IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Монбат (MONB / MONBAT)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Тук май не отиват на добре нещата...
    поредно дърво в портфейла на ПФ Доверие .


    От Капитал :

    "...И няколко хипотези


    Какво стои зад сделката с "Приста ойл" на далеч под пазарна цена е трудно да се каже със сигурност. Една възможна опция е да няма реална промяна в контрола и това да е някакво сложно вътрешно преструктуриране в опит да се поразкраси балансът на групата. Това обаче не изглежда особено ефективно, доколкото операцията по навлизащ собственик със съмнителни (а не е изключено и да са отново руски) капитали срещу символична сума по-скоро би повдигнала доста въпроси от инвеститори и кредитори, вместо да ги успокои.

    Друг вариант е продажбата на дела да е под финансов натиск. Няколко източника от пазара разказват за трудности на "Приста" и "Монбат" при обслужването на задълженията им. Според отчета на холдинга още в края на 2022 г. задълженията му към банки (БАКБ, Пощенска банка, Уникредит Булбанк и ОББ) достигат 66.7 млн. лв., като практически всички са текущи, т.е. с падеж в рамките на 2023 г. Справка в ЦРОЗ показва, че през миналата година "Приста ойл холдинг" е сключило договор за 10.8 млн. лв. овърдрафт от ПИБ и кредитна линия и банкови гаранции с лимит 5 млн. долара от ДСК. Вероятно част е ползвана за рефинансиране на стари задължения, но очевидно обслужването им в условия на покачващи се лихви става по-предизвикателно.

    Към края на 2023 г. "Монбат" пък има 150 млн. лв. банкови заеми и още около 42 млн. лв. облигационна емисия, по която в началото на 2024 г. е предвидено 8.4 млн. евро плащане по главницата. На 22 януари 2024 г. е проведено общо събрание на облигационерите, на което компанията получава 2 месеца отсрочка, като обяснява забавянето с административни усложнения около вече одобрен през декември 2023 г. 8 млн. евро кредит от финансираща институция. Компанията се е ангажирала да изготви и представи ликвиден план за следващите 12 месеца.


    И накрая винаги има вариант и сделката да е плод на някакъв друг натиск. През 2020 г. братята Бобокови се сблъскаха челно с прокуратурата, която им повдигна обвинения за организирана престъпна група за внос на отпадъци, а отделно Пламен Бобоков заедно с президентския съветник Пламен Узунов бяха обвинени в престъпен сговор за влияние на длъжностни лица. Последното катастрофира и в началото на 2023 г. делото беше прекратено и двамата дори осъдиха прокуратурата. Първото дело обаче остава висящо и дори през 2023 г. КПКОНПИ запорира дялове на Атанас Бобоков в две дружества. Всичко това отваря вратата и прехвърлянето на част от бизнеса да е откупуване на спокойствие, доколкото след атаката през 2020 г. версията на двамата братя беше именно такава, като дори пред "Дневник" посочиха и поръчител. "Посочени сме от Пеевски, защото е решил да си открадне "Монбат", каза тогава Пламен Бобоков."
    В компанията на много под пазарни цени навлиза нов инвеститор, свързан с лицата, опитали да купят ПОК "Доверие" преди десетилетие
    Last edited by tony1975; 08.03.2024, 08:01.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение

      Не познавам имащ, който да е в "зеленото" тук, съответно и няма кой да заключва печалби. Тегава акция.
      тази акция не беше ли в "Премиум сегмент" на БФБ, така както и Химимпорт и ЦКБ? Ако е така си правя извод - ако видя някоя да влиза в премиум - беж да ме няма ..

      + сега проверих и 3-те са в премиум с още 4, хипотезата се потвърждава
      + "съобразно тяхната ликвидност и качеството на корпоративното им управление" , да ама загуба за немажоритарните акционери
      Last edited by petyob; 17.01.2024, 19:27.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Fil67 Разгледай мнение
        Тука голяма цензура има какво лошо има да кажеш кой ти е продал акциите Тогава тая Rubla ,да си пише сама съобщенията.,
        и ти го беше редактирал, така че беше леко инфантилно .... както и моето. Може да стигне и по-далече като в Параграф 22 - да изтрие всички съществителни ...
        Last edited by petyob; 17.01.2024, 19:12.

        Коментар


        • Тука голяма цензура има какво лошо има да кажеш кой ти е продал акциите Тогава тая Rubla ,да си пише сама съобщенията.,

          Коментар


          • Първоначално изпратено от petyob

            количествата могат да се проверят... може да каже само вътрешен човек ... ама тогава останалите въпроси са по-скоро риторични .. сигурно да сплашат имащите
            Не познавам имащ, който да е в "зеленото" тук, съответно и няма кой да заключва печалби. Тегава акция.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Fil67 Разгледай мнение
              Къде да чакаме надолу.
              Мегдан има много.

              Коментар


              • Днес тука разтоварват цкб...Някой знаели с какво количество разполагат. До къде са склонни да Наведат цената , някой прогнози. Къде да чакаме надолу.
                Last edited by Fil67; 17.01.2024, 18:49.

                Коментар


                • Обяснявал съм го но, кой да мисли, че да разбере - когато правиш същото, каквото и другите, мамуните на клона се видят много бърже и той се навежда а често, се и чупи. Като питам такива "- Добре, защо ти е конкуренция?" и почват да ми обясняват че конкуренцията била добро нещо и клиентите в крайна сметка получавали нещо по-добро. И...току забравят че, ТЕ САМИТЕ, се натискат да продават сиреч, същата тази конкуренция, им понижава резултатите.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от maradona Разгледай мнение

                    Неохима го затворих на средна около 46 лв. и съм го обявил още преди 8-9 месеца някъде. С ХИМ какво е станало, аз не съм продавал..... след като продам ще го обявя!

                    Това беше за втори път,- остава ти само още един и ще е за "вярване", но на кой му пука... дето е 46 там и 36 и що не 30 - все тая важно е да нямаш за самия тет

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от AF Debugger Разгледай мнение

                      Да не стане като в Хима и Неохима?!
                      Като гледам долния цитат си го писал преди година:


                      Неохима го затворих на средна около 46 лв. и съм го обявил още преди 8-9 месеца някъде. С ХИМ какво е станало, аз не съм продавал..... след като продам ще го обявя!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от maradona Разгледай мнение
                        Купих днес около 3т. Даже не съм и сънувал такава цена.... надявам се да взема поне още толкова на тия нива.... преди обръщалката
                        Да не стане като в Хима и Неохима?!
                        Като гледам долния цитат си го писал преди година:

                        Първоначално изпратено от maradona Разгледай мнение

                        Така е и съм много доволен..... над 3 тона между 4.50 и 4.58
                        Last edited by AF Debugger; 28.12.2023, 07:39.

                        Коментар


                        • Здравейте... Някой може ли да ми обясни, като начинаещ защо Монбат Холдинг и Монбат Имобилен ги няма в справка 5 в последните неконсолидирани отчети.... Доколкото знам те все още не са продадени... Отделно какво означава това, че веднъж Енерджи Батери Нигерия е +737 и още веднъж -737, като стойност. Мерси предварително

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от maradona Разгледай мнение
                            Купих днес около 3т. Даже не съм и сънувал такава цена.... надявам се да взема поне още толкова на тия нива.... преди обръщалката
                            Тя обръщалката може да стане факт съвсем скоро, но аз продължавам да не съм сигурен за резултите на такива компании. Разходите са високи, а цените на суровините им също не се движат в правилната за тях посока. Това, заедно с намаляващите продажби ме карат да стоя встрани от тях. Тук слагам и Алкомет в кюпа. Може и да не съм прав де. Времето ще покаже

                            Коментар


                            • Купих днес около 3т. Даже не съм и сънувал такава цена.... надявам се да взема поне още толкова на тия нива.... преди обръщалката

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                                Днес ми мина малък BID тук и реших да потърся темата да видя има ли нещо ново. Ми тя прашасала бе...







                                В един момент сутринта имаше само 8 поръчки купува, сега гледам, че се е нормализирала обстановката. При положение, че компанията лятото изкупуваше обратно акции на около и над 4.40 лв., това хамалско излизане на някой от/с ПФБК си беше предколедно подаръче.
                                На ПФБК пенсионера излезе оня ден.....

                                Коментар

                                Working...
                                X