IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mapadona Разгледай мнение
    Козаааааа, мажеш ли скитееееееее???
    Мароооо, никой не ще набалончените салфетки!
    Ще ти хвръкнат розовите очила надолу по нанадолнището!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
      Извинявам се, че прекъсвам разговора, но имам съвсем конкретен въпрос.

      Гледам да чета доста, но реално съм почти начинаещ "инвеститор". Имам в Градус, Корадо и Елана Агрокредит. Успях да разкарам Монбат на -30%. Градус и Елана са на 0, Корадо ми е 15% надолу. Какъв е шансът да спечеля изобщо нещо от тези три позиции. Мога ли да се надявам на капиталова? Ясно е, че гаранции няма, но вече почвам да се чудя дали има смисъл изобщо да ги държа.
      Гледай да си Antifragile и Convex. Избягвай да си Concave и fragile както си бил с Монбат, но не си го осъзнавал. Ще ти трябва да прочетеш, за да ме разбереш. Някои и да прочетат няма да разберат (Здравко примерно). Ще ти дам и пример, Насим Талеб си е купил antifragile актив - НИ в Дамаск, прочети/слушай в Youtube и ще разбереш какво имам предвид.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от mapadona Разгледай мнение
        Козаааааа, мажеш ли скитееееееее???
        Влизаш с бутонките и после ще четем лека нощ деца приспивни песни

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
          precakanoto, винаги съм
          Аз пък винаги съм се възхищавал на самочувствието ти и начина по който го демонстрираш ! Някак си всички хора сме зле, но ти гледаш отсрани и виждаш истината докато ние блуждаем. Дотук няма лошо, лошото е, че мнението ти е в жесток разрез с факти и цифри! Тук не говорим за мнение на някой заблуден 15%, Гошо или Пешо, тук говорим за факти! Както сам каза, няма смисъл от дълги обяснения и затова накратко - ДПС завзема всичко и това е тенденция, която не намалява, а се увеличава с всеки един изминал ден! Ще стигна и до фактите, спокойно , не бързай да игнорираш! Преди 10 години като се кажеше това и хората гледаха странно, сега вече започват да вдяват, че всеки един закон, всяко едно изискване се прави за техни фирми и това го знаят вече всички, които реално правят някакъв бизнес в БГ ! Като се почне от касовите апарати, през Н-18, държавните поръчки, търговете и се стигне до прокуратура, съд и медии! ЕТо ти и фактите - според мен няма да е пресилено ако кажа, че ние тук на борсата сме загубили заради тях 10 000 000 000 лева. Надявам се да си припомниш какво се случи с КТБ! Вярвам, че знаеш и потърпевшите към днешна дата компании - Булгартабак, ЧЕЗ, Софарма, Монбат, БФБ и т.н. и т.н. Да те попитам какво би се случило с Каолин ако още бе на борсата и т.н.?!?! Да, сега пак ще кажеш - ама вие сте си виновни, че сте сте си набили парите там, глупави сте. Да, вече всички знаем, че ти не грешиш, но дори при този вариант имаш проблем! И той е, че на мен ми взеха парите от 1 компания, на друг от друга и така глупаците останахме без пари и ти няма на кого да продадеш перфектните си акции с 1000% печалба ! Утре коя компания ще ударят, знаеш ли? Какъв е изводът - провосъдието куца, а докато е така, и 100 млрд да ни наливат всяка година, все ще сме зле! Начинът, по който твоите формули и мисли си представят разпределението на тези пари е меко казано наивен!

          Поздрави от един оптимист за БФБ! Представям си какво мислят песимистите
          Пътека се прави камък по камък!

          Коментар


          • Козаааааа, мажеш ли скитееееееее???

            Коментар


            • дддд, не те критикувах за крайния извод, нито пък иронизирах. Просто си пиша малко отнесено. Не случайно е един малкото постове без усмихнато имотиконче.(-> ) И преди мисля, че ти писах, че твои постове са провокирали понякога различни размисли при мен, Защото с една част се съгласявам, с друга не, и това пък е генерарало размисли с неочаквани изводи. В случая, това което споделих не беше в пряка връзка с твоя резултат, но има някаква тангента, да го кажем. Което разглеждах беше по въпроса за демографския проблем и косвено по икономическия. За мен човешкия капитал е нещо като белег и смисъл, за състоянието на икономиката и търсех опит за възкресяване от малкото към голямото, а не от голямото към малкото, както го усетих в твоя пост. И двете имат или нямат смисъл поотделно, и може би трябва да се разглеждат в симбиоза, а не купчина от механични правила за оценка на икономическото ни дередже. Като цяло ти разбрах идеята, и дори тя да се реализира на 100%, но ако не стане в същата степен осезаема и за обикновения човек, обществото ще спечели малко или почти малко. Ендер беше споменал, че след ковида, по-голям проблем е обществото. Може пък и да е прав. Икономиката не е някаква независима и отделна от обществото дисциплина,
              Last edited by precakanoto; 02.06.2020, 20:53.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                precakanoto, винаги съм
                Аз пък винаги съм се възхищавайки на самочувствието ти и начина по който го демонстрираш! Някак си всички хора сме зле, но ти гледаш отсрани и виждаш истината докато ние блуждаем. Дотук няма лошо, лошото е, че мнението ти е в жесток разрез с факти и цифри! Тук не говорим за мнение на някой заблуден 15%
                Пътека се прави камък по камък!

                Коментар


                • Коза, мажеш ли ските

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Harry Kane Разгледай мнение
                    Моделът е изчерпан, точката на пречупване е достигната. ДДДД внася позитивна нотка, но не казва откъде идва всичко, защото не знае (ще се появи след факта и ще ви се скара, как не се сетихте, защо не купихте). Тоя Коронавирус беше измислен, защото много модели, много системи, вече бяха изчепани и промяна беше нужна - веднага и незабавно. Това, което всички казвате, 11 г. не сме ли знаели ли какво е било, всеки знае, това ви казвам, е че то също е изчепано, няма как да бъде същото и да продължи, но вие го очаквате да е все така. Моделът Борисов е вече ужасно изчерпан, вече дори се мъчи да се прави на м-р Бийн, на шут, на вечерно ток шоу и какво ли не, защото и той знае, че каквото е правил 20 г. в политиката няма да продължи, и няма как да продължи. Същото е и на БФБ, от 3-4 г. обороти по 100-200 хилияди на ден, реално, изчерпано отвсякъде. Моделът на Божков с Лотарият и по Нова тегленията всеки ден, с Лафката на всяка спирка, всеки да купува билет с кафето - и то беше изчерпано, колко кожи да съдереш на тоя народ, то няма да остане народ? Затова и я спряха, защото не може да продължи. Хубавото, е че на още много модели им идва краят. Вижте, колко БМБ се усети къде е истината - Еврозоната, само там може да получи истинскаи стабилен гръб и рязката промяна, която му трябва, е не толкова, че му трябва, а просто няма друг начин, и колко бъроз станаха нещата в средата на Април се усети, че променя курса. И това, което ДДДД не ви казва, е че всичко хубаво минава само и единствено, ако сега Юли влезем в Чакалнята, защото и той като повечето е след събиятията. Чакаляната и Еврото са ни наложени, защото сме хубаво място за евтин бизнес и ставаме още по изгодни, ако нямаш такси за превалутиране и да си направо част от клуба. Тогава както казва ДДДД, наистина няма значение кой управлява, но не казва защо, а то е защото, като си в Еврозоната - правиш точно каквото ти казват там от ЕЦБ и големите от Европа, няма да има Пунти Мари, затова и ако забелязвате тече усилено и бизнес прочистванията...Така, че ставайте всеки ден и се кръстете да влезем в Чакалнята сега скоро и знам, че ще предизвика хейт, ама наистаина едно благодаря за БМБ - АКО ни вкара в Чакалнята, в момента само той може да го направи! Защото само той има връзките в Европа в момента...да започне хейта сега
                    Викаш онея от ЕЦБ ще ни залеят с реки от пари заради сините ни очи и русите коси.
                    Вижте си паричните потоци - всички страни от СОЦ лагера хранеха запада. Всички западни фирми са тука да точат и продават излишните си боклуци.
                    Иначе си прав за едно - не можем вече да храним запада по стария модел. Взехме да искаме по високи заплати, много комисионна си вземат управниците. И сега ще фалират всичко покълнало за да ни направят тор и да ги подхраним пак запада. Колко ще им се получи зависи от нас. Со тиквата 1000% ще им се получи
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                      precakanoto, винаги съм обосновавал мненията си подробно, но прецених че няма да има кой да ме оцени и затова изплюх само крайният резултат. Преди време разбрах, че не мога да променя нечия предубеденост и емоционална нагласа с никакви аргументи. Никой не е по-сляп от този, който не иска да види. В общи линии може да си направиш сам сметката как ще се отрази на икономиката допълнителни инвестиции от около 9 милиарда евра. Сравни ги с БВП и си направи някакви моделчета. Ако приемем, че ще са с нулева ефективност ги пиши допълнително потребление и пак ще имаш промяна. Сметни си как ще се промени паричната маса през мултипликатора. Освен това си представи как се променя обществената среда. САЩ ни мачкат да си махнем руската мафия, ЕС ще ни мачка през тези пари а ЕЦБ изземва част от суверенитета. Щат не щат троловете във форума се превръщаме в западна държава. Това е много болезнен процес защото няма да имат повече оправдания за личните си провали. Между другото любимият им въпрос е: "Кой е виновен за загубите на личният ми портфейл?" Всеки път отговарят с КОЙ и забравят отговорността на фонд мениджъра дето е вземал решенията. Това не означава, че средата е цвете, но докато не поемат лична отговорност за собствените си избори нищо няма да се промени с портфейлите им. Сравни и как ще се промени дълга в България и в западна Европа. Според теб Италия и Франция ще могат ли някога да си платят дълговете? Според мен не. За съжаление някои държави в западна Европа са там където бяхме ние през осемдесетте години на миналият век, задлъжнели, и отчайващо нуждаещи се от реформи. Ако до момента растежа на икономиката ни беше растежа на запада + 2-3%, то след вируса тази разлика доста ще се качи. Това забоксуване там и ускореното развитие тук в следствие на допълнителните инвестиции ще свие разликата по-бързо и в по-голяма степен. Процеса е неизбежен и нито един политик не може да го счупи. Най-хубавото е, че в края на процеса когато стигнем приблизително средното за Европа ние няма да имаме дълг а те ще имат много. Просто ще имаме сравнителни предимства пред тях. Хората са инертни и не могат да си променят възгледите съобразно актуалната ситуация камо ли спрямо очакванията за бъдещето. За тях региона от Полша до България е нещо като третият свят, но отдавна не е. Както и да е. Безсмислено е да се пише дълго защото няма кой да го оцени. Нали сте на ясно, че в Италия идват кофти времена. Постоянно обедняване и непосилен дълг. При свободно движение на хората младите ще бягат, което ще прави тежестта на дълга на човек все по-голяма. Това пък ще води до още бягство, което ще счупва икономиката и ще имаме вътрешна девалвация до момента, когато активите и труда се обезцени до точката където започнат нови инвестиции компенисиращи отлива на капитал през лихви и дълг. Бъдещето на Италия е Източна Европа от деветдесетте години. Виждали сме го, но ще бъде по-меко и по-слабо защото тук разрухата след комунизма беше необятна.
                      Значи пазарите ни закъсват, а ние ще имаме ускорено развитие? Вътрешното потребление ли ще го докара това, при спад на работната сила по 50 000 души на година? А ако повечето от тези 9 млрд евра ги пишем в моделите не потребление, а спестяване какво точно променят?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                        precakanoto, винаги съм обосновавал мненията си подробно, но прецених че няма да има кой да ме оцени и затова изплюх само крайният резултат. Преди време разбрах, че не мога да променя нечия предубеденост и емоционална нагласа с никакви аргументи. Никой не е по-сляп от този, който не иска да види. В общи линии може да си направиш сам сметката как ще се отрази на икономиката допълнителни инвестиции от около 9 милиарда евра. Сравни ги с БВП и си направи някакви моделчета. Ако приемем, че ще са с нулева ефективност ги пиши допълнително потребление и пак ще имаш промяна. Сметни си как ще се промени паричната маса през мултипликатора. Освен това си представи как се променя обществената среда. САЩ ни мачкат да си махнем руската мафия, ЕС ще ни мачка през тези пари а ЕЦБ изземва част от суверенитета. Щат не щат троловете във форума се превръщаме в западна държава. Това е много болезнен процес защото няма да имат повече оправдания за личните си провали. Между другото любимият им въпрос е: "Кой е виновен за загубите на личният ми портфейл?" Всеки път отговарят с КОЙ и забравят отговорността на фонд мениджъра дето е вземал решенията. Това не означава, че средата е цвете, но докато не поемат лична отговорност за собствените си избори нищо няма да се промени с портфейлите им. Сравни и как ще се промени дълга в България и в западна Европа. Според теб Италия и Франция ще могат ли някога да си платят дълговете? Според мен не. За съжаление някои държави в западна Европа са там където бяхме ние през осемдесетте години на миналият век, задлъжнели, и отчайващо нуждаещи се от реформи. Ако до момента растежа на икономиката ни беше растежа на запада + 2-3%, то след вируса тази разлика доста ще се качи. Това забоксуване там и ускореното развитие тук в следствие на допълнителните инвестиции ще свие разликата по-бързо и в по-голяма степен. Процеса е неизбежен и нито един политик не може да го счупи. Най-хубавото е, че в края на процеса когато стигнем приблизително средното за Европа ние няма да имаме дълг а те ще имат много. Просто ще имаме сравнителни предимства пред тях. Хората са инертни и не могат да си променят възгледите съобразно актуалната ситуация камо ли спрямо очакванията за бъдещето. За тях региона от Полша до България е нещо като третият свят, но отдавна не е. Както и да е. Безсмислено е да се пише дълго защото няма кой да го оцени. Нали сте на ясно, че в Италия идват кофти времена. Постоянно обедняване и непосилен дълг. При свободно движение на хората младите ще бягат, което ще прави тежестта на дълга на човек все по-голяма. Това пък ще води до още бягство, което ще счупва икономиката и ще имаме вътрешна девалвация до момента, когато активите и труда се обезцени до точката където започнат нови инвестиции компенисиращи отлива на капитал през лихви и дълг. Бъдещето на Италия е Източна Европа от деветдесетте години. Виждали сме го, но ще бъде по-меко и по-слабо защото тук разрухата след комунизма беше необятна.
                        А кой ще ни махне щатската мафия и европейските бюрократи.....
                        Един немски финансов министър при въпрос Какво е бъдещето на Германия в съюз където никой не работи и изкарва достатъчно....Отговорил бъдещето на Германия е да излезе първа от еврозоната ....
                        А бъдещето на България какво е....да бъде донор на ЕС и ЕЦБ в жива сила и средства....
                        Last edited by Монти; 02.06.2020, 20:11.

                        Коментар


                        • precakanoto, винаги съм обосновавал мненията си подробно, но прецених че няма да има кой да ме оцени и затова изплюх само крайният резултат. Преди време разбрах, че не мога да променя нечия предубеденост и емоционална нагласа с никакви аргументи. Никой не е по-сляп от този, който не иска да види. В общи линии може да си направиш сам сметката как ще се отрази на икономиката допълнителни инвестиции от около 9 милиарда евра. Сравни ги с БВП и си направи някакви моделчета. Ако приемем, че ще са с нулева ефективност ги пиши допълнително потребление и пак ще имаш промяна. Сметни си как ще се промени паричната маса през мултипликатора. Освен това си представи как се променя обществената среда. САЩ ни мачкат да си махнем руската мафия, ЕС ще ни мачка през тези пари а ЕЦБ изземва част от суверенитета. Щат не щат троловете във форума се превръщаме в западна държава. Това е много болезнен процес защото няма да имат повече оправдания за личните си провали. Между другото любимият им въпрос е: "Кой е виновен за загубите на личният ми портфейл?" Всеки път отговарят с КОЙ и забравят отговорността на фонд мениджъра дето е вземал решенията. Това не означава, че средата е цвете, но докато не поемат лична отговорност за собствените си избори нищо няма да се промени с портфейлите им. Сравни и как ще се промени дълга в България и в западна Европа. Според теб Италия и Франция ще могат ли някога да си платят дълговете? Според мен не. За съжаление някои държави в западна Европа са там където бяхме ние през осемдесетте години на миналият век, задлъжнели, и отчайващо нуждаещи се от реформи. Ако до момента растежа на икономиката ни беше растежа на запада + 2-3%, то след вируса тази разлика доста ще се качи. Това забоксуване там и ускореното развитие тук в следствие на допълнителните инвестиции ще свие разликата по-бързо и в по-голяма степен. Процеса е неизбежен и нито един политик не може да го счупи. Най-хубавото е, че в края на процеса когато стигнем приблизително средното за Европа ние няма да имаме дълг а те ще имат много. Просто ще имаме сравнителни предимства пред тях. Хората са инертни и не могат да си променят възгледите съобразно актуалната ситуация камо ли спрямо очакванията за бъдещето. За тях региона от Полша до България е нещо като третият свят, но отдавна не е. Както и да е. Безсмислено е да се пише дълго защото няма кой да го оцени. Нали сте на ясно, че в Италия идват кофти времена. Постоянно обедняване и непосилен дълг. При свободно движение на хората младите ще бягат, което ще прави тежестта на дълга на човек все по-голяма. Това пък ще води до още бягство, което ще счупва икономиката и ще имаме вътрешна девалвация до момента, когато активите и труда се обезцени до точката където започнат нови инвестиции компенисиращи отлива на капитал през лихви и дълг. Бъдещето на Италия е Източна Европа от деветдесетте години. Виждали сме го, но ще бъде по-меко и по-слабо защото тук разрухата след комунизма беше необятна.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            Вируса се отрази изключително добре на потенциала за догонване на запада. Ако преди време твърдях, че ще стигнем 70% от средното за Европа без значение кой е на власт, то в момента вече на хоризонта е 90% от средното без значение кой е на власт. Перспективите пред България драстично се подобриха. На моменти се чудя как хората във форума не могат да видят очевидните неща, но явно такъв е живота. Лека и доходна.
                            Подсести ме тоз пост, за нещо друго, Преди 2-3 седмици унесено размишлявах защо бе мамк му мечка, народеца така ерозира и на качество и количество и нацията се топи,,, За да по-прост модел - нека има тъпанарски отговор - защото тук хората нямат такива доходи, които се надяват да намерят другаде. (Нали Капиталът е прокламирал ширпотребата на свободна работна ръка за свое достижение и нейното свободно движение е нормално да я подтиква към по-богатите нации.) Тогава въпрос 2: - е колко трябва да са доходите, за да спре процеса. Тук веече и аз като Грую се захванах да вадя разни статистики и анализ, въз основа на данни от МВФ, как се мени населението на почти всяка евро-държава, доходи на човек, дългове на човек, дефицити, салда по търговски сметки (и още нещо, вече забравих),
                            Стигнах до прогноза, че при някъде около 1,6 пъти повишение на доходите, то процеса по обезлюдяване може би да се преустанови, в смисъл, че при 1,6 пъти по-високи доходи, трудоспособното население вече няма да бъде така изкушено да се скитат немили и недраги из чужбините. Друг е въпросът как това може да стане,(например с по-малко крадене и т.н.) но докато не стане, не очаквам някакъв обрат, освен ако не е от неикономически причини (някакви природни бедствия както ковида например) Но не може да пожелаваме на света да се избуши, че ние на фона на това избушване да светнем като крушки. Много по-Добре би било и може да ни се признае повече като достижение, ако го постигнем без природни катаклизми.
                            Last edited by precakanoto; 02.06.2020, 19:37.

                            Коментар


                            • Плачете ли мечета, плачете ли? Ех, мечета, мечета вие тепърва има да плачете!

                              Коментар


                              • Извинявам се, че прекъсвам разговора, но имам съвсем конкретен въпрос.

                                Гледам да чета доста, но реално съм почти начинаещ "инвеститор". Имам в Градус, Корадо и Елана Агрокредит. Успях да разкарам Монбат на -30%. Градус и Елана са на 0, Корадо ми е 15% надолу. Какъв е шансът да спечеля изобщо нещо от тези три позиции. Мога ли да се надявам на капиталова? Ясно е, че гаранции няма, но вече почвам да се чудя дали има смисъл изобщо да ги държа.

                                Коментар

                                Working...
                                X