IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Препоръчайте компании, в които нямате акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение
    Звучи много добре
    Като фен на дивидентните компании, чувал ли си за dividend aristocrats?
    http://www.proshares.com/funds/nobl_...and_quote.html
    Tи майтапиш ли се нещо..
    Имам малко VIG и ED отскоро когато си халоса ма 200. Общо под 1.2% от п-ла.
    По скоро за диверсификация.
    Аз съм валю ориентиран, не изгарям от желание да си вкарвам парите в балоняци.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
      Наскоро препоръчах на сина на едни приятели следните 8 по равни части :

      VYM, DES, DBEU,DFE, DBEM, DEM, HQL, GGN

      Надявам се да съм му дал що годе свестен съвет.
      Обясних му че има прилична диверсификация по няколко критерия, ще си получава 4.5% чист дивидент който със сигурност ще му покрива инфлацията, но да не очаква чудеса като нещо повече от 10-12% год.доходност и то при положение че бичия пазар се запази.
      Казах му да си ребалансира на 3-6 месеца първоначално, междувременно да чете (добре е с английския) и оттам нататък да си взема решенията сам.
      Хубавото е че момчето е младо и няма нужда от маркет тайминг, тепърва ще довнася периодично много по големи суми.

      ПС То това горе е чат пат и общата рамка в която инвестирам и аз де, ма с по различни инструменти и съотношения.
      Звучи много добре
      Като фен на дивидентните компании, чувал ли си за dividend aristocrats?
      http://www.proshares.com/funds/nobl_...and_quote.html
      destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

      Коментар


      • Наскоро препоръчах на сина на едни приятели следните 8 по равни части :

        VYM, DES, DBEU,DFE, DBEM, DEM, HQL, GGN

        Надявам се да съм му дал що годе свестен съвет.
        Обясних му че има прилична диверсификация по няколко критерия, ще си получава 4.5% чист дивидент който със сигурност ще му покрива инфлацията, но да не очаква чудеса като нещо повече от 10-12% год.доходност и то при положение че бичия пазар се запази.
        Казах му да си ребалансира на 3-6 месеца първоначално, междувременно да чете (добре е с английския) и оттам нататък да си взема решенията сам.
        Хубавото е че момчето е младо и няма нужда от маркет тайминг, тепърва ще довнася периодично много по големи суми.

        ПС То това горе е чат пат и общата рамка в която инвестирам и аз де, ма с по различни инструменти и съотношения.

        Коментар


        • Има около една - ама ако я кажа, ще ми се наредите на куйрук и ще ми надуете цената.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Attached Files

            Коментар


            • Всеки си преценява за себе си какъв риск е склонен да поеме. За мен основния риск идва от това че винаги някъде може да се случи черен лебед. В глобален мащаб е по-малко вероятно, но в локален, в секторен или дори що се отнася до отделна компания дори не е въпроса дали ще се случи а само кога ще стане. За това и личното ми мнение е че би било глупаво да залагам че нищо лошо няма да се случи. Това имплицитно правят всички с концентрирани инвестиции. А как да спечеля ако нещо лошо се случи някъде, като при това без да си намалявам много доходността от това че не се случва нищо лошо.

              И единствения достъпен начин, който съм измисли, е брутална диверсификация в доста рискови активи. Между класове активи, между региони, континенти и така нататък. Гледам да играя поне пет различни теми между които да има слаба корелация.

              Предполагам че моя начин на инвестиране би бил доста изнервящ за повечето хора и за това в общи линии не го препоръчвам. Но пък човек да набие всичко на едно място си е рецепта за бедствие.

              Коментар


              • Страхотни мнения, много ми беше интересно да ги прочета

                Ок, едно по едно:

                Монбат
                И на мен ми харесва компанията, но не и цената, За момента ми се струва висока.

                Защо някой би препоръчал компания в която да се инвестира, но не купува от нея?
                Може да има доста причини, лично при мен е защото нямам свободни средства и не искам да си диверсифицирам портфейла. В момента имам акции само в две компании.

                Чуждестранни компании
                Забелязвам, че препоръчвате основно чуждестранни компании, първата която ми идва е тази:
                http://www.google.com/finance?cid=7299670
                да, не ме убивайте, REIT е. 7.4% дивидентна доходност с по два дивидента на година.

                равновесие
                разбирам идеята ти, риска е винаги там през цялото време, може да не го осъзнаваш защото нямаш вътрешна информация или може да стане нещо непредвидимо. Или може просто да се преувеличава с риска примери - шанса да те блъсне кола е много по-голям от този да паднеш със самолет и шанса да умреш от падане по стълбите е много по-голям отколкото да умреш от асансьор, но хората ги е страх от самолети и асансьори. Също какво стана с ебола? Не е като да е сввършило всичко, просто вече не се пише за това и хората не обръщат внимание.

                Но мисля, че няма нищо лошо да инвестираш в твоя си сектор, ако не друго поне го разбираш. Може някой от конкуренцията да е по-добър и да има перспектива например. И разбира се, по време на криза не е задължително всички компании в един сектор да го закъсат, има някои които тогава постигат най-добрите си резултати.
                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                Коментар


                • Първоначално изпратено от SOFIX Разгледай мнение
                  А не е ли логично точно такива да купуваш, защото познаваш тънкостите в този отрасъл
                  Това че познавам тънкостите, не означава че няма да се случи нещо което не съм го предвидил и да ми у удари едновременно и доходи и спестявания. Не мерси.

                  Това е и другата причина да не държа над 10% в България. След като доходите ми зависят от ситуацията в България не виждам причина да подлагам на същия риск и спестяванията ми.

                  Аз мисля че и друг път съм го казвал, но за мен от първостепенно значение е риска. Ако искам висока доходност много лесно може да стане като поема една камара рискове. Доходността е вторична категория, която е нагласям според риска, който съм навит да поема. Ако обаче поемам в инвестирането си рискове, които са присъщи и за основната ми дейност, то тогава аз реално си вдигам неимоверно риска, без това да ми се отразява кой знае колко добре на доходността.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    ...Аз например никога не си купувам акции на компании, които работят в сектора от който и аз си изкарвам парите. Не виждам причина да поемам двоен риск. Все едно дали са перспективни или не, дали ми харесват или не, никога няма да си купя подобни акции.
                    А не е ли логично точно такива да купуваш, защото познаваш тънкостите в този отрасъл

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                      Не става дума за добър или лош, за способен или неспособен мениджмънт. Става дума за лош късмет, за непридвидимост, за една камара рискове - повечето от които са тотално непредвими.

                      Аз например никога не си купувам акции на компании, които работят в сектора от който и аз си изкарвам парите. Не виждам причина да поемам двоен риск. Все едно дали са перспективни или не, дали ми харесват или не, никога няма да си купя подобни акции.
                      с това съм съгласен, така е

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                        Това е друга гледна точка. Има причини да има и такива модели, които аз описвам.
                        Не се съгласявам, че можеш по този начин да пишеш за собствениците на всички фирми в България. Ти предполагам си добър в твоя бизнес. Може да си много добър, но със сигурност има и по-добри, на по-високо ниво, с повече всичко от това, което имаш ти - възможности, интелект, разбирания и всичко останало. Има защо мажоритарите да притежават бизнеса си и в продължение на доста години да са на пазара в БГ и навън. Може и ти да ти от този калибър, но не си сам !!!!
                        Не става дума за добър или лош, за способен или неспособен мениджмънт. Става дума за лош късмет, за непридвидимост, за една камара рискове - повечето от които са тотално непредвими.

                        Аз например никога не си купувам акции на компании, които работят в сектора от който и аз си изкарвам парите. Не виждам причина да поемам двоен риск. Все едно дали са перспективни или не, дали ми харесват или не, никога няма да си купя подобни акции.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          То няма място за спор. Ти правиш концентриран залог - крайно концентриран. Или ще спечелиш от него или ще загубиш. Реално играеш хазарт, дори и да не го осъзнаваш. Същото е и със собствен бизнес. Ако човек вкарва само в един бизнес се оставя на ветровете на съдбата. А когато съдбата има толкова силна дума това си е хазарт.

                          Между другото нашите родни мажоритари, на БФБ са същите като теб. Мислят си че като държат 80-90% от един или няколко свързани бизнеса и са хванали господ за шлифера. А това което всъщност правят е хазарт. То не случайно в САЩ рядко има мажоритар с над 20% от неговия си бизнес. Защото там са се научили че над 20% от богатството на едно място е много много лоша идея. 200 години пазарна икономика са ги научили.

                          В България сега това е първата реална пазарна криза. Още две три такива кризи и тук ще се научат. Но до тогава богатите в България ще се сменят още няколко пъти.
                          Това е друга гледна точка. Има причини да има и такива модели, които аз описвам.
                          Не се съгласявам, че можеш по този начин да пишеш за собствениците на всички фирми в България. Ти предполагам си добър в твоя бизнес. Може да си много добър, но със сигурност има и по-добри, на по-високо ниво, с повече всичко от това, което имаш ти - възможности, интелект, разбирания и всичко останало. Има защо мажоритарите да притежават бизнеса си и в продължение на доста години да са на пазара в БГ и навън. Може и ти да ти от този калибър, но не си сам !!!!

                          Коментар


                          • БРАВО РАВНОВЕСОВ- МНОГО ДОБЪР ПОСТ..
                            И не само това- нормалните мажоритари в цял свят се стремят към супер имидж и репутация, а тук назначените милионери я карат през просото..Като прибавим и корупцията става ясно защо сме на този хал..

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                              Аз не влизам в спорове, защото не ми е в кръвта.
                              Само ще допълня към това, че ако правиш някакъв собствен бизнес, обикновено влагаш само в него. Понякога може и да не върви, но той си е твой и може живота ти да е свързан с него.
                              Същото е ако купиш 1-2 акции, които все едно са ти твой бизнес.
                              Аз така правя !!!
                              То няма място за спор. Ти правиш концентриран залог - крайно концентриран. Или ще спечелиш от него или ще загубиш. Реално играеш хазарт, дори и да не го осъзнаваш. Същото е и със собствен бизнес. Ако човек вкарва само в един бизнес се оставя на ветровете на съдбата. А когато съдбата има толкова силна дума това си е хазарт.

                              Между другото нашите родни мажоритари, на БФБ са същите като теб. Мислят си че като държат 80-90% от един или няколко свързани бизнеса и са хванали господ за шлифера. А това което всъщност правят е хазарт. То не случайно в САЩ рядко има мажоритар с над 20% от неговия си бизнес. Защото там са се научили че над 20% от богатството на едно място е много много лоша идея. 200 години пазарна икономика са ги научили.

                              В България сега това е първата реална пазарна криза. Още две три такива кризи и тук ще се научат. Но до тогава богатите в България ще се сменят още няколко пъти.
                              Last edited by ravnovesie; 01.01.2015, 11:59.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                                Двете основни предимства на ЕТФи и фондове са точно чрез тях се избягват личните пристрастия - които много често са вредни за непрофесионален инвеститор.

                                Едното лично пристрасттие е концентрирани залози - човек си мисли че след като той вярва в нещо и пазара вярва. Затова защо пък да не наблъска всичко в една, две или три компании. Голяма грешка. Пазарът си има своя логика.

                                Втората голяма грешка човек си мисли че може да предскаже на къде ще се движи пазарът. И да прави маркет тайминг редовно. Отново значителна грешка. Ако не играе на късо няма да натрупа загуби от тази си грешка, но ще стои извън пазара прекалено дълго. Хоризонтът му е стеснен само до нещата които него го интересуват и съвсем нормално може да пропусне големи движения извън неговия хоризонт.

                                За БФБ тези неща са смекчени. Тук изборът е силно ограничен и реално човек може да си направи един шорт лист с 10 компании и да инвестира постоянно в по пет от тях. Според различни критерии. И ще се движи що годе с пазара. Но при сериозен избор както е на запад това просто не върши работа. Може да замести този си начин на инвестиране на БФБ като използва ЕТФ обаче. Избира си 10 етф. По държави, сектори или там нещо друго - стига етф да не се припокриват, да имат различни цели и стратегии и да ги върти тези 10.
                                Аз не влизам в спорове, защото не ми е в кръвта.
                                Само ще допълня към това, че ако правиш някакъв собствен бизнес, обикновено влагаш само в него. Понякога може и да не върви, но той си е твой и може живота ти да е свързан с него.
                                Същото е ако купиш 1-2 акции, които все едно са ти твой бизнес.
                                Аз така правя !!!

                                Коментар

                                Working...
                                X