IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спиди АД (SPDY / 0SP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

    Спокойно, като стане време за задължително търгово след 2-3 месеца, тогава цената ще трябва да се определи според оценъчни методи. И там КФН и всички заинтересовани ще имат думата.
    Нямам акции в Спиди.
    Ама разбира се, то сега почват обясненията какво всъщност е искал да каже автора.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

      Ето го тук разбирача, който казваше, че при Спиди нещата са лесни - 80 лв при евентуално търгово, като сделката си става.
      Спокойно, като стане време за задължително търгово след 2-3 месеца, тогава цената ще трябва да се определи според оценъчни методи. И там КФН и всички заинтересовани ще имат думата.
      Нямам акции в Спиди.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Iliya Angelov Разгледай мнение
        Здравейте! И аз да се включа. На 107-ма стр. от бележките към ГФО е изчислен"Консолидиран нетен финансов дълг" от 71,015, като това е след приспаднати парични средства и др. по-малки пера, а ЕБИТДА Е 46,310 или 8 х ЕВ/ЕБИТДА излиза 55.69 лв. на акция.
        май не е добавено Други от текущи пасиви, а може би трябва
        защато това май са чужди пари, според мен са наложените платежи, докато изпращача си вземе кеша по пратката, но може и да бъркам

        Коментар


        • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение
          [ATTACH=CONFIG]n3704530[/ATTACH]





          Аз получавах горното
          сега като гледам съм махнал "пасиви по отсрочени данъци" и "задължения към доставчици и клиенти"
          не знам защо съм ги махнал, и дали е вярно

          в търговото виждам около 4,4 лв. отгоре
          печалбата за деветмесечието (консолидирана) е около 3,6 лв. на акция
          Явно са добавили нея. Не виждам какво друго да е

          Ако са добавили печалбата, това иде да каже, да не очаквам бърз дивидент (в полза на продавача). Но дивидент трябва да има след търговото (за купувача и държателите), и трябва да е както си е бил досега, поне 50% от печалбата според устава.

          не е препоръка, имам акции
          Гледаме мача и да стискаме палци ел. търговията да векува още поне 9 години
          Аз така го смятам, като е възможно да има корекции заради МСФО 16 в ЕБИТДА-та и в лизинговите задължения, тъй като сделката е договорена много преди МСФО 16 да е влязло в сила. Възможни са и други корекции
          EBITDA 46 294 Possible adjustments
          8xEBITDA 370 352
          +Cash 16 196
          -Lease 62 982 Possible adjustments
          -Bank loans 2 958
          EV 320 608
          # of shares 5 378
          Price per share 59.62

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
            Oslo,
            поздрави за това дето са измислили Паст, като досега е имало само спот и срочен На мен ми хареса много




            Относно начина на смятане на EV/EBITDA никога не можем да сме сигурни те как го смятат, защото не сме виждали договора, а там може да са си стиснали ръцете за нещо по специфично при нормализирането на ЕБИТДА или кое точно искат/не искат да се включва при изчисляването на EV. Хубавото е, че в случая по начина както си го смятам аз и цена 58.67лв с цифрите от 2019 на мен ми излиза EV/EBITDA 7.9966, така че явно си е така.

            За ЕВ се иска маркет кап + лихвоносен дълг + малцинствено участие - кеш. Като дълг вземам цялата графа I от нетекущи пасиви (56121) + от текущите активи - I точки 1 и 2, а от т.3 вземам само задължения по получени тървговски заеми (14765+0+0)

            Сигурен съм че някой може да не се съгласи, но това е от мен.

            Поздрави!

            п.п. Сори, бях объркал знаците, оправих го.
            мерси за сметките
            ще ги проверя

            Коментар


            • Здравейте! И аз да се включа. На 107-ма стр. от бележките към ГФО е изчислен"Консолидиран нетен финансов дълг" от 71,015, като това е след приспаднати парични средства и др. по-малки пера, а ЕБИТДА Е 46,310 или 8 х ЕВ/ЕБИТДА излиза 55.69 лв. на акция.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                Ми аз мисля, че отговорих, но все пак, хайде отново - компания, дето прави ИПО, за да си купи имотче, ми е всичко друго, но не и с потенциал за голям растеж. Отделно никой от собствениците не е записал (много лош анонс) и всички разчитат само на това да преебат някой чуждестранен бунка като телекрава. Това не пречи да се надуе, както и се наду (поздравления за реализиралите реална доходност) - дотком балонът е силен по цял свят, но гаражна компанийка на цена от 100 милки с новите акции, опрделено не ми е по вкуса. А тук, при Спиди, нещата се лесни - към момента цената излиза по 80 кинта при евентуално търгово на 8хЕБИТДА, а сигурно ще е и повече след резултатите до края на годината. Вече дали ще стане сделката е друг въпрос (при чез два пъти не мина), а бавенето на кзк не е добра индикация, защото знаем, че когато трябва, реагират за секунди (тип нова или фибанкасъту). Както казах, аз вкарвам немалка сума за родните стандарти в 2-3 компании, а не по 1000 лева в 50 компании (образно казано), затова и избирам дългосрочно място, където ще мога не само да вляза, но и да изляза с поголяма сума. Това е - успех с инвестициите и дано ме опровергаеш с инвестицията си там, за тук е ясно
                Ето го тук разбирача, който казваше, че при Спиди нещата са лесни - 80 лв при евентуално търгово, като сделката си става.

                Коментар


                • Oslo,
                  поздрави за това дето са измислили Паст, като досега е имало само спот и срочен На мен ми хареса много


                  Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение
                  7.
                  Моля намерете ми грешките в изчисленията и ми ги кажете, защото мисля да си изчислявам в следващите до 9 години. Вадя задълженията към клиенти и доставчици, защото те са по-малко от вземанията от клиенти и доставчици (26 888), а срещу отсрочените данъци в пасив има такива в актив (е само 494 хил. лв.), но това е несъществена графа
                  Относно начина на смятане на EV/EBITDA никога не можем да сме сигурни те как го смятат, защото не сме виждали договора, а там може да са си стиснали ръцете за нещо по специфично при нормализирането на ЕБИТДА или кое точно искат/не искат да се включва при изчисляването на EV. Хубавото е, че в случая по начина както си го смятам аз и цена 58.67лв с цифрите от 2019 на мен ми излиза EV/EBITDA 7.9966, така че явно си е така.

                  За ЕВ се иска маркет кап + лихвоносен дълг + малцинствено участие - кеш. Като дълг вземам цялата графа I от нетекущи пасиви (56121) + от текущите активи - I точки 1 и 2, а от т.3 вземам само задължения по получени тървговски заеми (14765+0+0)

                  Сигурен съм че някой може да не се съгласи, но това е от мен.

                  Поздрави!

                  п.п. Сори, бях объркал знаците, оправих го.
                  Last edited by BSEtrader; 21.01.2021, 09:22.

                  Коментар


                  • Т.е. може да очакваме Валерката да разкеши скоро. Имайки предвид че едва ли някой се надява ръстовете да се задаржат след като преборим вируса.

                    Коментар


                    • с извинение, че пиша пак (по нощите), но ако чета правилно "Мектупчиян и партньори" са изобретили търговията PAST, тоест по вчерашния вестник
                      образно казано гледаш вчерашния вестник, там цените са Х, днес са Х по 1,2 и казваш "да моля искам да купя по вчерашната цена"

                      При тях ако разбирам правилно ще могат да продадат по "вчерашната цена", тоест изобретиха ПАСТ, докато досега изобретени бяха само спот и форуърд

                      В съобщението пише

                      "
                      Във връзка с гореизложеното, ГЕОПОСТ и СПИДИ ГРУП са сключили Опционен догвор за продажба и придобиване на акции, влизащ в сила на датата на придобиване от ГЕОПОСТ на Акциите, предмет на Опцията за придобиване, съгласно който СПИДИ ГРУП ще има право да изиска ГЕОПОСТ да придобие от СПИДИ ГРУП останалите му акции в ДРУЖЕСТВОТО, представляващи минимум 20,09% (двадесет цяло и девет стотни процента), която опция има срок на действие от 8 (осем) години, считано от начална дата през 2023 г. Ако СПИДИ ГРУП не упражни това свое право през посочения период, ГЕОПОСТ ще има право да изиска СПИДИ ГРУП да му продаде останалите си акции в ДРУЖЕСТВОТО, представляващи минимум 20,09% (двадесет цяло и девет стотни процента), която опция има срок на действие от 1 (една) година, считано от начална дата през 2032 г. Оценката на предложените за продажба или придобиване акции ще бъде в размер на 8x нормализираната EBITDA, намалена с консолидирания нетен финансов дълг, за финансовата година, която предхожда датата на упражняване на съответната опция."

                      Аз го разбирам, че например в лето господне 2027-мо ако ЕБИТДА е Х, но в лето господне 2028-о, ноември месец се вижда, че за 2028 ще е Х - 10% тоест 0,9Х, хората с 20,09% ще кажат "да вземем да продадем по вчерашния вестник, че новият не е с добри котировки".

                      Съответно, ако ноември 2028 ма видят, че 2028 върхи към ебитда Х*У, където У е по голямо или равно от например 1,1, туту финито, 2029 г., ще могат цяла година да мислят дали да касират или да чакат по-горно ниво през 2030 г. и т.н. за "сигурна сума по стани богат".

                      Не знам дали чета правилно. Но буквално невероятно. Поздравления за екипа, че е договорил такава опция. Просто ако разсъждавам правилно, то счупи ли се тренда на куриерския бизнес, може да продадат (а с тях и ние цацата) по цената от стария вестник и чао-чао. Просто няма значение КОГА бизнеса им ще спре да расте с нормалните в последните години 8% до25%, спре ли, продават по цената в стария вестник и гейм овър.

                      Респект!

                      Взимат първа награда за финансов инжинериг. Явно служителите на Макрон са били в изключително слаба позиция при преговорите, за да се съгласят на тази опция .... Уау

                      И си знаете
                      не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Имам
                      Last edited by oslo; 21.01.2021, 02:36.

                      Коментар


                      • карате ме по никое време да ставам и да си актуализирам таблицата, която разбира се е пълна измишльотина, затова съм минимизирал едно произволно квадратче
                        тя играта беше свършила, мачът беше изигран още 2019-та и свирен 2020-та пък сега го удължиха с до 9 години и ми тормозят елката
                        Click image for larger version

Name:	0sp1.jpg
Views:	1
Size:	92.1 КБ
ID:	3704545



                        Моля намерете ми грешките в изчисленията и ми ги кажете, защото мисля да си изчислявам в следващите до 9 години. Вадя задълженията към клиенти и доставчици, защото те са по-малко от вземанията от клиенти и доставчици (26 888), а срещу отсрочените данъци в пасив има такива в актив (е само 494 хил. лв.), но това е несъществена графа

                        Не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. За правене на анализ, за гледане на боб и т.н.

                        Чакам отчета за q4, за да си опресня измислената таблица, затова ви питам правилно ли вадя и слагам графите, за изчисление на EV?

                        Голямата интрига за мен е какво ще направи Спиди за тези до 9 г.
                        Има време да започне и да завърши нещо, ако има идея за нещо

                        Или Ковид ще свърши и ел. търговията ще умре и се връщаме на продажбите отпреди 10 години например, или отпреди 20

                        Моля дайте ориентир
                        Last edited by oslo; 21.01.2021, 01:38.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                          Аз като го сметна на 2019 8х ЕБИТДА, добавя кеша и извадя банковия дълг и лизинга ми се получава 59лв. Като гледам и новата опция е на 8х ЕБИТДА за предната година. Ако и предната опция е била така, то е нормално да я смятат на 2019, след като 2020 не е излязъл; отчет още, а и 2020 не е нормална година (в смисъл с нормализирана ЕБИТДА)
                          Click image for larger version

Name:	0sp.jpg
Views:	1
Size:	16.6 КБ
ID:	3704530






                          Аз получавах горното
                          сега като гледам съм махнал "пасиви по отсрочени данъци" и "задължения към доставчици и клиенти"
                          не знам защо съм ги махнал, и дали е вярно

                          в търговото виждам около 4,4 лв. отгоре
                          печалбата за деветмесечието (консолидирана) е около 3,6 лв. на акция
                          Явно са добавили нея. Не виждам какво друго да е

                          Ако са добавили печалбата, това иде да каже, да не очаквам бърз дивидент (в полза на продавача). Но дивидент трябва да има след търговото (за купувача и държателите), и трябва да е както си е бил досега, поне 50% от печалбата според устава.

                          не е препоръка, имам акции
                          Гледаме мача и да стискаме палци ел. търговията да векува още поне 9 години
                          Last edited by oslo; 21.01.2021, 00:36.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

                            не баш
                            сега добиват по резултата от 2019та и са добавили към 4 лв. от печалбата за деветмесечието
                            защото аз цената по 2019та за мен си я смятах и си я изкарвах 54-55 лв., но не продадох там, ето че правилно

                            не съм смятал по деветмесечието за 2020 защото няма значение
                            но поне са вдигнали с 4 лв. , така че не очаквам бърз дивидент с екс дивидент преди края на търговото

                            просто Мектупчиян е най готиния и не играя цигания като другите мажовци
                            Аз като го сметна на 2019 8х ЕБИТДА, добавя кеша и извадя банковия дълг и лизинга ми се получава 59лв. Като гледам и новата опция е на 8х ЕБИТДА за предната година. Ако и предната опция е била така, то е нормално да я смятат на 2019, след като 2020 не е излязъл; отчет още, а и 2020 не е нормална година (в смисъл с нормализирана ЕБИТДА)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

                              всичко коз
                              кен купе

                              Неудовлетворен ще съм и аз с този ход от франсетата, но с коз или безкоз,- утрепаха цената или поне до последващо развитие!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

                                това оттоваря на въпроса дали ще го свалят от борсата СЕГА? или пропускам нещо?
                                Би трябвало да дава отговор. За да си продаде оставащите 20%, пак ще минат през търгово предложение, когато му дойде времето. Естествено, до тогава има много време, но засега така чета събитията.

                                Коментар

                                Working...
                                X