IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ !!! Архив до 24.03.2015

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • България в капан
    Николай Киров 16.06.2013, 23:08 (обновена 17.06.2013, 08:02)
    протест, 16 юни

    Снимка: © Явор Николов

    Измъкването е почти невъзможно
    България е в капан. При това, капан, от който измъкването е почти невъзможно.

    В развитието на всяка една икономика има два ключови момента. Първият е, когато брутният национален доход, разпределен на човек от населението надхвърли границата на бедността, която условно е определена като 1000 долара. Тогава икономиката се превръща в развиваща се.

    Вторият момент е, когато брутният национален доход на човек скочи над границата от 10 000 долара. Ако той продължи да расте и след това,

    икономиката става от развиваща се - развита

    Под тези две ключови нива обаче се крият капани - на ниските и на средните доходи. Капанът на ниските доходи е свързан преди всичко с индустриализацията и урбанизацията. Преместването на хора от селата към градовете е основен фактор за развитието на всяка една икономика.

    Ако този процес не се ускори, след като БНД достигне 1000 долара на човек, следва криза. Примери за това има много, като повечето от тях са от историята на Африка през втората половина на XX век. Ако не успее да прескочи капана на ниските доходи, икономиката си остава земеделска и не успява да се индустриализира.

    Капанът на средните доходи е също толкова опасен. Когато БНД на човек надхвърли 10 000 долара, това обикновено означава, че в страната се е формирала средна класа, че делът на земеделието в икономиката е намалял за сметка на индустрията и че секторът на услугите расте и се развива с бързи темпове. След като и този капан бъде прескочен, развиващият се пазар става развит.

    Е, България не само не успя да прескочи капана на средните доходи,

    но падна в него без да се усети

    и сега няма никаква представа как да се измъкне.

    Какво представлява капанът на средните доходи? Развиващите се индустриални страни обикновено разполагат с изобилие от евтина работна ръка, което позволява да се реализират икономии от производствен капитал като например машини.

    С увеличаването на доходите обаче необходимостта от инвестиции в производствен капитал нараства, а броят на заетите в промишлеността намалява. За сметка на това се откриват все повече работни места в сектора на услугите.

    Налице е и глобален процес,

    при който трудоемките производства се изнасят към развиващи се икономики. Например в заводите на Foxconn в Китай, където се произвеждат смартфоните и таблетите на Apple, работят над 1 млн. души. Тайванската компания обаче започна през миналата година промени в производствения процес, като целта е да замени повече от половината си служители с роботизирани машини.

    Последното е пример за това какво става, когато доходите на служителите достигнат нива, при които инвестициите в производствен капитал стават по-изгодни от инвестициите в работни места.

    Само че повечето компании не купуват стотици хиляди роботи, а просто преместват производството в друга, по-евтина, развиваща се икономика или пък ограничават новите капиталови вложения и насочват инвестициите си към други пазари.

    След като дадена икономика падне в капана на средните доходи, тя обикновено влиза в рецесия и продължителен период на застой. През това време доходите на населението намаляват, конкурентоспособността на икономиката нараства, в даден момент инвеститорите се връщат и следва нов опит да се прескочи капанът.

    България падна в него през 2008 г., когато по данни на Световната банка брутният национален доход на човек надхвърли $10 000. През 2009 г. икономиката на страната влезе в рецесия и оттогава е в застой.

    Налице са всички признаци за това, че страната се намира в капана - висока структурна безработица, спад на инвестициите, понижение на доходите на населението в реално изражение, застой на икономиката, която според прогнозата на министерството на финансите ще нарасне само с 1% през тази година.

    Всъщност

    България вече се е препъвала

    в капана на средните доходи, заедно с целия съветски блок през 80-те години на XX век. Тогава високите разходи за заплати при субсидираната от държавата пълна заетост доведоха до икономическа криза и в крайна сметка до рухването на комунизма.

    През 50-те и 60-те години на XX век капанът на средните доходи щраква и за много страни в Южна Америка, където проспериращи икономики като Аржентина не успяват да го прескочат.

    Просперитетът на Аржентина се дължи на износа на суровини, необходими по време на Втората световна война и при възстановяването на разрушена Европа след това.

    Но когато цените на суровините започват да падат с тях пропада и аржентинската икономика. Страната така и не успява да се превърне от развиваща се в развита.

    Гърция също се провали на този тест. За около десетилетие, финансираните с дълг и европейски средства публични разходи създаваха илюзията, че страната е преодоляла капана на средните доходи. Но финансовата криза разкри истината, а именно, че Гърция все още е развиваща се икономика, както през миналата седмица обяви MSCI.

    Турция в момента тества капана на средните доходи. През 2011 г. БНД на човек от населението в южната ни съседка надхвърли 10 000 долара.

    Протестите за повече демокрация в момента

    показват наличие на достатъчно голяма средна класа, но дали икономиката ще успее да постигне баланс или България, като Аржентина и Гърция, ще изпадне в продължителна криза, при която доходите ще намалеят, конкурентоспособността ще се повиши и вероятно десетилетие от развитието на страната ще бъде изтрито, предстои да видим.

    Излизането от капана на средните доходи не е лесно. САЩ успяват да го направят благодарение на Втората световна война. А страните от Западна Европа и Япония го прескачат с подкрепа от Вашингтон. За целта трябва да се промени икономическият модел, като от производство на стоки и услуги с ниска добавена стойност се премине към такова с висока.

    България, за разлика от Гърция, все още може да се измъкне от капана на средните доходи.

    Няма да е лесно, но е възможно. Как?

    Първо, необходими са реформи в образованието, които да стимулират притока на инвестиции в производства с висока добавена стойност и съответно с високи заплати. Това обаче е дългосрочен процес. Той трябва да започне веднага, но междувременно са нужни и други мерки с по-кратък срок.

    Държавата трябва да се превърне в инвеститор, за да привлече частни вложения и да започне да провежда данъчна и фискална политика в подкрепа на отраслите с по-висока добавена стойност. Трябва да се изградят бизнес паркове, които да предложат готова инфраструктура на инвеститорите.

    Банката за развитие трябва да финансира с предимство и при преференциални условия иновативни проекти, в които се използва или създава оригинално ноу-хау. Необходими са инвестиции в технологични паркове и привличане на водещи чуждестранни компании за партньори на българските предприятия и учени.

    Т.е. нужни са още пари и гаранции от държавата, дори и с цената на увеличаване на външния дълг. Дълго чакани реформи като намаляването административните пречки през бизнеса и създаването на електронно правителство трябва да бъдат рязко ускорени. Това са средносрочните мерки.

    Нещата, които трябва да се направят веднага, имат не толкова икономически, а политически акцент. Необходимо е

    правителството да излезе с план за следващите 20 години,

    който включва не високопарни обещания, a подробно разчетени действия в подкрепа на икономиката, аргументирани прогнози, срокове за реформите и най-важното, да бъде посочено как ще бъдат финансирани отделните мерки.

    .......... http://www.webcafe.bg/id_1820215525_Bulgaria_v_kapan_

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Аз до петък си милех че така ще действат. Но се оказа че брутално съм се излъгал. А след като правят едно и също години наред е малко вероятно да направят нещо различно сега.

      Още загубени години.
      от колко години тук ти пиша, че със серГЕЙЧЕТА и турци нещата няма да станат нито в България, нито на БФБ, а ти чак в петък проумя истината...

      .................... ти пак си добре, че гледам още доста кухи лейки има по форума които си пеят старата песен и не се усещат какво става около тях...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от noker.bg Разгледай мнение
        Аткакто стана издънката Пеевски се наслушах на тази теза. Ти мислиш ли, че комунистите пак ще вземат 87 мандата. Янко... Такъв автогол си вкараха, че и 50 мандата ми се струва много да вземат. Бойко го виждам поне със 110, ДПС около 40, АТАКА около 30 и още една две партии ще влезат.
        ти някаква нова гледачка ли си, че ги виждаш кой с колко мандата ще е в следващия парламент???

        .................. и тези една-две нови партии които ще влезнат ще са в по 5 депутата сигурно...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от noker.bg Разгледай мнение
          Аткакто стана издънката Пеевски се наслушах на тази теза. Ти мислиш ли, че комунистите пак ще вземат 87 мандата. Янко... Такъв автогол си вкараха, че и 50 мандата ми се струва много да вземат. Бойко го виждам поне със 110, ДПС около 40, АТАКА около 30 и още една две партии ще влезат.
          По мое мнение, без претенции да абсолютизирам - смяната на правителството ще се отрази по-скоро добре на борсата. От червената измет и ДПС е повече от ясно какво може да очакваме Поне стратегически е по добре ново правителство пък и може да очакваме 1 - 2 "врътки"
          Last edited by dimapst; 17.06.2013, 10:00. Причина: допуснати грешки

          Коментар


          • Оптимизъм на БФБ!!!

            Стига сте "Анализирали" бе!!!!Големи анал-изатори,големи майстори,я слушайте кво ви се пее в тая готина песничка!!!!http://vbox7.com/play:80e468fcb1

            Коментар


            • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
              Мисля че падане на поредно правителство ще се отрази зле на БФБ , защото нагласите на хората , пак произведат подобен неясен резултат на следващи избори и ще имаме поредната патова ситуация и блокаж на държавата.
              Аткакто стана издънката Пеевски се наслушах на тази теза. Ти мислиш ли, че комунистите пак ще вземат 87 мандата. Янко... Такъв автогол си вкараха, че и 50 мандата ми се струва много да вземат. Бойко го виждам поне със 110, ДПС около 40, АТАКА около 30 и още една две партии ще влезат.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Аз лично мисля че на Станишев ще му вземат главата, Гоце ще превземе БСП и ще направи коалиция с ГЕРБ. Така ще сме в уникалната ситуация в парламента да няма никаква опозиция.

                Сигерно ще назначат Волен за тази роля.
                Точно такава е идеята на тия които дърпат конците или почти такава, за да могат да осъществят пъклените си планове.

                Коментар


                • Корекция надолу до оставката. До петък мандатът трябва да е върнат.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    На всеки е ясно че от това правителство нищо не зависи.
                    За всички е видно, че от 20 години насам с всяко следващо правителство все по-малко неща зависят от членовете на тези правителства. Просто България бавно но неотклонно се прощава със суверенитета си на държава. Все повече важни решения за българският народ се вземат извън България. Решенията се вземат от Вашингтон и Брюксел и след това просто се свеждат за изпълнение на администрацията на територия България.
                    Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                      Да, така е - доверието се изчерпа много бързо в целия парламент, не само в правителството. Но хората според мен бяха готови да приемат идеята за нещо програмно и/или експертно. Стига да беше направено като хората.

                      Но следващите избори едва ли ще променят конфигурацията много драстично и пак се връщаме на изходна позиция.
                      На всеки е ясно че от това правителство нищо не зависи. Ненавистта е към парламента. И да, и да има нови избори нищо хубаво най-вероятно няма да излезе. Народа ни е яко прост - скорошните избори го доказаха напълно.

                      Аз за това казвам че много загубени години ни чакат. И все повече си мисля че няма никакъв смисъл човек да си губи времето с БФБ.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                        Кой ще им повярва от тук нататък. Какво експертно правителство като ще е ясно че са поставени лица. За да се прави някакво управление би трябвало да е налично някаква доза доверие в управляваните. В момента такова доверие ми се струва че няма и че няма как да се появи.

                        Разбира се на народа може да му омръзен да протестира. Но може и да не му омръзне. Все пак на никой не му харесва да му се подиграват в лицета. А в момента всичките партии в този парламент точно това правят. Съвсем явно и арогантно се подиграват с народа.
                        Да, така е - доверието се изчерпа много бързо в целия парламент, не само в правителството. Но хората според мен бяха готови да приемат идеята за нещо програмно и/или експертно. Стига да беше направено като хората.

                        Но следващите избори едва ли ще променят конфигурацията много драстично и пак се връщаме на изходна позиция.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                          Аз имам какво да заложа, но ти си гол като гол охлюв... Естествено, че няма да падне това правителство нито до края на месеца нито до края на другия нито до края на годината.
                          Нека да излезат Станишев и Местан, пък Волен и да го кажат на шепата хора

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                            Да вържем бас, че ще падне до края на месеца?

                            Залагаш ли депозита, а?
                            Аз имам какво да заложа, но ти си гол като гол охлюв... Естествено, че няма да падне това правителство нито до края на месеца нито до края на другия нито до края на годината.
                            Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                              Надявам се че няма да падне по две причини:

                              - Пет правителства за една година си е пълна липса на устоичивост и ще затънем още по дълбоко в блатото на икономиката.
                              / до сега са три правителства плюс евентуално служебно и след това поредното ново /

                              - Смятам Орешарски за умен човек и мисля че може да свърши работа в някаква степен ако му се даде шанс.

                              Надявам се управляващите да си извадят поука от ситуацията и в следващи действия първо да мислят за общественото мнение а после за партиините си договорки и интереси.
                              Кой да му дадеш този шанс?

                              Той не си знаеше министрите.

                              А уж беше програмно, беше експертно - накрая нито програма, нито експерти. Наши и ваши хора назначени на отговорни постове. И "най-големия" експерт на "най-сигурното" място в държавата.

                              Айде това да го оставим настрана.

                              Но кой управлява? Орешарски има ли някаква дума според теб? Може ли нещо да направи, след като от него почти нищо не зависи?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                                Надявам се управляващите да си извадят поука от ситуацията и в следващи действия първо да мислят за общественото мнение а после за партиините си договорки и интереси.
                                Аз до петък си милех че така ще действат. Но се оказа че брутално съм се излъгал. А след като правят едно и също години наред е малко вероятно да направят нещо различно сега.

                                Още загубени години.

                                Коментар

                                Working...
                                X