700 лв. няма как да се плаща квартира (освен някоя миниатюрна кочинка) и да ти остават пари да живееш. Ако заплатите бяха по 2000 лв. да, но сега това е абсурдно... И гледате много телевизия и предавания от рода на ''София ден и нощ'' и ''Истински истории'' (как продавачка в магазинче с 2 деца живее под наем с тристаен - ненаучна фантастика Излезте на улицата... теоретици.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Avalaon Разгледай мнение... Защо младите , като няма работа в даден град, не мигрират там където има ?...Last edited by Jay Gould; 18.01.2016, 19:43.http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
Коментар
-
Дори децата, които ходят на детска градина знаят, че с една средна заплата в България може да се купят повече стоки, отколкото с една средна заплата в Беларус. Данъкът върху дохода от средната заплата в Беларус е по-голям от данъка в България.
С една средна пенсия в България може да се купят повече стоки, отколкото с една средна пенсия в Беларус.
В Беларус е доста висока инфлацията и когато ти забавят плащането на заплатата може да се окаже, че сметнато в евро си получил доста по-малко, защото курса на еврото към беларуската рубла се е качил.
Беларуската централна банка е определила за утре курсовете на беларуската рубла към еврото и долара и според тези курсове 1 щатски долар е равен на 20 419 беларуски рубли, а 1 евро е равно на 22 227 беларуски рубли.
Средната брутна заплата в Беларус за ноември 2015г., сметната по горния курс е 305,54 евро, а средната пенсия в Беларус за октомври 2015г., сметната по същия курс е 126,47 евро. Минималната брутна работна заплата в Беларус през 2016г., сметната по същия курс е 103,48 евро, а минималната брутна работна заплата в България, сметната по курса на еврото спрямо лева е 214,74 евро.Last edited by Ivan2015; 18.01.2016, 18:58.
Коментар
-
Не знам дали е за тук, но ми се вижда подходяща темата
https://taxdog.wordpress.com/page/2/
Страната на невидимите данъци
Данъчният режим в България не е типичен за европейска държава: повечето данъчни индикатори я нареждат на полюсите по сравнение с другите страни членки. С най-голям дял в Европейския съюз на косвените данъци в данъчните приходи, с над 50% принос на данъците върху консумацията, с много ниска данъчна тежест за капитала и още по-ниска цена на труда, България би заела квадранта „ниски данъци – висока социална тежест“ на съответната графика.
Годишните обзори на Евростат за данъците в ЕС показват, че преките данъци през 2012 г. са дали едва 18.8% от данъчните приходи в България, при средно 33.4% за съюза. Обяснението на Евростат за по-високите преки данъци в Западна Европа е „електорален ефект”: по-високото данъчно облагане на богатото малцинство е инструмент за изборен популизъм.
В данъчната политика на България се вижда същия ефект, но с обратен знак. Ниските преки данъци се рекламират като начин за задържане на бизнеса, от който се очаква да избяга в чужди юрисдикции, ако бъде притеснен. Затова управляващите партии преди избори неизменно обещават на бизнеса и международните партньори да не променят данъчния модел.
tax-1България е страната с най-ниски преки данъци в ЕС: 10% индивидуален при 39.4% средна ставка за най-високодоходните групи в ЕС. Корпоративният данък от 10% съответства на 30% средно за ЕС. Но тези ниски ставки трябва да се компенсират – и това се прави с невидимите, подмолни косвени данъци. Делът им в данъчната тежест в България е 55.3% при средно 34.5% за ЕС.
Оказва се, че като поддържа преките данъци демонстративно ниски, държавата се лишава от малко. Хората в България мислят, че плащат малки данъци от малките си заплати, а държавата всъщност им взима много повече с косвените данъци върху потреблението. Когато купуват храна, лекарства, учебници и т.н., обикновените хора компенсират бюджета за преките данъци, спестени на фирмите и на богатите.
Диференцираните ставки на ДДС се използват в цяла Европа за насърчаване и подпомагане. В Австрия има диференцирана ставка на ДДС за храни и преса. В България след 2007 г. дори този типично социален данъчен инструмент влезе в услуга на бизнеса – с 9% налог върху нощувките в хотели. В Румъния диференцираните ставки на ДДС от последната година се отчитат като успех, у нас се търсят аргументи защо те няма да проработят.
tax-2България събира с над 20 процентни пункта повече косвени данъци, отколкото е средното за ЕС. Тъй като данъците са инструмент за насърчаване или сдържане на една или друга икономическа активност, с високия дял на данъците върху консумацията и сравнително ниския товар на данъците върху труда българската държава сякаш заявява на своите граждани: „Работи, не яж!“
На практика, ниските заплати ограничават потребителските бюджети, свиват вътрешния пазар и спъват стопанската активност – кредитният ръст от години е нулев или негативен. Това прави спестяванията безсмислени. В 1% от банковите сметки у нас се държат около 35% от парите.
Данъчната структура в България не преразпределя тежестта в обществото и с това утежнява данъчния товар върху уязвимите групи. Не се прави данъчна разлика между пенсионери с най-ниските доходи в ЕС, ученици, студенти, социално слаби. Всеки, който участва в социалния живот, с всяка своя покупка внася ДДС и акцизи. В България няма и необлагаем минимум на доходите – такъв има в Белгия. Неслучайно неравенството на доходите в България е най-високото в ЕС.
Трудът в България се поддържа евтин по много способи, ниските данъци върху труда са още един. Социалните вноски с 25.8% от данъчната тежест у нас са по-ниски, но все пак съпоставими със средните за ЕС 32.4%. По-отчетливо е привилегированото онтошение на капитала, с 3.9% дял в данъчната тежест в България, при 8.2% средно за ЕС.
Общата данъчна тежест в България в периода 2000-2012 г. е намаляла с 15 пункта. Към 2013 г., от тогава са най-новите данни, тя е 28.1% от БВП, на предпоследно място в ЕС след Литва. За съюза от 28 държави, данъците и задължителните социални вноски дават средно 40% от БВП.
Прави впечатление, че енергийните данъци и данъците върху тютюна и алкохола в България са с най-висок дял в общите данъчни приходи спрямо останалите европейски държави. Не става дума за drink and drive, а че България с членството в ЕС е принудена да въведе минималните за ЕС акцизи за горивата и тютюните. При ниска обща консумация, тези проценти всъщност показват колко голям дял в домакинските бюджети имат потребителските стоки. България отново е в несвойствена за ЕС данъчна ситуация. tax-3
Да имаш най-ниски преки данъци не означава да имаш най-ниски данъци. България събира значително по-малко данъци от средното за ЕС, но ги събира най-вече от потреблението на мнозинството от ниско заплатени работници, селяни, пенсионери, деца на издръжка.
Отказвайки на населението необлагаем минимум и диференцирани ставки за ДДС, българското управление влошава екзистенциалното положение на милиони души около и под линията на бедността. Това, което в българското данъчно облагане е спестено на най-слабите, заради липсата на прогресивен елемент е дадено като привилегия на компаниите и на хората с високи доходи.
Още една слабост на българската данъчна система е, че тя предоставя едва 3% от данъчните приходи на местната власт, при 11% средно претеглено за ЕС. Локалните средства постъпват в централния бюджет, след което от гледна точка на гражданина разходването им става невидимо, точно както невидим е ежедневният човешки принос пред косвените данъци.
По-високите данъци допринасят за богатството на народите
На най-долната графика е показана зависимостта между данъчна тежест и икономически продукт на страните от ЕС (без Люксембург). С просто око се вижда, че страните, които имат по-нисък дял на данъците в БВП, имат също така и по-нисък БВП. И обратно: богатите държави имат високи данъци.
Статистическият анализ доказва, че 43% от размера на БВП на човек от населението на една европейска страна може да се обясни с размера на данъчните приходи.
tax-5
Зависимостта на практика е по-силна, тъй като в ЕС има редица случаи на малки периферни страни с ниски данъци като Естония, Латвия, Литва и Ирландия. Те тежат точно толкова, колкото икономическите колоси на Европа Германия, Франция, Великобритания и Холандия – страни с много висок БВП на човек от населението и високи данъци.
Ако се използват данни на по-ниско териториално ниво, или данните за страните се претеглят през БВП, ще се окаже, че това дали даден регион в ЕС е беден или богат до голяма степен зависи от това дали той поддържа ниски или високи данъци.
Данъчната политика не е единственият фактор, който определя богатството на народите, но страните с по-високи данъци по правило имат и по-висок жизнен стандарт. Те създават институции, които оползотворяват по-голямата въвлеченост в обществените дела на обложените с високи данъци граждани и компании.
Не така стоят нещата в България – страната с най-ниски преки данъци в ЕС, най-ниска цена на труда – и най-тежък данъчен товар върху ежедневното потребление на обеднялото население.
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеКолко пъти да ти кажат да не гледаш колко е голяма заплатата ти а какво може да се купи с нея, то работата с теб е няма нае....е няма научаване
Коментар
-
Първоначално изпратено от Ivan2015 Разгледай мнениеПомните27347.shtml[/url]
Коментар
-
Помните ли как ко му негите ви лъгаха за Беларус? Ко му негите винаги гледат да ви излъжат. В Беларус средната заплата и средната пенсия са доста по-ниски от средната заплата и средната пенсия в България. Медии съобщиха, че официалният курс на беларуската рубла, определен от националната банка на Беларус за 17.01.2016г. е 20132 беларуски рубли за 1 щатски долар и съответно 21986 беларуски рубли за 1 евро.
Средната брутна месечна заплата в Беларус за ноември 2015г., сметната по този курс е около 308,89 евро, а средната месечна пенсия за октомври 2015г. в Беларус е 127,86 евро, сметната по същия курс.
http://www.gazeta.ru/business/news/2..._8127347.shtmlLast edited by Ivan2015; 18.01.2016, 18:38.
Коментар
-
redcretin
77 наистина яко се заблуждава и аз поразпитах за какво става въпрос познати които пресичат с камионите си Беларус - казаха голяма и дълбока мизерия било. Но пък статистическите им данни добри.Нямало такова нещо като хубави пътища там, а разбити, на него кой му ги е разправял тези неща не знам. С Гугъл стрийт вю не е достъпно, защото предпочита властта там да "скрие" колко добре е уредила държавата.D.Y.F-091066
Коментар
Коментар