IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

    Съгласен съм че доверието е важно. Въпроса е доверие в какво? В Еврозоната? Ако смяташ че бъдещето и е безоблачно поста ти е правилен. Аз обаче не мисля че бъдещето и е положително. Разгледай в детайли дълговете на Италия и Гърция, а защо не и на Испания. Не говоря само за държавните дългове, говоря и за частните и корпоративните. Говоря и за лошите им кредити, и че има компании които с години работят на загуба, поркиваща се с нови дългове. Мислиш ли че това ще продължава вечно? Политиците си купиха време с тези ниски лихви, но това време не може да е безкрайно. Виждането ми е че не може да съществуват отрицателни лихви (щом знаеш че не можеш да чакаш доходност от спестяванията си, защо да работиш повече и респективно да спестяваш? ).За мен желанието ни да се присъединяваме към еврозоната в момента, е като това да искаш да се качиш на титаник 1 час преди да потъне... Това разбира се е лично мое мнение...
    Абсолютно съм съгласен, това е така както си го описал . Но ситуацията е същата и в другите най големи икономически зони Япония , Китай и отчасти в САЩ. в тези 4 икономически зони е концентриран 90 процента от глобалния дълг. Като ситуацията в ЯПОНИЯ е направо абсурдна с дълг от 500 процента. Сравнението с титаник е готино, само че титаник не само един. И приемането ни в еврозоната много прилича на ситуациятота ни при приемането ни в еросъюза и какво се случи след това с икономиката и пазарите. В исторически план, ние по традиция се включваме в съюзи които след време се разпадат или претърпяват крах. Важно е да се отбележи, че приемане то ни в еросъюза е положително, но приеманито ни в еврозоната носи рискове. Макар че, ако тук нещата се объркат и ние ще почукаме на вратата на ЕЦБ. Нещата имат малко двоен смисъл. Дали при криза с суверенните дългове , ако сме вътре няма да платим повече . И дали при криза ако сме извън еврзоната, ще имаме преимущесто, че не сме вътре или както писах ще почукаме на вратата на ЕЦБ. Поздрави.

    Послепис
    Основния въпрос е дали приемането на еврото , ще донесе повече ползи , отколкото рискове, ако нещата се объркат. В текущата ситуация , при възходящи пазари , нещата изглеждат като че ли изпускаме възможност че не сме вътре. Но при криза от епохален мащаб нещата могат да са различни.
    Last edited by Todor Sabev; 10.03.2018, 13:02.

    Коментар


    • Манчев, не схващаш ли че докато сме извън Еврозоната, негативните развития в нея пак си ги отнасяме, но от позитивите не можем да се възползваме!
      И не ми казвай че за един чужд инвеститор или дори турист няма значение дали сме с евро или лев! Ходи им обяснявай че тези чудно красиви хартийки са отдавна вързани стабилно за еврото.. все ще има едно недоверие дали в някъв момент курса няма да се сгъне по някаква си наша вътрешна причина..

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение

        О, лихвите са най-малкото... Много по-важно е, че така ще излъчим послание към сериозните инвеститори за нашия ценностен избор. Преместили сме и втория крак от миналото си на съветски сателит към бъдещето си на уважавана европейска нация - край на колебливата разкрачена стойка и начало на стабилен курс... Доверие, Манчев - най-ценното, което можеш да купиш или продадеш на борсата!
        Съгласен съм че доверието е важно. Въпроса е доверие в какво? В Еврозоната? Ако смяташ че бъдещето и е безоблачно поста ти е правилен. Аз обаче не мисля че бъдещето и е положително. Разгледай в детайли дълговете на Италия и Гърция, а защо не и на Испания. Не говоря само за държавните дългове, говоря и за частните и корпоративните. Говоря и за лошите им кредити, и че има компании които с години работят на загуба, поркиваща се с нови дългове. Мислиш ли че това ще продължава вечно? Политиците си купиха време с тези ниски лихви, но това време не може да е безкрайно. Виждането ми е че не може да съществуват отрицателни лихви (щом знаеш че не можеш да чакаш доходност от спестяванията си, защо да работиш повече и респективно да спестяваш? ).За мен желанието ни да се присъединяваме към еврозоната в момента, е като това да искаш да се качиш на титаник 1 час преди да потъне... Това разбира се е лично мое мнение...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

          Не виждам какви позитиви може да получим от приемането ни в ЕRM-2 и после в Еврозоната. Не мисля че трябва да го правим, просто защото лихвите ни щели да паднат с няколко процента. Видя се че ниските лихви са само временно решение, и рано или късно тиктакащите Гърция и Италия ще фалират, а другите страни в Еврозоната ще трябва да платят сметката...
          О, лихвите са най-малкото... Много по-важно е, че така ще излъчим послание към сериозните инвеститори за нашия ценностен избор. Преместили сме и втория крак от миналото си на съветски сателит към бъдещето си на уважавана европейска нация - край на колебливата разкрачена стойка и начало на стабилен курс... Доверие, Манчев - най-ценното, което можеш да купиш или продадеш на борсата!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение

            Задаваш точния въпрос, но дали някой знае точния отговор? Аз мисля, че основното е:
            - за бизнеса - да не му се пречи, а да се стимулира чрез реформи в съдебната, данъчната и осигурителната система, които да направят предвидима средата и осигурят условия за честна конкуренция
            - за политиката - да завършим успешно европредседателството и да влезем в Шенген и ЕRM-2. Тези неща са изключително важни, защото ниската ликвидност на борсата ни няма да се промени, ако няма външни инвеститори!

            Лично аз съм оптимист - интуицията ми подсказва, че ако няма пак някаква световна криза, въпрос само на време е енергията, която се нагнетява в момента под формата на фундамент, да ни изстреля нагоре!
            Тези неща които казваш са действително много важни даже бих казал фундаментални,но повечето от тях не виждам как ще се изпълнят в близко бъдеще.Няма воля за такива реформи както от нашите политици така и от политиците на др. държави в общността спрямо нас.Ще постна и тук мнението си от темата за оптимизма
            В цял свят държавите издигат борсите си на пиадестал и дават мило и драго за тях,става дума за фондовите борси ......не черешовите.КФН в цял свят си вършат работата и не си затварят очите за определени мажовци.Борсовият оператор не бърка всеки път състава на основния си индекс,въведени са марджин покупки и къси продажби отдавна.Комисионните на ИП-тата са такива че те да рекламират и агитират масово смисъла от покупка на акции на борсата,а не само форекс и сделки на чужди пазари.За лихвите по репо сделките не знам как е по света ,ама тук са потресаващи....и т.н.
            Тези мерки са някак си по-възможни за по кратък срок,макар и те да са засега само мечти

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

              Не виждам какви позитиви може да получим от приемането ни в ЕRM-2 и после в Еврозоната. Не мисля че трябва да го правим, просто защото лихвите ни щели да паднат с няколко процента. Видя се че ниските лихви са само временно решение, и рано или късно тиктакащите Гърция и Италия ще фалират, а другите страни в Еврозоната ще трябва да платят сметката...
              Не съм специалист ,но ще посоча само и един пример-ако бяхме в еврозоната мисия лондон щеше да е отдавна реалност и в историята в смисъл че "много врати се отварят"

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение

                Задаваш точния въпрос, но дали някой знае точния отговор? Аз мисля, че основното е:
                - за бизнеса - да не му се пречи, а да се стимулира чрез реформи в съдебната, данъчната и осигурителната система, които да направят предвидима средата и осигурят условия за честна конкуренция
                - за политиката - да завършим успешно европредседателството и да влезем в Шенген и ЕRM-2. Тези неща са изключително важни, защото ниската ликвидност на борсата ни няма да се промени, ако няма външни инвеститори!

                Лично аз съм оптимист - интуицията ми подсказва, че ако няма пак някаква световна криза, въпрос само на време е енергията, която се нагнетява в момента под формата на фундамент, да ни изстреля нагоре!
                Не виждам какви позитиви може да получим от приемането ни в ЕRM-2 и после в Еврозоната. Не мисля че трябва да го правим, просто защото лихвите ни щели да паднат с няколко процента. Видя се че ниските лихви са само временно решение, и рано или късно тиктакащите Гърция и Италия ще фалират, а другите страни в Еврозоната ще трябва да платят сметката...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                  Как според теб ще се реши проблема?Кой какво трябва да направи така че да се оправят нещата?
                  Задаваш точния въпрос, но дали някой знае точния отговор? Аз мисля, че основното е:
                  - за бизнеса - да не му се пречи, а да се стимулира чрез реформи в съдебната, данъчната и осигурителната система, които да направят предвидима средата и осигурят условия за честна конкуренция
                  - за политиката - да завършим успешно европредседателството и да влезем в Шенген и ЕRM-2. Тези неща са изключително важни, защото ниската ликвидност на борсата ни няма да се промени, ако няма външни инвеститори!

                  Лично аз съм оптимист - интуицията ми подсказва, че ако няма пак някаква световна криза, въпрос само на време е енергията, която се нагнетява в момента под формата на фундамент, да ни изстреля нагоре!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                    Наистина ли мислиш че това ще оправи нещата
                    Аз споделям моето си мнение, а дали подобни действия ще променят нещо - можем само да гадаем.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                      Иване, Иване, проблемът изобщо, ама изобщо не е репутационен и сме го разисквали мнооого пъти, след което са ни трили в тази тема, та няма да го повдигам отново. И не е до отчети - райфайзен в австрия бяха подпомофнати от държавата честно, откито и с много ясни правила - времева рамка, лихвен процент и т.н. Тук не само че нищо не се знаеше (научихме на какви лихви е давано от комунике на ЕЦБ!),ами имаше и довитии от сорта на "искаме да помогнем на банкИ (в множествено число), ще ни разрешите ли". А всъщност нямаше никакви банкИ, имаше само и единствено една банкА, и то не веднъж...

                      Та те затова иде реч, за стрес тестовете например разбрахме, че били някаква тъпа досада, щото 2 банки се осраха мощно на тях (да не ги казвам кои са) - по-мощно дори от най-насралата се еврошейска банка на еврострестестовете. За митичния Георгиу няма да отваряме приказка, за това как Каролев може да туити, но за него няма КаФеНета, за младия бизнесмен на 26 години, който купи Крем-а, за парцелчето, дето точно там излезе тръбата на Потока, дето така и не се състоя, и т.н., и т.н.

                      Ама млъквам, че сега ще дойдат платените клакьори (и Батя, той си преследва други цели) и темата ще стане мазалоч. Апропо, едно им признавам - това "случайно" интервю с Батя, дето го взе Мариан, беше най-яката хибридна реклама и продъкт плеймънт, която някога съм виждал. Адмирации!
                      Г-н Груев, съвсем сериозно те приканвам да си купиш малко тук. Имам усещане, че в скоро време ще има новина, която ще ти помогне да избиеш загубата от ония екзотики с правата. Пише ти го чиляк, който за последните 5 години, от около 20 позиции, досега е изял хурката само при Сефтополис.
                      Препоръка е само за г-н Груев!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

                        Ами знам ли - например всички компании (в частност ПИБ) да бъдат много по-открити, да не публикуват отчетите си в последния възможен ден, да вземат да си направят отделна секция в сайта само за инвеститори и въобще да покажат, че са публични компании, защото искат да са публични, а не само за отбиване на номера.

                        Проблемът е най-вече репутационен. Имаме няколко читави компании на БФБ, но ПИБ с тяхната репутация не е сред тях.
                        Иване, Иване, проблемът изобщо, ама изобщо не е репутационен и сме го разисквали мнооого пъти, след което са ни трили в тази тема, та няма да го повдигам отново. И не е до отчети - райфайзен в австрия бяха подпомофнати от държавата честно, откито и с много ясни правила - времева рамка, лихвен процент и т.н. Тук не само че нищо не се знаеше (научихме на какви лихви е давано от комунике на ЕЦБ!),ами имаше и довитии от сорта на "искаме да помогнем на банкИ (в множествено число), ще ни разрешите ли". А всъщност нямаше никакви банкИ, имаше само и единствено една банкА, и то не веднъж...

                        Та те затова иде реч, за стрес тестовете например разбрахме, че били някаква тъпа досада, щото 2 банки се осраха мощно на тях (да не ги казвам кои са) - по-мощно дори от най-насралата се еврошейска банка на еврострестестовете. За митичния Георгиу няма да отваряме приказка, за това как Каролев може да туити, но за него няма КаФеНета, за младия бизнесмен на 26 години, който купи Крем-а, за парцелчето, дето точно там излезе тръбата на Потока, дето така и не се състоя, и т.н., и т.н.

                        Ама млъквам, че сега ще дойдат платените клакьори (и Батя, той си преследва други цели) и темата ще стане мазалоч. Апропо, едно им признавам - това "случайно" интервю с Батя, дето го взе Мариан, беше най-яката хибридна реклама и продъкт плеймънт, която някога съм виждал. Адмирации!
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

                          Ами знам ли - например всички компании (в частност ПИБ) да бъдат много по-открити, да не публикуват отчетите си в последния възможен ден, да вземат да си направят отделна секция в сайта само за инвеститори и въобще да покажат, че са публични компании, защото искат да са публични, а не само за отбиване на номера.

                          Проблемът е най-вече репутационен. Имаме няколко читави компании на БФБ, но ПИБ с тяхната репутация не е сред тях.
                          Наистина ли мислиш че това ще оправи нещата

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                            Как според теб ще се реши проблема?Кой какво трябва да направи така че да се оправят нещата?
                            Ами знам ли - например всички компании (в частност ПИБ) да бъдат много по-открити, да не публикуват отчетите си в последния възможен ден, да вземат да си направят отделна секция в сайта само за инвеститори и въобще да покажат, че са публични компании, защото искат да са публични, а не само за отбиване на номера.

                            Проблемът е най-вече репутационен. Имаме няколко читави компании на БФБ, но ПИБ с тяхната репутация не е сред тях.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

                              Да, точно това имах предвид - водещи позиции на БФБ имат ама много сериозен проблем с ликвидността. Аз мога и 500 бона да вкарам и да чакам, но като не мога да изкарам парите за някакъв адекватен период от време **без** да ползвам услугата "звънни на брокер и го умолявай да ти съдейства", все тая какъв потенциал има тази конкретна позиция и борсата ни като цяло.

                              И после се чудим защо чуждестранните инвеститори ги няма тук.
                              Как според теб ще се реши проблема?Кой какво трябва да направи така че да се оправят нещата?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                                Под 20К на месец - не е особено много, но не това е важното. По важното е, че проблемът с липсата на ликвидност е съществен, но той е функция от други по-дълбоки проблеми, не само на БФБ, но и в държавата. За да съм по темата, официално регистрираният спред за ПИБ за вчера при поръчка от 20К е 8,3%. И това за емисията, която е номер 1 по капитализиция и основен компонент на Софикс. Трагедия... Та, да не казваме на черното бяло.
                                Тук си абсолютно прав - много политика, малко борса! Как да има по-голямо търсене по позицията в момента, като непрекъснато някой протестира за нещо - я Юлен, я ЧЕЗ - и все банката им виновна?! Но нищо, аз най-добрата печалба от тази емисия я направих предния път, когато имаше дълги опашки за теглене на депозити пред гишетата...

                                Коментар

                                Working...
                                X