Kak e speka v petuk ve4er?Imate li si po 4ashka da si kagem po edno nazdrave?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Оптимизъм на БФБ !!! архив 17
Collapse
Заключена.
X
X
-
[quote="anon6706"]
Е, това е все едно да кажеш, че математиката в Япония и САЩ е различна от тази в България. Макар и икономиката да позволява отклонение в различни региони, както обявиха почти всички централни банкери - Светът все още не е икономически разделен. Всяка криза в голяма икономика, ще има глобално влияние. Наивно е да се твърди, че ако американските индекси падат с по 1-2%, то в някои малки (и забележи - бедни на суровини) държави индексите ще растат.
/quote]
Напротив, не си прав въобще. От началото въпреки че като цяло борсите са на минус има поне 10 борси в света на плюс, ако не са и повече, включително много по-бедни от нас и като суровини и като развитие.
Коментар
-
Първоначално изпратено от tandemНе виждате ли че се подиграват изгубиха на форекса краткосрочно няколко десетки пипса и идват сега да злорадстват тук.Ама ние сме за е...валла че им се вързваме
Коментар
-
Алесандро Профумо: Кредитната криза ще свърши до месеци
Главният изпълнителен директор на UniCredit Group
Какъв е ефектът от ипотечната криза върху Европа?
Европа не беше толкова засегната. Разбира се, това повлия на ликвидността на банките. За реалната икономика ефектът е, че има по-малко достъпни кредити или че заемите са по-скъпи.
Смятате ли, че това ще забави икономиката на ЕС?
Ще има известно забавяне. Повече в Западна, отколкото в Централна и Източна Европа.
Защо?
Защото в тези страни потенциалът за растеж е по-висок. Те все още се движат основно от чуждестранните инвестиции и износа, което намалява риска за икономиките им. В крайна сметка, оставам сравнително оптимистично настроен към Централна и Източна Европа. Продължавам да очаквам ръст от около 5 %, което все още е доста добре.
Кога прогнозирате, че ще е краят на кризата?
Много е трудно да се каже. Вече почти една година наблюдаваме тази криза - през април миналата година се появиха първите сигнали за проблеми, процесът стана по-осезаем в края на юли. Мисля, че ще продължи още месеци, със сигурност.
А години?
О не, не години. В началото мислех, че банковият сектор ще се справи бързо, но сега бих казал, че тази трудна ситуация ще се задържи за един по-дълъг период от време.
Повечето хора се интересуват от движението на лихвените проценти...
През последните години лихвените проценти растяха, но както виждаме сега този тренд на покачване е спрян от Европейската централна банка. А процентите са по-високи, понеже спредовете са по-високи. Но на практика лихвените проценти са значително по-ниски от тези, на които бяхме свидетели преди десет години.
Кога и в каква посока ще е промяната?
Прогнозата ми е, че през втората половина на тази година ще има леко намаление на лихвените проценти.
Сега различи икономисти казват, че в България предстои криза на пазара на недвижими имоти, малката местна борса пада, дефицитът по текущата сметка е доста висок... Според Вас коя е най-голямата заплаха пред страната?
Всички тези неща са потенциални проблеми... Мисля,че ръстът на недвижимите имоти ще се забави. Да се говори за балон - може би в някакъв сегмент има потенциал за спад, но не е задължително... По-скоро може да се очаква стабилизиране на цените.
В резултат на финансовата криза ще станат ли инвеститорите по предпазливи, като гледат към България?
Страната скоро влезе в Европейския съюз, което е добра новина за инвеститорите. Има политическа и макроикономическа стабилност. Дефицитът по текущата сметка и инфлацията са двата фактора, които трябва да се следят внимателно. Но вярвам, че инфлацията не е резултат от структурни проблеми, а от глобалното поскъпване на цените на хранителните продукти и горивата.
Но българската инфлация е в пъти по-висока от европейската...
Да, разбира се, но пък тук имаше лоша година за местния селскостопански сектор. Освен това имаше значително подобрение в производителността в България. Отчасти увеличението на заплатите беше резултат и от нарастването на производителността. Така че бих казал, че има елементи, които не могат да бъдат контролирани, и че като цяло перспективата пред България е позитивна.
Върху какво трябва да се фокусира България в близко бъдеще?
Смятам, че контролът върху инфлацията е много важен. Трябва да се продължи да се инвестира в човешкия капитал, който е ключов елемент за бъдещето на страната.
Участвали сте в много сделки по придобиване на банки. Кой е най-трудният момент?
Да запазиш точно най-добрите хора в борда на новата, по-голяма банка.
Готова ли е UniCredit да се разраства извън Европа?
Въпросът не е дали сме готови, а че не искаме да го правим.
Защо?
Смятаме, че за нашите акционери е много важно да имат ясни активи. Ние сме специалисти на европейския пазар и искаме да останем такива. Правим и инвестиции в Китай и Индия, но нашият основен фокус е Европа.
И това няма да се промени скоро?
Не. Обикновено ме питат няма ли да инвестирате в Далечния изток или в САЩ. Отговорът е, че ние имаме смесено дружество за дистрибуция в Индия, имаме пълен банков лиценз за клон в Пекин, но не планираме да присъстваме значително на тези пазари.
Преди няколко месеца казахте, че фокусът трябва да се премести от изнасяне на риск извън банките към нови продукти. Какви са те?
Продажбата на дългови книжа вече не лесна. Така че смятам, че като банка трябва все повече и повече да се фокусираме върху това как да имаме доходоносни активи. Не казвам, че преди не е било така, но се печелеше и при бърза продажба на рисковия портфейл от заеми. В бъдеще трябва да се заложи на кръстосани продажби (cross-selling). Например по отношение на корпоративните клиенти трябва да продължим да предлагаме инвестиционни, лизингови, факторинг продукти и т.н. На индивидуалния клиент трябва кръстосано да продаваме потребителски кредити, застрахователен бизнес и др. Тоест трябва да можем да продаваме множество различни продукти, а не само един.
Това означава ли, че UniCredit ще се насочи и към застраховането?
Ние и сега предлагаме такива продукти на партньори. Но не планираме да навлизаме директно в този бизнес.
Профил
Алесандро Профумо е главен изпълнителен директор на италианската UniCredit Group, която е третата по пазарна капитализация европейска банкова група. Под негово ръководство от местна финансова институция банката пораства до лидерската позиция след покупка на няколко конкурента. Той е архитектът на поглъщането на германската група HVB през 2005 г. за 18 млрд. евро и на местния конкурент Capitalia за 21.8 млрд. евро. В резултат от първата сделка в България се роди и най-голямата банка - Уникредит Булбанк (в която се вляха "Биохим" и "Хеброс").
Профумо работи в италианската банкова група от 1994 г., все на ръководни позиции. Преди това е отговарял за стратегически и организационни проекти за финансови институции на международната консултантска компания McKinsey. Завършил е икономика в университета "Бокони" в Милано. Алесандро Профумо е роден през 1957 г. в Генуа.
Коментар
-
Първоначално изпратено от psycoholicПървоначално изпратено от ПухчеПървоначално изпратено от NegramotenDow живна
Коментар
-
Пухче
Първоначално изпратено от NegramotenDow живна
Коментар
-
Negramoten
Dow живна
Коментар
-
Първоначално изпратено от 4i4ko Pari4koПървоначално изпратено от anon6706Първоначално изпратено от съни(тя)Първоначално изпратено от Forex MasterСтарият Дау хептен я закъса... Вече е 11870! Кога ще удари 10000 според вас? Дали ще съвпадне със софикс на 1000?
хрумва ми още един въпрос, но ще го спестя)
Не го мисли него, ами му кажи и това дето ти е хрумнало.
Коментар
-
Първоначално изпратено от wannarockнякой може ли да ми обясни мечия пазар без къси продажби???
Коментар
-
Първоначално изпратено от wannarockПървоначално изпратено от tandemАбе колеги някой като каже че вече няма да пише в този форум (FA..
примерно на 16,01,2007, а днес се появава друг който се е регистрирал на 18,01,2007(an....
и ми идва наум че става това което НЯКОЙ е решил в ТАЗИ държава а и тези двамацата са едно и също лице .
Лощото е че работодателя им печели ма... ст... и ни прави на маймуни.
Коментар
-
Първоначално изпратено от tandemАбе колеги някой като каже че вече няма да пише в този форум (FA..
примерно на 16,01,2007, а днес се появава друг който се е регистрирал на 18,01,2007(an....
и ми идва наум че става това което НЯКОЙ е решил в ТАЗИ държава а и тези двамацата са едно и също лице .
Коментар
Коментар