If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Чл. 9. (1) Искането на Централната банка за откриване на производство по несъстоятелност за банка се подава в писмен вид до компетентния съд.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) В искането на Централната банка по ал. 1 се посочват само основанието или основанията по чл. 36, ал. 2 от Закона за кредитните институции, въз основа на които е отнет лицензът. В случаите по чл. 125 или 130 от Закона за кредитните институции в искането се посочват само основанието или основанията за неплатежоспособност на банката, въз основа на които е издадена заповедта на управителя.
(3) Към искането се прилага заверен препис от акта на Централната банка.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Изискванията на чл. 77 и 78 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс не се прилагат при искането за откриване на производство по несъстоятелност за банка.
(5) За искането за откриване на производство по несъстоятелност за банка не се събира държавна такса.
(6) Най-късно до деня на подаване в съда на искането за откриване на производство по несъстоятелност Централната банка уведомява за това Фонда за гарантиране на влоговете в банките, наричан по-нататък "фонда", с цел извършване на подготвителни действия за назначаване на синдик. Заедно с уведомлението Централната банка изпраща на фонда копие от списъка, воден при нея, на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици на банка.
Съд по несъстоятелността
Чл. 10. Съд по несъстоятелността за банка е окръжният съд по седалището на банката.
Разглеждане на искането
Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Ако искането е редовно, съдът образува дело в деня на получаването му и насрочва заседание не по-късно от 15 дни от образуването на делото.
(2) Съдът разглежда искането с участието на прокурор в заседание при закрити врата с призоваване на Централната банка, банката и фонда.
(3) Банката, за която се иска откриване на производство по несъстоятелност, се представлява по делото от назначените от Централната банка квестори или от упълномощени от тях лица.
(4) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Акционерите, които към датата на отнемане на лиценза за извършване на банкова дейност са притежавали повече от 5 на сто от капитала на банката, могат да встъпят в производството по разглеждане на искането на Централната банка.
(5) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Ако актът на Централната банка по чл. 9, ал. 3 е влязъл в сила, съдът открива производство по несъстоятелност за банката.
(6) (Нова - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) В случаите, когато актът на Централната банка по чл. 9, ал. 3 не е влязъл в сила поради обжалването му по съдебен ред, съдът спира производството до приключване на административноправния спор. Спирането на производството не е пречка за налагане на предварителни обезпечителни мерки.
(7) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Централната банка, банката и фондът се призовават за делото по реда на Гражданския процесуален кодекс не по-късно от три дни преди датата, на която е насрочено заседанието.
(8) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Съдът постановява решението си в 7-дневен срок след заседанието, в което е приключило разглеждането на делото.
ФГВБ изплаща гарантираните суми по влоговете в „Корпоративна търговска банка“ АД http://dif.bg/%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%...BA%D0%B8/:eek:
Най-после позитивна новина в цялата тази боза която се изля последните месеци. Бе крайно време и както се видя днес, борсата посреща с покачване това решение.
Като стане да ми прехвърлят парите, ще ви обадя...
Съгласно Закона за кредитните институции и Закона за банковата несъстоятелност всички заинтересовани лица могат да обжалват акта на БНБ, с който се отнема лицензът. Заинтересовани лица по смисъла на закона са - кредитори (вложители или облигационери), акционери на банката или органите на управление (изпълнителен директор, УС, НС) на КТБ АД.
Жалбата се разглежда от Върховния административен съд в тричленен състав като първа инстанция и евентуално от Върховния административен съд в петчленен състав (като окончателна инстанция).
Действието по обжалване означава, че решението за отнемане на лиценза ще възпрепятства "даване ход на делото по несъстоятелност", което от своя страна е подсъдно на Софийския окръжен съд, Окръжният съд ще спре делото до влизане в сила на производствата пред ВАС. Синдикът или квесторите няма да могат да извършват никакви действия по отношение на КТБ АД. С оглед сега действащото законодателство, считаме, че и кредиторите (вложители) няма да могат да си получат гарантираните вземания (до 100 000 EUR) до произнасяне от ВАС. Делото по обжалване пред ВАС на решението на БНБ би могло да продължи до три години. В закона не е предвидено съкратено производство по този вид казуси, задължаващи съда да гледа подобни дела в съкратени срокове, а и липсва и съдебна практика.
2. Възможности на Върховния административен съд:
а) да потвърди решението на централната банка по отнемане на лиценза - след влизане в сила и на двете инстанции ще започне производството по несъстоятелност и изплащането на гарантираните влогове (като нашата прогноза е това да се случи към края на 2015 г.);
б) да отмени решението на централната банка по отнемане на лиценза:
I. като неправилно и незаконосъобразно поради следните причини: доклада на консултантските фирми не е "одит" по смисъла на Закона за счетоводството и МСС, и не е заверен от дипломиран експерт счетоводител, вписан в списъка на "одиторите". В тази връзка може да погледнете и правомощията на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (www. cposa.bg). На тази база квесторите не могат да осчетоводят представените пред БНБ и на обществеността "финансови резултати", а и от там да направят заключението за наличието на "отрицателен капитал в размер на 4,2 млрд. лева" на банката длъжник. В този случай, ВАС ще отмени решението на БНБ и би трябвало да върне производството с указания до централната банка, какви действия да бъдат предприети по отношение на КТБ АД.
ФГВБ изплаща гарантираните суми по влоговете в „Корпоративна търговска банка“ АД http://dif.bg/%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%...BA%D0%B8/:eek:
Най-после позитивна новина в цялата тази боза която се изля последните месеци. Бе крайно време и както се видя днес, борсата посреща с покачване това решение.
Интелигенцията с гарантирани влогове в КТБ(само така могат да се нарекат хора взимащи от 5.5 до 8.25 % лихва в банка...гарантирани от държавата,повтарям:От държавата) кво се връзвате на некви комплексари,злобари,протъркани джобджета,безпарковци,неудачници и т.н списъка е дълъг.Скоро ще си вземем влоговете барабар с една доходност,която никой не изкарва без да рискува 1 стотинка.Аз лично за последните 5г. си купих чисто нова японска кола,само от лихвите,а сега ще си получим главниците заедно с лихвите за последната календарна година..."ония" нека си блеят,нас ни боли фара,защото скоро,много скоро нашите пари пак ще са на разположение за каквото ни е кеф...наздраве
Ако изброените депозитни продукти не са гарантирани,то това означава че няма нищо за плащане бреСпрете с филмите,закона е ясен:"Всички депозити обявени публично в банка,които лихвени условия не са договаряни индивидуално са ГАРАНТИРАНИ от държавата!
Имам чувството, че в избраната от фонда банка ще изпляскат някоя "таксичка" за теглене или междубанков превод:
"При теглене на по-големи суми вложителите следва да имат предвид Специалната тарифа за условия, такси и комисиони, предназначена за обслужване на вложителите с гарантирани суми от ФГВБ"
Говори се за ДСК като избраната банка. А някой в НС каза че за да няма опашки, щяли да бъдат няколко "избрани" банки.
Някой да знае нещо повече по въпроса (БЕЗ пикня от ПИГ и Блитц, обаче)
Jesus saves! Moses invests!!! (This is not a recommendation, just an old NYC graffiti)
Да, твърдения от типа - "ще се плащат гарантираните само на най-нуждаещите се, другите след време" или въпроси от сорта "влоговете добре, а какво става с разплащателните сметки?" и т.н. ме подсеща за една мисъл на Айнщайн за Вселената и човешката глупост...
Aaa, пропусна моя фаворит (Лъскача май му беше автора): "На гарантираните-по една МРЗ година две, докато се успокоят нещата и синдиците получат нек'ви пари, иначе фонда ще се изпразни от пари"
Jesus saves! Moses invests!!! (This is not a recommendation, just an old NYC graffiti)
Коментар