If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Просто си объркан. Аз също съм объркан и не знам какво ще стане. Като съм объркан съм дефанзивен, тогава винаги успявам да се предпазя. Тази нагласа винаги ми е носила успех, и сега е така. Няма проблеми да си говорим нещата каквито са. Много колеги в този форум са объркани, видях го през последните седмици, но малко си го казват. Моля дай прогнозата си в новата тема за биковете и мечките. Темата може да бъде интересен пазарен показател. След време повече хора ще станем объркани, а рано или късно всички ще станем в един отбор
Това със сигурност е една от приложимите думи, които характеризират положението.
Днес успях да стигна само до тази тема. Ще видя и каква е хавата с добитъка, но изглежда ще е утре.
Поздрави
Абе аз мисля, че малко ми се изясниха нещтата. И поздравявам дддд за изказването за туземците и правилната страна, според мен е много точно. Просто проблема ни е, че гледаме нещата или само като финансисти или само като макроикономисти, ако погледнем и от двте страни нещата почват малко да се изясняват. Поне на мен така ми се струва.
И така от една страна имаме Еврокризата, а от друга финансовите пазари. Еврокризата до голяма степен се дължи на провала за подържане на еднакви нива на инфлация в Еврозоната през последните 10 години и погрешното виждане, че чрез спестяване и ограничаване на разходите като първа мярка за предотвратяване на кризата страните от еврозоната могат поемат по "правилния път" и да догонят Германия. Осъзнахме вече, че по този начин само си разбиваме икономиките, но Германия не можем да догоним. И най-логичното идва мярката на ЕЦБ, защото иначе лошо ама много. И тук идват вече финансовите пазари в дествие, ако не е еврозоната, то ще е останалия свят (туземците на дддд). Защото, за да печели един, друг трябва да губи. Може и руснаците да са жертвата, естествено е и да има сили както икономически така и политически срещу еврозоната и еврото, така както ги има и срещу рублата. Ако нещата проработят в което не се съмнявам, следващата финансова криза в средносрочен план (3-5 години) ще е близо и тогава господ да ни е на помощ...
Моят приятел дддд ме намира твърде песимистичен. Може и да съм, може и не. Киро пък вика: Който е в бг. акции и чака краткосрочно 500 - 600, той е оптимист. Значи съм оптимист.
Всичките ни опити да видим и прозрем някаква подредба в хаоса са обречени на неуспех (цитат от равновесие). Животът винаги е доста по-богат и разнообразен от ограничените ни човешки възможности да анализираме и прогнозираме:
Просто си объркан. Аз също съм объркан и не знам какво ще стане. Като съм объркан съм дефанзивен, тогава винаги успявам да се предпазя. Тази нагласа винаги ми е носила успех, и сега е така. Няма проблеми да си говорим нещата каквито са. Много колеги в този форум са объркани, видях го през последните седмици, но малко си го казват. Моля дай прогнозата си в новата тема за биковете и мечките. Темата може да бъде интересен пазарен показател. След време повече хора ще станем объркани, а рано или късно всички ще станем в един отбор
Видях началото и включването ти е точно намясто! В последна сметка винаги става дума за ресурси и кой срещу какво е готов да се раздели с тях.
Ще изгледам материала при първа възможност.
Моят приятел дддд ме намира твърде песимистичен. Може и да съм, може и не. Киро пък вика: Който е в бг. акции и чака краткосрочно 500 - 600, той е оптимист. Значи съм оптимист.
Всичките ни опити да видим и прозрем някаква подредба в хаоса са обречени на неуспех (цитат от равновесие). Животът винаги е доста по-богат и разнообразен от ограничените ни човешки възможности да анализираме и прогнозираме. Просто неизвестните са много, възможните стойности на факторите и комбинацията между тях - безброй.
Като сложим и емоцията и всичко отива по дяволите.
Ето, последните дни не мога да си намеря място от въпроса. Щом и аз знам, че в момента страната ни дори не може да държи мизерното статукво без да засмуква дълг и конкретнета ситуация прави дори тези нива на задлъжнялост рискови, значи го знаят задължително и тези, на които им влиза в задълженията.
Добре де, как може да очакват от такава страна да започне да харчи много пари за оръжие?! Коя е причината да го поискаш настоятелно от нея
Веднага правя забележка, че бих искал и след 600 да имам мотиви да си задържа акцзиите, поне голяма част от тях.
Както и да завършат изборите в Гърция повечето български спекуланти ще бъдат иненадани от това, че пазарите в Европа почти няма да реагират. Обикновенно се спазва правилото купувай новината и продавай факта.
Нека предположим, че изборните резултати са по-доби от очакваното. Логично е да скочат пазарите. Нека приемем и вариант за силно негативен изход от изборите. Повечето български спекуланти изобщо не са разбрали какво се случи предният път в Гърция и какви бяха механизмите по които се изнасяше проблема извън тяхните граници. Нека разгледаме какво е най-лошото което би се случило. В четвъртък когато за последно гледах доходността на гръцките десетгодишни облигации тя беше 9,25 процента. Според мен това отчита доста катастрофални сценарии. Да предположим, че в следствие на ужасни политически събития цената на техните облигации спадне още на половина спрямо текущите стойности. Кои са собственици на дълга? За разлика от предният път в момента почти 90 процента е собственост на публични кредитори като МВФ, ЕС и други подобни. Частният сектор притежава книжа за максимум 35 милиарда евро по текущи пазарни цени. Дори и да приемем катастрофални обезценки то загубите няма как да превишат 20 милиарда за целият частен сектор. Нека разгледаме какво се случи през последната седмица с доходността на облигациите в Европа. Тя непрекъснато спада. В следствие на очакваните действия на ЕЦБ доходностите по европейските десет годишни облигации спадна до около 1,5 процента. Немските облигации се търгуват на малко над 0,4 Процента доходност. Това означава огромни капиталови печалби в облигационният сектор. По памет италианският дълг е 2 трилиона. Нека цената му се е повишила само с един процент, то тогава това нищожно повишение а реално то е много по-голямо би било равно на теоретично най-големите възможни щети причинени на частни държателите на гръцки облигации. Следователно единственият канал за реални щети би бил да видим покачване на доходността на облигациите на другите държави от периферията. В задачат се пита защо при такава пряка връзка в съзнанието на българският спекулат през последните месеци расте само доходността на гръцките облигации а на Италия, Испания, Португали .... се срутва? Видимо пазара счита, че няма връзка и отчита гръцката трагедия като локална. Каква е вероятността при програмата за изкупувания на Драги да видим значително покачване в доходността на облигациите?
Да погледнем банковият сектор като друг възможен канал за влияние върху европейската икономика. Каква част от вероятните щети не са провизирани и какво би било влиянието им върху банковите баланси. Дори и тук да приемем при най-лош сценарий около 30 милиарда нови загуби за западните банки това пак е нищожна част от това, което те ще спечелят продавайки облигациите, които притежават на ЕЦБ.
Как би повлияло на България? Според мен много по-слабо от това което се отчита. Аз имам големи съмнения за това, че български контрагенти имат някакви сериозни експозиции към гръцки държавен и частен дълг. Отделно ние нямаме експозиции към гръцката банкова система а те имат към нас. В най-лошият случай ще има преструктуриране на българският банков пазар, където гръцките банки ще губят дял а други ще печелят.
Нека вземем и последният значим канал за влияние върху икономката. Износа ни за тях е малко над 6 процента от общият ни износ. Да предположим, че той падне с около 15 процента в следствие на допълнителното забавяне на тяхната икономика. То общите щети биха били с около 1 процента от износа ни. Част от този износ би могъл да се пренасочи другаде и реалните щети биха били по-малки. Отделно при текущите цени на долара ще имаме ръст към други контрагенти, които ще превишат много кратно възможно най-негативният гръцки сценарий. Нека добавим и спада на цената на петрола, което би довело до около 2 милиарда лева годишно спад във вноса. Видимо възможно най-негативното влияние на Гърция върху нетният ни износ е нищожно и се компенсира от другите положителни фактори.
Всичките апокалиптични очаквания няма да се сбъднат. На този етап по-важното е дали Украйна ще получи международна финансова помощ. Това би било изключително важно за целият регион и шансовете за такова събитие растат непрекъснато.
Абе, голямо писане голямо чудо. Мисля че, подкрепям мнението, че световната финансова система излиза извънконтрол и е нужно да бъдат сложени юзди и чисто икономически това е вредно за света, защото пазарите на стоките вече нямат нищо общо с производство и наличности, а с финансовите пазари и най-лошото техните спекулации. Това прекалено голямо объщане и многото сделки със спекулативна цел изкривяват пазарите и надуват балоните, световните финансови кризи идват все по- бързо.
С две думи подкрепям човека дето го хранехте, много трезва преценка според мен. Подкрепям този данък в световен мащаб.
Аз май съм като Киро и аз съм оптимист явно вече. То ЕЦБ размърда целия сввт, та ние ли нема да мръднем
Имаме някакви общи вълнения, които ... напълно разбираемо не интересуват никого извън нас.
Въпросът може да бъде поставен и по друг начин: Ако не сме оптимисти за акциите, поне кратко и средносрочно, имаме ли въобще някакъв смислен избор като алтернатива
По-скоро пиша за да си намеря повод да постна един линк към мнението на един инвестиционен банкер от Франкфурт.
Не е много пресно, на около 6 месеца е, но има принципно някои актуални постановки.
Лошото е, че е на немски, а този език е недолюбван и неразпространен.
Затова ще напиша кратка анотация: Европа и най-вече герм не трябва да допускат гърция да фалира. Има особености по гръцки облигации. Съобразяване на особеностите на тези, издадени по английско право.
Ударите са насочени към най-слабите звена на ЕЗ - ЮЕвропа. Почна се от Гър, но никой не е застрахован. Обществените финанси дори и на някои от водещите са в ужасно състояние. Изказва ужасяващо становище за начина, по който Фр. си води нещата.
Дойде ли ред на Фр., това би бил краят.
Има могъщи интереси, които се стремят към разпад на ЕЗ. Те интереси са икономически, но и .... политически.
какво общо има жена ми с инвестирането в конкретния случай???
Е, ти пък! Как какво общо?!
Практически всяка съпруга в някакъв момент след брака намира начин и форма да постанови
Виж сега, (съпруже), нека да се разберем по един много важен въпрос!
Моето си е мое, твоето е наше, а ние двамата заедно и единодушно гласуваме аз (съпругата) да съм управител на нашето
Коментар