If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
СВЪРЗАНИ ТЕМИ
Зрелищата на телевизиите 3
Преговорите по дългосрочния бюджет на ЕС пак блокирани
Разнобой в данните на митниците и на цигарените фирми 2
Бюджетните приходи изостават, но проблемът може да бъде решен с актуализация на финансовата рамка.
Пред БНТ вчера проф. Кръстьо Петков заяви, че страната ежедневно среща проблеми с плащанията и ще има нужда от заем от Международния валутен фонд, за да покрива задълженията си.
“По отношение на състоянието на бюджета нещата далеч не са толкова зле. Дефицитът тази пролет е горе-долу същия като миналата година”, коментира в същото предаване Лъчезар Богданов от “Индъстри уоч”.
Според Министерството на финансите към 30 април хазната е “на червено” с 286 млн. лв. при 217 млн. лв. на минус за същия период на м. г. Тогава бюджетът успя да се вмести в дефицит около 0,5% от БВП, което беше доста по-добро постижение от първоначално заложените 1,3%. Експертите смятат, че и тази година бюджетът може да бъде изпълнен, без да се стига до актуализация въпреки очакваното известно неизпълнение на приходите. Въпросът дали да се прави актуализация зависи от политическата воля на управляващите.
“По принцип има две причини за актуализация на бюджета - политическа, когато има смяна на правителството и на политическите приоритети, и при проблеми със салдото, което може да се дължи или на неизпълнение на приходите, или на силен натиск върху разходната част”, обясни пред “Труд” финансистът и бивш зам.-министър на финансите Любомир Дацов. Според него актуализацията на бюджета по политически причини е елемент от нормалната политическа логика.
“България няма ликвидни проблеми и заради стабилизирането на ситуацията в страната през последната година и половина тя може да взима заеми при сравнително ниски лихви”, заяви още Лъчезар Богданов.
РАЗНОБОЙ ЗА ДЕФИЦИТА
Експертите продължават да спорят какъв ще е размерът на очакваното неизпълнение на приходите тази година.
Според Лъчезар Богданов от “Индъстри уоч” неизпълнението за момента не е толкова голямо. Финансистът Любомир Дацов обаче очаква то да достигне 700-800 млн. лева.
Веднага след като зае поста, премиерът Пламен Орешарски заяви, че се очертава дупка в бюджета в рамките на 1 млрд. лв.
В същото време прогнозата на служебното правителство бе за около 200 млн. лева.
„Колко нестабилност може да понесе българската икономика", пише в. „24 часа"
Държавата има един апарат, работещ независимо от политиката, която го управлява. Но когато има политическа несигурност, вакуум на властта, държавният апарат работи на един санитарен минимум.
Как влияе това на икономиката? Тя, разбира се, не зависи от държавата за всяка една своя поръчка, автономна е в една достатъчно голяма степен, слава богу. Забавят се обаче инвестиционни проекти, включително такива, които бяха анонсирани, и това е естествено - никой не предприема решения, преди да е наясно какво се случва в един достатъчно дълъг хоризонт.
И тази нестабилност, която продължава от март насам, вече се чувства осезателно в икономиката.
По косвени сигнали, като потреблението на електроенергия, вече забелязваме един много сериозен спад на икономическата активност. Това може да ни доведе до загуба на брутен вътрешен продукт.
Имайте предвид, че по-голямата част от тия 500 млн. ще отидат за банките кредитори на Прокопиев, защото предполагам, че в тези пари вкарвате и парите дадени за Каолин
Имайте предвид, че по-голямата част от тия 500 млн. ще отидат за банките кредитори на Прокопиев, защото предполагам, че в тези пари вкарвате и парите дадени за Каолин
Имайте предвид, че по-голямата част от тия 500 млн. ще отидат за банките кредитори на Прокопиев, защото предполагам, че в тези пари вкарвате и парите дадени за Каолин
Днес започва трети борсов ден след вливането на част от прословутия голям кеш (500 млн. лв.). В края на седмица ще стане ясно, че ефектът от дивидентите и ликвидациите е пренебрежим. Реинвестират дребните, големите прибират. Това е моето усещане.
Коментар