IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
    Колегата 4д винаги е демонстрирал някаква форма на симпатия (вероятно условна) или поне на висока търпимост към изявите на водещата политическа сила и е заявил ясно мнение, че въздържането от драстично увеличаване на публичната задлъжнялост е била груба грешка.
    Аз не мисля така, с цялото ми уважение!
    Никога не съм изразявал симпатии към водещата политическа сила както я описваш. От време на време съм се намесвал да покажа, че живота не е толкова черен колкото го описват. Това е водело до системни обвинения на тези, които описват света с нереалистично черни краски, че съм политически обвързан. Но точно в техните мнения ясно си личи такава обвързаност. Виж Г-н Груев обявява как ще гласува, виж мненията на Монти и Киро. Една приятелка психоложка ми е говорила доста за сянката и нейното проектиране върху околните.
    По отношение на Брутният дълг за който говориш и той намалява доста. Сви се до около 60 процента от БВП. Твърденията как е трябвало да се свие държавният дълг когато частният сектор прави деливъридж са толкова нелепи и некомпетентни, че изобщо не ми се коментират. Това означава да се опитам в два абзаца да предам минимум пет години висше икономическо образование, двадесет години опит и изпити за брокер и консултант. Непосилна задача. Който не разбрал какво написах, колкото и да уточнявам пак няма да разбере. Но съм сигурен, че част от критикуващите ме не са с икономическо образование. Най-вероятно са юристи или програмисти. Не принизявам тези професии. Дори напротив, много ги уважавам. Просто за различни дейности се изисква мозък оформен по различен начин. Предполагам колко нелепо бих изглеждал с моят опит и знания като програмист или съдия да кажем.
    Съжалявам всеки път когато напиша нещо в този форум. Затова ще се случва все по-малко, но от време на време ще се излъгвам да го направя. Човешки природа. Това е.
    На теб ти отговорих, защото си разумен, макар доста често да сме на различни мнения.

    Коментар


    • Чехите - най-богати от бившия източен блок




      Финансовите активи в индустриалните и нововъзникващите страни намаляха едновременно за първи път през миналата година, отбелязва годишният доклад на Allianz Global Wealth.

      Въпреки тази тенденция, чешките домакинства отбелязаха увеличение с 4.4% спрямо предходната година.
      Според проучването Чехия остава една от най-богатите страни на бившия Източен блок. Средно чехите са два и половина пъти по-богати от най-близките си съседи, словаците. По отношение на обема на нетните финансови активи, чешките домакинства се преместиха с едно място нагоре по стълбата до 25-о място, в сравнение с предходната година.
      По отношение на брутните финансови активи, които включват всички движими и недвижими активи на средния чешки гражданин, Чехия стигна 28-о място.



      Средното богатство на чешки граждани миналата година достигна 434 000 крони (около 16 785 евро). През 2017 г. тази цифра възлиза на 390 000 крони (15 290 евро).
      В същото време дългът на чешкото население възлиза на 34,6 процента, което е значително по-високо от средното за Източна Европа от 23,6 процента.
      Средното богатство на словашки гражданин е 6 255 евро. Според доклада на Allianz, това класифицира Словакия, заедно с Румъния, като бедна страна.
      От друга страна германците са средно три пъти по-богати от чехите. През 2018 г. германски гражданин притежава средно богатство на стойност 52 860 евро, докато австриец има активи средно на стойност 53 980 евро.
      Според авторите на изследването слабото развитие в Китай, където активите са намалели с 3,4%, играе ключова роля в световния спад на финансовите активи както в индустриалните, така и в развиващите се страни.
      „Изглежда търговските спорове са поставили рязък знак за спиране на процеса на догонване на по-бедните страни. Индустриализираните страни обаче не се възползват нито от тях “, заключава проучването./radio.cz

      А ние сме извън класацията

      Коментар


      • Има пряка зависимост между икономически растеж и доходи, по това не може да се спори.
        Един от важните източници на ръст е увеличаване на инвестиционната активност, което пък от своя страна сстава за сметка на самоучастие и/или засмукване на дълг.
        Надявам се, че и тук няма да има възражения.

        Нататък започват различията.
        Хубаво е, че се прави уточнение, че дългът отблизо 60 % в началото на 2009 г. е НЕТЕН. Изненадан съм, че е пропусната думата БРУТЕН. Не съм проверявал числата, вярвам на изнесеното.

        Откъде дойде това задлъжняване?
        Просто беше. Парите, които се изливаха в българия в периода 2005 -2008 г., бяха преобладаващо частен дълг, който биваше оформен като краткосрочни задължения (почти изцяло към външни, свързани лица), с възможност да бъде дръпнат бързо обратно.
        В условията на глобална криза и несигурност процесът на деливъридж (дърпане обратно на предоставени кратки пари) за периода 2008 -2012 г. не буди никакви въпроси и не поражда изненада.

        Големият въпрос е, защо след 2013 година парите (частните чужди пари) не се върнаха в страната?!
        Отговорът в подобна ситуация води до обичайни, еднотипни изводи. Капиталът и инвеститорите по природа са внимателни, проучват средата, поставят условия, плашливи са, искат гаранции, имат необходимост от доверие.
        Поради незадоволителни отговори и находки, чуждите пари се дистанцираха от страната, процесът на деливъридж се задълбочи.
        С известна условност може да се формулира твърдение, че нещо важно в нашата страна накара международния капитал да се въздържа и да изпитва резерви.

        Прескачам особеностите на нашата среда и система (валутен борд) и си задавам въпрос: След като международният капитал изпитва някаква форма на недоверие и задръжки, можеше ли в рамките на статуквото, което практически е непроменено през последните 10 години, чрез засилено увеличаване на публичния дълг да се осигури гарантирано и устойчиво изпреварващ икономически ръст на страната?

        Отговорът на този въпрос неизбежно ще се случи в условия на предположения, хипотези, емоционални ангажименти.
        Колегата 4д винаги е демонстрирал някаква форма на симпатия (вероятно условна) или поне на висока търпимост към изявите на водещата политическа сила и е заявил ясно мнение, че въздържането от драстично увеличаване на публичната задлъжнялост е била груба грешка.
        Аз не мисля така, с цялото ми уважение!

        Коментар


        • ЕМКА, която за последните 6 месеца (без септ) беше в “криосън” и имаше всичко на всичко 4600 лв оборот днес “изригва” с 297 хил.лв. Чудеса...
          Vanitas vanitatum...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
            Нали се сещате, че това са отдавна подготвяни и договорени предварително сделки. Пенсионните си разменят пакети според мен.
            Вероятно си прав, още повече като се има предвид, че сме последния ден на месеца и тримесечието!

            Коментар


            • Може и да си прав Манчо..

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                Груйче, похвално е брат, че имаш търпение и нерви да оборваш анти анализите на комунистическата пропаганда.. Аз вече нямам желание да разговарям с хора псевдоикономисти пиари и калинки на крадливата шайка..Все пак форума е икономически и няма как с лъжлива пропаганда да успееш..

                Всяка прилика с действителни лица е случайна..
                И си прав ,тук се развихря пряма милиционерска пропаганда и финна прикрита под десна теза манипулации на всевдодесни с изгода от тиквите... ....
                Само мисълта да се гласува за антигерб изкарва всичко от потенциала им да манипулират форума ,а това е вързано със страха им да загубят място на масата и част от баницата....главно в София....
                Иначе днес ПФ си оправят портфеилите...

                Коментар


                • Нали се сещате, че това са отдавна подготвяни и договорени предварително сделки. Пенсионните си разменят пакети според мен.
                  Vanitas vanitatum...

                  Коментар


                  • Тони, то не е лошо да се появи нов фонд и да се пълни, но нещо индексите пак са на минус..

                    Коментар


                    • Груйче, похвално е брат, че имаш търпение и нерви да оборваш анти анализите на комунистическата пропаганда.. Аз вече нямам желание да разговарям с хора псевдоикономисти пиари и калинки на крадливата шайка..Все пак форума е икономически и няма как с лъжлива пропаганда да успееш..

                      Всяка прилика с действителни лица е случайна..
                      Last edited by Kiro; 30.09.2019, 14:50.

                      Коментар


                      • Докато бъбрите да попитам кой пълни? Има неестествено движение на пакети извън Софикс... Сякаш някой си прави индексен върху бгтр30? Понеже преди чакахме такъв фонд та си викам...

                        П. П докато напиша от телефона и декс ме преварил
                        Last edited by tony1975; 30.09.2019, 14:48.

                        Коментар


                        • Много пакети минават днес, да не би някой нов индексен да се появи?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            Няма да ви преча на разговора, но искам да напомня, че е невъзможно да има ускорен ръст на доходите при деливъридж на икономиката. В общи линии трябва да изберете, кое от двете сте искали за периода 2009 до към 2016 г. Деливъриджа вече е факт и доходите си растат с около 10 процента, което е видно от данните на НСИ. https://www.nsi.bg/sites/default/fil...q2_3BJZ6E1.pdf заплатите си растат с десетина процента годишно. Темпа е реалистичен, ще мине време и ще се свие разликата със западният свят. Просто тръгнахме от много ниско ниво.
                            Но да се върна на деливъриджа. Данните на БНБ са достатъчно красноречиви. http://bnb.bg/bnbweb/groups/public/d...s_ned_m_bg.xls През май 2009 г. Нетен външен дълг 58.8 процента от БВП, юли 2019 г. нетен външен дълг минус 4,8 процента от БВП. Тоест за десет години деливъридж от 63,6 процента от БВП. Това е нещо колосално, което е постигано от много малко икономики в света. Съответно на всеки икономист му е ясно, че е невъзможно да се постигне толкова голям деливъридж и да се расте изпреварващо спрямо икономики, които трупат дълг. Така погледнато е интересно да обсъдите дали според вас беше разумно да се направи толкова голям деливъридж и дали държавата не трябваше да вземе малко по-вече дълг да компенсира деливъриджа на частния сектор. Така можехме вече да сме завършили магистрала Хемус и този бум на заводчета около Пловдив да се случва и в Северна България, която доста изостана. За мен си остава въпроса защо държавата действа толкова консвервативно и за разлика от Румъния, която трупа бюджетни дефицити като разпрана тук минахме излишно рано на излишъци. Дали е консерватвност или липса на административен капацитет за управление на проекти. Все пак такъв капацитет не се прави за един ден. В общи линии за седем осем години ще се построят толкова магистрали колкото в последните 50. Според мен е доста неправилно е да се дава за сравнение периода 2005-2009 г. когато обсъждаме нарастването на доходите. Първо източника им беше гигантско натрупване на дълг, което се наложи да се изплаща в следващият период. Второ не се отчита значително по-голямата инфлация в онзи период. Та според данните на БНБ нетният външен дълг на България към декември 2006 е 24,7 процента от БВП, през декември 2007 г. 39 процента от БВП, декември 2008 г. 55,4 процента от БВП. Или натрупване на нетен дълг от 14,3% от БВП през 2007 г. и 16,4% от БВП през 2008 г. Всички искаме по-високи доходи но е добре да се съсредоточим на това какво е възможно и какви са причините за случващото се около нас. Уж сме икономически форум и претендираме, че имаме малко по-добри икономически познания от продавачка на женския пазар или платен трол в жълта медия, но на моменти не му личи. Ама хич не му личи. Та така погледнато искам догодина средната заплата в България да стане 2500 евро, ама съм достатъчно грамотен за да знам, че няма как да стане. Искам догодина леличка в детска градина да получава 1500 евро и да плюя по всеки кмет в България, който не е успял да я плати. Така влизам отлично в тона.
                            Лека и доходна. Надявам се не съм навредил на политкоректният разговор с икономика и цифри.
                            Може ли аз, може ли аз, а, може ли аз да се изокам по темата, за да не слагаме чак толкова бързо и рано розовите очила! Щото в момента звучиш като гаулайтер на герП, оправдавайки крайното бездарие и малоумие на Тиквата, като манипулираш цифрите, което не ти прави чест:

                            1. Първо за държавния дълг - нали правиш разлика между държавен дълг и частен дълг, който идваше от огрмния ръст на банките? Щото баш през 2005-2009 държавният дълг се срина надолу, за разлика от времето на сеньор Тиква, когато расте като луд. Ето ти го по години като част от БВП:
                            2005 - 26.8%
                            2006 - 21%
                            2007 - 16.3%
                            2008 - 13%
                            2009 - 13,7%
                            2010 - 15,3%
                            2011 - 15,2%
                            2012 - 16,7%
                            2013 - 17,1%
                            2014 - 27,1%
                            2015 - 26,2%
                            2016 - 29.6%
                            2017 - 25,6%
                            2018 - 22,6%

                            И както и само можеш да видиш, тъй като, когато фактите говорят, би следвало и Грую, и 4Д да мълчат, комунуидите са свили дълга двойно, БХ го е увеличил двойно. Нарастването на БВП и годините на икономически подем са сходни, поне в световен мащаб

                            2. Второ, да ми сравняваш метро и магострали с последните 50 години, е меко казано подвеждащо -това е типична герберсатия в действие. Ако искаш, можеш да сравниш и 4G Мрежата сега и преди 50 години? Или пък производството на калпаци от овча вълна - да не сравняваме ябълки и круши за различни периоди, може ли? Че ако сравним общо пътната мрежа преди и сега, ще излезе съотношение от поне 20:1 в полза на преди, ама аз не лея сълзи по комунизма.

                            3. Трето и последно, аз ще гласувам за който и да е на втори тур в София, само и само да не е Пъдпъдкова - казвам го с много ясно съзнание каква герберастка помия ще отнеса по въпроса, но това е положението. Неграмотността на калинките в герП ни доведе точно до това, което сме в момента, а именно държава, която не се възползва от шансовете си на макс. То затова и борсата е на това дередже (на майчин език)...
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                              Няма да ви преча на разговора, но искам да напомня, че е невъзможно да има ускорен ръст на доходите при деливъридж на икономиката. В общи линии трябва да изберете, кое от двете сте искали за периода 2009 до към 2016 г. .....
                              А кой и какво ни е питал какво искаме изобщо, че и да избираме.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                                Човек трябва да има вяра, момчетата са доказали, че могат.
                                Офшоркаджията нали вече даде мнение, че при евеентуална криза (отвън естесвено ) беберето можело да поеме и спаси 1% спад в БВП. Сондаж на почвата и при евентуални катаклизми отвън - може и да могат да спасяват бевепето с беберето, както каза - могат

                                Коментар

                                Working...
                                X