IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо ПОК напускат АДСИЦ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
    Колко още ще се увеличават цените на земята. Рентата вече определено не си заслужава като доходност. Възможността за ръст на рентата също не е висока, просто защото се свързва и с повишаване на производителността в селското стопанство
    Кое в България виждаш като алтернатива, която ще предложи сигурност за спестеното, и в същото време по-добра доходност (най-малкото - защита от инфлацията)? Цената на земята ще продължи да расте, до голяма степен поради същите причини, поради които расте и златото

    Коментар


    • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
      или имат прекалено много земя Добруджа (което е много добре и за мене е много резонно да се продава сега понеже е най балонирана)
      Пиб, Атера почти нямат земя в Добруджа. Сделките там в момента са на цени 1300-1500 лева за д-ка, и според мен земята там все още не е балонирана, дори и на тези цени

      Коментар


      • Първоначално изпратено от orchis Разгледай мнение
        Едно уточнение - бизнес моделът е купуване на малки парцели, укропняване и продажбда на големи парцели. Идеята е големите парцели да струват повече от малките. Рентата е отделно. До момента излиза че този модел работи - продават по-скъпо отколкото купуват (900 към 600 лева). Разбира се, има спекулации, че това се дължи по-скоро на факта че в момента се купува земя по-ниска категория , а се продава по-висока. Дали е така - аз незнам.
        На Българина му дай да се съмнява, че нещо може да работи добре и да е машина за пари и да търси под вола теле. Ма прав е де, историята го е научила да не се доверява много много. Затова и казват "много хубаво не е на хубаво" хората.
        Та за спекулациите. Те са главно в 2 насоки.
        Или че продават главно добруджата и купуват вътрешността на страната, или ако са със сходни локации продажбите/покупките е за сметка на категорията земя.
        Мисля ще се разбере доколко са обосновани тези съмнения още другата година.
        Ако продължат да разпродават такива количества и с такива маржини както са казали на последното събрание от само себе си ще се наложат изводите :
        или имат прекалено много земя Добруджа (което е много добре и за мене е много резонно да се продава сега понеже е най балонирана) или качеството на притежаваните от фонда земи е много добро като цяло, или просто са много добри професионали/спекуланти на земя и бизнес модела си работи.
        При всички случаи ще е добре. Важното е да почнат и да купуват по някое време та да се завърти пак колелото..
        Инак ще ходим към частична постепенна ликвидация.
        Което не е също лоша новина, но усещам доста пропуснати ползи в последния случай и към края на другата година ако е така ще почнем по усилено да се оглеждаме и за други алтернативи докато си чакаме ликвидационния дял.
        Само времето ще покаже кой път ще се хване. Засега все още сме само на етап гадаене

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          Колко още ще се увеличават цените на земята. Рентата вече определено не си заслужава като доходност. Възможността за ръст на рентата също не е висока, просто защото се свързва и с повишаване на производителността в селското стопанство, което няма как да става бързо. А ако основната причина да се смята че ще расте цената на земята е защото се очаква да расте, то това си е дефиниция на балон.

          По този начин бизнес модела на адсиците на земя е напълно сбъркан - освен ако не предвижда скорошна ликвидация. когато продаваш купена евтино земя то този кеш не си заслежава да го вкарваш отново в земя, просто защото от рента няма да печелиш достатъчно. Нито пък ще успееш отново да продаваш на подобен марж.

          По този начин поне според мен пред АДСИЦите за земя има само два пътя. Или бърза ликвидация или бавно обезкървяване. Тази година може и да достигнат пика си като доходност и ръст на цената на активите си. Но с продължаващите продажби на купена евтино земя, този пик ще бъде преминат много бързо и ще се тръгне по нанадолнището.

          Така АДСИЦ за земя от дългосрочна позиция - каквато поне някой от тях претендират да бъдат се превръщат в чисто спекулативна позиция. А тъй като възможната спекулативна печалба от тях е доста ограничена - към настоящия момент - то дори и за спекула не изглеждат особено привлекателни.

          Пак казвам, не мисля че все още са достигнали пика си, но ми изглеждат адски близо.
          Едно уточнение - бизнес моделът е купуване на малки парцели, укропняване и продажбда на големи парцели. Идеята е големите парцели да струват повече от малките. Рентата е отделно. До момента излиза че този модел работи - продават по-скъпо отколкото купуват (900 към 600 лева). Разбира се, има спекулации, че това се дължи по-скоро на факта че в момента се купува земя по-ниска категория , а се продава по-висока. Дали е така - аз незнам.

          Коментар


          • Обаче, ако се окаже, че не излизат от адсиц, то следва, че сте си губили времето да ръсите глупости Не е препоръка

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
              Колега Равновесие съгласен съм с това което казваш - само малко по-конкретен с времевата рамка.

              адски близо до пика си

              Месеци, години?

              Според мен 2013 ще расте. 2014 дали ще видим пика - по-скоро не, залагам на слаб ръст.
              Аз ако знаех конкретни времеви рамки да съм милиардер.

              Но помисли си, ако всички мислят като теб, че пика ще е 2014, то нормално е това да вземе да влияе на цената още от 2013, т.е. още от тогава да започне да се продава с дисконт, като този дисконт да се увеличава. Ако в момента са леко подценени спрямо стойността на активите си, то е доста трудно да се каже дали това подценяване ще бъде преодоляно и чак след това да започне да се продават с дисконт или просто постепенно подценяването ще се превърне в дисконт поради очакван залез.

              Коментар


              • Колега Равновесие съгласен съм с това което казваш - само малко по-конкретен с времевата рамка.

                адски близо до пика си

                Месеци, години?

                Според мен 2013 ще расте. 2014 дали ще видим пика - по-скоро не, залагам на слаб ръст.

                Коментар


                • Конкретно за излизането на Алианц от Еларг на 1.07 лв. за мен е чиста кражба на мениджмънта. Тони, ако помниш, покупката на дела на QVT бе финансирана от Алианц банк. Те бяха вътрешни в цялата история и явно се възползваха максимално от това.
                  Мениджмънта прецака осигурените с едни поне 15 мил. лева и напълни своите гуши...

                  Това не е за КФН дори, това е за прокурор!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    Колко още ще се увеличават цените на земята. Рентата вече определено не си заслужава като доходност. Възможността за ръст на рентата също не е висока, просто защото се свързва и с повишаване на производителността в селското стопанство, което няма как да става бързо. А ако основната причина да се смята че ще расте цената на земята е защото се очаква да расте, то това си е дефиниция на балон.

                    По този начин бизнес модела на адсиците на земя е напълно сбъркан - освен ако не предвижда скорошна ликвидация. когато продаваш купена евтино земя то този кеш не си заслежава да го вкарваш отново в земя, просто защото от рента няма да печелиш достатъчно. Нито пък ще успееш отново да продаваш на подобен марж.

                    По този начин поне според мен пред АДСИЦите за земя има само два пътя. Или бърза ликвидация или бавно обезкървяване. Тази година може и да достигнат пика си като доходност и ръст на цената на активите си. Но с продължаващите продажби на купена евтино земя, този пик ще бъде преминат много бързо и ще се тръгне по нанадолнището.

                    Така АДСИЦ за земя от дългосрочна позиция - каквато поне някой от тях претендират да бъдат се превръщат в чисто спекулативна позиция. А тъй като възможната спекулативна печалба от тях е доста ограничена - към настоящия момент - то дори и за спекула не изглеждат особено привлекателни.

                    Пак казвам, не мисля че все още са достигнали пика си, но ми изглеждат адски близо.
                    Много точно и вярно казано

                    Коментар


                    • Колко още ще се увеличават цените на земята. Рентата вече определено не си заслужава като доходност. Възможността за ръст на рентата също не е висока, просто защото се свързва и с повишаване на производителността в селското стопанство, което няма как да става бързо. А ако основната причина да се смята че ще расте цената на земята е защото се очаква да расте, то това си е дефиниция на балон.

                      По този начин бизнес модела на адсиците на земя е напълно сбъркан - освен ако не предвижда скорошна ликвидация. когато продаваш купена евтино земя то този кеш не си заслежава да го вкарваш отново в земя, просто защото от рента няма да печелиш достатъчно. Нито пък ще успееш отново да продаваш на подобен марж.

                      По този начин поне според мен пред АДСИЦите за земя има само два пътя. Или бърза ликвидация или бавно обезкървяване. Тази година може и да достигнат пика си като доходност и ръст на цената на активите си. Но с продължаващите продажби на купена евтино земя, този пик ще бъде преминат много бързо и ще се тръгне по нанадолнището.

                      Така АДСИЦ за земя от дългосрочна позиция - каквато поне някой от тях претендират да бъдат се превръщат в чисто спекулативна позиция. А тъй като възможната спекулативна печалба от тях е доста ограничена - към настоящия момент - то дори и за спекула не изглеждат особено привлекателни.

                      Пак казвам, не мисля че все още са достигнали пика си, но ми изглеждат адски близо.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                        + 1
                        Субсидиите спомагат за добрите ренти в Европа само.
                        Но тенденцията е световна и дългосрочна и няма какво да я обърне освен някой астероид....
                        И ще стават все по високи зърната, дори и да има временна корекция.
                        С размножаващи се като мишки азиатци и африканци, ставащи и все по месоядни и благосъстоятелни - просто друг тренд е изключен. Всеки иска да папа.
                        Я станат благосъстоятелни черните, я не, а размножаващи се като мишки и благосъстоятелни е просто изключено...
                        А трендове всякакви са възможни, например да се завърти цикъл газ-петрол-зърно-земя.

                        Коментар


                        • Говорейки за АДЦИСите дето инвестират в земеделска земя защо винаги им разглеждат модела на това да купуват, продават, получават рента и изплащат дивидент накрая, говорите за обезкървяване, сгрешен бизнес модел и пр.

                          Погледнете от друг ъгъл. Вярвате че цените на земеделската земя ще се увеличават и искате да участвате на пазара с чисто спекулативни цели. Демек сте купили в минал период или купувате сега и в един бъдещ период ще ги продадете на по-висока цена. Много по-лесно се участва с фондове на пазара на земята, отколкото самостоятелно да ходиш да се занимаваш и да купуваш земя.

                          Примерно Атерата дава добри дивиденти, щото продава земя, купена преди години на много ниски цени.

                          ЕЛАРГа се ликвидира - продадоха земята, купена преди години на по-ниски цени и така инвеститорите кешираха.

                          Риск винаги има да попаднете на фонд, който нито продава, нито се ликвидира, а се надява да се издържа от рента - което на тоя етап лично за мен е смешно.

                          И разбира се никой не се надява (или поне аз не се надявам) този модел да бъде вечен.

                          Все още не виждам балон в цените на земеделската земя - но се надува лека полека и сигурно ще се спука все някога - надявам се да сме аут до тогава.

                          Сега както писах в темата на Атерата - ЕЛАРГа се ликвидира на средна 500 лв на декар. Атерата в момента пазарът е оценява на 500 лв на декар. Според най-песимистичните ми оценки - догодина по това време пазарът да ги оценява поне на 600 лв на декар - което е 20% ръст. А по-оптимистичните ми оценки са да се оценяват към 650-700 лв на декар - което прави 35-40% ръст.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                            Груба грешка. Търсенето е основно поради рентабилното зърнопроизводство. А то поради високите цени на зърната. Субсидиите не са основната причина за настоящите цени на земята и интересът към нея. В САЩ няма значителни субсидии, а земята е на рекордни цени, рентите също.
                            Отделен е въпросът защо цените на зърната са високи!!!
                            + 1
                            Субсидиите спомагат за добрите ренти в Европа само.
                            Но тенденцията е световна и дългосрочна и няма какво да я обърне освен някой астероид....
                            И ще стават все по високи зърната, дори и да има временна корекция.
                            С размножаващи се като мишки азиатци и африканци, ставащи и все по месоядни и благосъстоятелни - просто друг тренд е изключен. Всеки иска да папа.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от toto 2 Разгледай мнение
                              Има всички признаци на балон цената на земеделската земя ,а от там и на АДСИЦ-овете ,и всичко е заради субсидирането,а не заради самите нейни качества .Вече се наблюдава феномена ,да се засади нещо ,да се види от РА ,че е там ,пък какво се изкарва като продукция няма значение .Важното е да се "усвоят" едни пари ,а ефекта какъв ще е ще се разбере след време.А ПФ те пък са друга бира ,,,
                              Груба грешка. Търсенето е основно поради рентабилното зърнопроизводство. А то поради високите цени на зърната. Субсидиите не са основната причина за настоящите цени на земята и интересът към нея. В САЩ няма значителни субсидии, а земята е на рекордни цени, рентите също.
                              Отделен е въпросът защо цените на зърната са високи!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от toto 2 Разгледай мнение
                                Има всички признаци на балон цената на земеделската земя ,а от там и на АДСИЦ-овете ,и всичко е заради субсидирането,а не заради самите нейни качества .Вече се наблюдава феномена ,да се засади нещо ,да се види от РА ,че е там ,пък какво се изкарва като продукция няма значение .Важното е да се "усвоят" едни пари ,а ефекта какъв ще е ще се разбере след време.А ПФ те пък са друга бира ,,,
                                това е проблем за цялото ЕС

                                според мен трябва да отпаднат всякакви субсидии, а вместо тях като защита на цените на продукцията да се въведат защитни мита за земеделски стоки произведени извън ЕС в групите в които може да има пряка конкуренция.

                                така земеделските производители, за да видят пачката трябва да го насадят, оберат, продадат с всичките вървящи към този вид дейност разходи, работни заплати и тн.

                                поздрави
                                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                                Коментар

                                Working...
                                X