IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ !!! архив 15

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ха -ха-ха!

    А моята кристална топка ми показва, че днес вероятно ще излезем на зелено!

    Ха-ха-ха!

    Коментар


    • http://www.investor.bg/?id=64697

      К. Димитров: В ПОД Алианц търсим най-доброто съотношение риск/доходност
      От: Мариян Йорданов
      С Камен Димитров разговаряхме за инвестиционната политика на ПОД Алианц България, перспективите и рисковете пред българския капиталов пазар:

      - Г-н Димитров, за първото тримесечие на 2008 г. вашият универсален пенсионен фонд е с най-добрата доходност. Каква част от успеха ви се дължи на продажбите на акции през декември 2007 г.?

      Стойността на инвестииците, изтеглени от колективни схеми, инвестиращи в акции на БФБ, бе около 30 милиона лева, или около 4% от нетната стойност на активите, управлявани от ПОД “Алианц България”. Ако условно приемем, че средният спад на тези фондове е 20%-25%, то можем да заключим, че тези действия, целящи да намалят риска в портфейлите към декември 2007 г. са допринесли около 1% от разликата в представянето на УПФ “Алианц България” в сравнение с останалите УПФ на пазара.

      Като цяло разликата идва от по-ниското ниво на риск в пенсионните фондове на Алианц България, което във времена на слаби международни пазари допринася за по-малък спад. Ние се стремим да търсим най-оптималните нива на съотношението риск/доходност, а не непременно най-високата доходност без мярка за риск. Смятаме, че пенсионно-осигурителните дружества трябва да започнат публично оповестяване на инвестиционен риск чрез стандартна методология подобно на ДФ и ИД в България.

      - Вложихте ли обратно на БФБ-София средствата, които изтеглихте от договорни фондове в края на 2007 г., но вече при доста по-ниски цени?

      БФБ не е преставала да бъде обект на интерес за пенсионните фондове, управлявани от ПОД “Алианц България” и ние регулярно правим инвестиции в акции на български публични дружества, спазвайки нашите стратегически и тактически цели.

      - Директно в акции или отново през договорни фондове инвестирахте?

      Смятаме, че директното инвестиране на БФБ има най-голяма добавена стойност за пенсионните фондове, управлявани от ПОД “Алианц България, а регулаторният лимит за договорни фондове е запазен за достъп до пазари, където директни инвестиции са трудни за реално приложение – Европа, Азия, САЩ, нововъзникващи пазари и др.

      - Основните позиции в портфейла ви към 31 декември 2007 г. са Индустриален холдинг България, Елана фонд за земеделска земя АДСИЦ, Пловдив Юрий Гагарин БТ, КРЗ Одесос и Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ. Може ли да кажете с по няколко изречения кои от силните страни цените най-много във всяко от дружествата?

      Относно Индустриален Холдинг България, силна страна е запълненият капацитет с поръчки за строителство на плавателни съдове до 2010 г., а риск за дружеството е непрестанният ръст на суровините и трудовите възнаграждения.

      По отношение на Елана фонд за земеделска земя АДСИЦ смятаме, че земеделската земя ще продължи да бъде един от най-добрите видове активи за инвестиции в следващите години.

      Пловдив Юрий Гагарин БТ реализира инвестиции в модернизиране на производството и демонстрира желание за намаляване на зависимостта си от тютюневия бизнес, едновременно с това именно тази зависимост се оказа по-силна, отколкото ние очаквахме.

      КРЗ Одесос – постоянен бизнес с големи парични потоци от оперативна дейност, ресурсите и трудовите възнаграждения и тук се нареждат сред най-големите рискове.

      Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ е едно от качествените дружества със специална инвестиционна цел на БФБ, което се занимава с атрактивни проекти за развитие на офис и други търговски площи. Тук рискът е за спад в цените на недвижимите имоти, подобно на САЩ и на места в Западна Европа.

      - От колко дружества, листвани на БФБ, сте продавали акции в последните 6 месеца и от колко сте купували?

      Отчетите ни показват, че сме продавали акции от около 10-тина дружества за последните 6 месеца и сме купували от около 20 за същия период. Действията са подчинени изцяло на обективни стратегически и тактически цели.

      - В какъв обем са продажбите на акции в последните 6 месеца и в какъв обем са покупките?

      Като цяло покупките надвишават обема на продажбите за шестте месеца, като не можем да споделим по-големи подробности, за да запазим принципа на търговска тайна.

      - Има ли специални правила, които спазвате при инвестициите и бихте ги споделили с публиката?

      Правилата не са специални, анализират се основни видове рискови фактори, към които фондовете могат да имат експозиция. Има финансов комитет с представители от Германия и изпълнителните директори на Алианц България, който се среща поне два пъти годишно. Този комитет взима основните стратегически решения. Също така в ПОД “Алианц България” работи и местен инвестиционен комитет, който работи по предложения към финансовия комитет и взима решения за тактическото изпълнение на стратегическите цели.

      - Тесен ли е капиталовият ни пазар за управление на 114 млн. лв. в акции на БФБ (по данни към 31 декември 2007 г.)?

      Сравнително ниската ликвидност е притеснителна и представлява трудност в изпълнението на инвестиционната програма. Именно за това ние имаме по-ниски лимити за експозиция към БФБ в сравнение с конкурентите ни, което личи от отчетите, публикувани към края на миналата година.

      - Вие бяхте едни от първите, които заложиха и на високоликвидните немски акции на Siemens, SAP, Deutche Bank и т.н. още преди години? В момента на кои чуждестранни пазари и в какъв тип инструменти сте инвестирали?

      Философията, заложена в Кодекса за социално осигуряване е, че активите на пенсионните фондове трябва да се управляват директно от ПОД. Директно инвестиране в акции на европейските пазари ни дава възможност да използваме лимитите си за директни инвестиции в акции, като едновременно с това постигаме по-голяма диверсификация и ликвидност на тези инвестиции. Самите европейски акции се купуват на индексен принцип и ние целим експозиция към такъв вид рисков фактор, без да претендираме, че можем да се представяме по-добре от индекса чрез активна търговия. Тук подходът е по-пасивен. Инвестираме и в европейски държавни облигации.

      - Дялове от какви типове договорни фондове бихте купували приоритетно? Секторни, регионални, местни високодоходни или местни балансирани?

      Бихме купували регионални схеми, които имат ясен индекс за бенчмарк като MSCI Europe, MSCI Emerging Markets, MSCI Asia (ex Japan) и други. Регулаторният лимит за договорни фондове е запазен за достъп до такъв тип пазари.

      - Планирате ли фондовете на ПОД Алианц България да предоставят репо-финансиране срещу акции, дейност, която вече се упражнява от банки и договорен фонд?

      Не смятаме, че такъв вид бизнес е нужен на пазара. Доброволният пенсионен фонд е за дългосрочно спестяване, а не за краткосрочни спекулации с финансови инструменти.

      - Продължава ли гладът за висококачествени български облигации и ако да, какъв е основният проблем пред това да има повече такива книжа?

      Ние не изпитваме реално такъв глад, инвестираме само там, където преценяме, че получаваме достатъчно доход за взетия кредитен риск.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от k.arni
        I kakvo ot tova?
        Amerika si pravi korekcia na dvijenieto nagore nisto pove4e
        ste produlji oste niakolko sedmici...
        Mechki kato tebe si misliat 4e tova e sledvastoto goliamo dvijenie nadolu..
        nisto podobno prosto korekcia predi esenta da kachi DJ na 14k

        Първоначално изпратено от споменЪ
        maaaliiiii след Европа и САЩ, сега гледам и Азия цялата окървавена, ама яко. НИКЕЯ с цели 246 пункта надолу, Австралия и тя мощно назад. почвам да се плаша вече. дали няма да се окаже "подскокът на мъртвата котка" на бфб , по-малък от очакваното и вече да потягляме към 700-750?
        Бинго

        Коментар


        • Люк, поменЪ ли имаш предвид. Рано сутринта с кървава уста ни уведоми (и предпази, да не излизаме навън) колко кърваво червена е Азия (сякаш има съветска инвазия). Завалията, храни се само с лоши новини, скоро съвсем ще зачезне в това си амплоа.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ivan61
            Абе я всички мрънкала изчезвайте от тук. Днес сме на +2%.
            :-) Това къде - в средна гора ли ?

            Коментар


            • I kakvo ot tova?
              Amerika si pravi korekcia na dvijenieto nagore nisto pove4e
              ste produlji oste niakolko sedmici...
              Mechki kato tebe si misliat 4e tova e sledvastoto goliamo dvijenie nadolu..
              nisto podobno prosto korekcia predi esenta da kachi DJ na 14k

              Първоначално изпратено от споменЪ
              maaaliiiii след Европа и САЩ, сега гледам и Азия цялата окървавена, ама яко. НИКЕЯ с цели 246 пункта надолу, Австралия и тя мощно назад. почвам да се плаша вече. дали няма да се окаже "подскокът на мъртвата котка" на бфб , по-малък от очакваното и вече да потягляме към 700-750?

              Коментар


              • Където има движение нагоре. Там са оборотите.

                Абе, да сте виждали комплексЪ.

                Коментар


                • Време е за някакви новини! Каквито и да са.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от rino
                    Първоначално изпратено от meche_cveti93
                    1) hranite poskapvat s 25%
                    2) natural gas sas 40%
                    3) vodata v sofia poskapva s 50%
                    4) toka poskapva s 18% ( za industrial s 30% kakto niakoi spomena)
                    5) parnoto i to poskapva s 14%...
                    rino ти да не си управител на някое общежитие или си от Софжилфонд.
                    ste ti se
                    1. в цял свят папкането поскъпна (и ще поскърва още!)
                    2. цената на газа е "вързана" за петрола (БЕЗ ВЕНЕЦУЕЛА ИРАН ....които са производители от световен мащаб и не са роби на СВРЪХСИЛИТЕ)
                    3. една от малкото държави сме които така пилеят този ресурс - средната цена на водата от чешмата в ЕС е 10 евро за кубик И ТО НЕ ПИТЕЙНА !!!
                    ВОДАТА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПИЛЕЕ ТАКА СВИНСКИ КАКТО У НАС!
                    1 500 000 ДЕЦА УМИРАТ ГОДИШНО В АФРИКА ОТ ЛИПСА НА ЧАША ВОДА!
                    4.ТОКА е скъп защото половината цена е пренос - мерси на ПРИВАТИЗАТОРИТЕ ОТ НДСВ!
                    5. ПАРНОТО !!! СЛАГАЙТЕ СИ ИЗОЛАЦИЯ И ГО МАХАЙТЕ - ИЛИ БЛАГОДАРЕТЕ НА "ОНОВА ПРАВИТЕЛСТВО", което ви закрепости за ТЕЦ-овете!
                    6. стига сте ревали в темата "Оптимизъм на БФБ !!!"

                    Коментар


                    • nevermind, не всички разбираме немски

                      Коментар


                      • Wirtschaftsaufschwung in der Euro-Zone
                        Wien, 02. Juni 2008
                        Der starke Euro stimmt die Wirtschaftsexperten positiv: Laut einer Wifo-Studie steigt das Wirtschaftswachstum in der EU.


                        © APDas Wirtschaftswachstum im Euro-Raum wird sich zwar zwischen 2007 und 2009 auf 1,3 Prozent halbieren, ab 2009 rechnet das Wirtschaftsforschungsinstitut (Wifo) aber mit einer "markanten Belebung" der Weltkonjunktur. Als Basis fьr die Berechnungen gingen die Experten von einem Euro-Kurs von 1,60 Dollar und einer nur mehr geringfьgigen Zunahme der Erdцlpreise.

                        Plus 4,1 Prozent
                        Das Wachstum der Weltproduktion (BIP) sollte bis 2012 mit +4,1 Prozent pro Jahr hцher ausfallen als 2000/2007 mit +3,8 Prozent, so das Wifo am Montag in seiner mittelfristigen Prognose fьr die Weltwirtschaft bis 2012.

                        Der Aufholprozess werde sich in Europa in den neuen EU-Lдndern fortsetzen - ihre Wirtschaft werde bis 2012 um durchschnittlich 4,7 Prozent expandieren und damit mehr als doppelt so rasch wie jene der EU 15 mit 1,9 Prozent.

                        In den USA wird die Wirtschaft bis 2012 laut Wifo um nur 1,9 Prozent pro Jahr wachsen, merklich langsamer als 2000/2007 mit 2,4 Prozent. Fьr Deutschland und Japan gehen die Experten davon aus, dass sich das mittelfristige Wachstumstempo hingegen auf 1,7 bzw. 1,8 Prozent erhцhen wird (2000/2007: +1,2 Prozent bzw. +1,5 Prozent).

                        Der Welthandel werde zwischen 2007 und 2012 um durchschnittlich 7,2 Prozent pro Jahr expandieren, um einen halben Prozentpunkt rascher als zwischen 2000 und 2007.

                        Diese Entwicklung werde gemeinsam mit der Unterbewertung des Dollar eine merkliche Verringerung der Leistungsbilanzungleichgewichte in der Weltwirtschaft ermцglichen, so das Wifo. Das Wifo geht in seinen Berechnungen zudem davon aus, dass sich die Immobilienpreise und Aktienkurse ab 2009 erholen und der Leitzinssatz in den USA bis 2009 auf dem niedrigen Niveau von 2 Prozent bleibt und danach schrittweise auf 4 Prozent angehoben wird. Im Euro-Raum wurde ьber den gesamten Prognosezeitraum ein Leitzins von etwa 4 Prozent angenommen.

                        Vor dem Hintergrund der Hypothekarmarktkrise in den USA und ihrer Ausweitung zu einer internationalen Finanzkrise, des Verfalls der Hauspreise und Aktienkurse sowie der drastischen Verteuerung von Erdцl und anderen Rohstoffen zeigte sich die Weltkonjunktur bisher robust, so das Wifo in seiner Analyse. Dazu trugen mehrere Faktoren bei, wie die energische Bereitstellung zusдtzlicher Liquiditдt durch die Notenbanken, die expansive Geld- und Fiskalpolitik in den USA sowie die anhaltend starke Wachstumsdynamik in Ostasien, Russland und den neuen EU-Lдndern.

                        Finanzkrise
                        Dennoch werde die Hypothekarmarkt- und Finanzkrise die Konjunktur in den USA bis 2009 stark dдmpfen. Die Konjunkturschwдche in den USA und der niedrige Dollarkurs lassen die Importe der USA 2008 und 2009 nahezu stagnieren. Aus diesem Grund werde auch das Weltwirtschaftswachstum von 4,7 Prozent 2007 auf 3,4 Prozent 2009 sinken. Davon sind laut Wifo die Industrielдnder, deren Wirtschaft mit den USA enger verflochten ist, stдrker betroffen als die Entwicklungslдnder.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Repoman
                          Първоначално изпратено от ivan61
                          Абе я всички мрънкала изчезвайте от тук. Днес сме на +2%.
                          На каква основа:
                          бизнесът ни се разрастна за една нощ?, или
                          икономиката ни хвръкна? , или
                          просто има прекалено много пари за харчене?
                          Оптимизъм! И пожелания!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ivan61
                            Абе я всички мрънкала изчезвайте от тук. Днес сме на +2%.
                            На каква основа:
                            бизнесът ни се разрастна за една нощ?, или
                            икономиката ни хвръкна? , или
                            просто има прекалено много пари за харчене?

                            Коментар


                            • Поста на IvoDim трябва да е пример за апокалиптиците, а и за ураджиите как се изказва мнение за да подкрепиш тезата си и да се води нормален разговор и спор (а не с пяна на уста и някакво комплексарско злорадство)

                              Коментар


                              • Абе я всички мрънкала изчезвайте от тук. Днес сме на +2%.

                                Коментар

                                Working...
                                X