IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Корадо-България АД (KBG / LACH)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Тука минало ли е Общото съпрание, някой има ли инфо, че съм пропуснал?
    Благодаря предварително!

    Коментар


    • тук ще допълня неща, които не съм написал в статията
      европейският пазар на радиатори бил за 30 млн. броя, а турския за 8 млн. броя
      нямало кой да поеме тези 8 млн. броя ако има срив на търсенето в Турция, можело да бъдат поети между 0,5 и 1 млн. лв.
      вече били затворили няколко малки заводи за радиатори, очаквало се да затвори и един голям
      Изненадата!!!
      Една немско-скандинавска компания базирана в бенелюкс, която била 10 пъти по-голяма от Корадо Груп придобила голям турски производител на радиатори.

      Корадо очакват капацитета в Турция да бъде затворен, но ако продължат изненадите и разни европейци купят турските заводи, този капацитет няма да изчезне.

      Специално аз питах как решават колко от печалбата да остава в България и колко да отива в Корадо груп и казаха, че има правила, следени от българските и чешки власти.... Вероятно правилата за ценообразуване при сделките между свързани лица.

      Коментар


      • Уж криво съм гледал, ама право съм отсъдил посоката към 0,29/акц. с увеличения капитал

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

          не съм запознат с пазара на радиатори, а към компанията винаги съм изразявал позитивно отношение, въпреки че я смятам за балон (Спиди също смятам за мегабалон, но там нямам позитивно отношение). Ако се състезават с манафите за дял обаче, определено не бих заложил на чеците, най-малкото заради срива на турската лира - макар че ти не си икономист, би следвало и само с обща култура да занеш до какво води дрива на една валута при износ, при равни други условия

          А дивито за тази година е ниско и е 19 стинки засега (колко ще стане до края на годината и дали изобщо ще има втори дивидент - божа работа), онова с 10-те стинки беше за миналата, където ви дадоха дивидента за година и половина, че да закрепят цената. По-миналата пък направиха сплита, за да вдигнат цената. Тази година евентуално ще закрепят цената с влизането в Суфлекса - доколко ще им излезе сметката с Евереста е друга бира, но няма да влизам в тази хипотеза. Ами догодина, особено ако излязат от хипотетичния суфлекс, щото асата в ръкава вече свършиха. Добра компания за спекулка, но дългосрочно не бих вкарал в нея, точно заради желанието на собствениците на всяка цена да я балонизират, а възможностите за ръст вече приключиха. Лично мнение, не е препоръкЪ
          Грую, дай да си сринем валутата здраво, даже хиперинфлация да си спретнем и да пометем чуждите пазари с експорт. А ако на турските предприятия облигациите са им в долари кво праим?
          Last edited by hamorphis; 28.03.2019, 17:17.

          Коментар


          • Турският проблем...

            Турското производство е естествен конкурент на чешката група, както в ЦИЕ, така и в Централна Европа. Особено в областта на най-разпространените стоманено-панелни радиатори. Очевидно върви ценова война, която до голяма степен е и в основата на спада в продажбите на КОРАДО-България в България.

            В Западна Европа обаче, това не е чак такъв проблем, защото там се търсят продукти с по-висока добавена стойност и дизайнерски продукти, където турските производители не са конкурентни. Това си личи и от продажбите на групата:



            Данни: Корпоративна презентация

            "Имаме два варианта – да се фокусираме върху продукти и услуги с по-висока добавъчна стойност, надеждност на времето и доставките, сервизна поддръжка, както и да се опитаме да оптимизираме разходите, което е една история без край. Вече загатнах, че имаме нов германски клиент с него сътрудничеството върви много добре. Този клиент развиват бизнес в повечето европейски държави. И те въведоха нов елемент за нас, който не бяхме ползвали – онлайн бизнес. И това е абсолютно ново за нашия бранш. Другите не са се и опитвали да го въвеждат, а германците го направиха.", заяви Чамек.

            "При онлайн-бизнеса се прави доставка в рамките на 24 часа и вече не се притеснявам от нашата конкуренция", допълни още изпълнителният директор на КОРАДО Груп.

            Въвеждането на по-високотехнологични продукти с по-висока добавена стойност и онлайн-търговията, са фактори, които могат да разграничат чешката група от всички останали конкуренти в момента.

            "За тази цел имаме нужда от добър партньор с добре развита мрежа за доставки до клиента направо от склада. Освен това имаме помощта на международните банки. В момента Турция е в рецесия и това оказва сериозно напрежение в краткосрочен план върху ценообразуването и доставките, но в средно- и дълго-срочен план не се притеснявам. Турския пазар на стоманени радиатори за миналата година бе 8 милиона евро, ако рухне няма да може да се възстанови това предлагане, заради липса на достатъчно производствен капацитет", смята още Чамек.

            Според изпълнителния директор на КОРАДО Груп, турската криза идва като шанс и предоставя на компанията възможности. През последните пет години се вижда закриването на поне 3 средно-големи производителя на година, както и на пет по-малки. Сега се чува за доста голяма фирма, която може да бъде закрита тази година. Налице са и сделки по сливания и придобивания, които могат да се задълбочат в близко бъдеще.

            "Не трябва да концентрираме цялото производство на един продукт на една производствена площадка. И това е причината да мислим за разширяване на производството към България, при това на продукти с по-висока добавена стойност. Колкото по-сложни продукти можем да произвеждаме в България, толкова по-добре", каза в заключение Войтех Чамек.

            *Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

              не съм запознат с пазара на радиатори, а към компанията винаги съм изразявал позитивно отношение, въпреки че я смятам за балон (Спиди също смятам за мегабалон, но там нямам позитивно отношение). Ако се състезават с манафите за дял обаче, определено не бих заложил на чеците, най-малкото заради срива на турската лира - макар че ти не си икономист, би следвало и само с обща култура да занеш до какво води дрива на една валута при износ, при равни други условия

              А дивито за тази година е ниско и е 19 стинки засега (колко ще стане до края на годината и дали изобщо ще има втори дивидент - божа работа), онова с 10-те стинки беше за миналата, където ви дадоха дивидента за година и половина, че да закрепят цената. По-миналата пък направиха сплита, за да вдигнат цената. Тази година евентуално ще закрепят цената с влизането в Суфлекса - доколко ще им излезе сметката с Евереста е друга бира, но няма да влизам в тази хипотеза. Ами догодина, особено ако излязат от хипотетичния суфлекс, щото асата в ръкава вече свършиха. Добра компания за спекулка, но дългосрочно не бих вкарал в нея, точно заради желанието на собствениците на всяка цена да я балонизират, а възможностите за ръст вече приключиха. Лично мнение, не е препоръкЪ
              Не е така , дивидентът от 10 ст се даде на база реализираната печалба през 6м 2018 а тези 19 ст са за останалите 6м от 2018 ...тоест от печалбата 2018 си е 29 ст . Отделно май 2018 раздадоха 26 стотинки от печалбата за 2017 .

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                Ами, Здравко, ти по-добре си я познаваш акцията, само дето си емоционално обвързан с нея (е, не си като сектантите при Мумията), което, както при всички нас, пречи на трезвата преценка. не казвам, че моята е вярна, просто не съм емоционално обвързан, защото цената на акцията реално не ме вълнува към момента. Дали ще има дивидент за шестмесечието - божа работа, досега имаш история от даването на 6-месечен дивидент от точно ... 1 път Не казвам, че няма да има, просто не е нещо сигурно, а е предположение. Колко ще е, също няма как да се знае.

                Резултатите са едно от последните неща, които се гледат на БФБ - виж го любимият ви вече тук Еверест - приходите на акцията му се сриват със 70% за първите 2 месеца, пък цената на акцията се качва. Логика? Не си от вчера на пазара, вярвам, помниш онези времена, когато дивидентна доходност под 10% дори не ни замисляше да погледнем дадена акция. Е, панта рей, сега времената са други, просто го споменавам.

                Успех тук, но аз потенциал за ъп не виждам, а ако си търся дивидентна акция, ще си взема атера или бреф - и при двете има гарантиран дивидент (тук е пожелателен), а перЕспективите за ръст са ако не по-добри от тези тук, то подобни. Знаеш, че аз имам само 2 компании от БФБ - едната ще си я чакам на тройката с гарнитура, просто защото мога да си позволя да я чакам, иначе реално трябва да призная, че съм се понабутал , а от другата очаквам сигурни 50% в скоро време (колко скоро - идея си нямам, щото си мислех, че ще е скоро и миналата година, ама Банкянското слънце ме поряза).

                П.С. Ако наистина се конкурирате с манафите (пак казвам, че не познвам бранша), то тази година ще ви е по-слаба от миналата, освен ако самият пазар на радиатори не нарасне много (за което пак нямам идея какво ще стане, тъй като, както казах, не познавам бранша). И все пак успех -винаги е хубаво родно предприятие да успява и да се налага на родния и чуждестранния пазар, пък макар и да се владее от чехи
                Ами точно времената са други, това дава отговор на всичко ! При нулеви лихви тази доходност тук е добра. Емоционално обвързан може и да съм, защото ми е с най голяма тежест в портфейла, но резултатите на компанията до сега говорят достатъчно. Аз тук вече го имам големия ръст, така че вече само дивидент ! А иначе имам и в Атерата , но тази година акцията ще е всичко друго, но не и дивидентна . Сигурност на дивидентите както виждаш няма никъде.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                  Груйче, с подчертаното няма как да се съглася. Ако смяташ дивидента от 10ст като миналогодишен, то тогава е редно да добавим и допълнителен такъв тази есен, така че пак няма да е 19ст. А относно това, че е акция за спекула аз съм на точно обратното мнение, цената се е движила в унисон с резултатите. За мен това е дългосрочна дивидентна акция. Големите ръстове в цената вече минаха, но и зад тях стояха големи ръстове в продажбите и печалбата.
                  Ами, Здравко, ти по-добре си я познаваш акцията, само дето си емоционално обвързан с нея (е, не си като сектантите при Мумията), което, както при всички нас, пречи на трезвата преценка. не казвам, че моята е вярна, просто не съм емоционално обвързан, защото цената на акцията реално не ме вълнува към момента. Дали ще има дивидент за шестмесечието - божа работа, досега имаш история от даването на 6-месечен дивидент от точно ... 1 път Не казвам, че няма да има, просто не е нещо сигурно, а е предположение. Колко ще е, също няма как да се знае.

                  Резултатите са едно от последните неща, които се гледат на БФБ - виж го любимият ви вече тук Еверест - приходите на акцията му се сриват със 70% за първите 2 месеца, пък цената на акцията се качва. Логика? Не си от вчера на пазара, вярвам, помниш онези времена, когато дивидентна доходност под 10% дори не ни замисляше да погледнем дадена акция. Е, панта рей, сега времената са други, просто го споменавам.

                  Успех тук, но аз потенциал за ъп не виждам, а ако си търся дивидентна акция, ще си взема атера или бреф - и при двете има гарантиран дивидент (тук е пожелателен), а перЕспективите за ръст са ако не по-добри от тези тук, то подобни. Знаеш, че аз имам само 2 компании от БФБ - едната ще си я чакам на тройката с гарнитура, просто защото мога да си позволя да я чакам, иначе реално трябва да призная, че съм се понабутал , а от другата очаквам сигурни 50% в скоро време (колко скоро - идея си нямам, щото си мислех, че ще е скоро и миналата година, ама Банкянското слънце ме поряза).

                  П.С. Ако наистина се конкурирате с манафите (пак казвам, че не познвам бранша), то тази година ще ви е по-слаба от миналата, освен ако самият пазар на радиатори не нарасне много (за което пак нямам идея какво ще стане, тъй като, както казах, не познавам бранша). И все пак успех -винаги е хубаво родно предприятие да успява и да се налага на родния и чуждестранния пазар, пък макар и да се владее от чехи
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    не съм запознат с пазара на радиатори, а към компанията винаги съм изразявал позитивно отношение, въпреки че я смятам за балон (Спиди също смятам за мегабалон, но там нямам позитивно отношение). Ако се състезават с манафите за дял обаче, определено не бих заложил на чеците, най-малкото заради срива на турската лира - макар че ти не си икономист, би следвало и само с обща култура да занеш до какво води дрива на една валута при износ, при равни други условия

                    А дивито за тази година е ниско и е 19 стинки засега (колко ще стане до края на годината и дали изобщо ще има втори дивидент - божа работа), онова с 10-те стинки беше за миналата, където ви дадоха дивидента за година и половина, че да закрепят цената. По-миналата пък направиха сплита, за да вдигнат цената. Тази година евентуално ще закрепят цената с влизането в Суфлекса - доколко ще им излезе сметката с Евереста е друга бира, но няма да влизам в тази хипотеза. Ами догодина, особено ако излязат от хипотетичния суфлекс, щото асата в ръкава вече свършиха. Добра компания за спекулка, но дългосрочно не бих вкарал в нея, точно заради желанието на собствениците на всяка цена да я балонизират, а възможностите за ръст вече приключиха. Лично мнение, не е препоръкЪ
                    Груйче, с подчертаното няма как да се съглася. Ако смяташ дивидента от 10ст като миналогодишен, то тогава е редно да добавим и допълнителен такъв тази есен, така че пак няма да е 19ст. А относно това, че е акция за спекула аз съм на точно обратното мнение, цената се е движила в унисон с резултатите. За мен това е дългосрочна дивидентна акция. Големите ръстове в цената вече минаха, но и зад тях стояха големи ръстове в продажбите и печалбата.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                      Една от малкото компании, които тихо и кротко си произвежда нещо (радиатори) и вие и нея оплюхте. Нема угодия. Между другото, борят се с турските радиатори за пазарен дял. В Турция в момента не е много розово. Само казвам.
                      не съм запознат с пазара на радиатори, а към компанията винаги съм изразявал позитивно отношение, въпреки че я смятам за балон (Спиди също смятам за мегабалон, но там нямам позитивно отношение). Ако се състезават с манафите за дял обаче, определено не бих заложил на чеците, най-малкото заради срива на турската лира - макар че ти не си икономист, би следвало и само с обща култура да занеш до какво води дрива на една валута при износ, при равни други условия

                      А дивито за тази година е ниско и е 19 стинки засега (колко ще стане до края на годината и дали изобщо ще има втори дивидент - божа работа), онова с 10-те стинки беше за миналата, където ви дадоха дивидента за година и половина, че да закрепят цената. По-миналата пък направиха сплита, за да вдигнат цената. Тази година евентуално ще закрепят цената с влизането в Суфлекса - доколко ще им излезе сметката с Евереста е друга бира, но няма да влизам в тази хипотеза. Ами догодина, особено ако излязат от хипотетичния суфлекс, щото асата в ръкава вече свършиха. Добра компания за спекулка, но дългосрочно не бих вкарал в нея, точно заради желанието на собствениците на всяка цена да я балонизират, а възможностите за ръст вече приключиха. Лично мнение, не е препоръкЪ
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                        Дивидент от 29ст. няма как да е зле, по скоро нормален за пазара. На добра компания няма как цената да е ниска, още повече, че такива като Корадото се броят на пръсти на борсата ни.
                        Другата е Спиди.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                          Дивито за тази година си е зле - 19 стинки на цена от 7 лева е почти нищо, но голямата новина тук е, че бай Евереста се е наместил здраво, щом вече им е маркет мейкър, та трябва да влязат в Суфлекса, щото той ги знае нещата, като как да изманипулира каквото и където трябва - квото е Цвинокио за герП, това е Евереста за БФБ - мое да е неморално, ама не е незаконно
                          така че поздравления за тази новина, която за мен е силно положителна, и успех!
                          Една от малкото компании, които тихо и кротко си произвежда нещо (радиатори) и вие и нея оплюхте. Нема угодия. Между другото, борят се с турските радиатори за пазарен дял. В Турция в момента не е много розово. Само казвам.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                            Дивито за тази година си е зле - 19 стинки на цена от 7 лева е почти нищо, но голямата новина тук е, че бай Евереста се е наместил здраво, щом вече им е маркет мейкър, та трябва да влязат в Суфлекса, щото той ги знае нещата, като как да изманипулира каквото и където трябва - квото е Цвинокио за герП, това е Евереста за БФБ - мое да е неморално, ама не е незаконно
                            така че поздравления за тази новина, която за мен е силно положителна, и успех!
                            Дивидент от 29ст. няма как да е зле, по скоро нормален за пазара. На добра компания няма как цената да е ниска, още повече, че такива като Корадото се броят на пръсти на борсата ни.

                            Коментар


                            • Не е 0.19 ст. а 0.29 ст. и 4.2% не знам кое не ти харесва.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от p_trade Разгледай мнение

                                0.19 дивидент + 0,10 които вече взехме = 0,29 .Не е зле
                                Дивито за тази година си е зле - 19 стинки на цена от 7 лева е почти нищо, но голямата новина тук е, че бай Евереста се е наместил здраво, щом вече им е маркет мейкър, та трябва да влязат в Суфлекса, щото той ги знае нещата, като как да изманипулира каквото и където трябва - квото е Цвинокио за герП, това е Евереста за БФБ - мое да е неморално, ама не е незаконно
                                така че поздравления за тази новина, която за мен е силно положителна, и успех!
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X